beldeki ağrı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve elix tarafından 13 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. elix

elix Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    omrganın bel kısmında biraz rahatsızlığım var. barfiks demirine asılı durunca tam orası acıyor. geriye eğilirken rahat eğilemiyorum.

bunun için söylenebilecek özel egzersiz varmı? kobra duruşu diyorlar sanırım yüzü koyun yere uzanıp bacakları kaldırmadan ellerinle vücudun üst kısmını yukarıya itmenin buna faydası var mı. bu hareketi yapıyorum.

2. DARKBLUE1982

DARKBLUE1982 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle belini kuvvetlendirmen lazım bunun için ters mekik (senin kobra duruşu dediğin) ve Deadlift (çok hafif ağırlık) kullanılabilir. Evde çalışacaksan öncelikle iki adet pet şişeye su doldur. Şişeleri eline al. Ellerin yandayken bacakların gergin bir biçimde dizlerini kırmadan öne doğru eğilebildiğin kadar eğil. Sonra da geri doğrul ve dik bir şekilde başlangıç vaziyetine dön. Bu hareketi devamlı ve setler halinde uygula (günde 6 set olabilir). Belin kuvvetlendikçe ağırlık artırabilirsin. Ters mekik de belini kuvvetlendirecektir...

3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bu proğramı verirsen kişinin belini sakatlarsın belde L4 VE L5 kısımlarına verilen ilk hareket ters mekik ise L4-L5 arasında bulunan disk diskin içinde bulunan sıvı azalacak ve orada yastıkçık görevi yapan kas zayıflayacak ve sinir sıkışması yada fıtık gerçekleşecek
    Bel kasını kuvetlendirmek için önce zıt yani karşı kası kuvetlendirmek abdominalleri abdominaller kuvetlenirse eğer romboit gluteus medius kısımları boş demir ile deadleft yapılarak kuvatlendirilir

şimdi harekete tecrube kazanmış ve esnekliğini tamamlamış ve kas olarak yeterli seviyeye gelmiş bel e şimdi ters mekik verebiliriz. oda çok fazla gerie kalkmamak şartı ile

yorumlarımıza lütfen dikkat edelim çünkü üyelerimizin sağlığı söz konusu

Katrem ve 1919 bunu beğendi.
  4. elix

elix Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    kusura bakmayın ibareleri çok iyi bilmiyorum.
    anladığım şu; önce karın kaslarını kuvvetledirip sonra ters mekik ve deadlift hareketine başlayım.
    :?:

5. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    kesinlikle çok doğru... eğer belinizde bir problem varsa öncelikle karın kaslarının kuvvetlenmesi gerek. zaten bunu herhangi bir ortopedi doktoru bile söyler. özellikle bel fıtığı olanlara doktorlar mide kaslarını kuvvetlendirmeleri gerektiğini vurgularlar. vücudun orta noktası olan abdominallerin kuvvetlenmesi aslında en önemle durulması gereken konudur. kesinlikle flexor' un dediklerini dikkate almanı öneririm.

6. elix

elix Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    iyi, hafiften göbek çıkmaya da başlamıştı. onu da eritiriz bu arada artık.
    çok teşekürler cevaplar için.

7. DARKBLUE1982

DARKBLUE1982 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben arkadaşımın ters mekik yapabildiğini söylemesi üzerine belinin biraz da olsa kuvvetlenmiş olduğunu varsayarak bu yazıyı yazdım. Eğer senin dediğin gib çok fazla zayıfsa elbette ki sen haklısın. Eğer benden kaynaklanan yanlış anlaşılma olduysa özür dilerim...

8. virtual_insanity

virtual_insanity Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    istanbul
    arkadasımk bel agrın varsa ters mekik sakın cekme...
    barla rowing yapma yada yaparken sıkıca kemer tak...
    skuatı asla kemersiz deneme bile!!!

bende bel fıtıgı bu hareketler yüzünden 1 bucuk hafta ne yatabildim ne yürüyebildim..

flex-pointin dediği gibi karnını güclendirirsen bele binen yük azalır...
    karnını güçlendirmek için yarım mekik çalış
    yarım mekik:(üst mekik) yere mekik pozisyonunda yat, ayaklarını çekyat yüksekliğinde bir cisme uzat dizlerini de kır, yaklaşık 45derece kalkarak cek mekiki..fazla yükselmeye calışma...bu harekette mekik cekerken beline hiç yuk binmez ama karnın ozellikle ust kısın gelişir...

kolay gelsin

9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Senin yardım etmek istediğini anlıyorum fakat bazen yardımlar ters etki verebilir iyi niyetinden ötürü tessekkür ederim
    bizim spor dışarıdan ne kadarda ağırlık kaldırıp indirmek gibi görünsede anatomi ve fizyolojide çok ince hesaplar bu hesaplara görede gelişim ve sakatlanmalar dönüyor o yüzden araştırıp en doğrusunu bulmak lazım sakatlanmadan önce veya sonra hep doktorlarla zaman geçirmek lazım

10. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    L4 ve L5 nedir bilemiyorum ama bende bir zamanlar buna benzer hareketler yapmis ve belimi inciltmistim. Cok uzun sure ayakta kaldigimda yine hissediyorum agrisini :s

flexor yerinde ve profesyonelce verdigin yanit icin tesekkurler, +rep :) (sarc4stic sagolasin :) )

11. elix

elix Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    barla rowing yapmak ve skuat ne demek :?:

12. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
  13. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    mekik hareketlerini yapmadan önce belinin altına bir havluyu katlayıp koyarsan çok daha faydasını görürsün. neden dersen mekik yada diğer mide hareketlerini yaparken belin yerle tamamen teması sağlanmalı ki bele binecek olası yüklerin önüne geçilebilmeli. omurgamız S şeklindedir. yere sırtüstü yattığımızda s bölümü yere temas etmez. mide kaslarını iyice kasıp o s bölgesini yere yapıştırmamız gerekir. aksi takdirde çekeceğimiz mekikler ile midemizi çalıştırırken bele de yük bindirmiş oluruz.
    özellikle göbek problemi olanlar bu hataya çok düşerler. aman şu mekikleri bitireyim derken vücut pozisyonlarında bozulmalar meydana gelir. ben üyelerimi çalıştırırken bu riski minimuma indirmek için mutlaka belin altına bir havlu katlayıp koymalarını isterim.

1919 bunu beğendi.
  14. women

women Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

FLEX-POINT hocam tesekkürler..
    tüm yazılarını okuyorum-inceliyorum..
    sanırım siz antrenörsünüz,bayan ögrencilere step-aerobik v.s. dersler veriyosunuz....

peki diger bel haraketi olarak bilinen twist i yaparken nelere dikkat etmeliyiz..
    acıklayabilirmisiniz...

VERDİGİNİZ BİLGİLER İCİN TESEKKÜRLER.SAYGILAR

15. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    teşekkür ederim women. evet , ben step-aerobik antrenörüyüm. aerobik-step-fitness derslerine giriyorum.

twist hareketine gelince... aslında twist yasaklanan hareketler arasında. öyleki spor salonları twist makinesini artık bünyelerinden çıkarıyorlar. nedeni ise belden alttaki bölgenin kontrolsüz dönüşler ile disk kaymalarına sebebiyet vermesi.

16. women

women Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hocam bizimki dahada kötü sanırım.twist makinasına sahip degiliz.sopa ile twist hareketini uyguluyoruz.

17. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    gerçi tüm hareketler forumda mevcut ama konu açılmışken alternatif hareket olarak eklemek istedim. makinada yapılan twist hareketine oranla daha risksiz ve etkilidirler.

18. caneryılmazer

caneryılmazer Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çektirdğim mr sonucunda bel fıtığına rastlanmadıgı görülmüş. ama benım işim dolaysıyla gun boyu bılgısayar karsısındayım.sırt ve bel bölgemde agrılar devam edıyor.doktor bana bel fıtıg baslangıcı var dedı.gunde 5o tane ters mekik önerdi.gecelerı yuz ustu yatınca belımde agrılar oluyor yasım 22.neler yapmalıyım lütfen yardım ederseniz çok sevınırım.

Sayfayı Paylaş