Bazı Gıdalar Hakkında (Bal, Pekmez, Kaymak ve Kuruyemişler)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve çakebey77 tarafından 28 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. çakebey77

çakebey77 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yayıncılık
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar, bazı gıdalar hakkından nette bir çok bilgi var ama sizede sormak istedim..Öncelikle 63 kiloda olmama rağmen diyetteyim. Amacım karın kaslarını geliştirmek. Haftada 3 gün spor salonuna gidiyorum.

Bazı gıdalar vardır birlikte yenildiğinde güzel bir tad bırakır ve protein açısından zengindirde...

- Haftada 2 - 3 kez bal ile kaymak yenildiğinde kilo yaparmı.

- Hergün pekmez ve yoğurt bir arada yenilmesinin bir sakıncası varmı ?

- Protein açısından bir dilim kavurmanın bizlere zararı varmı :)

- Doğal kuruyemişler haftada kaç gün tüketilmeli... (Badem, Ceviz, Fındık)

- Son olarak diyet listemde siyah kuru kayısı var. Hemen hemen hergün 2 3 tane tüketiyorum. Sindirime çok faydalı. Bazı kaynaklarda ise göbeğin eritilmesi için yararlı olduğu söyleniyor..

2. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    1- Ne kadar yediğine göre değişmekle birlikte basit şeker ve yağ yiyorsun, o yüzden yapacaktır. Bal, pekmez güç veriyor mentalitesini bırakın. Glikojen depolarınız boşsa evet "güç" verirler. Değilse yağlanırsınız. Çok seviyorsanız sabahları az bir miktar tüketilebilir ancak gün içinde spor yapmayı ve bol su içmeyi unutmayın.

2- Yine ne kadar yediğine göre değişir. Pekmez de basit şeker. Şeker kas yapmaz, dediğim durum haricinde işinize yarayacak anlamda bir "güç" de vermez. Çok seviyorsanız sabah veya antreman sonrası tüketin ve bitsin.

3- Ne kadar yağlı olduğuna ve sağlıksız bir yağla pişirilip pişirilmediğine göre değişir zararı. Protein açısından zararı olur mu demişsin sanırım anlatım bozukluğu var, protein açısından niye bir zararı olsun. Ama zeytinyağlı salata + tavuk göğsünden daha sağlıklı değildir.

4- Genelde irileşme döneminde olan arkadaşlar, kuruyemişleri, sağlıklı yağ içerdikleri için ara öğün olarak az bir miktar tüketirler. 4-5 fındık, 4-5 badem vb. Bir avuç tüketilebilir. Kuruyemişlerin bağımlılık yaptığını düşünerek, kendinizi kontrol edebiliyorsanız, tüketebilirsiniz. Elinizin ayarı yoksa bulaşmayın.

5- Kuru kayısı hakkında bir fikrim yok, karaciğere de iyi geldiği iddia edilir, Türkiye'de her şeyin birşeylere iyi geldiği iddia ediliyor zaten. Ancak anladığım kadarıyla siz her gün bal, pekmez, kuru kayısı tüketerek ve haftada 3 gün antreman yaparak ihtiyacınızdan hayli fazla şeker tüketiyorsunuz. Şeker yağ yapar. Dediğim gibi bunları az miktarda ve sabah kalkınca veya antreman sonrasında tüketebilirsiniz. Yatmaya yakın tüketmeyin.

Amacım karın kaslarını geliştirmek diyorsunuz ancak bu şekilde beslenerek göbek bağlarsınız. Günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayıp buna bağlı olarak tüketin.

Ama sporcu adamım daha da güçlü olacağım diye basit şekere abanırsanız ve yeterli su tüketmezseniz, şöyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. (Özellikle 5. ve 6. mesajlar sizi ilgilendiriyor.)

Son düzenleme: 28 Ocak 2011
    çakebey77 bunu beğendi.
  3. çakebey77

çakebey77 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yayıncılık
    Yer:
    İstanbul
    Açıklamalar için teşekkürler.. İstediğim bilgileri aldım.

Sayfayı Paylaş