Benim biraz bilgiye ihtiyacım var.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve MrMuscle tarafından 8 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. MrMuscle

MrMuscle Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle kendimden ve imkanlarımdan bahsedeyim.

-Yaşım 17( 15 yaşındaki bir çocuktan bile daha genç gösteren biriyim), BOyum 1.85 , Kilom 60 , Metabolizmam oldukça hızlı , Doğuştan oldukça geniş omuzlara (kemik yapsı) sahibim.

-30 kiloluk bir dumbellı bir kolumda 40 - 50 defa kaldırabiliyorum, belki bu bilgi sizin için bir kıstas olabilir.

-Evde çalışmak ve şu an için sadece zayıflığımdan olan ince kollarıma hacim kazandırmak geniş omuz formunu korumak veye az da olsa genişletmek ve bunları boyumun uzamasını önlemeden yapmak istiyorum.
    Bir adet 4.5kglin ve 1.3 kplık dubbellım ve 5 lastik çıkarıp takılabilien bir germe aletim var.

Şimdi sorularıma geçmek istiyorum.

-Benim sağ omzumda sol omzuma göre bir çokme var , sol omzuma gore biraz daha aşağıda duruyor sağ omzum.Bunun nedeni ne olabilir ve nasıl duzeltebilirim?

-Benim vucudumda neredeyse tum bolgelerim sağlak olduğum iin sağ tarafları daha hacimli ve güçlü bunu nasıl dengeleyebilirim veya dengelemek gerekir mi?

-Herhangi bir body çalışması, herhangi bir bolgeyi çalıştırmak boy uzamasını engeller mi?

-Şınav çekerken ben zorladığım noktayı tespit edemiyorum yani kendimi yerden iterken mi yoksa yere yaklaşırkenmi zorlanıyor insan bunu bilmediğim için nefesimi ayarlayamıyor ve şınav çekemiyorum. Bİrde maksimum 15 şınav çekiyorum bir seferde eğer nefesimi ayarlamaya çalışırsam, ama ayarlamadan yaparsam 25 tane olabiliytor hangisi daha doğru acaba?

Şimdilik aklıma bu sorular geldi, eğer bu sorularıma verdiğim bilgiler doğrultusunda tecrubelerinizle bait terimler kullanarak cevap veriri ve bana bazı tavsiyelerde bulunursanız çok sevinirim

Şimdiden Teşekkürler....

2. rocco676767

rocco676767 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    30 kiloluk bir dumbellı bir kolunda 40 - 50 defa kaldırabiliyosun ve zayıflığımdan olan ince kollarına hacim kazandırmak istiyorsun..bu konuda gerçektende yardıma ihtiyacın var sanırım..

3. MrMuscle

MrMuscle Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Özür dilerim oraya yanlış yazmışım 30 kiloluk değil o 5 kiloluk dumbell...

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    simetri bozukluğu genelde tüm bodycilerde farklı boyutlarda olsada vardır..zamanla düzelecektir...tek kolla yapılan hareketlerde aynı zorlama şiddetini uygula..çift kolla yapılan hareketlere ağırlık ver..eşitlemede faydası olacaktır..
    bu oldukça konuda tartışıldı..farkli bölgeler için farklı konular var..arama sonuçlarını incelemeni öneriyorum..aşağıda linki var.."simetri" kelimesiyle "antreman:bodybuilding&fittness" başlığında arama yapmanda fayda var..örnek konular..i
    1- https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=3011&highlight=simetri
    2 - https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=311&highlight=simetri

kollar için simetri bozukluğu
    https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=5125&highlight=simetri

boy uzamasını engelleyecek hareketlerden ziyade uzatacak hareket sayısı daha fazla bodyde..pullover,barfiks,çekiş hareketleri(lat pulldown,seated row) gibi..
    ama ağır kilo ile squatlar uzamaya ters yönde baskı yapabilir..gerçi senin evde yapmadığın bir hareket bu..

şınav çekerken triceps(arka kol) ve göğüs ve önomuz kasları etkilenir..bu iki kas grubuda itme sırasında kasılırlar ve etkilenirler..nefesini çok hızlı çekiyorsan eğer ayarlamada sıkıntı çekmen doğal ama zamanla alışılan bir konu nefes alıp verme sırası..yapmaman gereken nefesini tutmak..kan basıncını artıracağından ve kalp ritmini bozacağında dikkat edilmeli ve nefes kesinlikle tutulmamalı..

omzundaki çökme bir hastalıktan yada sakatlıktan mı kaynaklanıyor? resmini koyarsan daha rahat yorum yapılacaktır..bu konuda doktora başvurdunmu..

5. MrMuscle

MrMuscle Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Bir hastalık yada başka bir şey değil , doğal olan bir şey nedenin ve ne zamandır oldugun bilmiyorum, sanrımı çok oncelerden beri var.

6. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
  7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bazı kişilerde genetik kemik yapısında kaymalar olabiliyor bu bazen doğuştan bazende kişinin yaşam tarzından kaynaklanabiliyor

Çokta aman aman bir sorun göremiyorm vg yi uzun zaman yaparsanız görüntü ve duruş bozukluğunuzu yüksek oranda düzeltirsiniz

8. MrMuscle

MrMuscle Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Bilgiler için çok teşekkürler, ama biraz da ozelliklerim hakkında yorum yapıp yani nasıl çalışmam gerektiği hakkında tavsiyeler verirseniz çok mutlu olurum.

Not: VG ne anlama geliyor acaba? :)

9. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    dumbellarını çoğaltarak flexor hocamızın hazıladığı programı uygulayabilirsin işte linki:
    https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=10624

VG=vücut geliştirme..

kolay gelsin

10. MrMuscle

MrMuscle Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Bir de birşey soracağım

Hiç Vg yapmamış bir insan için yani benim için şu vucutu olçuleri nasıl iyi mi, orta mı kotu mu?

omuz: 100 cm

kol: 26 cm

nasıl?

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Normal 17 yaş gurubunun omuz çapı 100 iyi bence tabi genetik ayrıcalıklı kişilere göre düşük

12. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Gerçekçi olmak gerekirse ölçüler azcık düşük bununda sebebi boyunun uzun kilonun az olması..Spora başlamanı gerçekten tawsiye ederim çok memnun kalacaksın emin ol ;)

13. CENTAUR

CENTAUR Guest

Aslında böyle genç yaşlarda dar omuzlu olupta 20 li yaşlarında normal seviyeye gelen bir iki kişi biliyorum, hatta bir senedir body çalışan 18-19 yaşlarında bir arkadaş dar omuzlarını kasla doldurup hoş bir görüntü elde etmeyi başardı birazda genetik olarak kuvvetli ve müsaittide bu, ağır çalışmasına rağmen bağzılarından daha dar duruyordu omuzları vede dahada ağır çalışıp bir üst seviyeye gelince çok hoş oldu.

Eskilerin ekol vücutçularından larry scott var mesela linkini vereyim bunu sıkılmadan okuyunuz;

https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=2410&highlight=larry+scott

14. MrMuscle

MrMuscle Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    ... dediklerinize açıkça bayağı şaşırdım insanlar hep benim geniş omuzlu olduğumu soyler ki yaşıtlarıma çevreme baktığımda şu ana kadar bende daha geniş omuzlusun gormedim. Hatta insanlar bu zayıflığımı geniş omuzlarım sayesinde gostermediğimi bende daha kilolu olanların benden daha yapısız gosterdiklerini soyluyorlar ama sizler tam tersini dediniz , şaşırdım :D buarada 100 cm omuz hiç çalışmamış birisi için hiç fena değil gibi geldi bana... ?

edit saydam:uslubuna dikkat et.

15. MrMuscle

MrMuscle Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Bu arada bir daha duzgun olctum panik olduk 113 çıktı heralde yanlış olçmüşüm, bu arada bu 113 santim sırd kemik bunu ustune kas dusunun :)

16. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ölçüleri düşük bulmanı boy ile bağdaştırmana anlam veremedim..

Oha mı? ben mi yanlış okuyorum.. :?: omuz ölçün fena değil..ama sen yoruma ihtiyacın olmadığını düşünüyorsun gibi..

17. MrMuscle

MrMuscle Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Özür dilerim, bir anlık kalsik tepki, tekrar özür dilerim zaten saydam düzeltmiş, teşekkürler.

18. MrMuscle

MrMuscle Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Birazcık nasıl çalışmam kaç tekrar yapmam hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. İlk mesajımda zaten imkanlarımı ve isteklerimi yazdım onlar doğrultusunda bir tavsiye verriseniz çok iyi olur.

Not: bu araada birde barfiks imkanım var odamın kapısında yaptırmıştım zamanında onuda ekleyim dedim.

Şimdiden teşekkürler.

19. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    buradaki proğramı uygula https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=10624

daha sonra

3. gün barfink demirinde geniş tutup enseye çek 3-4 set sonra omuz genişliğinde tutup burun hizana kadar çek

son olarak dar ve ters tutuş yapıp çek bunlar sana yeterli olacaktır..

20. MrMuscle

MrMuscle Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Bu program kaç kiloluk dumbell ile yapılıyor?

Sayfayı Paylaş