Besin Değerleri Hakkında

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve expo tarafından 26 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. expo

expo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Konya
    Merhabalar. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki konuyu açmadan önce forumda araştırdım. Fakat işime yarayacak bilgilere tam anlamıyla ulaşamadım. Belkide detaylı bir araştırma yapmamışımdır bilemiyorum. "Marka marka besin değerleri" konusunda benim merak ettiklerimden ziyade markalı hazır ürünlerin değerleri mevcuttu. Oysa benim merak ettiğim mercimek yada yumurtadaki veya derisiz beyaz etteki değerler. Bunlar kafamı kurcaladığı için açma gereği duydum. Hata yaptıksa gereği yapılır.

Yakın bir zamanda sıkı bir diyete başlamayı düşündüğüm için ince eleyip sık dokumaya çalışıyorum. Bu sebepten ötürü diyetisyene gitmiştim. Elime besin değerleri hakkında bir çizelge verdi. Bende bu çizelgenin daha kapsamlısını bulabilirmiyim diye internette ararken aynı besinlerin farklı tablolarda farklı değerler içerdiğini gördüm. Mesela elimdeki çizelgede 33gr protein içerdiği yazan bir besin bulduğum tablolardan birinde 59gr protein, bir başkasında 19gr protein içeriyor şeklinde görünüyor. Aynı şekilde kalori değerleride farklılıklar gösteriyor. Oysa besin aynı. Bu sebepten ötürü kalori hesabı yapmakta zorluk çektim zira hangisi doğru bilemiyorum. Bazı besinlerde arada uçurumlar var. Her besinin ne kadar kalori, ne kadar protein, ne kadar yağ içerdiğini kendim hesaplayamayacağıma göre acaba doğru ve güvenebileceğim bir besin değeri tablosuna nasıl ulaşabilirim?

Şimdiden teşekkürler.

Sayfayı Paylaş