Bel fıtığım var hangi sporları yapmam ve hangi spor hareketlerini yapmam lazım

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve ayazay tarafından 28 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Slm arkadaşlar ben foruma yeni üye oldum.Sorunumdan şöle bahsetmek istiyorum:Ben küçük yaşlardan beri spor yapmayı severim bi şekilde sürekli sporun içinde bulunmuşumdur.Son 5-6 yılda body sporuna merak sardım.Ara ara bu sporu yapmaya çalıştım.En son 2009 yılı ekım gıbı body e basladım.3 hafta devam ettim,belim hafif ağrımaya başladı ve sporu bıraktım.Geçer umuduyla 4-5 ay hıc spor yapmadım tabi doktorada gitmedin.Ağrılarım hafifledi ama tam olarak geçmedi en son doktora gittim ve tomografi sonucu iki yerde bel fıtığına rastladık.Doktor herhangi bi spor yapmamam gerektiğini sadece yüzme ve yürüyüş yapmamın iyi geleceğini söyledi.Bu arada tabi biraz kilo aldım.amacım vücutu cok kaslı yapmak değil.
    sadece kilolardan kurtulmak ve birazda fit olmak. Bana önerebileceğiniz başka sporlar var mı?Ya da şınav,mekik,barfiks yada hafif ağırlıklarla çalışmak... vb hareketlerden önereceğiniz olabilir mi?Bana bir yol gösterirseniz çok mutlu olcam.Şimdiden tşklr.

2. ozersan

ozersan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Açıkcası bu hastalığa yakalanmış ve hala varsada farkında olmayan birisi olarak bile yorum yapamayacağım.Sonuçta bir hastalık ve hastalıklarda en son noktayı doktorlar koymalı diye düşünüyorum.Farklı doktorlara git yada iyi bir prof bul onları dinle.Yüzmeyi sana hepsi söyleyecektir.Senin öğrenmen gereken beline yük bindirmeden istediğin sporu yapıp yapamayacağındır.

3. devilish

devilish Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    doktor cevap vermiş zaten yürüyüş haftada 4 kez min 30 mak 45 dk tempolu yürüyüş ve yiyeceklerinize dikkat edin e bide yzerseniz tamam bunlar sağlık işi kimi fıtık önemsizdir kimisi çok ileri derecedir burdakiler doktor değil butür şeyler için fizik tedavi uzmanlarına danışın

4. Iron_Man

Iron_Man Üye

Beğenileri:
    262
    Ödül Puanları:
    0
    Bel fıtığı hastalığı günümüzde insanlar tarafından fazla önemsenmesede ciddi boyutlarda risk ve önem taşır..Özellikle günümüzde teknolojininde getirdiği rahat yaşam , hareketsizlik ve masa başında uzun süre çalışmalar sonucu bu rahatsızlıktan bir çok insan muzdarip olmaktadır..Bel fıtığında dikkat edilmesi gereken hususlar her zaman fit kalmak , fazla kilo varsa vermek ve kilo almamaya çalışmaktır.. Beli ve çevresindeki kasları güçlendirecek egzersizler yaparak o bölgedeki kasları güçlendirerek(mekik ve hafif kilolarla bel egzersizleri gibi) omurilikte oluşan fıtığa koruyucu bir destek sağlamak ve beli incitecek , ters durumda bırakacak , zorlayacak hareketlerden kaçınmaktır..Kesinlikle önemsenmesi ve profesyonel bir fizik tedavicidende destek alınması gereken bir rahatsızlık olduğu kanaatindeyim..Saygılarımla..İyi çalışmalar...

5. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    arkadaşlar cvplarınız için hepinize teşekkür ederim.Evet bikaç dokotra daha gitmeyi düşünüyorum ama fizik tedaviye giden insanlarla konuştuğum kadarıyla pek iyi olduğunu düşünmüyorum.Çünkü her fizikçi ayrı ayrı hareketler veriomuş ve biri değerinin verdiği hareketleri ' bu hareket işe yaramaz sen bunları yap' diolarmış.Olsun tavsiyelerinizi dinlicem tekrar saolun.

Sayfayı Paylaş