BBcilerin Atasi Eugene Sandow (1867-1925)

Konusu 'Efsane Sporcular' forumundadır ve MK #7 tarafından 2 Kasım 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
 1. MK #7
  Offline

  MK #7 Özel Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.276
  Beğenileri:
  1.522
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Ölçüleri (35 Yaşındaki) :

  Boy : 180 cm
  Kilo : 91.5 kg
  Kol : 47 cm
  Bel : 76 cm
  Göğüs : 121 cm
  Bacak : 66 cm


  1886 'dan Resimler (19 Yaşında):

  [​IMG]


  20'li Yaşlarında Sandow :

  [​IMG]

  En iyi hali :

  [​IMG]

  Sandow was very strong. In one of his acts, he would walk across the stage carrying a pony (about 350 lbs.) overhead with one arm (and supporting the rest of the animal on his neck and shoulders). He could raise a 269 lb. barbell overhead with one arm in a movement he called "The Bent Press". He Sandow could also do a standing back somersault while holding a pair of 56 lb. dumbells. His physique was what truly set him apart from other strongmen, of course. It was to see Sandow's musclature in his "Muscle Display Performances" that made him one of the most famous men of his day. Victorians rarely saw men without shirts, because the style of dress was to cover the body up in many heavy clothes. Not only did Sandow shed his shirt, but displayed his body as though it were one of the Greco-Roman statues in a museum. Sandow dazzled his audiences with the display and control of his body, and that had not been done by anyone before him.


  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  videosu için : http://rapidshare.de/files/5476494/Sandow.mpeg.html
   
  Azi ve hasanateş bunu beğendi.
 2. MK #7
  Offline

  MK #7 Özel Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.276
  Beğenileri:
  1.522
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  SANDOW ON DIET, HIS TYPICAL DAY AND HIS EXERCISE TIME
  Sandow was interviewed about his daily routine in 1894. Paraphrasing his Victorian syntax, he said:
  ON DIET:
  I do not care for anything intoxicating (hard liquor), but do enjoy a beer or some wine on occasion. I never touch tea or coffee. I eat "plain", wholesome food for the most part, but do "indulge" on occasion. I have my meals at regular intervals, and prefer simple foods that are easy to digest. I chew my food well and believe strongly that mastication is a key to good health. I believe a good nights sleep is very important in maintaining health. I am not able, due to my performance schedule, to go to bed before midnight, so I remain in bed asleep until 11 typically.
  SANDOW'S TYPICAL DAY:
  Year round I take cold baths, and afterwards, I do a light-weight dumbell routine. I then have breakfast, then attend to my correspondence. I then enjoy seeing my friends. After this, I typically go for a long walk or if it is not sunny, I will take a ride in a horse-drawn carriage. I have my dinner promptly at 7 p.m., then attend my evening performance. After appearing at the theatre, I will have my evening cold bath, followed by a late night supper.
  SANDOW'S EXERCISE TIME:
  My muscle display performances, coupled with my daily walks and dumbell exercises, supply me with all the exercise I need. I occasionally prefer a bit more, so I will do this while smoking a cigar (Sandow had his own cigar brand) or reading in my chair by "flicking" (tensing and flexing) my muscles. (Sandow understood the benefits of muscle tension and stretching as exercise. A similar technique was the foundation of the Charles Atlas Dynamic TensionTM bodybuilding method still being used today by many athletes.)  Anladıgım kadarıyla bu adam bu beslenme ve calısma programını yapıyor ise anatomisi mukemmel olmalı

  Çeviri konusunda sarc4stic arkadasımızdan yardım bekliyoruz ;)
   
  Azi ve hasanateş bunu beğendi.
 3. sarc4stic
  Offline

  sarc4stic Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2005
  Mesajlar:
  3.239
  Beğenileri:
  2.261
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Satış Temsilcisi
  Yer:
  Istanbul
  Sandow çok güçlüydü. Bir keresinde sahneye çıkarken 160 kiloluk bir midilliyi başının üstünde tek elle tutmuştu(havyanın geri kalanını omuz ve sırtından destek alarak tutuyordu). 123 kiloluk halteri tek elle başının üstüne kaldırıyabiliyordu(bu harekete "Bend Press" adını vermişti). 25 kiloluk 2 dambılla ters takla atabiliyordu. Doğal oalrak fiziği onu diğer güçlü erkeklerden ayırıyordu. Sandow'u zamanının en ünlü erkeği yapan "Kas Gösterme Gösterisi"nde görülen kas sistemiydi. Viktorya dönemi insanları erkekleri kıyafetsiz görmeye pek alışık değildi, çünkü o zamanki modaya göre insanlar her yerlerini kaplayan ağır kıyafetler giyiyorlardı. Sandow t-shirtünü çıkartmakla kalmadı, bir müzedeki Grek-Roma heykeline benzeyen vücudunu sergiledi. Vücudunu göstermesi ve vücut kontrolu onu izleyenlerin nefesini kesiyordu, ondan önce hiç kimse böyle bir şey yapmamıştı.

  Sandow; Diyetini, Normal Bir Gününü ve Antremanı Hakkında

  Antremandan önce yapılan bir röportajdan, 1894.

  Diyet Hakkında:

  İçki içmiyorum(sert likör), ama arada sırada bir bira yada şaraba hayır demem. Çay ve kahveyi ağzıma sürmem. "Basit" şeyler yerim, genelde bütün yemekler, ama ara sıra kendimi "şımarttığımda" olur. Standart yemek vakitlerinde yemek yerim, yedikleriminde kolay sindirilen besinlerden seçmeye dikkat ederim. Yiyecekleri iyi çiğnerim ve çiğnemenin iyi bir sağlığa giden yolda çok büyük bir rolü olduğunu düşünürüm. İyi bir akşam uykusunun sağlığı korumada çok etkili olduğunu düşünüyorum. Gösteri programımdan dolayı gece yarısından önce yatamıyorum, o yüzden öğlen 11e kadar yataktan çıkmam.

  Normal Bir Günü:

  Yıl boyunca soğuk duş yaptıktan sonra dambıllarla hafif ağırlıkla çalışırım. Sonra kahvaltı ederim ve yazışmalarıma geçerim. Arkadaşlarımla zaman geçirmekten hoşlanırım. Bundan sonra uzun bir yürüyüşe çıkarım, eğer hava iyi değilse at arabasıyla bir geziye çıkarım. 7 gibi yemeyimi yerim ve akşam antremanına başlarım. Sahneye çıktıktan sonra akşam (soğuk) banyomu yaparım ve son öğünümü yerim.

  Antreman Süresi:

  Gösterilerim, günlük yürüyüşlerim ve dambıl çalışmalarımla birleşince daha başka egzersiz yapmama gerek kalmıyor. Aslında daha fazla çalışmak isterim, o zamanda sigaramı içerken(Sandow'un kendi sigara markası vardı) yada koltuğumda kitap okurken "fiskelerim"(kasları germek ve esnetmek). (Sandow kasların gerilmesinin ve esnemesininde bir antreman olduğunu anlamıştı. Buna benzer bir teknik bugünde bir çok atletin kullandığı Charles Atlas Dinamik Gerilim vücut geliştirme metodunun temelini oluşturur.)
   
  Azi, themertyildiz, MK #7 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 4. ultraukala
  Offline

  ultraukala Yeni Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2005
  Mesajlar:
  198
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ögrenci
  Yer:
  Bursa
  sarc4stic teşekkür ederim kend adıma büyük bir emek senin yaptığın...Adamın vücudu bence çokk mükemmel ozamanın şartlarında bunları bulmuş...Bu adama rahmeti için her gece dua okumalıyız...Belkide o olmasa şimdi biz burda bu forumda olmıyacaktık..Çünkü böle bir forumda olmıyacaktı...
   
 5. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Tesekurler ikinizede cok güzel olmuş gerçektende. yaziyi okurken zevkle okudum. biraz daha araştirmalı. bir resimde ben buldum.

  [​IMG]

  :D
   
 6. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  On dokuzuncu yüzyılın sonuna doğru sporda yeni bir yaklaşım oluştu : Adale inşa etmek.

  Eski taş kaldırma geleneği yerini modern ağırlık kaldırmaya bıraktı . İlk başlarda sporcuların fiziklerinden çok ne kadar ağırlık kaldırdıkları önemliydi.

  Avrupa’da durum böyle iken Amerika’da kuvvet geliştirmenin sağlık ile olan ilgisi üstünde durulmaya başlandı . Zira Amerika’da hayat modernleşiyor ve hareketsiz bir insan türü ortaya çıkıyordu . Bu nedenle programlı beslenme ve egzersiz kurslarına ilgi ve talep oluşmaktaydı


  O günlerde ortaya Eugene Sandow adında fiziği eski yunan idealine çok uygun bir sporcu olarak ortaya çıktı . Bu kişi o zamanın fizik süperstarı olacaktı.

  Sandow , adını bir profesyonel kuvvetli adam olarak Avrupa’da da duyurmakta gecikmedi . Daha sonra , Amerika’ya döndüğünde Dünya’nın en güçlü adamı ünvanı ile turnelere çıktı.

  Sandow’un vücudu çok estetikti . Önüne sadece bir yaprak koyarak seyircilerin karşısına çıkıyor ve görüntüsü ile onları hayran ediyordu . Erkek vücudunun , estetik özelliği açısından bu derece ilgi uyandırması yeni bir olguydu . O güne kadar Dünya’da çıplak erkek vücudu pek az konu olmuştu.

  Sandow’un yaptığı bu ün ile beraber , bar ve dambel satışları tavana vurdu.Bunun neticesi olarak Sandow çok para kazandı . Daha sonra kendi adına vücut müsabakaları düzenlemeye başladı.

  Ancak Sandow kendi egosunun kurbanı oldu . Yoldan çıkıp çamura saplanan arabasını , gösteri amacıyla tek elle kutarmaya çalışırken bir beyin kanamasından öldüğü söylenir.


  ALINTI
   
  Azi ve hasanateş bunu beğendi.
 7. hsd
  Offline

  hsd Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2.584
  Beğenileri:
  306
  Ödül Puanları:
  93
  ölümü eğer öyle olduysa son derece üzücü bir olay açıkçası makaleler çok etkileyici hepinize teşekkürler
   
 8. Private
  Offline

  Private Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2005
  Mesajlar:
  239
  Beğenileri:
  168
  Ödül Puanları:
  0
  adamda da yaprak takıntısı varmış.resimler hep adem havva hesabı.birde çakmaktaş :).ama helal olsun. o zamanda kasın ne olduğunu kaç kişi biliyordu adam vücut geliştirmiş.
   
 9. Karasan
  Offline

  Karasan Özel Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.598
  Beğenileri:
  2.095
  Ödül Puanları:
  0
  Ustad, olculeri kesinlikle yanlis, kol ölçüsü 41 cm.'di onu cok iyi biliyorum.
  Bacaklarida o kadar yoktu.
  Zaten o yillarda o boya 47 cm. olmasi demek, body building'in 70 sene ilerisinde olmasi demek olurdu.
  Zira Arnold'in Bir Vucutcunun Egitimi kitabini hatirlayin, ne diyordu, 1962 yilinda en kalin kollu vucutcularin olcusu 47 cm. civarindaydi.
  Sandow gercekten buyuk bir adamdi, devrinin cok otesinde, ama 47 cm. kol degil, emin olabilirsiniz...
   
 10. MK #7
  Offline

  MK #7 Özel Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.276
  Beğenileri:
  1.522
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
 11. Karasan
  Offline

  Karasan Özel Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.598
  Beğenileri:
  2.095
  Ödül Puanları:
  0
  Üstad, sana diyecek sözüm yok, ama site güzel sallamış gerçekten, bende baktım ölçülerine, yok önkolları 42 santimmiş...
  Adamın kolları bile o kadar yokken, iyi sallamışlar.
  Onun gerçek boyutlarında yapılan heykelinde, kollarının 41 cm. olduğu yazar, ki bence çok mantıklı, resimlerinden ölçüsünün daha fazla olmadığını tahmin edebiliyoruz.
  Bu arada, bu ölçü, şimdi hepimize son derece sıradan gelse bile, Cindrella Man filminde Russell Crowe'un canlandirdigi dünya ağır siklet boks şampiyonunun gerçek hayattaki kol ölçüsünün 14 inch (35 santim) oldugunu okudugumda, yaşadıgım şaşkınlığı siz düşünün.
  Adamın, 1935 yılında dünya şampiyonu oldugunu ve boyunun 1.88 oldugunu düşünürsek, Sandow kendi zamani icin inanilmaz ötesi bir ölçüye sahipmiş ve bu arada yanılmıyorsam boyu 1.80 değil, 1.75 civarındaymış.
  Web sayfasındaki ölçüler oldukça abartılı anlayacağınız.
  Sanırım zamanımızla kıyaslandığında çok ufak kalmasın diye ölçülerini 3-5 santim büyütmüşler ama buna hiç gerek yok, zira tarihsel olaylar ve kişiler kendi zamanları içinde değerlendirilir.
   
 12. sinan07
  Offline

  sinan07 Merakli

  Katılım:
  23 Ocak 2006
  Mesajlar:
  50
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Meslek:
  antronör
  Yer:
  antalya
  BENDE YARIŞMAYA YAPRAKLA KATILCAM NE DERSİNİZ
   
 13. sarc4stic
  Offline

  sarc4stic Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2005
  Mesajlar:
  3.239
  Beğenileri:
  2.261
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Satış Temsilcisi
  Yer:
  Istanbul
  ...
   
 14. Karasan
  Offline

  Karasan Özel Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.598
  Beğenileri:
  2.095
  Ödül Puanları:
  0
  ama her yaprakla olmaz, incir yapragi olacak!!!
  Hakan79 Izmir'de, ondan rica ederiz, nisana dogru sana kargoyla yollar :)
  HSD' de sirt pozlarini yayinlar yarisma sonrasi...
   
 15. CENTAUR
  Online

  CENTAUR Guest

  Bu konuyu yazacak başka bir fırsat bulamadım başlık açılacak mevzu değil heralde :oops:
  :oops:
  Bence kesinlikle bıyığın en çok yakıştığı spor dalı BB bıyıklı body cilerden kaç tane kaldı eski vücutçulardaki en sevdiğim özellik BIYIK :D
   
 16. bukatto
  Offline

  bukatto Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  452
  Beğenileri:
  122
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  Ankara
  adamcağız ölmeden bench press keşfedilseydi keşke :)

  göğüsleri sıfıra yakın.
   
 17. deku
  Offline

  deku Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2008
  Mesajlar:
  50
  Beğenileri:
  102
  Ödül Puanları:
  43
  pasak, Azi ve diez bunu beğendi.
 18. rockybalboa7
  Offline

  rockybalboa7 Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenileri:
  4.482
  Ödül Puanları:
  0
  Eugene ustanın fiziği çok estetikmiş gerçekten zamanın şartlarına göre iyi bir vücut yapmış ancak ölüm nedeninin kalp krizi olduğu yazıyor çamura saplanmış arabasını tek elle kurtarmaya çalışırken beyin kanaması geçirip öldüğü doğru değilmiş vikipedide öyle yazıyor ne kadarı doğru bilinmez
   
  Phil_Heath, Azi ve hasanateş bunu beğendi.
 19. wTurner
  Offline

  wTurner Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2012
  Mesajlar:
  111
  Beğenileri:
  105
  Ödül Puanları:
  53
  Bu adam unutulurmu ya VAROLUŞUMUZ powerlifting olayını aşmış bir adam

  2'nizede teşekkürler.
   

Sayfayı Paylaş