Bel fitigi tamamen tedavi edilebilir mi?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve NUCLEUS tarafından 24 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

Benim bir sorum daha olacak. Bel fitigi olan biri tamamen tedavi olabilir mi? Ve bodybuilding e geri donebilir mi?

http://www.beyincerrahisi.com/belfitigi_tedavi merkezi2.htm linkindeki bir yazida gecen
    diyor. Bunun gerceklik payi nedir acaba? bel fitigi olan biri tedavi gordukten sonra tekrar bodybuilding e geri donebilir mi?

2. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    bu sporla çare olmayan hiçbirşey yoktur :) tabi uygun cerrahi yöntemler de şart.

bel fıtığı da birşey mi arkadaşlar. eşim 5. kattan düştü,beli asansör demirinde ikiye katlandı.spora dönmesi olanaksız gibi görünüyordu. ve yanlış hatırlamıyorsam 6 ay sonra ağırlık çalışmaya başladı. inanılmaz gelebilir ama bu olay gerçek. doktorların normal bi insan olsa kesin sakat kalırdı dediği kişi benim canım,aşkım FLEXOR. onunla gurur duyuyorum. işini hakkını vererek yapan nadide insanlardan biri. bunu neden mi anlattım??? insanın isterse başaramayacağı hiç birşey yoktur ...yeterki kafaya koysun...

1919 bunu beğendi.
  3. kerwan

kerwan Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    (doktorların normal bi insan olsa kesin sakat kalırdı dediği kişi benim canım,aşkım FLEXOR. onunla gurur duyuyorum. )

ne mutlu size, allah mutluluğunuzu daim etsin...

4. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    teşekkür ederiz. burası ilan-ı aşk gibi oldu ama neyse... :)

5. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    FLeXoR? Yaw abi daha ne bilmedigimiz seyler cikacak bakalim :s buyuk gecmis olsun abi yaw :s gercekten cok uzuldum

ayriyetten FLEX-POINT, adinin neden boyle olduguda anlasildi :D Allah mutlu etsin

6. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Çok kötü bi durum Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın.

7. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    bende hatalı bır çalışma esnasında bel fıtıgına yakalandım.doktorlar kesınlıkle fızık tedavı dedıler ve ben gıttıgımde sırada bekleyen yaşlı ınsanları gorunce sevk kagıdını yırtıp oradan kaçtım.kendim tedavi edebilirim diye düşündüm ve hafif bel egzerszılerı ıle baslayıp daha sonra agırlıkla hyperextentıon sevıyesıne kadar cıktım.bu hemen olmadı tabii.yaklasık 6 ay sonra bel fıtıgından eser yoktu.yataktan tek başına kalkamayan birinin hikayesi bu.

Yasinco bunu beğendi.
  8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas

Eşime teşekkür ediyorum ne yalan söyleyeyim utandım biraz hehe :oops:

hemen konuya giriyorum

evet büyük kaza atlattıktan sonra bel dizaynı hakkında kendimi iyice geliştirdim vede gördümki bel rahatsızlığın en büyük ilacı egzersiz bu sakatlıklar ve beldeki sorun ile rahatsızlıklar bazen genetik yapıdanda kaynaklanıyor assagıda örnek veriyorum

Evet yukarıda gördüğümüz dört ayrı örneği değerlendirelim dostlar

A buradaki örnek omurun doğal duruşunu göstermiş bu duruşa S adını veriyoruz bu doğru bir yapıdır

B Bu duruşa bozuk S diyoruz burada s dengesi L5 L6 bölümleri haricinde bozulmuş bir yapı

C Evet bu örnekte de omura D şeklinde diyoruz burada genel baskı guluteus mediusun yani tam bel kısmına vuruyor

D son örneğimizde omurun L duruşu bu duruşta genel ağrı omurun yattığı yönün aksi tarafına vurur yan tarafa

Evet yukarıda A örneğinin dışındaki tüm örnekler belde olası bir sakatlık için çok yatkın örnekler fakat bu gibi genetik bir sorun bile olsa sporla belinizi sigortalayabilirsiniz..

sırttaki dizaynda özellikle hiperlordose lombardan sonraki L3-L4-L5 kısımları güçlendikçe sinirlere olan baskıda ortadan kalkıcak o yüzden mutlaka spor yapınız

orfaqua bunu beğendi.
  9. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    FLeXoR ve guardbody, su an vucudumda tek zayif nokta olarak belimi goruyorum, aslina bakarsaniz calismaya bile korkuyorum, cunku o yaptigim hatali calismadan sonra, gunluk normal islerin bazilarindan sonra bile belim agriyabiliyor. FLeXoR, sen resmimide gordun, belim gercekten cok cok zayif, sanirim sende ayni fikirdesindir. Ve verdigin bilgilerdede bu konuda oldukca bilgili oldugun apacik ortada. Bu konuda da yardim edebilirmisin bana? (yoksa yaptigin programda bel icinde gerekenler dahil miydi?) Yoksa yapmam gereken ayrica bir calisma var mi?

guardbody, sen neler yaptinda kendini iyilestirmeyi basardin dostum?

Ozellikle bu konuda vereceginiz bilgiler benim icin cok cok degerli, ayrica sizde bel sorunlarinin insani nasil hissettirdigini gayet iyi bilirsiniz sanirim, bu konuda bana yardim edebilirseniz cok sevinirim,

saygilar,
    NUCLEUS

2.mesaji buraya ekliyorum:

Bu arada, YANLIS BILGI VERMEK ISTEMEM AMA, benim bel yapim sasirtici derecede C sekline benziyor sanki :s Yani ben boyle dusunuyorum en azindan..

Dogrumu yanlismi oldugumu nasil ogrenebilirim acaba?
    Ve eger dogru tahmin etmissem ne gibi hareketlerle duzletebilirim sizce?

Ama gercekten cok benzettim dogrusu, hem ne bileyim aynanin karsisina gecip yan dursam bile, (cok zayif oldugumdanda bi miktar daha rahat belli gorebiliyorum zaten) ve de baktigimdada FLeXoR un mesajindaki C sekline daha yakin oldugunu gorebiliyorum, omuz-boyun bolgesinin alti sanki dumduz cikiyor, omuza gelince hafif egim oluyor gibi sanki.

Birde aliskanlik oldu artik, eskiden -olmamasina ragmen- gogus kaslari daha belirgin gorunsun diye dik yururdum hep, daha dogrusu kasilirdim :p simdide o zamandan aliskanlik oldu herhalde cok dik yururum, birde canta vs tasiyinca bunun ustune :( bel kisminda agrilar basliyor direk, bununla da bi alakasi var midir? :oops: valla bunu doktora bile sormaya cekinirdim, ilginc, ama artik buraya cok yakin hissediyorum kendimi..

10. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    3 mesaj olmasin diye 2.mesaji yukari, 3.yude buraya aldim..

FLeXoR, bak sana tam agri olan yeri soylemeye calisayim bu resimden;

ilk baslarda sanirim Psoas Minor un (sanirim sirt omurunun yanindaki yukari dogru bi miktar omurla birlikte, omurun yanlarinda devam eden kas bu oluyor di mi? hani omur disaridan baktiginda bunlarin arasinda biraz daha icerde gibi gozukur? Genelde bu kasin sagda olaninda oluyor, sanirim canta vs gibi yukleri hep sagda tasidigim icin olabilir) oldugu bolumlerde biraz agri oluyor, sonra sanirim tam olarak (ayni seninde dedigin gibi) Gluteus Medius bolgesinde asil agri basliyor, ve bende iptal oluyorum bundan sonra, hareket etmeye korkuyorum abi :(

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Yapacağın olay önce mide kasını güçlendirmek daha sonrada diadleft ile hafif şekilde bel kasını güçlendirmek hareketler esnasında kasın çalışması için hafif ağrılar olsada adele kuvetlendiğinde bu ağrıların azalacaktır bel e istinaden sana vermiş olduğum proğramdaki sırt ve omuz kaslarını güçlendirerek bel kasına destek olmalısın

12. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Peki abi, sagolasin

peki diadleft dedifigin https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=295 daki Stiff-Legged Deadlift mi oluyor?

Bu arada 6.gun oldu ve programa harfiyen devam ediyorum :) bakalim nasil olucak :) hersey icin sagolasin :)

bu arada bir sey daha sorucam, bu bir sekil vermissin ya, benimki eger C sekilindeki gibiyse yapmam gereken ayrica birsey daha varmi yoksa bu dediklerin yeterli olur mu abi?

13. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Bel fıtığı ameliyatla, ilaçla, dinlenmeyle, fizik tedaviyle ya da genellikle bu yöntemlerin bir kaçı birlikte kullanılarak tedavi edilir. Tabii ki her hastada sonuç farklı olur. Kimi günlük hayatına ve hatta aktif spor yaşamına tamamen geri dönebilirken kiminin şikayetleri de devam eder. Dolayısıyla uygun tedavi sonrası yeterli iyileşme gösteren bir kişinin aktif sporunu, kurallarına göre, yapmasında bir sakınca olmaz.

Ancak şu var ki; bir kez fıtık olduktan sonra vücudun o bölgesi hiç bir zaman tümüyle hiç fıtık olmamış eski haline dönemez. Tıpkı deride olan derin yaraların iz bırakarak iyileşmesi gibi iyileşebilir, tüm fonksiyonlar pratikte eskisi gibi olabilir ancak iyileşme gösteren yerin direnci hiç zarar görmemiş bir alanın direncinden daima daha düşük kalır. Bu nedenle önemli olan fıtığın oluşmasına izin vermemektir. Karın ve alt sırt bölgesi kaslarını güçlendirmek en önemli koruyucu mekanizmadır. Tabii ki antreman sırasında da hareketleri kuralına uygun yaparak omurgaya gereğinden fazla yük bindirmemek gerekir. "istedikleri kadar ağır yükün ve ağır işlerin altına girebilirler" cümlesi ise bence bırakın bel fıtığı hastasını normal bir insan için bile abartılı bir iddia.

14. bodybuiilder

bodybuiilder Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul ,
    :x
    bel fıtığının en büyük sebebini açıklıyorum :::?????
    çünkü ben de şu an bel fitığı var :x

karın ,mide , bacak ve kalça kaslarının özellikle karın ve mide kaslarının zayıf olması...... :x en büyük sebebi buuuuu.
    ben 3,5 yıldır sadece ve sadece biseps, triseps ,omuz, kanat,sırt,göğüs çalıştım. ne eşşeklik :x
    karın ve mideyi " bende hiç göbek yok ki " "her gün mekik çekenlerden daha iyiyim"
    diyerek yapmadım. Bacağa gelince de onu da sonra yaparız dedim :x Allah'ım nasıl böyle bir hata
    yapabildim anlamıyorum. . . .
    30 KG bir kolda 30 KG diğer kolda dambılla biseps çalışışordum. Tamam çalışıyordum. kollar göğüs
    felan o biçim ama temel ( bacaklar , karın ve mide yani ) hep zayıf kalınca üst gövde için yaptığım
    her ağırlık bu bölgelere bindi ve o cılız bacaklarla ve belle 100 kg DEDLİFT yapınca :x Al sana
    Fıtık ??? Hayırlı işler .... şimdi 2 aydır her şeyimi, hayatımı ona göre ayarladığım bu sporu yapamıyorum......................................... ve daha ne kadar da yapamayacağım bilmiyorum...... :x
    ??????????????????
    fizik tedavi'de yatarken DR. çok harika bir vücut yapmışsın...... ama alt taraf :( işte fıtığının sebebi bu demez mi ???? senin gibi biri bunları bilmeliydi dedi........... ben de hiç bir şey diyemedim....... :x
    ve bana egzersizler verdi Egzersiz ne mi ? MEKİK . .. .. Yarım Mekik . yani benim 3,5 yıldır
    yapmak istemediğim hareket . .. .. :x
    2 aydır fıtığım. BEN ŞİMDİ TEKRAR BODY YAPAMAYACAK MIYIM ??????????
    LÜTFEN BİR FİKİR VERİN.................................................

15. bodybuiilder

bodybuiilder Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul ,
    :x arkadaşlar hala bana bil yardımda bulunmadınız ::::

ben ne yapacağım

16. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    bodybuiilder bu sekilde yazmaya devam edersen kimse sana cevap vermez ve devaminin olmasi halinde forum kurallari geregi forum dan uzaklastirilirsin.lutfen uslubunu duzelt.

17. bodybuiilder

bodybuiilder Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul ,
    denilmiş.

ÜSLUP SORUNU, eğer bu forumda yazan birbirenden değerli arkadaşlara hakaret etmişsem
    aşağılamışsam, alay etmiş veya rencide edici yazılar yazmışsam işte o zaman Üslup sorunundan
    bahsedilebilir. Mesajlarımda ise bunların bir zerresini bile bulamazsınız.
    Dolayısıyla bel fıtığı ile ilgili sorunuma çözüm üretmek yerine " Üslubunu Düzelt." yoksa seni forumdan
    atarız gibi bir tehditi okuyunca şaşırdım açıkcası.

Hem Emir kipi ile konuşmak hem de forum dışına çıkarılmakla tehdit edilmek işte esas Üslupsuzluk bu.

Yorumu, foruma yazan arkadaşlara bırakıyorum.

18. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    1.si tehdit değil uyarı bu sözleri söyleyen normal bir üye değil admin, 2.si sen kullandığın ifadelerin ne olduğunu ya bilmiyorsun yada sana gülümseme gibi gözüküyor. '' :x bana yardımda bulunmadınız'' ne demek? burda kimse kimsenin emir eri değil hemen yardım etmek zorunda olsun! şimdi aynı uyarıyı yaparak üstüne bir uyarı daha ekliyorum; ÜSLUBUNU DÜZELT, KURALLARA UY :x !!! bak ifade yakıştı buraya.

19. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    geçmiş olsun... mecburen baştan başlayacaksın herşeye... aynı yeni doğmuş bir bebek gibi...önceleri yapmak istemediğin mide hareketlerini mecburen yapmaktan başka çaren yok...vücut geliştirmeye tabi devam edebilirsin ama kontrollu bir şekilde.önce yavaş yavaş güçlendirmek gerek.mideye önem ver.

20. bodybuiilder

bodybuiilder Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul ,

Sayfayı Paylaş