Bel fıtığı başlangıcı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve mu-rat tarafından 13 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. mu-rat

mu-rat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba arkadaşlar birkaç aydır bel fıtığı başlangıcı durumuyla karşı karşıyayım forumda bu konuyla ilgili yazılanların bazılarını okudum ama yine de sizlere sormak istedim. Ağrım çok hafif olsa da sağ ayak parmaklarıma bazen vuruyor ve doktordan aldığım sonuçlar aşağıda.

Ayrıca ilk gittiğim beyin cerrahisi doktor fizik tedavi görürsen iyi olur dedi fakat eşinin çalıştığı fizik tedavi merkezinin kartını verince şüpheye düştüm. İkinci gittiğim ortopedi uzmanı doktor fizik tedaviye bile girmene gerek yok istediğin sporu istediğin gibi yap kendini kısıtlama dedi. 3. gittiğim beyin cerrahisi doktor da hiç bir şekilde kendini kısıtlama ne ameliyatlık durumun var ne de fizik tedaviye ihtiyacın var istersen body istersen kick box yap dedi. Ben yine de 2 ay kadar önce 10 seans fizik tedaviye gittim. Gittiklerim hep özel hastane.

Rapor aşağıda sizlerin fikirleri nedir? Body'e devam edebilir miyim, ayrıca haftada 2 gün de yüzmeye gidiyorum.

Lomber lordoz düzleşmesi mr'da genelde herkeste çıkıyormuş zaten, belini üşüten de bile çıkıyormuş.

Yaşım : 28
    Boy : 175cm
    Kilo : 76

Teknik : Sagittal T1A ve T2A, aksiyel T2A
    Bulgular :

Lomber lordoz düzleşmiştir. Lomber vertebra korpus yükseklikleri, dizilimleri ve medulla sinyal intensiteleri normaldir.
    En son tam gelişmiş intervertebral disk L+-L5 intervertebral diski olup L5 vertebra sakralizedir.
    L4-L5 intervertebral diskinde dejenerasyona bağlı minimal sinyal kaybı vardır. Diğer lomber intervertebral disklerin ve kesitler dahilindeki torakal intervertebral disklerin sinyal intensiteleri ve yükseklikleri normaldir.
    L4-L5 intervertebral diskinde sol paramedian-foraminal disk protrüzyonu inlenmektedir. Protrüde disk sol lateral resesi ve sol nöral forameni daralmakta ve lateral reses düzeyinde sol L5 sinir köküne yakın komşuluk göstermektedir. Ancak belirgin spinal sinir kök basısı saptanmamıştır. Feset eklemler ve ligamantum flavumlar normaldir.
    Diğer lomber intervertebral disklerin ve kesitler dahilindeki torokal intervertebral disklerin posterior konturları, nöral foramenler, feset eklemler ve ligamantum flavumlar normaldir.
    Distal spinal kordun kontur, boyut ve intensitesi normaldir. Spinal kord L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Lomber spinal kanal içerisinde sınırları seçilebilen kitle saptanmamıştır.
    SONUÇ : L4-L5 paramedian-foraminal disk protrüzyonu.

Saygılarımla.

2. metinav

metinav Üye

Beğenileri:
    471
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Lojistik
    Yer:
    Kocaeli
    Önce geçmiş olsun.Durumun çok fazla kafaya takılacak düzeyde değil.Bende de 3 senedir var boyunda sağlı sollu iki adet, belde de sol tarafta 1 adet...İşte dikkat etmediğimden oluştu...İkisinden de en az 4 er defa 15 seans 6 ay arayla fizik tedavi gördüm.Beyin cerrahisi ve fizik tedavi uzmanına gittim.Oda yetmedi araştırmada profa da muayene oldum.Hep önerilen fizik rehabilitasyonu oldu...Boyun ileri evrede, bel ise orta seviye sayılır...Ameliyat olmayı istedim belden çünkü çok ağrı yapıyor ve çalışmamı engelliyordu zaman zaman.Fakat son ana kadar ameliyat önerilmedi.Sebebi de daha fazla özen gerektirdiği için...Çalışan bir insanın iş konusunda seçici olup imkan bulması çok zor onun için ya işten ayrılmak durumunda kalacağım yada bu şekilde idare edeceğim...Spora gelince kendini zorlamadıktan ve ağır bir çalışma yapmadıktan sonra sıkıntı yaşatacağını sanmıyorum...Üstelik daha başındayken...Halkın büyük bir çoğunluğunda var ama farkında değiller...Ağrıdır geçer denildiği için önemsenmiyor...Son anda ilerlemiş olarak fark edilince de daha zor durumlar ortaya çıkıyor...Bence sağlığını düşünen insanların eklemlerine ve sinir sistemine daha duyarlı davranması lazım...Her hareketi ve işi yaparken sağlığına olan etkisini düşünerek yapmalı veya yapmamalı...Doktorlarda bu konuda emin ol çok bilinçli değil ve yapılacak şeyler de sınırlı...Herşeyin başı kişinin kendisini koruması...Neyse kafana takma...

3. mu-rat

mu-rat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Çok teşekkürler aynı dertten muzdarip olan birinden bu bilgileri almak içimi daha da rahatladı, sana da büyük geçmiş olsun, illet bir şeymiş. Kısıtlanma düşüncesi biraz sinir bozucu olduğu için de biraz üzerinde duruyorum. Aslında sporumu da yapıyorum 2 gün önce yüzmeye, dün de fitness'a gittim ayakta ağırlık hareketlerini ve otururken yukarıya kaldırma hareketlerini yapmıyorum diğer hareketleri rahatça yapıyorum her hangi bir güç kaybı vb'de yok. Fakat şu anda yaklaşık 30dk'dır oturuyorum ve ayağımda çok hafif bir karıncalanma hissediyorum akabinde kalkıp bir kaç dakika tuluyorum ve geri oturuyorum daha iyi hissediyorum. Bana önerilmese de durumumu biraz daha iyileştirmek ve ilerleme olasılığına karşı tedavi yöntemlerini biraz araştırdım, belki aynı sıkıntıyı çeken arkadaşlara biraz yardımcı olur.

Lazer yöntemi bana pek mantıklı gelmedi.

Nükleotomi yönteminde fıtık bölgesi mi alınıyor yoksa disk'in içindeki kısmın birazı alınıp fıtığın geri çekilmesi mi sağlanıyor pek anlayamadım ama bu yönteminde benim gibi vakalara gerekli olduğunu düşünmüyorum.

DRX9000 diye bir cihaz varmış fıtığın oluşmasına neden olan hareketin tersini yapıp fıtığın iyileşmesini sağlıyormuş, biraz ticaret kapısı gibi duruyor seansı da 200tl ve 20 seans kadar gitmek gerekiyormuş toplamda 4000tl'ye mal oluyor (SGK anlaşması yok) fakat gidip internette paylaşan birinin yorumlarını görmedim bu yöntemle tedavi olan biri var ise bilgisini almak isterim forumda böyle biri var mıdır?

Soğuk iğne tedavisi ise ağrıyı geçiren fıtığın iyileşmesini sağlamayan bir yöntem insan vücudunun sinyal sistemini dolaylı yoldan devre dışı bırakıyormuş gibi geliyor. Bundan dolayı ilerlediğinde kendimizden bi haberdar olacağımızı düşünüyorum.

En son araştırdığım yöntem ise ozon yöntemi tamamen doğal ve emin ellerde risk/yan etki oranı neredeyse sıfır olduğu için aklıma yattı gibi bu yöntemi biraz daha araştırıp belki uygulata bilirim tabi bu yöntem içinde forumda tecrübesi olan arkadaşlar var ise onlardan da bilgi almak isterim, acaba var mıdır?

Ayrıca insanların fizik tedaviyi gerçekten iyi bir klinikte olmaları gerekiyormuş bunuda fizik tedaviden sonra öğrendim, çünkü her seanstan sonra 30dk kadar bel bölgesini sıcak tutmak gerekiyormuş ve ayrıca bazı egzersizleri de hemen akabinde yapmak gerekiyormuş bilinçsiz olarak gittiğim sgk anlaşmalı hastanede böyle bir şey yaptırmadılar.

Yaşadığım tecrübeleri/düşüncelerimi belki bazı arkadaşlara yardımcı olacağı düşüncesi ile kısaca yazmak istedim yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini tecrübe eden arkadaşlar var ise onlarında tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum. Belki bana gerek olmasa da bir çok insanın daha bilinçli davranmasını sağlayacağı kanısındayım.

Tabi bunlar tamamen doktorlardan (anladığım kadarıyla) ve yöntemleri uygulayan yerlerden aldığım bilgiler (ozon hariç).

Verdiğin bilgiler için tekrar çok teşekkürler, başka yöntemleri hiç değilse bel için hiç düşünmedin mi? Geçmiş olsun.

Son düzenleme: 14 Mayıs 2012
  4. mu-rat

mu-rat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
  5. kevin

kevin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    selam arkadasim son durumun nedir merak ettim bendede bel fitigi var ve fizik tedaviye gidiyorum ama hicbir yararini goremedim malesef

Sayfayı Paylaş