Bel fıtığı ve Boks

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve qwaxs tarafından 7 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. qwaxs

qwaxs Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba üstadlar yaşım 17, boyum 1.76, kilom 69. 4 yıldır belimde fıtık var. son 2 senedir ağrılarım çok çok az ve bu sene ozon tedavisi gördüm. Önceki yıl 2 ay kadar vücut geliştirmeyle uğraşıp bıraktım bu yıl yine başladım 3-4 aydır devam ediyorum. Belime iyi geldiğini söyleyebilirim dengeli çalışıyorum omurgama yüklenmiyorum. Fakat salonu bıraktım. Boksa başlamak istiyorum fakat bel fıtığı yüzünden endişeliyim. Bu işi yapanlar bilenler bana yardımcı olabilir mi? Zararı olur mu bana? Sıkıntı yaşar mıyım? Yaşarsam nasıl sıkıntılar yaşarım?

2. Zindan

Zindan Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    perakende satış
    Yer:
    istanbul
    buna burda kimse cevap veremez tavsiyem bi doktora danışman ancak bu şekilde kesin bilgi alabilirsin.

qwaxs bunu beğendi.
  3. qwaxs

qwaxs Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Doktor bile kesin bişey diyemez. Tavsiyede etmez ama. Benim sorduğum antremanlar nasıl omurgaya yükleniyolar mı hareketler nereye baskı yapıyo? Omurgaya yük biner mi sakatlık olur mu? Benim istediğim yani amacım sırt kaslarını geliştirip yükü omurgaya değil sırta bindirmek ayrıca savunma sporu öğrenmek.

4. mrzess

mrzess Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    ters bir hareket sonucu belimde tutulma hissine benzer bir ağrı hissetmiştim.sanki belim kitlenmişti.eve gidip kas gevşetici krem sürmüştüm iyi gelmişti.15 gün kadar bir sorun yoktu.15 gün sonra sol bacağıma doğru yayılan bir ağrı başlamıştı.ayrıca belimin de sol tarafı ağrıyordu.bel fıtığı olduğundan emindim.bir hekime gittim.gerekli işlemler yapıldı.mr çekildi.mr sonucunda belimde küçük bir fıtıklaşma olduğu görüldü.ancak disk daha yırtılmamıştı.diske baskı vardı ama yırtılmamıştı.doktorum direk beni esnetme hareketleri yapmak için yönlendirdi.1-1,5 ay kadar bir sürede esnetme hareketleri yaparak fıtığımın küçüleceğini ve ağrımın kaybolacağını söyledi.başlarda inanmıyordum.hareketleri aksatmadan yaptım ve 3.haftadan sonra ağrılarımın ciddi bir şekilde azaldığını farkettim.şuan 4.haftadayım.ağrılarım tamamen geçmedi ama çok büyük ölçüde azaldı.internetten streching yazarak aratırsan hareketleri bulabilirsin

5. mu-rat

mu-rat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Kardeş geçmiş olsun benimde aynı sorunum var. Doktor bel fıtığı başlangıcı olduğunu söyledi yüzmeye gidiyorum ama çok faydası olmadı hafif de olsa sinir bozucu ağrılarım var. Uzun süredir ozon tedavisini inceliyordum. Seninde olduğun tedavide belden iğne ile girip fıtık olan bölgeye enjekte ediyorlar değil mi? Nerede tedavi oldun? Ayrıca ozon tedavisinin ne kadar yararı oldu? Son olarak da ne kadar bir maliyeti var maliyet kısmı önemli değil aslında ama yararı çok yoksa olmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Cevap yazabilirsen çok sevinirim.

6. qwaxs

qwaxs Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim benimde bu tedaviye başlama sebebim bi sabah kaskatı uyanmam oldu. Acil olarak ozon tedavisine başladık başka çarem yoktu. Seans başı 100 tl gibi bi ücret ödedik. İkinci seanstan sonra hissedilir bi rahatlama oldu. Onbir seansta ağrılarım yok denicek kadar aza düştü gerçekten çok faydasını gördüm. Belimi zorladığımda arada ağrı yapar okadar. Tedaviyle birlikte sporda yaptım. Şuan çok şükür hiç ağrım yok. Tedaviye gelince doktor emara bakıp fıtığın yerini gördükten sonra belinde 3-4 yere iğne yapıyor okadar, kendini kasmazsan çok fazla acımıyor. Eğer fıtıktan müzdaripsen ozon tedavisinin faydasını görürsün.

7. mu-rat

mu-rat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Çok teşekkürler; aklıma takılan 1-2 yer daha oldu.

Acaba aynı ozon tedavisinden mi bahsediyoruz, reklam olabileceğini düşünerek benim bahsettiğimin videosunu sana özelden gönderdim seninkini de aynı şekilde mi yaptılar? 11 seans diyince bir de aşağıdaki videoyu görünce biraz tırstım :))

Bir de merak ettiğim nokta şu doktor tedaviye başladığında çekildiğin ilk emar ile son emarı karşılaştırdı mı fıtıkta gözle görülür herhangi bir küçülme yada tamamen kaybolma söz konusu muydu?

Kusura bakma biraz başını ağrıttım ama çok sinir bozucu bir ağrı çeken bilir :((

Teşekkürler.

8. qwaxs

qwaxs Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Videoya baktım videoda biraz abartılmış o kadar kısa sürmüyor tedavi :) Ameliyat masasına yada o ameliyat kıyafetlerine gerek yok. Tabi yine kocaman bir şırıngayı beline saplıyor doktor o doğru ama içindeki ozon gaz değil sıvıydı :D Seanslara gelince fıtığın büyüklüğüne göre seanslar uzar yada kısalır normalde 10 seans yapılır ortalama. 1-2 seansta anca bel rahatlıyor ve iyileşme sürecine giriyor.

Tedaviyi olalı 6 ay civarı oldu bu yaz emar çektirme niyetindeyim. Ağrılar tedaviden hemen sonra bitmedi iyileşme süreci biraz zaman alıyor.

Yardım edebildiysem ne mutlu bana. O ağrılar yüzünden kaç uykusuz gece geçirdim bir Allah biliyor :(

9. mu-rat

mu-rat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    İşe yaradığına sevindim inşallah daha da iyi olursun. Ozon tedavisiyle ilgili aşağıdaki yazıyı buldum belki yararı olur. İki çeşit ozon tedavisi yapılıyormuş. Senin yaptırdığın büyük ihtimalle ikincisi çünkü diğerinde (benim bahsettiğim videodaki) iğneyle direk fıtığın içine giriyorlar zaten videoda da iğnenin içeride girdiği yeri ekrandan takip ediyor. Seans farkları da buradan ortaya çıkıyormuş.

Dediğin gibi boks'a başlamadan önce bence de emar ile fıtığa bir baktır sonra sıkıntı yaratmasın. Eğer yazılanlardan yanlış anlamadıysam olduğun tedavi kasları gevşetmek için yapılan tedavi yani fıtık büyük ihtimalle aynı şekilde duruyor fakat o bölgede tedaviden kaynaklanan bir rahatlama var bundan dolayı dikkat etmen gerekir diye düşünüyorum ne olur ne olmaz sağlıktan önemli bir şey yok çok fazla zorlama sonuçta hangi tedaviyi olursak olalım fıtığı tamamen geçireceğinin garantisi yok. :( Emer'dan sonraki durumu burada paylaşırsan sevinirim. Tekrar teşekkürler.

*Fıtıklanmış disk içine veya foramen içine yapılan ozon injeksiyonları
    * Ağrılı omurga bölgesindeki kaslara yapılan ozon injeksiyonları.

Her iki yöntemin de ayrı ayrı faydaları vardır. Ancak görece invaziv olan disk-içi veya foramen-içi yöntemlerle karşılaştırıldığında omurga çevresindeki kaslara ozon-oksijen karışımı enjeksiyonu uygulaması son derece kolay ve yine hızlı sonuç veren bir yöntemdir ve daha ekonomiktir. Skopi ve ameliyathane şartları gerektirmemesi, yan etki profilinin çok düşük olması ve kolay uygulanabilmesi bu tedavi yöntemini öne çıkaran diğer unsurlardır

Esasen fıtığın olduğu bölgedeki kaslara yapılan ozon injeksiyonları her zaman için tedavinin temelini oluşturur. Bunun sebebini anlamak için önce boyun/bel fıtığının altında yatan süreci bilmek gerekir. Bu süreç hemen daima kas tutulması ile başlar. Gerek boyun, gerekse bel fıtığını yaratan süreç, boyun/sırt/bel kaslarında başlayan spazmdır.

Tedavide de yine, bu sürecin en başına giderek, işe kas spazmını iyileştirerek başlamak kesin çözümü sağlamaktadır.

Disk içine yapılan ozon injeksiyonu ödemden ötürü şişmiş olan diskin çoğunlukla ilk seferde, bazen üçüncü seferde küçülmesini sağlar ve böylelikle hastada ağrı, uyuşma gibi belirtiler ortadan kalkar.

Kaslara yapılan ozon injeksiyonları fıtıklanmış diski bu kadar hızlı bir şekilde değiştirmez ama ağrıyı ilk uygulamadan itibaren büyük ölçüde azaltarak yaşam kalitesini hızla değiştirir. Kaslardaki iyileşme sonucunda zamanla kas tutulması iyileşeceğinden ötürü, omurga üzerindeki anormal kas gerilimlerinin etkisi ortadan kalkar, böylece gerek ağrı ortadan kalkar, gerekse duruş bozukluğu düzelir.

Şikayetler genel olarak kaslara yapılan ilk ozon injeksiyonundan sonra hafiflemeye başlar. Müteakip injeksiyonlarla dokulardaki harabiyetin iyileşmesi devam eder ve şağrı giderek azalır. Bu tedavi gerçek bir iyileşme sağlayacağından, şikayetin tekrarlamasını da önler.

Bu tedavi kan ozonlama yöntemi ile birlikte uygulamak iyileşmeyi kolaylaştırır ve hızlandırır. Zira kan ozonlama işlemi ile sinir sistemi dengeye kavuşur, stres faktörü ortadan kalkar, genel olarak kan dolaşımı iyileşir, böylece dokuların iyileşme ve yenilenme süreci normale döner.

Tedavi düzenli olarak günaşırı veya haftada bir ya da iki gün yapılarak en geç 1 ayda tamamlanır.

10. qwaxs

qwaxs Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim bende senin gibi düşündüm önce emar çektirip sorun yoksa boksa başlamayı planlıyordum. Pürüz çıkarsa sağlık olsun derim vazgeçerim. Emar çektirdiğimde çıkan sonuçları konuya yazıcam.

11. qwaxs

qwaxs Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Geçen gün ters bi hareket yaptım belimde kas spazmı olmuş doktoruma gittim omurgada sorun yok dedi şuan kas gevşeticilerle belimi rahatlatmaya çalışıyorum. Ve şu direk disklerin arasına yapılan ozon tedavisini sordum neden bana uygulamadığını. Kaslara yaptığı tedavinin daha sağlıklı daha garanti olduğunu ama çok acil hastalara (sedyede gelen kaskatı kalan hastalara) o tedaviyi uyguladığını ve yürüyerek evlerine gittiğini söyledi ama normal şartlardakaslara yapılan daha iyiymiş. Disklerin arasına yapılan iğne okadar sağlıklı olmadığını o tedaviyi olanlarında 1 ay kadar bi süre istirahat yapması gerektiğini söyledi.

12. mu-rat

mu-rat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Geçmiş olsun; hangi doktora güveneceğimizi şaşırdık valla :( Aslında bakıldığında disklerin içerisine yapılan yöntemle fıtığın küçülmesi mantıklı gibi geliyor ama doktor sağlıklı değil diyorsa bir bildiği vardır herhalde. Acaba senin olduğun yönteminde fıtığa olumlu yönde bir etkisi oluyor mu yoksa sadece ağrıyı mı kesiyor bunu çok merak ettim, inşallah fıtıkta bir gerileme vardır. Bilgiler için teşekkürler, inşallah en kısa zamanda iyileşirsin.

13. mky212

mky212 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba,

Daha önce 3-4 seans ozon tedavi uygulaması yapmış biri olarak ozon tedavisinin fıtık v.b gibi durumlarda etkili olalbileceğini düşünmüyorum.Şikayetin ile ilgili bir doktora danısıp doktorunun uygun görmesi halinde fizik tedavi yöntemi uygulanabilir.

Ozon tedavisi kandaki antioksidan etkisi oluşturup vücudun performansını ve ciddi anlamda artırır.Özellikle sabah uyandığında kendini bitkin ve halsiz hissettiğim dönemde yaptırdığımda çok faydasını gördüm.

Önümüzdeki hafta alerji şikayetim nedeniyle tekrar başlamayı düşünüyorum.

Geçmiş olsun.

14. hugocuk

hugocuk Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    geçmiş olsun aynı sorun 2 yıldır bendede var ve çok şiddetli olabiliyor bu ara yine arttı ağrılar
    kardiyo çoğu kez zorluyor bende hııt yapıyorum hızlı yavaş şeklinde o zaman rahatlıyorum
    düne kadar şiddetli ağrılarım vardı dün akşam hııt yaptım bugün çok rahatladı belim
    aynı tempoda uzu süreli yürüyüş arttırıyor ağrıyı hızlı yavaş şeklinde yapıncada ağrı varsa onu bile geçiriyor
    evde dumbelle bölge bölge çalışıyorum zararını görmedim
    diyeceğim deneyerek anlaşılıyor
    boksta ani hızlı bir yumruk vursan zorlanabilir zaten zorlamayla oluyorya fıtık
    allah kimseye vermesin çok kötü
    öyle şiddetliydiki spor yaptırtmıyordu kitleniyordum bi ara pes ettim yapamayacağım dedim ama ittire kaktıra devam ettim şimdi eski seviyeme dönemesemde kötüde değilim

15. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Bildiğim kadarıyla fıtıklı bir kişinin high-impact dedikleri egzersizleri (koşu, dövüş sporları, ağırlık kaldırma, v.b..) yapmaları sakıncalı görülüyor.

16. ka_saban

ka_saban Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ben de endoskopik bel fıtığı ameliyatı yeni oldum arkadaşlar.. Doktorum Ali Güven Yörükoğlu bana 2 ameliyat türü önerdi biri microcerrahi diğeri endoskopik yöntemler..Ben endoskopiyi seçtim, zira endoskopi ile kalem kadar bir boru ile fıtığa giriyorlar kas ve doku kaybı hiç olmuyor.. Açıkçası çok çabuk ayağa kalktım.. Tavsiyem spor yaptığınız için endoskopik yöntemdir ve bu ameliyatı herkese olmayın.. Geçmiş olsun..

17. TTTT

TTTT Üye

Beğenileri:
    176
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    ağır kaldırdıgın herşey omurgaya baskı olur ornegin omuz pres sırt calısırsan kesın belıne vurur kolda agır kaldırırsan belden güç alırsın mekik cekerken belin zorlanır koşarken bile belin agrır yanı ne yaparsan yap beline vurur benc presse yatarsın belinden destek alırsın mesela yanı bu sporu yapmamalısın acı ama boyle allah şifa versin kardeşim

Sayfayı Paylaş