Bazı konularda kafam çok karışık yardımınıza ihtiyacım var..

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve GencFenerli tarafından 22 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. GencFenerli

GencFenerli Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Tam olarak uygun bir başlık bulmadım konuyu özetleyecek öncelikle herkesten özür diliyorum fakat gerçektende büyük bi karışıklık var zihnimde VG ile okuduklarım konusunda kararsız kaldım daha bilgili olan sizlerle paylaşmak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum..

Öncelikle bu spora başlayalı 3 hafta oldu olmadı.Fakat ne kadar çok şey okduysam kafam bir o kadar daha karıştı .Öncelikle bu sporda birden fazla doğru yargı olduğunu düşünüyorum.

Örneğin ben göğüs kaslarımı büyütmek istiyorum bunun için sitenin ana sayfasındaki makalede 5-7 set ve maximum efor denmiş , kaya arslantepenin bir videosunda yapabileceğimiz max.'un %70' ile 8 tekrar denmiş bu ikisi nerdeyse aynı şey sanırım vede ikisindede hareketleri ağır yapmanın daha faydalı oalcağı söylenmiş benim anladığım kadarıyla. Salondaki hocam hızlı ve 12-15 tekrar arası setler yapmamı söylüyor.

İkinci olarak bu protein işi 6-7 yaşlarımdan itibaren yüzme kendi çapımda ,Okul tkaımında basketbol, vede klüpte 3 yıl futbol olmak üzere birçok sporla ilgilendim arada kick box , tenis gibi serüvenlerimde olsa da pek yatkın değilim o tarz sporlara her neyse sporla uğraştığım için iyi yağsız bir vücudum var 1,86 boyum var 74'de kilom. Etrafımdaki insanların fikri yağ olmadan kas olunamayacağı yönündeydi bu sitede bunun doğru olmadığını okuyarak öğrendim ama sanırım herkes iyi bir vücut için protein tozu kullanmak gerektiğini söylüyor fakat bilinçsiz işler yapmak istemiyorum Örneğin forumda bir arkadaşımız proteinlerin sperm kalitesini düşürdüğünü yazmıştı ara mesaj olduğu için bulamadım yan etkileri var mıdır varsa nelerdir veya henüz 15 yşındayım kullanmam gerçekten gerekli mi ?

Gelecekte inş ulaşmayı hedeflediğim vücud :

Tabi baklavalarım bu kadar olmasını istemiyorum belirginleşssin yeter benim için ama göğüsleri gerçekten büyütmek istiyorum şimdiden vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim..

Son düzenleme: 22 Ocak 2009
  2. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Supplement olmadan bu spor götürülemez diyenler karşı pek çok örneğimiz var elimizde bu işi doğal yollarla yapan. Ama pek çok supplementsiz ilerleyemeyen örnekte var. Bu sizin beslenmenize kalmış. Beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor supplement şart değil sizin iç disiplininize bağlı tamamen. İleride ihtiyacınız olacak ona şu an değil. hocanızın söylediği 12-15 tekrarı ağır kilolarla yapamazsınız zaten. bu definasyon amaçlı bir düzen. hocanızın şu anda size yapmaya çalıştığı şey , kaslara hacim kazandırmaktan çok dayanıklılık kazandırmak. bunu ilk ay gelen hemen hemen herkese uygularlar. bunun sebebi , ilk ay kişinin kaslarını az ağırlık çok tekrarla ve istasyon çalışmasıyla ileride başlayacağı programa hazırlamak ve işe ısıtmaktır.

GencFenerli bunu beğendi.
  3. CeZa_deLgado

CeZa_deLgado Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    iLk oLarak 5-7 set ve maksimum efor faLan gibi sistemLer kafanı karıştırmasın bunLar bu sporda iLerLemiş ve yaşca büyük insanLar için.Bende forumdaki tüm yazıLarı okudum inceLedim daha sonra saLondaki hocama da sordum (bu arada 17 yaşındayım 5 aydır fitness yapıyorum). Piramit sistemi, maksimum efor faLan 7-8 aydan sorna yaparsan daha verimLi oLur dedi.Sen daha 3 haftadır yapıyorum demişsin ayrıca boyuna göre kiLon iyi fakat o kiLonun büyük bir kısmı yağ oLduunu düşünüyorum.Seni gören ve hakkında biLgi sahibi oLan hocan 12 tekrar ve hızLı yap dediyse önceLikLe kiLo vermeni amaçLamıştır.Burda senin hocanı dinLemen gerekir çünkü sağLıkLı bir geLişim ve resimdeki gibi bir görüntü için önce hızLı ve çok tekrar yaparak kiLo vermeLisin sonra yağ oranın ideaL oranLara yani %18 - %21 arasına geLdiinde ağır kiLoLarLa az setLer yaparak kasLarını geLiştirmeLisin.Yoksa göğüsLer resimdeki gibi büyür ama kadın memesi gibi aşağı sarkmış biçimde durur.Önce kiLo ver sonra kasLarını geLiştirmen benim sana tavsiyem. (yanLışLarım varsa hocaLarımız düzeLtsinLer koLay geLsin)

4. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    gencfenerli direk kendine alma genel anlamda yeni baslayanlara yonelik soyluyorum;

yeni baslayanlarin bence en buyuk sorunu kafadan detaylara bogulmalari, insanlar boyle acele edip sabirsiz bi sekilde yuksek beklentiler icine girince elbette hevesleri kiriliyor ve spordan soguyorlar.

bence en az bir sene zarfi sonrasinda supplement, idman turleri vs detaylara girilmeli.

arastirmayin bilgilenmeyin demiyorum ama etrafta abartan insanlar goruyorum, yok bilegi kivirsam ne olur efendim 3x8 yerine 3x10 yapsam nasil olur vs..

agirlik calismak istikrar ister. ve bence onemli olan duzenli olarak agirlik calismaktir.

setler tekrarlar supplement lar daha sonra gelen detaylardir.

sana ve diger yeni baslayan arkadaslara bir miktar daha vucudunuzu takip edip verdigi tepkileri gozlemlemenizi tavsiye ederim.

basarilar

5. GencFenerli

GencFenerli Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim buı suplement konusnada flexor hocanın 3 aydan sonra kuyllanılmaya başlanmasını önerdiğini okumuştum sanırım bride salon hocamıon da bu tarz da bir önerisi oldu vücudumda yağ oranı az kiloda pek alamıorum o yüzden sormuştum salon hocam tcari amaçlı önermiş olabilir mi, diye fakat kısa vadede gözükmüyor böyle bir plan sanırım teşekkür ederim bu arada ikinizede .

6. CeZa_deLgado

CeZa_deLgado Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0

teşekkürü msjLa söyLemek yerine msjLarın soL aLtında yazan teşekkür butonuna basarak yaparsan daha mutLu oLuruz:D

7. GencFenerli

GencFenerli Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Tam aksine kilo alma diyeti utguluyorum vücud ağ oranım %15'inde altıunda hatta hiç kardiyo yapmadan yaklaşık 10-15 dk ısınma hareketleriyle başlıyorum kas çalışmaya beslenme programımıda en az yağ en çok kas alınabilecek şekilde düzenlediğimizi söyledi hoclarım yani kilo konusunda hiç bir sıkıtntım yok zaten yazdım boyıum 1,86 kilom 747 die nasıl çok yağlı olacileceğimi anlayamadım :)

8. Siyah59

Siyah59 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    gençfenerli, yeterli düzeyde beslenebiliyorsan protein tozu vb. ürünleri kullanman gereksiz ve bu gibi ürünlere para vermene gerek yok. bu sporda en büyük etken beslenmedir. çoğu arkadaş sana aynı tavsiyede bulunacaktır. göğüs olayına gelince, seninde belirttiğin gibi bu sporda tam bir doğru yada çalışma sistemi yok, bu kişiden kişeye değişebiliyor. ama genel anlamda vücudun hacim kazanması için setlerde ağır kilo az tekrar olayından bahsedilir(6-8-10) gibi. bu senin vücudunla alakalı birazda, kendi vücudunu izleyerek değişik kararlar ve çalışma sistemi oluşturabilirsin. şunu da unutma, bu forumda çok bilgili ve işinin ehli insanlar var. onların tavsiyeleri ve yorumları çok değerli ve önemli. bu forumu okuyarak çok doğru bilgilere ulaşacağına eminim, kolay gelsin.:)

9. CeZa_deLgado

CeZa_deLgado Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0

hocan 12-15 tekrar aralığında hareketleri yapmanı istemiş o yüzden öyle söyledim.Ama unuttuğum bişey var :d sen bu spora yeni başladığına göre ilk birkaç ay alışma dönemi falan olacağı için hocan seni bu spora alıştırmak için böyle yapmanı istemiştir.Zaten bu spor sabır sporu değil hafta 3 ayda bile vücudunda değişiklik görmen zor

10. 1reex1

1reex1 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    ben ilk 1 ay dandik temel hareketler uyguladım ve bütün vücutu çalıştıropydum 1 günde
    şimdi pro.. bölümüne geçtim haratladım....Bu spor sabır sporu başka birşey değil
    Mr.o adamlar 15-20 yıldır yapıyolar bu işi... 20 yıl :D..

11. CeZa_deLgado

CeZa_deLgado Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0

o dandik dediğin hareketler olmasa spora alışamazsın arkadaşım ayrıca ilk 2 ay vücudun hepsini çalıştıracaksın tabiki bu işinde bir ilerleme safası var.Sabır sporu olduğunu öğrendiysen hocanın sözünden en azında ilk 3 ay çıkma.SEni görüp ölçülerini ve vücut yapını en iyi bilip yorumlayabilecek ondan başka kimse yoktur tabi salona gidiyorsan.

Sayfayı Paylaş