Bench Press Sorunum

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve OlcayDikici tarafından 14 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. OlcayDikici

OlcayDikici Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle hepinize iyi günler dilerim . ben yaklaşık 1 aydır spor yapıyorum bench press yaparken tüm gücümü kullanıyorum girebildiğim en fazla ağırlığa giriyorum ( 30-35 kg ) daha fazlasını kaldıramıyorum max. gücüm buna yetiyo . fakat bunu çalıştıktan sonra göğsümde ağrı olmuyo nedense geliştiğini hiç hissedemiyorum . sorduğum kişiler daha çok set yap falan dedi kilo arttır dedi ama daha ağır kaldıramıyorum şu anda . sizce sebebi nedir ?

2. mebeyce

mebeyce Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    An ordinary student
    Yer:
    Bartın
    Örnek verecek olursak;
    10-8-8-6''lık şekilde -3.cü sette ağırlık arttırılır genelde*- kaldırabildiğin maksimum ağırlığı denediğinde bir şeyler hissetmelisin.
    Bende de bir ara sende olduğu gibi durum vardı. Ben ağırlığı arttırdığımda eski haline döndü. Spora başladığın ilk hafta gibi değil ama hafif bir ağrı belki de hafif bir yanma hissetmen gerekiyor.

3. Realist Boy

Realist Boy Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bunu hocaya sormuştum bicepslerde ağrı oluyor ama göğüslerde yok demiştim,biz buna spor içerisinde amelelik diyoruz alt yapın yok,daha önce spor yapmamışın o yüzden zaman ile göğsüne etki etcek dedi.

4. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    bench de tricepsler ve omuzlar oldukça fazla görev almakta ve eğer bu 2 kas grubun göğüsüne göre daha güçsüz durumda ise ağrıyı göğüste hissetmeden omuzların veya tricepslerin biter ve göğüsün pek bi işlev yaratmaz.yani sorunun güç antremanı olabilir pro sporcularda belli dönemlerde kasların güçlerini arttırmak için ayrı güç antremanı uyguluyor.ben 60 65kg kaldırıyorum bende daha fazla kaldırabilirim fakat tricepsler izin vermiyor.

5. OlcayDikici

OlcayDikici Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    mebeyce : bende 12-12-10-10 set yapıyorum ilk 2 set kaldırabileceğim ağırlağa son 2 set ise zorlanıcağım ağırlığa giriyorum. ama değişen birşey yok ya . hergün bench te ağrı olmasını deniyorum .

Realist Boy kendimi pek amele gibi görmüyorum ben :) daha önceden spor yapmışlığım yok fakat 1.5 seneye aşkın dans (break ) geçmişim var o yüzden ham değil yani vücudum

Burkay45 haklı olabilirsin çünkü omuzlarımın zayıf olduğunu düşünüyorum bende . güç antremanı mı öneriyosun ?

6. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    piramit sistem deneyebilirsin

7. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Forumdaki bench press rehberini oku

8. cesgin

cesgin Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    ağrı olmak zorunda değil....

öncelikle yaptığın sistemin doğrulunu ele alalım, set aralını max 1.30sn tut
    önerim, 1.15sn de girmiş olman

ağrı olmaması gelişim olmadığını göstermezki bir aydır bu sporun içersindesin
    vücudunun mekanizmaya henüz alışmamış olmasındanda olabilir kendine süre tanı, biceps gibi küçük kas gruplarını antreman sırasında bile hissedebilirsin oluşucak ağrıyı bu büyük kas gruplarında pek böyle işlemiyor küçük kaslarının daha ağrıması ilk dönemlerinde çok normalki genetik faktörlerde var herkes herzaman bazıları hiçbirzaman ağrı görmediği bölgeler oluyor.

farklı yöntemler dene; 12-12-10-10 degilde ayni kiloyla 4set-9tekrar girmeyi dene, 12-10-8-6 lı piramit sistemnini dene bunda kiloyu yavaş yavaş artırman şartıyla

bu antremanda son set yada son2 setinde yanındaki birinden sana ağırlığı kaldırmasında yardımcı olmasını iste kaldırabiliceğinin daha fazlasına oyna son tekrarlarda herşey orda bitiyor zaten.

önerilerim set arasını kısa tutup, ağırlınıda artırman için tekrarlarını dediğim şekilde düşürmen, antreman sırasında biriyle beraber çalışman son olarakda
    göğüsde kaç haraket giriyorsun belirtmemişsin ama bununda büyük etkisi var
    (benchpress,butterfly,inclinebenchpress) bu 3 haraketi programına bu sıralamasıyla ekleyip böyle deniyebilirsin.

butterfly in yakıcı etkisini antreman sırasında hissediceksin doğru ve verimli birşekilde yaparsan ağrı olmaması çok zor..

unutmadan herzaman ağrı olmasıda nitekim iyi birşey değildir kası fazla zorladığını gösterir kas ağrılarının: her yeni antremana geçişde, kilo artılışında, yeni haraket denendiğinde gibi durumlarda olması gerekir

**kas ağrıların devam ederken ağrıyan kasa antreman yapmamayıda unutmayalım**
    **bahsettiğim set ve tekrarlar ısınma setini ele alınmadan verilmişdir, ısınma setinide en başa boş bir ağırlıkla 15 tekrar ısınarak yapabilirsin**

Son düzenleme: 14 Ekim 2012

Sayfayı Paylaş