Besin Tamamlayıcılar

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve alikuruchem tarafından 26 Mart 2006 başlatılmıştır.

 1. alikuruchem
  Offline

  alikuruchem Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2006
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  13
  BESİN TAMAMLAYICILAR  Doç Dr. Osman İMAMOĞLU*

  Antrenman ve beslenme sportif başarıda partnerdir. Birinci olarak antrenman etkisi doğru teknik,yoğunluk ve antrenman kapsamı ile en üst düzeye çıkarılır.Diğeri dinlenme ve yenilenmedir. Dinlenme ve yenilenmede uyku ve beslenme karar vericidir. Günümüzde yeterli miktarda doğru besleyici maddeleri almak zordur. Bu nedenle değişik amaçlı ürünler geliştirilmiştir. Sporcular tarafından başarı için kullanılan bu ürünler: Protein konsantrasyonları, amino asit ürünleri, karbonhidrat ve enerji konsantreleri, vitamin ve mineral konsantreleri, molke ürünleri, diyet Ürünleri, çikolatalı programlar veya ürünler, L-karnitin-/Lecithin ürünleri ve Kreatin Monohidrat olarak sayılabilir.

  Ergojenik yardımcılar veya suplementlerin kullanım amaçları:

  Vücut için (özellikle kassal kasılma için) gerekli enerjiyi sağlamak, kas kütlesi ve kuvvetini artırmak, dayanıklılık kapasitesini yükseltmek,egzersiz sırasında oluşacak yorgunluğun daha geç ortaya çıkmasını sağlamak, antrenman ve müsabakalar sonrası ve ara devrelerde toparlanmayı hızlandırmak, egzersiz sırasında oluşabilecek oksidanlar ve laktik asit gibi ürünlerin zararlı etkilerini yok etmek olarak sıralanabilir. Bu ürünlerin sporcularda genel kullanım nedenleri:Küçük hacimle yüksek seviyede besleyici madde taşımaları, yağ –kolesterol ve pürin gibi maddelerden yoksun olmaları, kullanılabilirliklerinin kolay ve her yere taşınabilmeleri, her spor dalının özel ihtiyaçlarına göre çeşitli özelliklerde üretilmeleri ve o amacı uygun şekilde yerine getirebilmeleri, sağlıklı ve özel bir beslenme tamamlayıcısı olarak kabul görmeleri olarak sayılabilir. Bilinçli ve doktor kontrolünde kullanımları ile performans artımı sağlarlar ama yanlış veya zamansız kullanımları asla olmamalıdır.

  Sporcularda suplementlerin alınması için 10 neden:

  1- Sporcular (ağırlık sporcuları) en düşük faaliyetlerde de besin borçlanmasına girebilirler: Performans sporcuları üst seviyede faaliyetlerine göre vücutlarında çeşitli besin eksiklikleri ile karşılaşabilirler. Beslenme suplementleri böyle borçlanmaya karşı etkili bir koruma sağlar.

  2- Modern beslenme gerekli miktarda bütün beslenme maddelerini vermeyi garanti edemeyebilir: Zamanımızda bütün gerekli beslenme maddelerinin arzu edilen miktarda normal beslenmeyle alınabilmesine inanmak hemen hemen bir hayaldir. Mikroplar (Pestizidler) ve hormonların modern ülkelerde ve doğal endüstrileşmiş ülkelerde besin hazırlama teknikleri besinlerin besleyici değerini düşürmektedir. Bu hakikat hareketsiz insanlarda (Özellikle şehirli insanlar) çok zararlı sonuçlara yol açar, sporcularda da antrenman ve müsabakalarda bedensel sınırlarına götürebilir ve bu feci sonuçlar ortaya çıkarabilir.

  3- Sporcular az hareket eden insanlardan daha fazla yüksek besleyici madde ihtiyacı duyar: Modern beslenme sadece uygun olmayan besin maddelerini sağlamakla kalmaz. Sporcular ve diğer kurala uygun antrenmanlı sporcular ekseriya besleyici maddelere daha yüksek oranda ihtiyaç duyarlar. Çünkü bedensel dış yüklenme artmıştır.Şayet günlük önerilen beslenme optimum alınsa bile muhtemelen yeterli olmayabilir.Çünkü kurallı antrenman yapanların besin ihtiyacı resmi günlük öneriler ile hemen hemen daima sağlanamaz.

  4-Spor disiplinine uygun beslenmede suplement kullanımı seçilmiş bir metottur:Farklı spor disiplinlerinde farklı beslenme ihtiyaçları ortaya çıkar. Örneğin yüksek kuvvet kullanan sporcular daha çok protein, buna karşılık dayanıklılık sporcuları ise daha çok karbonhidrat tüketirler. Birçok durumda suplementlerin alımı sadece sağlık için değil aynı zamanda performansı yükseltmek için sporculara yüksek besleyici madde sağlar. Daha fazla enerji ve dayanıklılık, yağların yakımı etkisi ile daha az yağlı vücut, yüksek testestoron etkisi veya diğer besinlerin etkisi ile daha fazla kas kütlesi sağlarlar.

  5- Suplementlerin bir çok önemli maddeleri normal beslenmede yetersizdir:

  Suplementler alımı ile normal beslenmede alınamayan bazı maddeler vücuda alınabilir. Suplementler bağışıklığı kuvvetlendirme, vücuda uygun yağ yakma metabolizmasının uyarılması,testestoron üretiminin yükselmesi gibi çok yönlü faydaları vardır. Sağlıklı beslenme, daha fazla yağ yakımını artırma ve doğal kas kütlesini büyütmek için gerekli görülürler.

  6-Suplementler besin maddelerini ve kalorileri yüksek miktarda almaksızın belirli besleyici maddelerini yüksek miktarda verebilirler: Bazı durumlarda belirli besleyici maddelerin uygunsuz veya optimal olmayan miktarda alımı olabilir.Bunların sağlanması için çok miktarda besin ve kalori alımı gerekebilir.Örneğin vücuda yeterli miktarda pyruvat alımı için teorikte günde 8 kırmızı elma yenmelidir.

  7-Belirli besleyici maddeler suplement şeklinde alım ile en iyi şekilde emilir:

  Bazı çalışmalara göre Folik asit, vitamin K gibi özel besinler vücutta az değerlendirilebilirler. Şayet bunlar normal besin kaynakları yerine suplementlerle alınırlarsa arzu edilen şekilde daha iyi emilirler.

  8- Suplementler kalorisi azaltılmış beslenmede depolar için koruyucu bir fonksiyona sahiptirler: Sporcularda kalorisi azaltılmış diyet yapılır. Bu mümkündür. Fakat vücut bu esnada bazı besleyici maddeleri sağlayamaz ve performans düşer. Suplementler faydalı beslenme maddeleri ile vücuttaki borçlanmaya karşı korurlar.Gerekli besleyiciler suplement şeklinde alındığı sırada gerekli olan kaloriler alınır ve diyet tahribatları ortaya çıkmaz.

  9- Suplementler psikolojik ve fizyolojik olarak sigorta polisleridir:

  Optimal beslenmeye rağmen vücudun gerekli olan besinleri yeterli oranda alıp alamaması ile performans sporcularının ihtiyacının karşılanması hiçbir zaman kesin olamaz.Testlerde suplementler bakım tedbirleri ve sigorta polisleri olarak bulundu. Bazıları bedensel güç verirken bazıları ise psikolojik ve motivasyonel etki sağlarlar.Güvenli antrenman ve beslenme teknik olarak beraberdirler. Antrenmanı ve beslenmesi iyi olan sporcular kendine daha fazla güvenirler.

  10- Suplementler performansı yükselten etkiye sahiptirler:

  Bunların alımı ile besin borçlanmasından kurtulunur. Suplementler alınırsa performans sporunda faaliyet daha yüksek seviyede yapılabilir.

  Performans uyumlu beslenme arkadaşları:

  Protein konsantreleri:

  Yüksek ve çok yüksek yoğunluktaki çabukluk, kuvvet, çabuk kuvvette dayanıklılık ve dayanıklılık antrenmanlarında, yüksek yüklenmelerde iştahsızlık ortaya çıkmasını engellemek ve kas dokuda kayıp olmadan yağları yakarak kilo verebilmek için alınabilirler. Optimal arzu edilen kas büyümesi ve yağ yıkımını desteklerler. Vücut geliştirme, dayanıklılık sporları, vücudu şekle sokma, mücadele sporları, kas geliştirmek isteyen ve yağları yakmak isteyen tüm sporcular için uygundurlar. %80-95 proteinli konsantreler yoğun antrenmanlardan sonra uygundur.

  Amino Asit Ürünleri :

  Ürünlerden bazıları yüksek değerli amino asitlerin hemen sağlanması ile yoğun- ağır antrenmanda kasların yenilenmesi ve gelişmesini sağlarlar. Bir kısmı kısa sürede amino asitlerin emilimi sağlamak yanında sadece hızlı emilme değil BCAA’lar nedeni ile hızlı kas yapımı ve kasların güçten düşmesini önlerler. Kaslar, kemikler ve dokuların yapımı, bağışıklık sistemi için temel enerji verici ve yüksek performans için kullanılırlar. Bir kısmı da yoğun antrenmanlar süresince metabolizma içinde enerji üretme ve ihtiyaca cevap verebilme kapasitesine sahiptirler. Yoğun antrenmanda yıkım öncesi kasları desteklerler. Kütle kaybını telafi edicidirler.
  Karbonhidrat Ürünleri: Glikoz, fruktoz, sakkaroz, glikoz polimerleri veya bunların bir kaçının bir arada toz yada sıvı olarak verilmesini içerirler. Bir kısım ürünler; dayanıklılık sporcuları için ve yoğun antrenmanla yağsız vücut kütlesi (yağsız kütle artışı ve yağsız kaslar geliştirmek) için enerji kaynağı, kas yapımı ve protein temini için güç ve yenilenme için alınırlar. Bir kısmı şampiyonlar için çok yüksek performans sağlayan kas yapıcı ve kilo aldırıcı sportif bir besin iken bazıları yoğun antrenman sayesinde profesyonel kas büyümesi için gereklidir. Sporcuların yoğun enerji ihtiyaçlarını kısa ve orta zincirli karbonhidrat zinciri ile hemen ve uzun vadede karşılarlar. Bir kısmı ise ani enerji kaynağı olma yanında antrenmanda kaybedilen ve boşalan karbonhidrat rezervlerini doğrudan karşılayacak, çok kısa bir zaman içinde tekrar kullanılabilir hale getirecek veya antrenmandan sonra glikojen rezervlerini doldurarak toparlanmayı artırmak için kullanılırlar.

  Karbonhidrat- Protein Karışımları:

  Bu ürünler karbonhidrat depolarını çok iyi doldururlar. Hızlı ve profesyonel kasları geliştirmek ve yağların yıkımını artırmak için uygundurlar. Antrenmandan sonra optimal bir toparlanma sağlarlar. Yağları artırmaksızın hızlı ve etkili bir kas yapımı ortaya çıkar. Doping yapmaksızın anabolik etki sağlarlar. Bu ürünler vücuda enerji metabolizması için hem karbonhidrat (Her ürüne göre %75 den %91’e kadar), hem de kas gelişimi için proteinler (Her ürününe göre %9’dan % 25’e kadar) sağlarlar. Bunlar antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında alınabilirler.Bunun dışında ideal ara öğün yiyecekleridir veya antrenmansız ağırlık artışı içinde alınabilirler.

  Vitamin Ürünleri:

  Sportif aktivite de yükselmiş bir vitamin ihtiyacının karşılanması, kuvvetli bedensel yüklenmede bağışıklık sistemini artırma veya serbest radikallere (zararlı maddelere) karşı vücut koruma fonksiyonunu artırmak için alınabilirler.

  Mineral Ürünleri:

  Performansı yükseltmek, kuvvetli bedensel zorlanmalarda terleme ve diğer reaksiyonlarla vücuttan atılan vitamin ve mineralleri hemen ve yeterli miktarda sağlamak ve sıvı kaybını dengelemek(Asit- baz dengesini koruma), kas kramplarından kaçınmak, kasların fonksiyonları ve metabolizmanın optimalleşmesi için alınabilirler. Konsantrasyon ve öğrenme yeteneğini yükseltir (kuvvetlendirici, uyarıcı, motive edici) ve bağışıklığı kuvvetlendirirler.

  L-Karnitin Ürünleri:

  L-Karnitin yağ metabolizmasında önemli rol oynayan ve yağların yanmasını artıran amino asite benzer bir maddedir. L-Karnitin kondisyonu yükseltir, dinlenme aşamasını kısaltır ve glikojen depolanmasını artırır. Yükselmiş bedensel faaliyette veya yoğun antrenmandan sonra yükselmiş karnitin ve mineral maddeleri ihtiyacının sağlanması için alınır. Vücut depolarında optimal bir L- karnitin, optimal yağ yanması ve enerji serbestlenmesi için gereklidir.

  Kreatin Ürünleri:

  Kas hücrelerindeki kreatin depolarını doldurmak ve maksimal alanda yükselmiş performans için süper enerji verici ve performans artırıcıdırlar. Bazıları yükselmiş ihtiyacı sağlamak ve uygun enerjiyi vermek için kullanılırken bazıları B1, karbonhidratlar ve Kreatin Monohidrattan yüksek konsantreli kombinasyon ile hızlı enerji kullanımı ve çabuk yenilenme için kullanılır. Kas yapısının desteklenmesi, enerji, antrenmandan sonra protein sentezi, ağırlık artışı ortaya çıkarma, kısa süreli maksimal yüklenmeler (yaklaşık 10-20 sn) için kullanılırlar.

  Diyet Ürünleri:

  Vücuda yaşam için gerekli esansiyel yağ asitleri, lifli maddeler, önemli vitaminler ve mineralleri sağlama yanında yağ asitleri metabolizmasında (yağlı yiyeceklerin vücutta yağ olarak depolanmadan ve yağ moleküllerinin hazmedilmeden vücuttan atılmasını sağlar) ve enerji harcamasında önemli rol oynarlar. Yüksek lifli madde sunma ve yağ bloke edici olarak kullanılabilme ve diyet yapmaksızın iyi ve hızlı ağırlık azaltma amacı ile kullanılanları da vardır.

  Çikolata Ve Fapjacks Ürünleri:

  Yüksek değerli protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral maddeleri sağlama yanında ağırlık kontrollü beslenme (düşük yağ,değerli vitamin – mineral,yüksek fruktoz sağlama), kan şeker seviyesini uzun süre sabit tutma, hızlı ve dengeli enerji sağlanması, uzun süreli uygun enerji, güç, performans ve kas yapımını etkili şekilde gerçekleştirme için kullanılırlar.

  Spesiyal-Özel ürünler:

  Yüksek bedensel yüklenmede performansı daima yüksek seviyede tutma veya diyette ilave olarak yağ metabolizmasına pozitif etki, hızlı bir yenilenme, deri, saç ve tırnaklar için alınırlar. Bazıları içerisindeki Guarana ve kafein sayesinde kan dolaşımını hızlandırır ve konsantrasyonu artırır. Motive edici ve dolaşımı uyarıcıdır. Kuvvet, dayanıklılık ve enerji için yüksek konsantreli, sporda- antrenmanda ve bütün gün kuvvetli sinirler için alınanları vardır. Stres durumlarında vücudun desteklenmesi için ve sportif faaliyetten sonra hızlı toparlanma, performans ve konsantrasyon yeteneğini yükseltmek için alınabilirler.

  Molke Ürünleri:

  Molke; peynirin yapılmasında ortaya çıkan sütün sıvı kısmı olan serum laktis doğal üründür. Bütün suda çözünen vitaminleri ,yaşam için gerekli amino asitleri ve süt asitini içerir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve iyot gibi mineralleri de içerir. Sodyum ve yağdan fakir, az kalorili ve kolesterolsüzdür. Metabolizmayı destekler ve bağırsak fonksiyonlarını artırır.

  Bazı ürün adları

  Whey Protein, CFM Whey Protein, Formula 80+, Formula 90, Super Formula 100, Soja Plus, Pro 80, Muscle Gainer, Muscle Unlimited 95, %90 Muscle Building Protein, Pro 80, Ultimate protein, Hard Body BCAA Amino-Protein, All Vegetable Protein,Genisoy Protein Shake,Whey Pro, Egg Amino 2000,Protein 85,100% Egg Protein,Super pro 91%,Spesial Muscle Builder. Multi Protein, Multi Protein 9-K, Lactalbumin 110, Hydrolisat 95 %, Muscle Protein,

  Weider L- Glutamin, Weider Amino Blast, Weider Whey Aminos, Weider BCAA, Multipower L- Glutamine, Multipower Superamino Liquid 9000, Multipower Superamino Liquid, Multipower BCAA Anabol, Multipower Multi Amino, Inko Extreme Supafit Muscle+, Inko Extreme Aminostrong, Inko Extreme BCAA, doc SPORT dynamic Plus, doc SPORT dynamic Drink, doc SPORT doc Energy,AllStars Amino Drink,AllStars Whey Aminos, AllStars Tribomax BCAA, AllStars L-Glutamin Drink, AllStars Amino Drops 1000, AllStars L-Glutamin, AllStars Amino Liquid XL, AllStars BCAA Drops, AllStars Amino Drops 2500, AllStars Amino Liquid, Amıno-Mega liquid, Amıno-Mega 2.5, Amıno-Plus, Weider All Free From Amino 5000, HMB: (Hydroxymethyl butyrate), Peptamin, Amıno Mass 2000, Amıno 4600, Amıno 5000 Lıquıd, BCAA –Amınobolın, Natural Power Mega Amino 2000, Amino Liquid Ampullen,Amino 1900, Amino 1600,100% Egg Amino 2000, BCAA 2250,Amino 4600,Liguid L Carnitine 1000. Anabolan,Amino 5100, BCAA Aminobolin, Amino Anabol, Mass Amino, Gluta Pharm, L-Glutamin, Amino 1900, BCAA 2250, Pyroforce, Super GH-Releasers, HMß, Liquid Amino,Amino Matrix Drink

  Multi Energy, Quick Energy Mix, Ultra Energy Mix,Energy Packs, Sgueezy Gel, Carbo Energy, Energy Source H5,İsostar Long, Mega Mass 4000, Ultra Mass, Crash Weight Gain, Super Mega Mass 2000, Power Meal, Anabolic Evolition, Mega Gainer, Super Gainer, Power Gaıner, Profı Energy 95,Carbo blast. Pure Energy 95, Crash Gainer, Mega Power Mass 5000, Muskel Fuel 50/50, Crash, Creatine Crash, MCT-Öl, Zell Tec II

  Supergainer,Weigth Gainer,Crasch Weight, Weigth Gainer Tastepack, Crasch Weight Gain,Mega Mass 2000, Mega Mass 4000, Max Gain 4100, Hardbody Gainer 3600 veya Hardbody Max Gain 3600.

  Multipower Multi Vita+ , Multipower VitaminACE + Selenium,Inko Active Multivitamin: (Cell Tec), Inko Active Vitamin E, Inko Active Vitamin C, Inko Active ACE-Selen, Inko Extreme Vitamin B kompleks , AllStars Speed Activator, AllStars Vitamin E, AllStars Vitamin C, AllStars Vitamin B,Vitamni C 1000, Power vit, Mega vit. Ultra Mega Pak, Mega 100, Winning Edge,Vitamin + Mineralkonzentrat, 100 % vegetarisch, Vitamin C, Multivitamin Kapseln, Vitamin B Komplex, Vitamin C 1000, Super B-100, Vitamin E ,Super Chromax II, Centrum

  Multipower Fit Activ Drink-Multipower Fit aktiv light ,Multipower Fit aktiv light Consentrate, Multipower Magnesium Liquid,Inko Active Magnezyum – Trinkglaser, Inko Active Mineral Light,AllStars Speed Activator,Multipower Multi Mineral+, Multipower İso Aktiv, Mıneral-Vıtamın Light, Red Flyer Light, System-Mıneral-Vıtamın Light, Dolomıt Magnesıum-Calcıum, Magnesıum, Zınk – Hefe, Selen + Vitamin E, Life & Health Superfit Pulver, Life & Health Mineraldrink Pulver, Engelberts ALEN,Geyer Magnesium-Carbonat,Geyer Calcium-Magnesium , Aurica Spirulina Tablett,Basis Oligomin,Argital Grüne Heilerde, Raab Grüne Mineralerde, Bisym Mineral- Komplx organisch,Die große GU Vitamin- und Mineralstofftabelle, Biostoffe, Vitamine, Mineralstoffe, Enzyme & Co,GU Kompaß Mineralstoffe,

  Multipower Fitness Shake + L,Multipower L-Carnitine Ampullen , Multipower L-Carnitine Drink, Multipower L-Carnitine,Inko Active Power Burner-Trinkglaser,Inko Active L-Carnitine Lutschtabletten, Inko Active Power Burner-Drink + L- Carnitin, Inko Extreme Power Burner Ampullen, AllStars L-Carnitin Liquid XL, AllStars L- Carnitin Sticks, AllStas L-Carnitin Drops,Multipower L-Carnitine Pack, L-Carnitin Kapsül, L-Carnitin kokteyl, Lecıthın-Pur 97, L-Carnıtıne Pack light, Fıtness Shake L-Carnitine.

  Weider Zell Volume Plus, Weider Creatin Ribose, Multipower Creatine Instant, Multipower Creatine Capsules, Inko Extreme Cell Tec, Inko Extreme Creatine B1, Inko Extreme Creatine, AllStars Zell Tec II, AllStars Tri Plex, AllStars Creatine Pur, Natural Power Kreatin, Allcura Kreatin Pur Pulver, Natural Power Kreatin Depot, EAS Phosphagen Creatin,CreaMAX Kautablette,Creatine caps. 100 % Pure Creatin,Creatine Kautabletten, 100 % reines Creatine- Monohydrate, HP- Creatine, Creatine Crash,

  Top Lıne, L-Carnitine Fitneß Drink, L-Carnitine Tablets, L-Carnitine Ampoules, Multı Absorb + Vitamin C, Multipower Diet – Pack, Multipower Fitness Shake+ L, Multipower Sports Diet Creme, Inko Active Wellness Drink, Inko Active Diet, Allstars Chitosan Shape, Chıto Forte. Super Fat Burners,Ultra Slim Tablets,HCA+,Chitoplus, Liquid fat Burners. L-Carnitin + Vitamin C, L-Carnitin mit HCA, L-Carnitin pyruvat, Molke mit Vitaminen, Wacholderbeeröl, Apfelessig plus 4, Super Chromax, Dibencozide, Ultra Ripped, Vanadyl, CLA Kapseln, Magnesium Liquid, Super L-Carnitin, Krabbenschalenextrakt (Chitosan),Centrum

  Weider CFM Pro, Multipower Diet Pack, Multipower Fitness-Muffin Light, Multipower Giants Block, Multipower L-Carnitine-Pack Light, Multıpower Fitness- Pack, Multipower Power-Pack, Multipower Fitness-Crips, Multipower Biker – Pack,Inko Power Cake, Inko Active Pack, Inko Sesane Snack, Inko Active Crispy-Riegel, Inko Active L-Carnitine-Riegel, Inko Active Haselnuss-Musli-Riegel, Inko Active Energy-Riegel, Inko Extreme Protein Pack, Inko Extreme Power Flash, Davina Renew, Davina FlapJack 90% Fat Free, Davina FlapJack,Ultra mega Pack,Winning Edge,AXİON Energy Snack. Multipower-Riegel,Multipower-Riegel, Flap Jack Riegel Davina

  Weider LPC, Weider Zell Volume Plus, Weider Speed Booster, Multipower Pyruvat, Multipower CLA, Multipower Vita Gelatine, Multipower Red Kick, Inko Liquid Energy, Inko Extreme Cell Tec, Inko Extreme Guarana, Inko Extreme Red Voltage, Inko Extreme CLA, DocSPORT doc relax, docSPORT sana, AllStars ZellTech II, Apilan Power Stuff, AllStars Tribomax BCAA, AllStars Tri Plex, Apilan Zell Regavit, Hoyer Ginseng Royal,Yohimbe 750,Phyrugenic 500,Tribugain,Dibencozide 10.000,Cool Power,VitaLIFE sport Bottle,VitaLIFE halter Trinkflasche, Vitalife T- Shirt.

  Multipower Molke Pro, Multipower Molke Riegel, Multipower Molke Pro, L- Karnitinli Multipower Molke Pro, Inko Active Molke –Riegel, Inko Active Molke –Drink Propiotic, L- Karnitinli Inko Active Molke –Drink, Molke Lıne, Molke Fresh, Fıtness-Pack, Raab Bio Guarana Lact, Raab L-Carnilact, Raab Green Lact, Raab Bio Magermilchpulver, Weider Whey Protein, Green Slam Passiflora Probiotic
   
  azuela bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş