barfikste en iyi geliştiren tutuş!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve furkan1354 tarafından 26 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. furkan1354
  Offline

  furkan1354 Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  259
  Beğenileri:
  179
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  öğrenci
  Yer:
  balıkesir
  Miami Florida’da Amerika Üniversitesi 2000 senesinde yapılan bilimsel çalışmada barfiks egzersizinin etkileri hesaplandı. Gönüllü katılan deneklerin kaslarına elektronik uyarı bağlantıları takıldı ve kasların ne kadar etkilendiği bilgisayar ortamında ölçüldü.
  Deneklere, Barfiks dar tutuş, geniş tutuş, ters tutuş, enseye ve göğse çekiş pozisyonları değerlendirildi.
  Bu aktivitelerde Omuz kas sistemleri, latissimus dorsi(kanat), pectoralis major(göğüs). Teres major ve uzun trizeps kas bölgesi test edildi. Bütün hareketlerin tek tek farklı kişiler tarafından defalarca ölçülmesine rağmen, en etkili ve uyarının alındığı egzersiz, “geniş açıda tutulan barfiksin göğse doğru çekilmesi” egzersizi oldu. Uzmanlar, kanat dediğimiz bölgeyi daha iyi uyardığı ve kasları geliştirdiğini savundu.
  Avrupa’da yapılan bir başka çalışmada 8 farklı barfiks egzersizi uygulandı. Deneklerin daha önce bu egzersizi hiç yapmayan ve doğal olan kişilerden seçmeleri, çalışmayı daha güvenilir hale getirdi. Ortalama 70-85kg ağırlığında bulunan 16 denek, 4 hafta boyunca haftada 3 kere olmak kaydıyla sadece barfiks egzersizi ile çalıştılar.
  Barfiks geniş tutuş-göğüse, Barfiks dar tutuş göğse, Barfiks geniş tutuş enseye, barfiks dar tutuş göğse, Barfiks ters dar tutuş enseye, Barfiks ters dar tutuş enseye, Barfiks avuç içi tutuş enseye, Barfiks avuç için tutuş göğse olmak üzere toplam 8 farklı egzersiz uygulandı. Her egzersiz için bir bayan bir de erkek denek seçildi.

  4 hafta sonunda bütün denekler amaçlanan V forma ulaşmak için ortalama %70 başarı gösterdiler. Kasların detaylanması, hacim ve form üçlüsü incelendiğinde geniş açıda göğse çekilen barfiks’in daha etkili olduğu bulundu. Bu çalışma öncesi, enseye çekilen egzersizin daha etkili olacağı tahmin ediliyordu.

  Bugün ise, birçok profesyonel ve uzman antrenörler, geniş açıda göğse çekilen barfiksi öneriyor. Ayrıca enseye çekeceğiniz barfiks’te aşırı zorlama, ense arkasındaki damarlara ve dolayısıyla beyine zarar verileceği de bilim adamları tarafından açıklanmıştır. Benim size önerim, barfikste her tür egzersizi kullanmanız fakat enseye çekerken kesinlikle ağır çalışmamanızdır. Sırt çalışmanızda mutlaka barfiks egzersizini göğse doğru çekiniz.thums:
   
 2. victor1
  Offline

  victor1 Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2009
  Mesajlar:
  172
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Teknik SErvis Experi
  Yer:
  istanbul- BAYRAMPAŞA
  Tutuş derken avuç içi bize bakan tutuşmu 1, yada avuç içi karşıya bakan2( Serçe tutuşu ) tutuşmu.

  2. tip daha iyi bence
   
 3. furkan1354
  Offline

  furkan1354 Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  259
  Beğenileri:
  179
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  öğrenci
  Yer:
  balıkesir
  bencede serçe tutuşu
  genellikle avuç içi bize bakan tutuş sırt değilde biceps(pazı) antremanlarında kullanılır
   

Sayfayı Paylaş