BCAA - Nedir? Ne ise yarar?

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve demir00 tarafından 18 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
 1. demir00
  Offline

  demir00 Özel Üye

  Katılım:
  26 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.466
  Beğenileri:
  1.311
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  Avukat
  Yer:
  Istanbul
  [​IMG]


  BCAA, Branched Chain Amino Acides'in kısaltması olup, L-Leucin, L Valin ve L- Isoleucin'den meydaha gelir.

  BCAA, Creatin, Protein, Glutamin ve Arginin'in yanında en cok kullanılan sporcu ek besinidir. BCAA cok onemlidir, cunku:

  BCAA, kas gelisimi icin en onemli aminoasitlerdir.
  BCAA, diger aminoasitlerden daha fazla anaboliktir.
  BCAA diger aminoasitlerden daha fazla antikataboliktir
  BCAA, sporcunun dayanınıklıgını diger aminoasitlerden daha fazla arttırır.
  BCAA, yag yakım diyetlerini diger aminoasitlere göre daha fazla destekler.
  BCAA, diger aminoasitlere göre daha hızlı ve daha direk etki eder.

  Ethyl-Ester olarak BCAA (sıklıkla TST BCAA veya BCAA in Total Solution Technologie olarak adlandırılır) damardan veriliyormuscasına yogun bir sekilde etki eder.

  BCAA, Protein, Creatin, Glutamin Arginin'in anabolik etkilerini güçlendirir.


  BCAA'nın fizyolojisi

  BCAA essentiell (temel, kesinlikle gerekli) aminoasitlerdir.

  3 BCAA olan Leucin, Isoleucin ve Valin yanında Lysin, Methionin, Phenylalanin, Threonin, Tryptophan EAA'ya (Temel aminoasitler) aittir. BCAA ve yukarıda adları verilmis olan diger EAA'lar vücüt ve kas hucreleri icin kesinlikle gereklidir. Cok az veya BCAA ve EAA'sız kas insaası etmek mumkun degildir, cunku BCAA ve EAA'lar kas yapımında yapı taslarıdır. BCAA, sadece kas hucrelerinde insaa bekleyen bir pasif yapıtası degildir, aynı zamanda diger EAA'larla birlikte kas hucresi yapım islemlerini ilk olarak baslatandır. BCAA ve EAA'nın kas dokuları icersindeki miktarları arttıgında, bunlar kas protein sentezlemesini baslatırlar ve organizma kas hucreleri ve kas kutlesi insaasına baslar. Kas yapım islemlerinin baslamasında BCAA kas hucreleri icin bir yapı malzemesi olarak dger EAA'lara göre baska buyuk bir rol daha ustlenir. BCAA, kas protein sentezinin yogunlugunu idare eder, boylelikle sentezleme islemi baslatılır ve hucrelerin insaası icin gerekli olan insaa malzeme elde edilir.

  ABD'deki bir arastırmaya gore, BCAA'nın bu cifte etkisi su sekilde belirtilmistir: BCAA Leucin, kas yapım foksiyonundaki rolu, sadece tum aminoasitlerden degil, su an icin bilinen tum maddelerden daha buyuktur. İlaclar da buna dahildir.BCAA, EAA ve temel olmayan aminoasitlerden NEAA su noktada ayrılır, BCAA, diger aminoasitlerden farklı olarak, beslenmeden sonra tam manasıyla kısa sure icersinde kan yolu ile direk olarak kas dokularına transport edilir ve orada direk kas hucersi insaasına baslar. BCAA'dan farklı olarak diger aminoasitler'in (Glutamin dahil) sadece kucuk bir kısmı direk kas dokularına transport edilir, geriye kalan buyuk kısım ise bagırsak ve karacigerde toplanır ve boylelikle daha farklı maddelere cevirilir.


  Sonuc olarak BCAA kas insaası icin asagıda sayılan durumları icin meydana gelmesi saglar;

  BCAA, diger EAA ile birlikte kas insaasını baslatır.
  BCAA, diger EAA göre kas insaasının yogunlugunu daha fazla düzenler.
  BCAA, diger EAA ile birlikte kas hucreleri icin yapı tasıdır.
  BCAA, agız yolu ile alındıktan sonra hızlı ve direk olarak kas hucrelerine ulasır, burada direk ve zaman kaybetmeden kas gelisimini saglar.

  BCAA'nın kas gelisimini ne oranda destekledigi bilimsel manada her acıdan henuz acıklanmamıstır. Ancak acık olan, BCAA'nın insulin ve buyume hormonunun salınmasını destekler. Her iki hormon da kas buyumesi saglanmasında rol oynar. BCAA'daki en onemli aminoasit L Leucin'dir. L Leucin'dan organizma anabolik ve anti-katabolik maddeler olan Ketoisokaproat (KIC) ve Hydroxymethylbutyrat sentezler. Yeni arastırmalar gosteriyor ki, L Leucin anaboliktir cunku L Leucin kas buyumesi icin gerekli olan enzimleri aktive eder.

  [​IMG]


  BCAA aynı zamanda „antikataboliktir“. BCAA sayesinde organizma buyuk zahmetle meydana getirilmis ve depo edilmis vucuttaki protein ve aminoasitleri harcamak zorunda degildir, tersine mevcut malzemeyi muhafaza eder ve ihtiyac duyulan amino ihtiyacını agız yolu ile alınmasını saglar. BCAA burada o kadar etkilidir ki, kan dolasımındaki glutamin miktarı, BCAA alımı ile glutamin alımına göre cok daha hızlı ve fazla artar. Ozellikle, az once bahsedilen BCAA'nın Glutamin işlevi, kas protein sentezlenmesi icin son derece onemlidir. Glutamin, anabolik bir aminoasittir ve bir cok sporcu tarafından bu baglamda BCAA ile ayni degerde görülür. Ancak BCAA glutamin'e göre kandaki glutamin degerlerinde cok daha fazla artis saglıyorsa, o halde BCAA , glutamin'den daha anabolik etkiye sahip oldugunu soyleyebiliriz.

  BCAA'da bilinmesi gereken baska bir sey ise, vucut agırlıklı calısmalarda Leucin isimli aminoasit diger aminoasitlere göre cok daha fazla tüketilir. Yani vucut sporu ile ugrasan kisi, eger yeteri kadar Leucin almıyorsa, bu durumda vucut bu ihtiyacını kasları yakarak alır. Bu sekilde vucut kendi icindeki Leucin ihtiyacını dengeler.

  BCAA'nın antrenmandan önce veyahut antrenman esnasında alınması katabolik bir durum olan ihtiyacın kasların yakılarak elde edilmesi ile saglanmasını engeller ve bunun yerine kas insaasını saglar.

  Sporcunun sadece Leucin almak yerine, BCAA yada baska bir protein kaynagı ile BCAA alması daha dogru olur, boylelikle sporcu ihtiyacı olan diger aminoasitleri de alacaktır. Buyuk oranda BCAA iceren bir aminoasit karısımı ve özellikle Leucin agırlıklı BCAA ile izole protein tozu kas hucresi miktarındaki artısı maksimum seviyeye cıkarır.

  BCAA'nın kas insaasına yönelik olan bu avantajlarının yanısaıra kalp, bagısıklık sistemi, kansere karsı koruma, karaciger rahatsızlıkları gibi bir cok durumda vucuda faydalı olduguna iliskin gorusler bulunmaktadır.

  Vucuda BCAA yuklemesi yapılmadıgı taktirde antrenman yapıldıgı taktirde vucuttaki amino asit degerleri ( ozellikle Leucine ve Valine ) dusmeye baslar.

  Bunu onlemek icin sporcu antrenman hemen once yada sırasında BCAA yuklemesi yapmalıdır. BCAA'nın bir baska avantajı ise, Arginin ve Ornithin karacigerdeki metabolilizmadaki yavaslamayı engellerken BCAA da kas sistemini destekler.

  BCAA alımının bir baska avantajı da amonyaktaki düşüşe neden olmasıdır ki, bunu da BCAA tum organizmada uygular. Arginin ve Ornithin karacigeri metabolizma yavaslatıcı amonyakın azaltılmasını saglarken, BCAA aynısını kas sisteminde yapar.

  BCAA yag yakımı bakımından da enteresandır. Bir arastırmaya göre, BCAA alımı özellikle karında ve kalcalarda depolanmıs ve yakılması cok zor olan yagları daha hızlı yakılmasına neden olmaktadır. BCAA'yı mukemmel bir yag yakıcı olarak gözümüzde büyütmeden, onun enerji metabolizmasındaki bir cok fonksiyonundan bahsetmeliyiz.

  Oncelikle BCAA diyet esnasında kendi anabolik ve antikatabolik ozelliklerini gelistirir ve kas sisteminin buyuyerek yapılandırılmasına yardımcı olur. Dolaylı olarak BCAA aynı zamanda buyuk kas kitlesi yuksek enerji bazal metabolizması ve yuksek özümleme dogurur ve böylelikle BCAA'nın yag yakımına yardım eder.

  BCAA Leucin, indirgenmiş enerji tedariginin kandaki seker miktarındaki etkilerini azaltır ve bu da beyindeki, karacigerdeki ve kaslardaki glukoz tasfiyesini engeller. Böylelikle Organizma BCAA yardımıyla diyet esnasında daha verimli olur ve buna karsılık daha fazla enerjiye ihtiyac duyulur ve bu sekilde daha fazla yag yakımı olur. BCAA, Pyruvat-Dehydrogenase-Complex aktivitesini azaltır ve bu BCAA'nın tanınmıs bir yag yakım supplementi olan Pyruvat'tan farklı etkiye sahip olmadıgı anlamına gelmez.
  BCAA, Pyruvat'ın etkilerine sahipse, bunun manası Pittsburgh Universitesi Tıp fakultesi ögretim üyelerine göre vucut yagının tasfiyesine yardım eder ve aynen Pyruvat gibi diyet esnasında kas kaybını buyuk olcude azaltir. Yukarıda yapılan acıklamalardan su anlasılır; BCAA anabolik ve antikatabolik özelliklerinden dolayı kas kutlesi insaası bakımından Pyruvat'a göre daha cok düsünülmelidir.

  Pratikte ve arastırmalarla BCAA!

  BCAA'nın yukarıda bahsedilmis etkilerine aykırı olan bazı arastırmalar da vardır. Bazı arastırmalar, diger arastırmalarda tespit edilememis BCAA'nın özellikleri ispatlanmıstır,

  BCAA'ya yonelik negatif arastırmalar göz onune alınırsa, bu negatif arastırmaların gerceklige daha sık ulastıgı tespit edilir. Mesela, dayanıklılıga tabi olan spor dallarında BCAA yoluyla performans arttırımı normal havalarda degil, sıcak havalarda tespit edilmistir. Uygulamada dayanıklılık alanlarında BCAA, diger sınırlı enerji kaynaklarının hepsinden daha iyidir, cünkü organizma dakikalar icersinde enerji kazanımı icin vucuda ait BCAA'yı yıkım pozisyonuna gecer ve mental yorgunlukta BCAA avantajını ortaya koyar ve bu tip spor dallarında anlam kazanır.

  Uzun mesafe kosularında, tek seferlik BCAA alımı yoluyla dayanıklılık arttırımı arastırmak yerine, pratikte BCAA'nın yenilemedeki etkilerine bakmak daha iyi olur. BCAA supplement yoluyla alınırsa, bu durumda organizma daha iyi bir dayanıklılık ortaya koymak vucutta bulunan BCAA'yı harcamaya ihtiyac duymaz, bunun yerine supplement yoluyla alınan BCAA'yı enerji kaynagı olarak kullanır. Kim hızlı bir yenileme istiyorsa, vucutta bulunana BCAA'yı degil, supplement yoluyla alınan BCAA'yı yaktırmalıdır.

  BCAA ek besinleri hakkındaki eski bir arastırmada agırlık kaldırma sporlarında BCAA'nın gereksiz oldugu dile getirilmistir. Uygulamada her 3-5 dakikada bir, iki yada 3 kez agırlıklık kaldıranlarda BCAA hakikaten gereksizdir cunku bu tip bir antrenmanda BCAA tüketilmez. Buna karsın boks, vucut gelistirme gibi sporlarda BCAA alımı buyuk mana teskil eder, cunku burada cok daha farklı bir madde özümsemesine neden olur.

  Sonuc olarak spor yaparken BCAA alımı ömenlidir ve bu alım Glutamin-, Taurin-, Arginin- veya diger ek besinlerden cok daha fazla etki eder.

  BCAA kullanımının etkileri

  BCAA'nın dısarıdan alımı 5'ten 20 grama kadar L-Form olarak ve/veya Peptid formunda icerigin %20 ihtiva edecek seklinde 25'ten 100 grama kadar miktarda protein konsantresi icersinde alınır. Midede/bagırsakta bos veyahut az ve ıslak besin puresinin bulunması durumunda, BCAA, dolu veyahut kuru besin puresi olmasına göre daha hızlı etki eder.

  BCAA, etki edebilmek icin bagırsaklardan kana karısmak icin cözülmesi gerekmektedir. BCAA suda cok rahat cozulemez bu nedenle göreceli olarak cok suya ihtiyacı vardır. Bagırsakta da buyuk miktarda BCAA'nın cozulmesini saglayacak kadar miktarda su bulunmaz, cunku su bagırsaklarda tüketilmis yiyeceklerin icersinde nem olarak bulunur.

  Yukarıda bahsedilen cözulme problemine ragmen BCAA diger tüm aminoasitlere göre daha cok etki eder. Bu da BCAA'nın ekstra hucreli kas dokusuna direk olarak ulasan tek aminoasit olmasıdır. BCAA bagırsaklardan direk kana karısırken ve orada tasıyıcılarla kas hucrelerine transport edilirken, karaciger diger aminoasitleri kandan filtreler ve onları endojen maddeler olarak sentezler. BCAA'dan farklı olarak karaciger diger aminoasitlerin sadece belirli bir kısmını kana geri verir, ki bu kısım daha sonra BCAA'larla birlikte kas insaasında kullanılırlar. Beslenmeden yaklasık 45 dakika sonra kana karısmıs olan aminoasitlerin % 70'i BCAA'dır. Beslenmeden 3 saat sonra kas hucrelerince alınmıs olan aminoasitlerin % 50-90'ı BCAA'dır ve geriye kalan kısım ise diger essentiell ve semiessentiell aminoasitlerdir. Burada kandaki yuksek miktardaki BCAA, 3 saat icersinde alınan toplam aminoasit alımı ile alınan aminoasit icersindeki yuksel BCAA miktarı ile ilintilidir. Tum parametreler, beslenme ögunundeki protein miktarı, bundaki BCAA'nın oranı, alınan posa miktarı, ögünde tüketilen sıvı miktarı ile farklılık gosterir.
  Eger BCAA beslenme sırasında degil de, protein icecegi yada alternatif olarak BCAA tableti vb sekilde alınırsa, beslenme ile alıma göre daha hızlı sekilde yuksek miktarda BCAA yuklemesi yapılır.

  Yaklasık 2 yıldır BCAA Ethyl Ester ve BCAA Malat bileşimleri piyasadadır. Total Solution BCAA (TST BCAA) olarak adlandırılan bu yeni BCAA, bagırsak iceriginden bagımsız olarak etki eder. Bu etki damara verilen BCAA ile karsılastırabilinir. Bu yeni BCAA formları suda cözulebilen BCAA Ethyl Ester ve BCAA Malat bileşimleridir ve basit L-Form BCAA karsısında suda daha hızlı bir sekilde cozulebildiginden daha avantajlıdır.

  Suda cözülen TST BCAA, bagırsakta bulunan az miktarda sıvı mevcutsa, kas protein sentezlemesini ve yukarıda bahsedilen anabolik ve antikatabolik BCAA etkilerini baslatır. Boylelikle TST BCAA normal BCAA'nın dezavantajına sahip olmayıp optimal miktarda daima etki edecektir.

  TST BCAA bagırsak iceriginden tamamen bagımsız olarak 10 - 15 dakika icersinde kana karısır ve BCAA tasıyıcılarla kas dokularına ulasır. BCAA'yı damardan vermek, ki tüm sterilizasyon sorunlarını bir kenara bırakalım, TST formundaki BCAA'dan daha hızlı yada daha guclu etkide bulunmaz.

  L-formundaki normal BCAA ve proteinlerden yada proteince zengin bir yemekten elde edilen BCAA aynı sekilde kısa bir sure icersinde (15-30 dakika) kas dokularına ulasır, ancak...

  Normal BCAA, TST BCAA gibi tam olarak kas hucrelerine ulasmaz, tersine normal BCAA'nın sadece bir kısmı ulasır, cunku normal formdaki BCAA bagırsaklarda cözülmelidir.

  Daha farklı olarak ifade etmek gerekirse, TST BCAA 15-20 dakika icersinde alınan miktara uygun olarak kuvvetli bir anabolik etki yaratırken, bu sırada normal BCAA 25-30 dakika icersinde sadece alınan miktarın bir kısmı potansiyel anabolik etki yapabilir.

  Bu modern TST BCAA kendi anabolik performansını gelistirmek icin, BCAA'nın yanında diger essentiell ve essentiell olmayan aminoasitler de alınmalıdır.

  10, 15 yada 20 gramlık TST BCAA alımında, özellikle BCA antrenmandan kısa sure evvel yuklenmelidir, diger aminoasitlere olan ihtiyac o kadar fazladır ki, diger aminoasitler de yukleme yapılarak kandaki aminoasit dengesi guvence altına alınmalıdır.

  TST BCAA, kullanılan dozun miktarına göre oyle anabolik etki yapabilirki, kanda bulunan diger essentiell aminoasitler yapı tası olarak BCAA'nın yapım surecine yetisemezler. Pratikte bakıldıgında, TST BCAA ile Whey Protein Isolat'ın kombinasyonu yapılmalıdır. Bu tip 20 gramlık bir karısım, kas gelisiminde en iyi sonuca ulasılmasını saglar.

  Ozellikle Whey proteinlerin yaklasık %25'i BCAA icerir ve tuketimden yaklasık 30 dakika sonra kanda gorulmeye baslandıgı icin, BCAA alımı sıklıkla whey protein tüketimi ile alınması tavsiye edilir. Bu tavsiyenin artık gunumuzde gecerliligi kalmamıstır. Bir taraftan Whey protein alım yoluyla yukarıda bahsedilen kana hızlı ve yogun TST BCA yuklemesi ve aynı sekilde bunların kas dokusuna ulasması soz konusu olmaz cunku Whey Protein'in su icersinde cozunurlugu, L-formundaki BCAA'dan daha iyi degildir. Bu durumda,anabolik ve antikatabolik etkiyi yapması icin gereken 5-20 gram miktarındaki L-formundaki serbest BCAA ile TST BCAA vucut enzimlerini aktif hale getiremez. Buna karsın en az 20-80 gramlık Whey alımı yapılsaydı, bu hemen cok guclu bir protein oksidasyonu etkisi dogururdu.

  Antrenmandan hemen once veya antrenman esnasında yuksek miktarda BCAA yuklemesi en iyi sekilde TST BCAA ile 20 gramı gecmeyen whey protein ile olur. Bu kombinasyon sayesinde, kas insaası tetikleyici olarak hızlı ve yogun BCAA ile yapı tası olarak diger aminoasitler tedarik edilmis olur.

  Emilim bakımından BCAA

  Leucin'in oranı alınan BCAA icersinde yuksek ise ( pratikte her ne kadar zor olsa da, her iki sart da gerceklesmelidir.) ve tüketilen BCAA'nın miktarı fazla ise, Leucin diger BCAA Valin ve Isoleucin – ve tabiki diger tüm aminoasitlerin – emilim reseptörü üstünde baskı kurar.

  BCAA Supplementi sporcular icin sıklıkla 2 pay Leucin, 1 pay Valin ve pay Isoleucin (2:1:1) veyahut bazen de 1,8 pay Leucin, 1 pay Valin ve 1 pay da Isoleucin'den olusur. En uygun BCAA alım miktarı 5-20g porsiyonlardır. Bu BCAA tavsiyesi spor branslarında kendini göstermis ve basarıyla uygulanmıstır.

  Tüm bunlara ragmen bu BCAA tavsiyesi artık eskimis, yani klasik olarak adlandırılan 2:1:1 BCAA formulu yada 1,8:1:1 BCAA formulu kötü olmasa da artık uygun degildir.

  Günümüzde modern BCAA alımlarında kas protein sentezlenmesini baslatmak icin büyük ihtiyac olan BCAA Leucin, antrenman nedeniyle buyuk miktarda kaybedilen BCAA Leucin göz önünde bulundurulmalıdır.

  Sporcuların BCAA alımi hakkında günümüzden itibaren (Ocak 2009) bilinen bilimsel bilgilere göre su tip bir karısım en gecerli kullanım olacaktır; 10 g TST BCAA + iceriginde en az 5 gr BCAA Leucin, 2 gr BCAA Valin ve %60 60 % essentiell Aminoasit iceren Whey Protein Isolat. Bu karısım porsiyon basına optimal BCAA tedarigi ve optimal genel aminoasit ihtiyacını karsılayacaktır.


  Sporda BCAA kullanımı

  Oncelikle, BCAA Supplementin hic bir sekilde Protein veya ein Protein konsantresinin yada proteince zengin bir yemegin yerine gecemeyecegini acıkca belirtmek gerekir. BCAA Supplementin en iyi sekilde etki etmesi icin, proteince zengin bir beslenme sarttır. BCAA alımı kas protein sentezlemesini ve kas hucresi insaasını 2-3 saat icin hızlandırır ve bunu sadece protein yoluyla alınan amino asitlerle birlikte yapabilir.

  Eger sporcular icin en ideal BCAA tedariginden bahsedilirse, protein ve BCAA icerikli temel bir beslenme ve ayrıca BCAA icerikli bir yada daha fazla protein icecekleri en önemlisidir.

  Sporcular asagıdaki miktarlarda amino asit alımına dikkat etmelidirler:

  BCAA 10 - 20 Gram (tüm spor bransları icin)
  Glutamin 10 - 30 Gramm (dayanıklılık sporları icin)
  Arginin 5 - 10 Gram tüm spor bransları icin
  Cystein 1 - 2 Gram (dayanıklılık sporları icin)
  Carnitin 0,5 - 1 Gram (özellikle yaslı sporcular icin)
  Taurin 1 - 2 Gram (tüm spor bransları icin)

  BCAA ihtiyacı yapılan antrenman ile alakalıdır, cunku antrenmanda BCAA enerji dönüsümü icersinde degisime ugrar. BCAA ama aynı zamanda antrenmandan sonraki anabolik yenileme sürecinde daha cok gereklidir. Bu nedenle BCAA antrenmandan hemen önce, sırasında ve sonrasında alınmalıdır. Antrenmandan hemen önce, sırasında ve sonrasında ne kadar miktarda BCAA alınması gerektigi uygulamada denenmelidir.

  Antrenman esnasında vucutta BCAA kaybı yasanır ki o zaman vucuttaki BCAA seviyesi negativ olur. Bu durum kisinin almıs oldugu protein tedariginin durumundan bagımsızdır.

  All In One Post-Workout

  Yukarıda bahsettigimiz gib ihtiyac olunan amino asit ihtiyacı tedarik edildikten sonra, geriye sadece antrenman sonrası ilk saatlerde BCAA ve aminoasit konusu kalmaktadır.

  Antrenmandan sonraki ilk 3 saat anabolik pencere acmak gibi adlandırılabilinir. Bunun anlamı, antrenman sonrası özellikle kas sistemi BCAA, Amino asit, Creatin almaya musaittir ve BCAA ve digerleri özellikle kas insaası icin kullanılır.

  Bu anabolik pencereyi optimal kullanmak icin, antrenmandan kısa bir süre sonra diger supplementler (BCAA, Amino asitler, en iyisi de Creatin ile birlikte) kullanılmalıdır.( En iyisi 35 gram karbonhidrat konsantresi)

  Referanslar:

  Testa D, Caraceni T, Fetoni V. BCAA ( branched-chain amino acids ) in the treatment of amyotrophic lateral sclerosis. J Neurol. 1989;236:445-447.
  Kimball SR, Jefferson LS: Signaling pathways and molecular mechanisms through which BCAA (branched-chain amino acids) mediate translational control of protein synthesis. J Nutr 2006:227-231.
  Blomstrand et al, BCAA activate key enzymes in protein synthesis after phys. exercise, J. Nutr. 2006:269-273;
  Norton LE, Layman DK: Leucine regulates translation initiation of protein synthesis in skeletal muscle after exercise. J Nutr 2006:533-537.
  H. C. Dreyer, M. J. Drummond, B. Pennings, S. Fujita, E. L. Glynn, D. L. Chinkes, S. Dhanani, E. Volpi, and B. B. Rasmussen Leucine-enriched essential amino acid and carbohydrate ingestion following resistance exercise enhances mTOR signaling and protein synthesis in human muscle Am J Physiol Endocrinol Metab, February 1, 2008; 294(2): E392 – E400.
  E. Blomstrand, J. Eliasson, H. K. R. Karlsson, and R. Kohnke BCAA (Branched-Chain Amino Acids) Activate Key Enzymes in Protein Synthesis after Physical Exercise J. Nutr., January 1, 2006; 136(1): 269S – 273S.
  H. C. Dreyer, M. J. Drummond, B. Pennings, S. Fujita, E. L. Glynn, D. L. Chinkes, S. Dhanani, E. Volpi, and B. B. Rasmussen Leucine-enriched essential amino acid and carbohydrate ingestion following resistance exercise enhances mTOR signaling and protein synthesis in human muscle Am J Physiol Endocrinol Metab, February 1, 2008; 294(2): E392 – E400.
  Bassit, R. BCAA (Branched-chain amino acid) supplementation and the immune response of long-distance athletes. 2002.
  E. Blomstrand – A Role for BCAA (Branched-Chain Amino Acids) in Reducing Central Fatigue, J. Nutr., February 1, 2006; 136(2): 544S – 547S.Cangiano C, Laviano A, Meguid MM, et al. Effects of administration of oral BCAA ( branched-chain amino acids ) on anorexia and caloric intake in cancer patients. J Natl Cancer Inst. 1996;88:550-552.
  Plaitakis A, Smith J, Mandeli J, et al. Pilot trial of BCAA (branched-chain amino acids) in amyotrophic lateral sclerosis. Lancet. 1988;1:1015-1018.
  Testa D, Caraceni T, Fetoni V. BCAA ( branched-chain amino acids ) in the treatment of amyotrophic lateral sclerosis. J Neurol. 1989;236:445-447.
  Richardson MA, Bevans ML, Weber JB, et al. BCAA (Branched chain amino acids) decrease tardive dyskinesia symptoms. Psychopharmacology (Berl). 1999;143:358-364.
  Marchesini G, Bianchi G, Rossi B, et al. Nutritional treatment with BCAA (branched-chain amino acids) in advanced liver cirrhosis. J Gastroenterol. 2000;35(suppl):7-12.
  Bigard AX, Lavier P, Ullmann L, et al. BCAA (Branched-chain amino acid) supplementation during repeated prolonged skiing exercises at altitude. Int J Sport Nutr. 1996;6:295-306.
  Struder HK, Hollmann W, Platen P, et al. Influence of paroxetine, BCAA (branched-chain amino acids) and tyrosine on neuroendocrine system responses and fatigue in humans. Horm Metab Res. 1998;30:188-194.
  Davis JM, Welsh RS, De Volve KL, et al. Effects of BCAA (branched-chain amino acids) and carbohydrate on fatigue during intermittent, high-intensity running. Int J Sports Med. 1999;20:309-314.
  van Hall G, Raaymakers JS, Saris WH, et al. Ingestion of BCAA ( branched chain amino acids ) and tryptophan during sustained exercise in man: failure to affect performance. J Physiol (Lond). Williams MH. Facts and fallacies of purported ergogenic amino acid supplements. Clin Sports Med. 1999;18:633-649.
  Wagenmakers AJ. Amino acid supplements to improve athletic performance. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 1999;2:539-544.
  Mendell JR, Griggs RC, Moxley RT III, et al. Clinical investigation in Duchenne muscular dystrophy: IV. Double-blind controlled trial of leucine. Muscle Nerve. 1984;7:535-541.
  Cangiano C, Laviano A, Meguid MM, et al. Effects of administration of oral BCAA ( branched chain aminos acids ) on anorexia and caloric intake in cancer patients. J Natl Cancer Inst. 1996;88:550-552.
  Plaitakis A, Smith J, Mandeli J, et al. Pilot trial of branched-chain aminoacids in amyotrophic lateral sclerosis. Lancet. 1988;1:1015-1018.
  Testa D, Caraceni T, Fetoni V. BCAA ( branched chain amino acids ) in the treatment of amyotrophic Tandan R, Bromberg MB, Forshew D, et al. A controlled trial of amino acid therapy in amyotrophic lateral sclerosis: I. Clinical, functional, and maximum isometric torque data. Neurology. 1996;47:1220-1226.
  Mendell JR, Griggs RC, Moxley RT III, et al. Clinical investigation in Duchenne muscular dystrophy: IV. Double-blind controlled trial of leucine. Muscle Nerve. 1984;7:535-541
  Stein TP, Donaldson MR, Leskiw MJ, et al. Branched chain amino acid supplementation during bed rest: Effect on recovery. J Appl Physiol. 2003;94:1345-1352.
  Richardson MA, Small AM, Read LL, et al. Branched chain amino acid treatment of tardive dyskinesia in children and adolescents. J Clin Psychiatry. 2004;65:92-96.
  Watson P, Shirreffs SM, Maughan RJ, et al. The effect of acute branched-chain amino acid supplementation on prolonged exercise capacity in a warm environment. Eur J Appl Physiol. 2004 Sep 2. [Epub ahead of print
  Richardson MA, Bevans ML, Read LL, et al. Efficacy of the BCAA ( branched chain amino acids ) in the treatment of tardive dyskinesia in men. Am J Psychiatry. 2003;160:1117-1124.
  Robertson DRC, Higginson I, Macklin BS, et al. The influence of protein containing meals on the pharmacokinetics of levodopa in healthy volunteers. Br J Clin Pharmacol. 1991;31:413-417.
  Crowe MJ, Weatherson JN, Bowden BF, et al. Effects of dietary leucine supplementation on exercise performance. Eur J Appl Physiol. 2005 Oct 29. [Epub ahead of print]
  Aquilani R, Iadarola P, Contardi A, et al. BCAA ( branched chain amino acids ) enhance the cognitive recovery of patients with severe traumatic brain injury. Arch Phys Med Rehabil. 2005;86:1729-35.
  Charlton M. Branched-chain amino Acid enriched supplements as therapy for liver disease. J Nutr. 2005;136:295S-298S.
  Koba T, Hamada K, Sakurai M, et al. BCAA ( branched chain amino acids ) supplementation attenuates the accumulation of blood lactate dehydrogenase during distance running. J Sports Med Phys Fitness. 2007;47:316-322.
  Kobayashi M, Ikeda K, Arase Y, et al. Inhibitory effect of branched-chain amino acid granules on progression of compensated liver cirrhosis due to hepatitis C virus. J Gastroenterol. 2008;43:63-70.
  H. K. R. Karlsson, P.-A. Nilsson, J. Nilsson, A. V. Chibalin, J. R. Zierath, and E. Blomstrand
  BCAA (Branched-chain amino acids) increase p70S6k phosphorylation in human skeletal muscle after resistance exercise, Am J Physiol Endocrinol Metab, July 1, 2004; 287(1): E1 – E7.
  Crowe MJ, Weatherson JN, Bowden BF, et al. Effects of dietary leucine supplementation on exercise performance. Eur J Appl Physiol. 2005 Oct 29 [Epub ahead of print].
  Manninen, A. Hyperinsulinaemia, hyperaminoacidaemia and post-exercise muscle anabolism: the search for the optimal recovery drink. 2006.
  Mero, A. Leucine Supplementation and Intensive Training. 1999.
  Schwenk, T. When Food Becomes A Drug: Nonanabolic Nutritional Supplement Use in Athletes. 2003.
  Blomstrand, E. BCAA (Branched-chain amino acids) activate key enzymes in protein synthesis after physical exercise. 2006.
  Crowe, M. Effects of dietary leucine supplementation on exercise performance. 2006.
  Layman, D. The Role of Leucine in Weight Loss Diets and Glucose Homeostasis. 2003.
  Norton, L. Leucine regulates translation initiation of protein synthesis in skeletal muscle after exercise. 2006.
  Meeusen, R. Central FatigueThe Serotonin Hypothesis and Beyond. 2006.
  Shimomura, Y. Exercise promotes BCAA catabolism: effects of BCAA supplementation on skeletal muscle during exercise. 2004.
  Davis JM, Welsh RS, De Volve KL, Alderson NA. Effects of BCAA ( branched chain amino acids ) and carbohydrate on fatigue during intermittent, high-intensity running. Int J Sports Med 1999;20:309–14.
  Vukovich MD, Sharp RL, Kesl LD, et al. Effects of a low-dose amino acid supplement on adaptations to cycling training in untrained individuals. Int J Sport Nutr 1997;7:298–309.
  MacLean DA, Graham TE, Saltin B. BCAA ( branched chain amino acids ) augment ammonia metabolism while attenuating protein breakdown during exercise. Am J Physiol 1994;267:E1010–22.
  Blomstrand E, Ek S, Newsholme EA. Influence of ingesting a solution of BCAA ( branched chain amino acids ) on plasma and muscle concentrations of amino acids during prolonged submaximal exercise. Nutrition 1996;12:485–90.
  Bloomstrand E, Hassmen P, Ekblom B et al (1991). Administration of branch-chain amino acids during sustained exercise – effects on performance and on plasma concentration of some amino acids. European Journal of Applied Physiology 63, 83-8
  Blomstrand E, Hassmen P, Ek S, et al. Influence of ingesting a solution of BCAA ( branched chain amino acids ) on perceived exertion during exercise. Acta Physiol Scand 1997;159:41–9.
  Blomstrand E, Celsing F, Newshome EA (1988). Changes in plasma concentrations of aromatic and branch-chain amino acids during sustained exercise in man and their possible role in fatigue. Acta Physiologica Scandinavica 133, 115-21
  Bloomstrand E, Hassmen P, Newsholme E (1991). Effect of branch-chain amino acid supplementation on mental performance. Acta Physiologica Scandinavica 143, 225-6
  Kelly GS. Sports nutrition: a review of selected nutritional supplements for bodybuilders and strength athletes. Med Rev 1997;2:184–201.
  Van Hall G, Raaymakers JSH, Saris WHM, Wagenmakers AJM. Supplementation with BCAA ( branched chain amino acids ) (BCAA) and tryptophan has no effect on performance during prolonged exercise. Clin Sci 1994;87:52 [abstract #75].
  Van Hall G, Raaymakers JSH, Saris WHM, Wagenmakers AJM. Supplementation with BCAA ( branched chain amino acids ) (BCAA) and tryptophan has no effect on performance during prolonged exercise. Clin Sci 1994;87:52 [abstract #75].
  Madsen K, MacLean DA, Kiens B, et al. Effects of glucose, glucose plus BCAA ( branched chain amino acids ), or placebo on bike performance over 100 km. J Appl Physiol 1996;81:2644–50.
  Bloomstrand E, Hassmen P, Ekblom B et al (1991). Administration of branch-chain amino acids during sustained exercise – effects on performance and on plasma concentration of some amino acids. European Journal of Applied Physiology 63, 83-8
  Freyssenet D, Berthon P, Denis C, et al. Effect of a 6-week endurance training programme and branched-chain amino acid supplementation on histomorphometric characteristics of aged human muscle. Arch Physiol Biochem 1996;104:157–62.
  Schena F, Guerrini F, Tregnaghi P, et al. Branched-chain amino acid supplementation during trekking at high altitude. The effects on loss of body mass, body composition, and muscle power. Eur J Appl Physiol 1992;65:394–8.
  Mittleman KD, Ricci MR, Bailey SP. BCAA ( branched chain amino acids ) prolong exercise during heat stress in men and women. Med Sci Sports Exerc 1998;30:83–91.
  Bloomstrand E, Hassmen P, Ekblom B et al (1991). Administration of branch-chain amino acids during sustained exercise – effects on performance and on plasma concentration of some amino acids. European Journal of Applied Physiology 63, 83-8
  Hassmén P, Blomstrand E, Ekblom B, Newshomle EA. Branched-chain amino acid supplementation during 30-km competitive run: mood and cognitive performance. Nutrition 1994;10:405–10.
  Blomstrand E, Hassmen P, Ek S, et al. Influence of ingesting a solution of BCAA ( branched chain amino acids ) on perceived exertion during exercise. Acta Physiol Scand 1997;159:41–9.
  Blomstrand E, Hassmen P, Ekblom B, et al. Administration of BCAA ( branched chain amino acids ) during sustained exercise—effects on performance and on plasma concentration of some amino acids. Eur J Appl Physiol 1991;63:83–8.
  Plaitakis A, Smith J, Mandeli J, et al. Pilot trial of BCAA ( branched chain amino acids ) in amyotrophic lateral sclerosis. Lancet 1988;1:1015–8.
  Tandan R, Bromberg MB, Forshew D, et al. A controlled trial of amino acid therapy in amyotrophic lateral sclerosis: I. Clinical, functional, and maximum isometric torque data. Neurology 1996;47:1220–6.
  Mori N, Adachi Y, Takeshima T, et al. Branched-chain amino acid therapy for spinocerebellar degeneration: a pilot clinical crossover trial. Intern Med 1999;38:401–6.
  MacLean D, Vissing J, Vissing SF, Haller RG. Oral BCAA ( branched chain amino acids ) do not improve exercise capacity in McArdle disease. Neurology 1998;51:1456–9.
  Mourier A, Gautier JF, De Kerviler E, et al. Mobilization of visceral adipose tissue related to the improvement in insulin sensitivity in response to physical training in NIDDM. Effects of branched-chain amino acid supplements. Diabetes Care 1997;20:385–91.
  Maddrey WC. Branched chain amino acid therapy in liver disease. J Am Coll Nutr 1985;4:639–50 [review].
  The Italian ALS Study Group. BCAA ( branched chain amino acids ) and amyotrophic lateral sclerosis: a treatment failure? Neurology 1993;43:2466–70.
  Wahren J, Denis J, Desurmont P, et al. Is intravenous administration of branched chain amino acids effective in the treatment of hepatic encephalopathy? A multicenter study. Hepatology 1983;3:475–80.
  Egberts E-H, Schomerus H, Hamster W, Jürgens P. Branched chain amino acids in the treatment of latent portosystemic encephalopathy. Gastroenterology 1985;88:887–95.
  Chin SE, Sheperd RW, Thomas BJ, et al. Nutritional support in children with end-stage liver disease: a randomized crossover trial of a branched-chain amino acid supplement. Am J Clin Nutr 1992;56:158–63.
  Naylor CD, O’Rourke K, Detsky AS, et al. Parenteral nutrition with BCAA ( branched-chain amino acids ) in hepatic encephalopathy. A meta-analysis. Gastroenterology 1989;97:1033–42.
  Soreide E, Skeie B, Kirvela O, et al. Branched-chain amino acid in chronic renal failure patients: respiratory and sleep effects. Kidney Int 1991;40:539–43.
  Kato M, Miwa Y, Tajika M, et al. Preferential use of BCAA ( branched-chain amino acids ) as an energy substrate in patients with liver cirrhosis. Intern Med 1998;37:429–34.
  Berry HK, Brunner RL, Hunt MM, et al. Valine, isoleucine, and leucine. A new treatment for phenylketonuria. Am J Dis Child 1990;144:539–43.
  Richardson MA, Bevans ML, Weber JB, et al. Branched chain amino acids decrease tardive dyskinesia symptoms. Psychopharmacology 1999;143:358–64.
  Zello GA, Wykes LF, Ball RO, et al. Recent advances in methods of assessing dietary amino acid requirements for adult humans. J Nutr 1995;125:2907–15.
  Young VR, Bier DM, Pellett PL. A theoretical basis for increasing current estimates of the amino acid requirements in adult man, with experimental support. Am J Clin Nutr 1989;50:80–92.
  Bloomstrand E, Hassmen P, Ekblom B et al (1991). Administration of branch-chain amino acids during sustained exercise – effects on performance and on plasma concentration of some amino acids. European Journal of Applied Physiology 63, 83-8
  Carli G, Bonifazi M, Lodi L et al (1992). Changes in exercise-induced hormone response to branched chain amino acid administration. European Journal of Applied Physiology 64, 272-7
  Davis JM (1995). Carbohydrates, BCAA ( branched-chain amino acids ), and endurance, The central fatigue hypothesis. International Journal of Sport Nutrition 5, S29-38.
  Coombes J, McNaughton L (1995). The effects of branched chain amino acid supplementation on indicators of muscle damage after prolonged strenuous exercise. Medicine and Science in Sports and Exercise 27, S149 (abstract)
  Davis JM, Baily SP, Woods JA et al (1992). Effects of carbohydrate feedings on plasma free tryptophan and BCAA ( branched-chain amino acids ) during prolonged cycling European Journal of Applied Physiology 65, 513-19
  Gastmann UA, Lehmann MJ (1998). Overtraining and the BCAA hypothesis. Medicine and Science in Sports and Exercise 30, 1173-8
  Hefler SK, Wildman L, Gaesser GA et al (1993). Branched-chain amino acid (BCAA) supplementation improves endurance performance in competitive cyclists. Medicine and Science in Sports and Exercise 25, S24 (abstract)
  Kreider RB (1998). Central fatigue hypothesis and overtraining. In Kreider RB, Fry AC, O’Toole M (editors), Overtraining in Sport (pages 309-31). Champaign, Illinois: Human Kinetics
  Kreider RB, Miller GW, Mitchell M et al (1992). Effects of amino acid supplementation on ultraendurance triathlon performance. In Proceedings of the I World Congress on Sport Nutrition (pages 488-536). Barcelona, Spain: Enero
  Kreider RB, Jackson CW (1994). Effects of amino acid supplementation on psychological status during and intercollegiate swim season. Medicine and Science in Sports and Exercise 26, S115 (abstract)
  Wagenmakers AJ (1998). Muscle amino acid metabolism at rest and during exercise: role in human physiology and metabolism. In Holloszy JO (editor): Exercise and Sport Sciences Reviews (pages 287-314). Baltimore, Maryland.
  Newsholme EA, Parry-Billings M, McAndrew M et al (1991). Biochemical mechanism to explain some characteristics of overtraining. In Brouns F (editor): Medical Sports Science, Vol. 32, Advances in Nutrition and Top Sport (pages 79-93). Basel, Germany: Karger


  Ceviren Demir00

  Kaynak adresi: http://www.peak.ag/blog/bcaa-verzweigtkettige-aminosauren-abhandlung-2009

  Yetkili Bayi : BCAA
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Temmuz 2013
  onurr_535, fibo, actual1985 ve diğer 39 kişi bunu beğendi.
 2. RaJeV
  Offline

  RaJeV Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2011
  Mesajlar:
  1.755
  Beğenileri:
  685
  Ödül Puanları:
  123
  Şimdi hangi oran daha iyi oluyor anlamadım?

  2:1:1 mi yoksa 8:1:1 mi?

  BCAA, etki edebilmek icin bagırsaklardan kana karısmak icin cözülmesi gerekmektedir. BCAA suda cok rahat cozulemez bu nedenle göreceli olarak cok suya ihtiyacı vardır.

  Yukarıdaki yazıya göre 10g BCAA ile 5 G glutamini 1.5 litrelik suya karıştırıp antreman sırasında içsek sorun olur mu?
   
  Son düzenleme: 19 Aralık 2011
 3. SAVAŞ74
  Offline

  SAVAŞ74 Üye

  Katılım:
  20 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.329
  Beğenileri:
  1.284
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul
  yazıda 8:1:1 geçmiyor.
  8 değil 1.8 olacak.

  usp labs, leucine ne kadar fazla olursa o kadar iyi diyor. bu yüzden 8:1:1 oranlı modern bcaa çıkardı (ben etkisini göremedim). gasparinin tablet bcaa kutusundaki oran da 4:1:1 oranı. bu konudaki çalışmalar daha yeni.
   
 4. moothy
  Offline

  moothy Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.724
  Beğenileri:
  1.309
  Ödül Puanları:
  123
  BCAA illa ki tek başına mı alınmalıdır? yani içeriğinde BCAA olan şeyler aynı işlevi görmüyor mu
   
 5. YesiLZeytin
  Offline

  YesiLZeytin Üye

  Katılım:
  26 Nisan 2009
  Mesajlar:
  313
  Beğenileri:
  198
  Ödül Puanları:
  53
  Anladığım kadarıyla Lusin’den zengin bir BCAA kaynağını proteinden zengin bir öğünle birleştirerek kullanmak tavsiye ediliyor. BCAA’daki diğer esansiyel amino asitlerin etkisi Lusin’e kıyasla daha az diyor özetle. Yani önemli olan Lusin miktarı yazıya göre.
   
 6. RaJeV
  Offline

  RaJeV Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2011
  Mesajlar:
  1.755
  Beğenileri:
  685
  Ödül Puanları:
  123
  Doğru diyorsunuz bende 8:1:1 olarak görmüşüm

  Tüm bunlara ragmen bu BCAA tavsiyesi artık eskimis, yani klasik olarak adlandırılan 2:1:1 BCAA formulu yada 1,8:1:1 BCAA formulu kötü olmasa da artık uygun degildir.
   
 7. Vorenus
  Offline

  Vorenus Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2010
  Mesajlar:
  345
  Beğenileri:
  302
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Vancouver
  Özetle BCAA protein sentezini arttırır . Ancak , yeterli miktarda protein alınmadığı sürece BCAA dan verim alınamaz . Protein içeren öğün sayısını arttırmadan sadece alınan BCAA miktarını arttırmanın anlamı yok .
   
  Xplode bunu beğendi.
 8. lordmarvel
  Offline

  lordmarvel Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  580
  Beğenileri:
  215
  Ödül Puanları:
  0
  Şunun(makelenin) birde glutamin versiyonu varmı?
   
  AngryHun bunu beğendi.
 9. krizalits
  Offline

  krizalits Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  167
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Patron
  Yer:
  Ankara
  birşey sormak istiyorum. Bende Gaspari Nutrition Bcaa 6000 varda ben bunu nasıl kullanacağım? Antremandan 45dk önce 3 tane ve antremandan hemen sonra 3 tane at dediler bana. Bu doğrumudur? 1 yıldır bb yapıyorum.Cevap yazarsanız çok sevinirim...
   
 10. ISMAIL UFUK
  Offline

  ISMAIL UFUK Üye

  Katılım:
  20 Eylül 2012
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Banada aynı tavsiyeyi verdiler, antrenman öncesi (45 dk değil, 20 dk dendi) ve antrenmandan hemen sonra 10 - 15 dk içinde al dediler. Ayrıca ağır çalıştığında oranı 2'ye 4 yapabilirmişim dediler 3e 3 yerine.
   
 11. yiğit1357
  Offline

  yiğit1357 Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  505
  Beğenileri:
  85
  Ödül Puanları:
  28
  Bcaa Yatmadan önce Alına bilirmi gece aç kalan vücut kasları zorladığı için bi koruma sağlarmı ??
   
 12. mehmetanil
  Offline

  mehmetanil Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2012
  Mesajlar:
  1.952
  Beğenileri:
  2.272
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  avukat
  Yer:
  Beşiktaş-İSTANBUL
  gece yatarken casein protein işe yarıyor en iyi içinde bcaa bulunan bir ürün bak.yani bcaa destekli casien bir çok marka var ama en cok satan ve begenılen

  http://www.bodybuilding.com/store/dym/elite-casein.html

  veya bu ürün
  http://www.bodybuilding.com/store/opt/naturalcas.html

  ısoleucine Leucine Valine bc amino asit içerikte var mg larıda yazıyor.
   
 13. yiğit1357
  Offline

  yiğit1357 Üye

  Katılım:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  505
  Beğenileri:
  85
  Ödül Puanları:
  28
  Ben lor yiyiyorum yatmadan önce merak ettiğim sadece bcaa alına bilirmi tek olarak ?
   
 14. brhmcr
  Online

  brhmcr Guest

  Yatmadan once BCAA almak sadece mantiksiz olacaktir. Kazein onerilmesi pek cok farkli amino asiti barindirmasi ve boylece gece boyunca salinarak vucudu besleyecek olmasidir.
   
 15. RaJeV
  Offline

  RaJeV Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2011
  Mesajlar:
  1.755
  Beğenileri:
  685
  Ödül Puanları:
  123
  Bcaa'yı tek değilde bulletprof gibi komplex ürünler alınıp yatılırsa full recovery ayrıca gh salınımı artımı sağlanabilir
   
  ajn16 bunu beğendi.
 16. mehmetanil
  Offline

  mehmetanil Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2012
  Mesajlar:
  1.952
  Beğenileri:
  2.272
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  avukat
  Yer:
  Beşiktaş-İSTANBUL
  bununn yerıne aynı markanın re-con dıye bı urunu var onu antrenman onrası alıp gece yatarken casıen alsak sence nasıl ?
   
 17. onbir
  Offline

  onbir Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  810
  Beğenileri:
  517
  Ödül Puanları:
  0
  o da cok iyi bir yöntem tabikide...
   
 18. RaJeV
  Offline

  RaJeV Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2011
  Mesajlar:
  1.755
  Beğenileri:
  685
  Ödül Puanları:
  123
  Tercih meselesi :)
   
 19. mehmetanil
  Offline

  mehmetanil Üye

  Katılım:
  21 Şubat 2012
  Mesajlar:
  1.952
  Beğenileri:
  2.272
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  avukat
  Yer:
  Beşiktaş-İSTANBUL
  ama re-con u ben antrenman sonrasi aliom gecede mi alsam bir servis yoksa antrenman sonrasini geceyemi ceksem ?

  ---------- Post added at 22:47 ---------- Previous post was at 22:45 ----------

  rajev seninde fikrinin alalım bu konuda:)
   
 20. brhmcr
  Online

  brhmcr Guest

  Mehmet Reconu gece alırsan Glucose Polymers, Dextrose, Inuli bunları ne yapacaksın? İnsülin tavan yapıp GH tan vazgeçip yaglanma niyetin varsa enfes bir yöntem.
   

Sayfayı Paylaş