Beklenen Nihayet Oldu..!!

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve BBAnkara tarafından 11 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
 1. BBAnkara
  Offline

  BBAnkara Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2011
  Mesajlar:
  72
  Beğenileri:
  23
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Memur
  Yer:
  Ankara
  Arkadaşlar beklenen son maalesef yakındır..Maliye Bakanlığı yurtdışından kredi kartı ile alınan ürünlerin kayıt altına alınabilmesi için gerekli olan teknik ve hukuki altyapıyı oluşturacak çalışmalara başladı..
  Bu durum elbetteki zaman alacağa benziyor ancak geçmişe dönük olarak da inceleme yapma durumu söz konusudur..

  İlgili haber...

  Maliye, internetten yurtdışı alışverişleri incelemeye aldı 11 Nisan 2011

  Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile BTK, internetten yapılan alışverişin kayıt altına alınabilmesi için teknik ve hukuki altyapı oluşturmaya dönük çalışmalar yapıyor. Kredi kartı kullanılarak internet yoluyla yurtdışından yapılan alışverişler de gözlem altına alınıyor.

  İNTERNET üzerinden yapılan ticaret kayıt altına alınıyor. Kredi kartı kullanılarak gerçekleştirilen elektronik ticaretin vergilendirilmesi için de çalışma yapılıyor. İnternet üzerinden ticaretin teknolojik gelişmelere paralel giderek yaygınlık kazanması ve yüksek hacimli alışverişlerle ortaya çıkan vergi kaybı, ilgili kuruluşları da harekete geçirdi. Bu çerçevede Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Bilişim Teknolojileri Kurumu (BTK), internet üzerinden yapılan ticaretin kayıt altına alınabilmesi amacıyla teknik ve hukuki altyapı oluşturulması kararını aldı.

  Onaylar alınacak

  Bu çerçevede öncelikle Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı hazırlanarak, TBMM’ye sevkedildi. Bu dönem yasalaşamayan ve yeni dönem yeniden gündeme getirileceği belirtilen tasarı ile ticari iletişim, elektronik iletişim araçlarıyla yapılan sözleşmeler, elektronik ticarete ilişkin bilgi verme yükümlülükleri ve uygulamaya ilişkin yaptırımlar düzenleniyor. Alıcının elektronik iletişim araçlarıyla sipariş vermesi halinde, siparişin onaylanması aşamasında ve ödeme bilgilerinin girilmesinden önce, sözleşme şartlarının alıcı tarafından açıkça görülmesi zorunluluğunu getiren tasarı ile ticari elektronik iletilerin de, alıcılara önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilmesi öngörülüyor. Tasarıda, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da uygulamayla ilgili her türlü tedbiri almakla ve denetim yapmakla yetkili kılınıyor.

  Teknik altyapı kurulacak

  Ekonomi yönetimi de, yeni dönemde öncelikle elektronik ticarete ilişkin hukuki altyapının oluşturulmasını planlıyor. Daha sonra da Maliye Bakanlığının elektronik sistemin kayıt altına alınmasına ilişkin düzenlemeleri hayata geçirmesi hedefleniyor. Gelir İdaresi Başkanlığı ile Bilişim Teknolojileri Kurumu’nun da e-ticaretin izlenmesine ilişkin altyapıyı kuracağı ifade ediliyor. Bu işlemlerin 2012 sonuna kadar tamamlanması ve böylece elektronik ticaretin tamamen kayıt altına alınması öngörülüyor. Gelir İdaresi Başkanlığı da, bu çalışmalar kapsamında kredi kartı kullanarak internet üzerinden yurt dışından yapılan alışverişlerde vergi tarhiyatı için alternatif üretiyor.

  Gümrük mevzuatındaki limitlere bakılacak

  İNTERNET yoluyla kredi kartı kullanılarak yurt dışından yapılan alışverişler, gümrük mevzuatındaki limitler açısından da ayrıca izlemeye alınıyor. Bu incelemede gümrük mevzuatı ile tanınan 150 Euro tutarındaki muafiyet hükümlerini ihlal eden ticari nitelikteki muameleler tespit edilecek ve ihlali yapanlar hakkında işlem yapılacak. Yürürlükteki mevzuata göre, “önemli değeri olmayan eşya” olarak tanımlanan ve yurt dışından posta yoluyla ve yurt dışından posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ve toplam kıymeti 150 Euro’yu geçmeyen eşyaya da ticari nitelikte olmamak şartıyla ayrıca muafiyet tanınıyor. İlgili mevzuatta buna ilişkin hüküm, “Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Euro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır” şeklinde düzenleniyor. Yeni dönemde Gümrük Müsteşarlığı, Bankalararası Kart Merkezi ile koordineli çalışarak, internetten kredi kartıyla siparişi verilen ve kişilere posta yoluyla gönderilen bu tür eşyalarda 150 Euro’luk limitin aşılıp aşılmadığını kontrol edecek. Limit aşımında da ilgili eşyaya gümrük vergisi tahakkuk ettirilecek.


  Zaman ilerliyor..Tik tak Tik tak..
   
 2. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.609
  Beğenileri:
  14.595
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  BBAnkara bunu beğendi.
 3. penny
  Offline

  penny Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2011
  Mesajlar:
  122
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  38
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  istanbul
  Çok acaip memleketteyiz.

  Bunların başımıza gelme sebebi nedir biliyor musunuz ?

  Çünkü devletin vergi alabileceği 3-5 kaynak kaldı elinde. Köprü gişeleri, Koç, Sabancı gibi bir kaç büyük grup vs. Hatta o yüzden zararın neresinden dönsek kardır diye vergi affı vs geldi.

  Vergi toplayamadığı için o kadar acınacak hale geldik ki artık gözümüzü böyle şeylere diktik.

  Hatta aylık para ödenen Warcraft gibi oyunlardan vergi alınması gündeme gelmişti geçen sene. Onun üzerine Google'a vergi ile alakalı dava açıldı.

  Bunun gibi daha bir çok örnek var ve ülkenin çoğunluğunu oluşturan, "serbest" çalışanlardan kazançları kadar vergi almayı başaramadıkları sürece bunlar karşımıza hep çıkacak.

  Her ay maaşımın %30'luk kısmı direk devlete giderken, gelirini düşük gösterip vergi kaçıranlara diyecek hiç bir şey yok.

  Buna ilave olarak bir de ötv, kdv cart curt vergileri ödüyoruz.

  Hesap yaparsanız koca 1 ayın sadece 5 günü kendim için çalışıyorum. Kalanını ise devlete vergi ödemek için çalışmakla geçiriyorum. Mübalağ yok, gerçekten yaptım bunun hesabını.

  Öf bıktım valla.
   
 4. umur35
  Offline

  umur35 Yeni Üye

  Katılım:
  8 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.124
  Beğenileri:
  1.026
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İzmir
  Gerıye ıslemez cıkacak olan kanun.

  Ama su da var gumruk mevzuatındakı lımıtlere bakılacak dıyor.
  Su an gumruk gorevlısının keyfıne gore gecen supplementlar artık 150 avronun altındaysa ve kanunda bunları tıcarı olmayan mal olarak sayarsa artık bu sınıra uyup supplement getırmenın bır zorlugu olmaz sanırım?
   
 5. BBAnkara
  Offline

  BBAnkara Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2011
  Mesajlar:
  72
  Beğenileri:
  23
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Memur
  Yer:
  Ankara
  diez bunu beğendi.
 6. maestro_
  Offline

  maestro_ Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2011
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0
  İş bununla bitmiyor ki, " Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Euro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır” deniyor, sonra da belli eşya için (sporcu gıdaları, gıda takviyeleri vb.) bu sınır bile önemli değil YENİ BİR DÜZENLEME gelecek deniyor. Sadece fiyat limiti olsa neyse, durun bakalım şu yeni düzenlemede nasıl "duvarlar" örülecek önümüze?
   
  Son düzenleme: 11 Nisan 2011
 7. TurTaa
  Offline

  TurTaa Yeni Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2009
  Mesajlar:
  460
  Beğenileri:
  121
  Ödül Puanları:
  0
  benimde dikkatimi o çekti..ailrmail e ellemeseler bari.
   
 8. engins
  Offline

  engins Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  bizim gibi ihtiyacını giderecek kadar sipariş verenleri çokta baltalıcak bi gelişme yok gibi sanırım ??
   
 9. ethelmanea
  Offline

  ethelmanea Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2011
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Gelişmeler

  Ülkemiz çok emin ellerle yönetiliyor, bizim penceremizden bakınca yanlış gibi görünenler; onların penceresinden doğru olabiliyor, kanun yapıcılar bunları düşünüyorlardır.
   

Sayfayı Paylaş