bench preste barı gögse değdirmek yada 5cm yukarıda bırakmak?yd alt gögüse ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Savaşcı tarafından 4 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

siz ençok hangi şekilde yapıyor sunuz? 1yada 2 den birini 3-4 dende birini işaretleyi

1. tam indirmem barı

34,2%
  2. barı tam indiririm

61,5%
  3. karın tarafına doğru indiririm

16,2%
  4. gırtlağa yakın yaparım

15,4%
Birden fazla oy kullanılabilir.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 25 üye.
  1. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    selamlar.internetim yoktu yeni açıldı o yüzden yeni girebiliyorum.
    bu bench presle ilgili olarak bazı tartışılan şeyler kafamı karıştırıyor. başkalarıda vardır.

burada bench presi alt gögüs üzerinde kaldırma ile hem daha fazla ağırlık kaldıra bileceğimizi hemdeomuzlarımızı sakatlıklardan koruyacağımız yazıyordu. ama ben alt gögüs hizasından yapınca umuzlarıma çok yük biniyor. ve ağırda giremiyorum.üst gögüsün üzerinden daha rahat kaldırıyorum.

ikinci şeyde şu barı indirme mevzusu . barı ben gögüs hse değdirip kaldırdığımdada 5 cm yukarıdan kaldırdığımdada gögüste his olarak birşey değişmiyor ama; gögüse değdirdiğimde tricepsler çok zorlanıyor özellikle sağ kolum aşağıda kalıyor.

Son düzenleme: 4 Mayıs 2010
  2. Kairon

Kairon Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Özel sektör
    Yer:
    Istanbul
    Ben önceden gırtlağa yakın indirirdim barı. Bu da hayli zorlu oluyor. Arnold'un kitabını okuduktan sonra göğüs uçlarının 1-2 cm üst kısmına doğru barı indirmeye başladım. Bir sorun yaşamadım. Barı göğsüme değdirmem, 1-2 cm kalana kadar indirir, tekrar kaldırırım.

AnkTıp92 bunu beğendi.
  3. devilish

devilish Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    göğüs izasında yani göğüs alt çizgisinden 3-4 cm yukarda tam indirmeden gerilimi daima aktif tutacak çekilde yapıyorum

4. JohnnyTog

JohnnyTog Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Toghan
    Yer:
    İstanbul
    Ben MuscleMax dergisinde görmüştüm. Telephone Book Press adlı bir hareketti. Bu harekettede göğüsün üzerine kalın bir Telefon Rehberi konuyor bar Rehbere hafifçe dokunup tekrar oradan kaldırılıyor. Ayrıca Kairon senin ilk etapta yaptığın hareketi Muscle and Strength'in sitesinde görmüştüm bu bir omuz ve göğüs hareketiydi. Aynı hareket hem omuz hareketlerinde hemde göğüs hareketlerinde vardı. Birincil olarak etkilediği kas grupları Göğüs ve Omuz ikincil etkilediği kas grubuda Triceps hareketin adıda ''Guillotine Press'' merak edenler için hareketin videosunun bulunduğu linkide ekliyorum.

http://www.muscleandstrength.com/exercises/guillotine-press.html

Son düzenleme: 5 Mayıs 2010
    Kairon bunu beğendi.
  5. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    barı göğüs ortasına indiriyorum. tam değmeden 1-2 cm kala tekrar kaldırıyorum. gırtlağa yakın indirince sanki omuzlar daha çok devreye giriyor.

6. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Gogusun ortasına yanı alt goguse yakın ındırıyorum ve goguse deydıgı an kaldırıyorum..

7. redbaron_

redbaron_ Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    Bende tam göğüs uçlarına doğru indirmeye dikkat ediyorum.
    Bar göğüsüme yaklaştıkça yavaşlıyorum ve tam değmeden 1-2 cm kala durup biraz bekleyip daha sonra tekrar yukarı kaldırıyorum.
    Göğsüme temas ettirmiyorum barı kesinlikle ve mümkün olduğunca yavaş ve göğüs kaslarımı kasarak yapmaya dikkat ediyorum.

8. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    ben beli biraz kaldırıyorum; göğsü mümkün mertebe kabartıyorum, barı h-max a çıkarıyorum ama asla orda kitli kalmıyor momentumu bozmuyorum hiç bir zaman, h-max a çıkmasıyla yavaşça indiriyorum,oldukça yavaş göğsüme değdirip , indirdiğimden daha hızlı bir şekilde kaldırıyorum; sanırım hem doğrularım hem yanlışlarım var :D

Fakat şunu biliyorum ki bench press inanılmaz bir konsantrasyon gerekiyor; yani haraketi her tekrarda %100 verimle yapmak kendi adıma zorluk çektiğim bir konu,yine de ertesi gün ağrıları beni oldukça tatmin ediyor :)

saygılar

9. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    çok indirirsen göğüse kadar omuza biner,daha yukarıda uzak mesafe kaldır indir yaparsan göğüs çalışır. fly da fln da aynısını kendiniz bulabilirsiniz,otomobildeki debriyaj kavrama noktası mantığı var bunda da.

10. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    turtaa kesinlikle çok güzel bir benzetme yapmış ; ''otomobildeki debriyaj kavrama noktası mantığı burda da var'' diyerek.O kavrama noktasını her setin her tekrarında tutturmak çok kritik önem arz ediyor.

11. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Burada asıl onemlı olan barı goguse ındırırken kolları dırseklerden olabıldıgınce yana acmak lazım.. Boylece gerılım maksımuma cıkıyor bende..

Kollar boyleyken cok hafıfce goguse degdırıp kaldırmak en ıyısı dıye dusunuyorum ve bu sekılde yapıyorum..

Yıne hareketın en tepesınde kollarımı dumduz yapıp eklemlere bındırmem yuku..

12. jeytan1905

jeytan1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    indirmeden daha önemli olan bana kalırsa barı kaldırdığın nokta.sonuçta barı herkes 3 aşşağı 5 yukarı aynı noktadan sonra yani genelde meme ucuna değmeden yukarı kaldırıyor.bana kalırsa en önemli nokta barı ne kadar yukarı kaldırıp indirmeye başladığın.

her ne kadar aralıklı da olsa bu sporu bayadır yapıyorum ama hala bench basışımdan emin değilim.

13. Tolga.pi

Tolga.pi Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Amaç hareketi tam yapmaksa kası en gergin konumdan en kasılı hale sokmak değil midir amaç? Göğse ne kadar yakın indirirsen o kadar çok gerilme oluyor. Aynı şekilde kolları kitlemeden ne kadar çok kaldırırsan da kasılma gerçekleşiyor.

Bu gerdirme işine kasılmadan daha çok önem veriyorum. Aşası indirirken yavaş yavaş indirip altta duruyorum. İnebildiği kadar da iniyorum. Kaldırdığım zaman da dirsekleri kitlememeye özen gösteriyorum.

14. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    oy veren arkadaşlar hep tek şıkkı işaretlemiş iki tane işaretlemeleri gerekiyordu.:S
    örneğin
    ben barı tam indiririm ve gırtlağa yakın ikisini işaretlemem gerek
    yada başka biri tam indirir ama karna yakın onları işaretlmesi gerekiyordu
    yada tam indirmem gırtlağa yakın yaparım
    tam indirmem karna yakın yaparım gibi...............................

15. AmericanHistoryX

AmericanHistoryX Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci.
    Oy verirken farketmiştim aslında,ilk iki şıkla son iki şıklar birbirleri ile kıyaslama olmadığını. Aynı anda iki şık işaretlenebildiğini bilmiyordum. Oyumu silip baştan oyluyabilme ihtimalim varmı ?

16. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    ben göğsümün hemen alt ucuna kadar indiriyorum, sanıyorumki ozaman alt göğüs daha fazla çalışıyor
    ayrıca değdiriyorum ama baktım ki değdirirken bazen çok yavaşlatamıyorum arada basınç uyguladığı oluyor onun için indirmeleri daha dikkatli yapıyorum
    ayrıca pozitif kısmı elimden geldiğince hızlı(smith aleti olduğundan çok da hızlı olmuyor) negatifiyse yavaşça yapıyorum

17. durden

durden Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ben göğsümün biraz daha yukarısına indiriyorum.Aşağısına indirmeye kalktığımda press hareketi olmaktan çıkıyor.İttirmekten çok uzatmak oluyor.Barı göğsüme değdirmiyorum ama bayağı yaklaştırıyorum.
    Bazen düşük kiloya alıp makinelide barı yukarı fırlatıp tekrar tutuyorum göğüs kaslarımın çalıştığını daha çok hissediyorum düşük ağırlıkta olsa.

18. murad1

murad1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Ben barı göğsüme değdiriyorum. Ama hoca öyle yapma dedi.

19. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    çok tıklamalı olmuş ama çoğu kişi bunu bilmiyor. Anket 4 seçenek olarak şöyle olmalıydı tek seçimli.

1.tam olarak gırtlağa yakın indiririm
    2.tam olarak karna yakın indiririm.
    3.tam indirmeden gırtlağa yakın
    4.tam indirmeden karna yakın.

Benim cevabım ise hafif değmesini sağlayarak göğüs ucumun olduğu yere indiriyorum. kollarımı mümkün olduğu kadar yana açarım. Öyle daha çok göğüs alıyormuş.

Ayrıca en yukarda kollarımı eklemlere yük binmesin diye tam açmam.10 derece falan açık kalır.

Daha önceden tam açardım hocam birçok harekette tam açmamamı söyledi. Özellikle legpresste.

20. CranTz

CranTz Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ordu
    Bence göğüs den 2-3 santim yukarda olması gerekir. Şınav çekerken düşünün göğüsünüz üstüne yere yatın . kollarının şınav pozisyonunda olsun.( göğüsünüz tamamen yere değecek ) kalkmaya çalışın. Göğüsten hiç bir etki göremezsiniz tamamen arka kol ve omuz a biner. ama normal şartlarda şınav çektiğinizde göğüste bir kasılma görebilirsiniz. Ayrıca bazı arkadaşlarında dediği gibi tam yukarda bekleyip eklemlere verilmemeli yük . Nefesi iyi ayarlayıp yukarı kaldırdığım gibi direk aşağı alıyorum Ama tabi kolları tamamen kaldırıyorum kırık kalmıyor yukarda.

Sayfayı Paylaş