Bel fıtığı ağrıları ve spora başlama

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve ayazay tarafından 9 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar herkese merhaba.Bende yaklaşık 1 senedir bel fıtığı var ama ileri derece değil ve bu bir sene içinde hiçbir spor hareketi yapmadım.Daha önceleri kısa kısa vg çalışmışlığım var.Son gittiğim beyin cerrahı ile konustuktan sonra kendisi vg yapabileceğimi ama ağır çalışmaktan kaçınmam gerektiğini söledi.Bende 4 gün önce başladım vg ye.Spora başlamadan öncede belimde hafif ağrılar vardı ve başladıktan sonra da hafif ağrılar devam ediyor.Bu ağrılar bel güçlendikçe geçermi yoksa devam mı eder yoksa daha mı artar?Bu konu hakkında bilgisi olan varsa bana yardımcı olabılır mı?Amacım bu bel fıtığından kurtulamasamda sonuçlarını en aza indirmeye çalışmak.Bunuda sporla olacağını biliyorum.Görüşleriniz bekliyorum arkadaşlar.Saolun.

2. syncmaster

syncmaster Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelıkle gecmıs olsun kardesım benımde fıtıgım var spora basladım fakat agrılarım yoktu .öncelıkle agrılarını gecırmenı soylıyebılırım agrılan tam gecmeden spora baslaman yanlıs dıye bılıyorum. iyi bir doktora tekrar gözük ıgneler ılaclar ve en onemlısı ıstırahat etmen cok onemli. agrılarını gecırdıkden sonra ufak ufak baslayıp sırt bel bolgelerınıde zamanla guclendırerek mevcut rahatsızlıgının ust sevıyeye cıkmasını onleyebılırsın ama spora ufak ufak devam edıcem dıyorsan mekikden uzak durmanı onerırım.

3. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    cvp

Öncelıkle saol cvp çin.Ben zaten ufak ufak başladım.Yani bütün bölgelere giriorum ama 2 hareketle omuz hariç ona tek hareket.Ağırlıklarda hafif zaten.Mekik ve türevlerini zaten yapmıorum hiç.Bir fizik tedaviciye tekrar görünecem.Bide ona danışalım.Sende ne zamandan beri var.Ağrı falan oluyor mu peki çalıştıktan sonra?

4. syncmaster

syncmaster Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    benımde bır sene kadar oldu 4,ay ara verdım spora yaklasık 3,4 doktora gözüktüm .beyin ve sınır cerrahları genelde emalıyat diyorlar .fizikcıye gozukdum üst sevıye fıtıgın yok dedi. bende güzel hocası bılgılı olan bır spor merkezı aradım hocalarıyla konustum en guvenıp kendımı teslım edebılecegım bıyer buldum basldım spora tekrar cunku bende cok ıyı bı sporcu degılım o yuzden baslarken korktumda suan agrılarım yok ama cok dıkkat edıyorum yattıgım yatak cok onemlı fizikcılerın verdıklerı jimnastık hareketlerınden 2 tanesi cok ısıme yaradı cok ıyı geldı belkıde agrılarımı gecıren onlardı her sabah ve aksam yatarken yaparım .suan hıc agrım yok aklını beline verme strese sokma kendını gozunde buyutme.

5. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Benim ağrılarım bel fıtığı teşhisinden sonra ara ara oluyodu.Yani 1 hafta düzelirken diğer 4 hafta ağrıyodu.Ben herhangi bir fizik tedavi görmedim.Aslında fizik tedaviyede pek güvenmiyorum.Çünkü babamdada var bel fıtığı o gitmişti fizik tedaviye pek faydasını görmedi.Ama ben yinede bir fizik tedavi uzmanına görünecem.Artık hareket mi verir bilmiorum.Çünkü ayağımda uyuşma falan yok.Amacım ilerde bel ağrısı çekmemek,birazda vücut olluşşun ve fazla kilolardan kurtulim.Sana sadece hareket mi vermişti?başka uygulamalarda yaptımı?

6. syncmaster

syncmaster Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    baska hıc brısey yapmadım ıgne .hap ve temel hareketler verdı bunlara ınternettende bakabılırsın fazla kılon varsa muhakkak kurtul göbek fıtık ıcın baslı basına bır sorun zaten

7. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    İğne duymamıştım hiç.Bana ilaç vermişti sadece oda çok işe yaramadı.Çok kilo derken 71 kiloyum boyumda 1.75 yaşımda 25.Yani yaş erken iken bel fıtığını dizginliyelim zaten geçmicek bari kontrol altında tutalım.İlerde evleniriz çocumuz olur belki ozmn ii bakamaya biliriz bele.

8. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bel fıtığına en iyi ilaç, disklerin yükünü hafifletmek: yani kilo vermek :)

fıtık çok dikkat edilmesi gereken bir konu. bende de boyun fıtığı var. 20 seans gittikten sonra geçti. ilk başlarda çok fazla ağrıyordu, ağrıkesiciler bile yetmiyordu. ilk 10 seansta nerdeyse hiçbirşey hissetmedim. herhalde geçmiicek değdim ama son 5 seansta geçtiğini iyice anladım. bazen seansların sayısını yüksek tutmak gerekebiliyor.
    ama ne yazık ki iş fizik tedavide bitmiyor, fizik tedavi disk kısmen kendini yenilerken disklerin etrafındaki kas topluluklarını güçlendiriyor; diski tedavi etmiyor normal olarak.

fizik tedavi işin başlangıcı, asıl zorluk kendini korumada, yani ilk yazdığım cümlede :)

9. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    evet amaç ilk etapta kilo vermek,sonra beli güçlendirmek,en sonda spor yaparak vücudu zihinde tutmak.Benım aslında en büyük eksiğim yüzemiyorum.Mersin de hiç kapalıyüzme havuzu yok olsa koşa koşa gidicem de..

10. syncmaster

syncmaster Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    igne (muscaril) her saglık ocagı vurur bunu kas gevşetici denemenı tavsıye ederım belkıde keser agrılarını . devlet hastanesıne gıt aciline belım agrıyor fıtıgım var de vuruyorlar zaten

11. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Askerdeyken yine bel ağrım tutmuştu baya şiddetliydi ozmn daha bel fıtığı yoktu acile gitmiştim gece ve gündüz dahil 4 tane olmuştum ondan ama çok işe yaramamıştı ozmn biraz hafifletmişti ağrımı.Ben başka iğne sanmıştım bel fıtığı tedavisi için..

12. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Sonunda doktora gıttı.İyi bir fizik tedavi uzmanına muayene ve mr ıma baktıktan sonra spora devam ve bel egzersızleri yap dedi benide cok rahatlattı.Yani spora devam ama daha çok dikkatli bi şekilde..

13. syncmaster

syncmaster Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Adına sevındım kardesım sımdı bel ve sırt kaslarını yavasyavas guclendırmenın zamanı basarılar diliyorum :)

14. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Eywallah.Şimdi bel egzersizleride yapmaya başladım.Bel ve sırt güçlendirmek için önereceğin özellikle şu hareketler dediğin var mı?

15. syncmaster

syncmaster Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    ters mekik

16. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    askerde tüfek ile yapılan egzersizler vardır, internetten bulursan onları yapabilirsin.
    tüfeği yukarı kaldırma, tüfeği önde havada tutma, yere indirme gibi basit ama kaslarını güçlendirecek hareketlerdir...ilk yaptığımız günün ertesi günü sırtım tutulmuş halde tüm gün dolaşmıştım da ordan biliyorum :)

tabii tüfek ağırlığı yerine bir barbell ağırlığı daha iyi olur.:D

Son düzenleme: 21 Aralık 2010
  17. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Asker

35 günlük acemi birliğinde karların içinde pek yapma fırsatımız olmadı ama yınede yapmışlığım var o hareketleri.Yalnız şuan o hareketlere gırmedim hiç.Omuzu çalıştırıyor sanırım belıme fazla yuklenmıyım dıe yapmıorum.1 ay sonra başlıcam sanırım.Ama hafif hafif deneye bilirim.bakim hocayada bi sorarım.Eyw.

Sayfayı Paylaş