Barfiks tutuş

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve mnrt tarafından 30 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. mnrt
  Offline

  mnrt Üye

  Katılım:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  81
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  18
  Arkadaşlar ben 17 yaşındayım kifoz problemi var bunun için yüzmeye gidiyorum egzersizler filan yapıyorum sırt kasları için barfiksde yapıyorum fakat barfiks çekerken kanat bölgesi kasılıyor ben barfiksle sırt kaslarımı geliştirmek istiyorum nasıl bi tutuş yapmalıyım barfiks çekerken ?
   
 2. kalkan333
  Offline

  kalkan333 Yeni Üye

  Katılım:
  24 Mart 2012
  Mesajlar:
  520
  Beğenileri:
  414
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Body
  Yer:
  Bodyforumtr
  Açıyı biraz daha daralt
   
 3. YandımAli
  Offline

  YandımAli Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  286
  Beğenileri:
  621
  Ödül Puanları:
  103
  Meslek:
  Bilişim Teknolojileri ve Programlama
  Avuçların sana dönük şekilde omuz hizasında tutarak çekersen faydasını görürsün.
   
 4. Rambo16
  Offline

  Rambo16 Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  712
  Beğenileri:
  1.157
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  La Paz
  Bundan önce yorum yapan arkadaşların şaka yaptığını varsayarak cevaplıyorum.. Özellikle sırt çalışmak istediğini belirten birine "Dar ve avuçların sana dönük şekilde çek." demek şakadan başka bir şey olmasa gerek..

  Sırt kaslarını en iyi geliştiren barfiks avuç içleri karşıya bakacak şekilde geniş tutarak göğüse yada sırta çekmektir..


  Miami Florida’da Amerika Üniversitesi 2000 senesinde yapılan bilimsel çalışmada barfiks egzersizinin etkileri hesaplandı. Gönüllü katılan deneklerin kaslarına elektronik uyarı bağlantıları takıldı ve kasların ne kadar etkilendiği bilgisayar ortamında ölçüldü.
  Deneklere, Barfiks dar tutuş, geniş tutuş, ters tutuş, enseye ve göğse çekiş pozisyonları değerlendirildi.
  Bu aktivitelerde Omuz kas sistemleri, latissimus dorsi(kanat), pectoralis major(göğüs). Teres major ve uzun trizeps kas bölgesi test edildi. Bütün hareketlerin tek tek farklı kişiler tarafından defalarca ölçülmesine rağmen, en etkili ve uyarının alındığı egzersiz, “geniş açıda tutulan barfiksin göğse doğru çekilmesi” egzersizi oldu. Uzmanlar, kanat dediğimiz bölgeyi daha iyi uyardığı ve kasları geliştirdiğini savundu.
  Avrupa’da yapılan bir başka çalışmada 8 farklı barfiks egzersizi uygulandı. Deneklerin daha önce bu egzersizi hiç yapmayan ve doğal olan kişilerden seçmeleri, çalışmayı daha güvenilir hale getirdi. Ortalama 70-85kg ağırlığında bulunan 16 denek, 4 hafta boyunca haftada 3 kere olmak kaydıyla sadece barfiks egzersizi ile çalıştılar.
  Barfiks geniş tutuş-göğüse, Barfiks dar tutuş göğse, Barfiks geniş tutuş enseye, barfiks dar tutuş göğse, Barfiks ters dar tutuş enseye, Barfiks ters dar tutuş enseye, Barfiks avuç içi tutuş enseye, Barfiks avuç için tutuş göğse olmak üzere toplam 8 farklı egzersiz uygulandı. Her egzersiz için bir bayan bir de erkek denek seçildi.

  4 hafta sonunda bütün denekler amaçlanan V forma ulaşmak için ortalama %70 başarı gösterdiler. Kasların detaylanması, hacim ve form üçlüsü incelendiğinde geniş açıda göğse çekilen barfiks’in daha etkili olduğu bulundu. Bu çalışma öncesi, enseye çekilen egzersizin daha etkili olacağı tahmin ediliyordu.
  Bugün ise, birçok profesyonel ve uzman antrenörler, geniş açıda göğse çekilen barfiksi öneriyor. Ayrıca enseye çekeceğiniz barfiks’te aşırı zorlama, ense arkasındaki damarlara ve dolayısıyla beyine zarar verileceği de bilim adamları tarafından açıklanmıştır. Benim size önerim, barfikste her tür egzersizi kullanmanız fakat enseye çekerken kesinlikle ağır çalışmamanızdır. Sırt çalışmanızda mutlaka barfiks egzersizini göğse doğru çekiniz.

  Kaynak:
  *Miami, Florida Üniversitesinden araştırmacılar “National Strength and Conditioning Association” başlık altında ve araştırma merkezi olarak Orlando kentinde Haziran ayının 22-24 günü 2000 senesinde Test etmişlerdir.
  * Synergy Research Group, “barfix analogy exercise” – 12:433 München-Heidelberg Germany 2003
   
  EMN ve AkrepHan bunu beğendi.
 5. YandımAli
  Offline

  YandımAli Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  286
  Beğenileri:
  621
  Ödül Puanları:
  103
  Meslek:
  Bilişim Teknolojileri ve Programlama
  Öncelikle şaka yapmıyorum.Ben en iyi tutuş biçimi dar tutuştur diye bir şey yazmamışım gelmiş bana geniş tutuş barfiksin faydalarını yazıyosun.Yanlış anlamadıysam arkadaşın özellikle çalıştırmak istediği bölüm http://i47.tinypic.com/bexc9u.jpg söylediğim hareket sırt kaslarını komple çalıştırmasada gösterdiğim bölgeye özellikle vurur ve faydasını görür.
   
 6. trader223
  Offline

  trader223 Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2012
  Mesajlar:
  110
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  28
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Bolu
  Kanat zaten sırt kasıdır sırtın genişliyo yani.Sırt kasın çalışıyo anlıyıcağın
   
 7. mnrt
  Offline

  mnrt Üye

  Katılım:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  81
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  18
  hayır kardeşim anlamadın sen beni benim isteğim kanat bölgesi değil sırtın orta bölgelerinin gelişmesi yukarda YandımAli bir resim paylaşmış orda göstermiş bölgeyi

  Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:25 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:22 ----------

  evet kardeş doğru anlamışsın demek istediğimi. Ben kanat bölgesiyle alakalı bir gelişme istemiyorum sırtın orta kısımlarını güçlendirmek istiyorum
   

Sayfayı Paylaş