Bel fıtığı başlangıcı .s

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Ferhat57 tarafından 4 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Ferhat57

Ferhat57 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar Öncelikle herkeze merhaba ;

2 Yıldır geçip bilmeyen bi ağrım var. Hatta 8 ay öncesinde çenemi Göğüs tahtama deydiremiyordum o derece söyliyeyim , 7 ay önce İstanbula gittim. Fitnesa başladım. Başladıktan 2 hafta sonra ağrı denen hiç bir şey kalmadı belimde tamamiyle geçti sadece balfix vs cekerken bir yere asılı kaldıgımda belimde acayip derecede bir sızı oluyordu ayaklarım boşta olunca onun dışında hiç bir şeyim yoktu. 5 ay boyunca Sinop'a memleketime geri döndüm. Fitnesı bıraktım 2-3 hafta sonra ağrılar gene başladı önceki kadar şiddetli değil ama gene ağrıyor. Doktora gittim bel fıtığı başlangıcı dedi. Ağır kaldırmıcakmışım. Ama ağırlık kaldırmadığım için belim ağrıyor kafamda deli sorular :D piskolojim bozuldu .d Hafif egzersizde yapmak istemiyorum. Acaba devam Etsem kontrollü bir şekilde bir şey olurmu ?

2. ace1

ace1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
  3. Ferhat57

Ferhat57 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Sağol hocam teşekkür ederim:))

4. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Doktorlara bu konuda çok kulak asmayın . Onlara göre spor yüzmeden ve yürümekten ibaret olduğu için en ufak bir sakatlıkta ağır kaldırmayın vs. gibi arkasında en ufak bir mantık kırıntısı dahi olmayan açıklamalarla insanları bu spordan uzaklaştırıyorlar. Fıtık başlangıcı kesinlikle korkulacak bir şey değildir. Fıtıkları ilerletmek de öyle iki ağır kaldırmakla yapılabilecek bir şey değildir. Barfiks demirine asılı kaldığında yaşamış olduğun acı aslında belinin olabildiğince esnemeye ihtiyaci olduğunu gösteriyor. Benim sana tavsiyem ve yukarıda ace1 ' in atmış olduğu linkte de yazdıgım gibi kalça , bel ve karın kaslarını güçlendirmen. Kalça için lunge , bel için hyperextension yani ters mekik , karın için ise crunch yapabilirsin. Kaslarını güçlü tuttuğun müddetçe fıtığı olmayan kişilerden dahi çok daha güçlü ve sağlıklı bir bele sahip olmaman için hiçbir sebep yok . Ancak bu iyileşme sürecinde , ayakta yaptğın military press , dumbbell shoulder press triceps french press gibi hareketleri oturarak yapman , barbell curl gibi beli zorlayan bir hareketi ağır kilolarla yapmaman ve son olarak squat , hack squat gibi bele çok yük bindiren hareketleri bir müddet programından çıkarman ve Hafif hafif Leg press yapmaya başlaman senin için en iyisi olacaktir. Bu arada karın hareketlerini çeşitlendirebilirsin ancak çoğu karın hareketi bele yük bindirdiği için şahsım adına riskli görüyorum. Bunlar benim sana verebileceğim en iyi tavsiyelerdir çünkü ben de belinde 2 fıtığı olan birisiyim ve emin ol fıtıklarını ilerletmek istemezsin o yüzden önlemini şimdiden almalısın

5. Ferhat57

Ferhat57 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    StormBlast Hocam çok teşekkür ederim dikkate alıcam :))

6. WhoSGoingTOSaveWORLD

WhoSGoingTOSaveWORLD Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Fıtık teşhisine fazla kafanı takma.Stormblast sana Türkiye'deki çoğu tıp mezunu doktorlardan duyamayacağın tavsiyeler vermiş yazdıklarını yabana atma uygulamaya başla.Eğer omurgana dolayısıyla fıtığa binen yükü azaltabilirsen ağrılarını da ortadan kaldırabilirisin.Bunu da ancak güçlü bir merkez bölgesiyle sağlayabilirsin.

Sayfayı Paylaş