Barfiks, Koşu, Mekik

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve b1oodi tarafından 20 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. b1oodi

b1oodi Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar, öncelikle soracağım soru ile ilgili bilgisi olan bir arkadaş cevaplarsa çok sevinirim.

Yaşım 38, yaklaşık 2 yıldır haftanın 5-6 günü 6-7 km kadar tempolu yürüyorum (son 2 aydır bu mesafeyi kouşuyorum) ve bu iki yılın 1 yılından beride koşuya ek olarak barfiks ve mekik yapıyorum.. günlük ortalama 150 kadar barfiks çekiyorum. İş yerinde her lavaboya gidişimde 8'er den 3 set yapıyorum gün içinde 6 kere gidsem 144 adet yapıyor.. extra akşamları evde de aklıma geldikçe, koşarken salıncaklarda sürekli barfiks yapıyorum.

2 yıl önce 97 kiloydum, şu an 83 kilolara düştüm, boyum 1.90 ve son zamanlarda koştuğum için çok terliyorum ve çok sık nezle tarzında hasta olmaya başladım acaba vücut direncim mi düştü kendime fazla mı yükleniyorum? aşırı protein de yemiyorum haftada 1 balık, 1 de tavuk yada et geri kalan günler sebze tarzında besleniyorum.

Yaptıklarım yanlış mı? acaba... Bilgisi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum..

Teşekküürler.

2. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    programlı çalışmanız lazım ve spor yapıyorsanız uygun beslenmeniz gerekir.
    protein ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor.
    karbonhidrat ı hayatınızdan tam çıkarmanıza gerek yok ölçüsünü bilmek önemlidir. yetersiz beslenirseniz eğer vucudunuz bir süre sonra tempoyu kaldıramaz.

bi kaç saat aralıklarla barfix çekeceginize enerjinizi akşama saklayıp birkerede çalışmanız daha doğrudur.

8 set barfix 8 tekrardan ve farklı tutuşlarla çekmeniz daha mantıklı. geniş, dar, enseye,eller yüze bakık ve tutuş aralıklarında oynamalar gelişim açısından daha yararlı olacaktır.

ayrıca
    vucut agırlıgınızla yapabileceginiz daha fazla hareketler var sadece barfixe takılıp kalmayın.

3. b1oodi

b1oodi Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgi ve öneriler için çok teşekkür ederim, barfiksi, eller dışa dönük geniş 8 tekrar, eller dışa dönük neredeyse eller yanyana 8 tekrar, birde eller içe dönük 8 tekrar yapıyorum yani 3 setide farklı şekillerde çalışıyorum.

Vücut ağırlığımla şınav, barfiks, mekikten başka ne önerirsiniz?

4. ReveR

ReveR Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    yaş 38 bu kadar azim helal olsun hocam , ilk önce burda sizi çok tebrik ediyorum.
    Sorunuzun cevabına gelirsek ;
    Vücut artık protein istiyor haftada 1 tavuk çok çok çok az .. şahsen ben günde 2 porsiyon tavuk yiyorum. Yaşda ilerlemiş o yüzden çok zorlamayın kendinizi. size tavsiye olarak;
    -Maddi yönden sıkıntı yoksa Whey protein tozu alıp kullanmanızı( sabah uyanınca, iş yerinde öğle yemeğinden önce ve gece yatarken şeklinde kullanmanız daha dogru olur )
    -Eczanelerden Suda eriyen multi-vitamin-Zinco-Magnezyum almanızı
    -Günde en az 3-4 yumurta yiyerek ( sarılarını çıkartıp sadece 1 tanesinin sarısını ) başlamanızı öneriyorum.
    Kolay gelsin tekrar tebrikler azminizi

5. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
  6. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    saolsun r10 linki vermiş
    ama eve agırlık alma konusuna katılmadıgımı belirtiyim.
    ağırlıklarla çalışmaya başlanıcaksa en iyisi ilgili ve bilgili egitmenlerin oldugu bir salona üye olmaktır.

onun dışında vucut ağırlıgınlada olsa yaptıgınız hareketlerin nizami olmasına çok özen göstermelisiniz hareketleri yarım yapmamak lazım artı eklemleri kitlememek lazım.

7. b1oodi

b1oodi Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgiler için çok teşekkür ederim, valla bir azimle başladım işte dahada bırakamıyorum, kendimi fiziki olarak çok iyi hissediyordum bu yaz'a kadar ama şimdi bir çöküş başladı yorgunluk falan, sanırım fazla yüklendim kendime..

Maddi sıkıntı çok yok, çok şükür ama kendime harcayacak bol paramda yok, yani aile, çoluk çocuk geçindirdiğimiz için salona falan da gitmeden kendimce bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ben en basit yumurta ve milti vitamin olayına başlayayım.

Tekrardan çok teşekkür ederim.. daha öneriniz varsa memnuniyetle alabilirim.

8. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    hal böyle ise ip atlama gibi egzersizler de yapılabilir. kondisyona çok büyük fayda sağlar bilindiği üzere.

evde bir barfiks demiri olursa epey bir sırt-pazu çalışması yapılmış olur. göğüs zaten şınav ve dips vasıtası ile epey çalıştırılabilir. omuz çok sıkıntılı bir bölge. amutta şınav kolay bir hareket değildir, bu yüzden orta ağırlıklı bir dumbbel ya da kettlebell tarzı bir edevat gerekebilir. (evdeki portatif eşyalar da ağırlık olarak kullanılabilir). alt sırt-karın ve bacak bölgesi de yine rahatlıkla çalışılabilir. sadece biraz uğraş ister

9. b1oodi

b1oodi Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    çok soru sordum biliyorum ama öğrenmek için soruyorum. Vücut ağırlığı ile yaptığımız sporlarda (barfiks, şınav, mekik) bodybulding de olduğu gibi protein ağırlıklı beslenmemiz mi gerekiyor? eğer hal böyleyse haftalık beslenme düzenim nasıl olmalı? kahvaltıda şunlar, öğle yemeği bunlar, akşamda şu gibi öneri getirebilir misiniz? gerçi öğlenleri işyerinde çıkan tabildot yemeğinden başka şansım yok ama yinede önerilerinize açığım.

Teşekkürler

10. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    evet protein agırlıklı beslenmeniz gerekiyor
    sabaht 3 yumurta beyazı bir tanesini sarısıyla yiyebilirsiniz.
    öğlen tabildot yemeklerinden başka şansım yok diyorsunuz. normalde öglen yine protein agırlıklı beslenmeniz gerekir yanında karbonhidrat makarna pilav tabi fazla olmamak şartıyla tüketilebilir.
    akşam tavuk gögsü veya kırmızı et yanında salata olabilir.

birde ara öğünlerde meyve yemenizi tavsiye ederim.

11. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    yani belirli bir sıklıkla yumurta yemek gerekir. 2 günde 1 ya da her gün 1 adet yenilebilir. yine aynı şekilde haftada 2 ya da 3 kere ton balığı yenebilir (bazı marketlerin ton balıkları çok ucuzdur, şahsen ben 2 tanesini 4.75 e temin ediyorum ama reklam olmasın şimdi marketin adını vermeyeyim :D) sabahları yulaf yenebilir aynı şekilde.

edit: j.claude.er in mesajının tam üstüne geldi :D

j.claude.er bunu beğendi.
  12. ReveR

ReveR Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Sabahları yulaf aslında çok boğar yaş 38 nede olsa. 3-4 yumurta ile başlayıp öğle yeemeğinde tavuk+yulaf akşam yemeğinden önce ton balığı ve yemek bence en doğrusu bu yaşa göre çünkü her dakika karbonhidrat ve proteinini tam alması gerekir hepsini sabah yerse gece yatarken vucut protein ve karbonhidrata muhtaç uyucak. ben her zaman protein ve karbonhidratların gece yatmadan önce alınmasından yanayım

13. b1oodi

b1oodi Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Hımm valla çok teşekkür ederim hepinize, neredeyse spor yapalım derken bilinçsiz beslenmeden ötürü öteki tarafı boylayacağız :)

Sizden aldığım bilgilere göre şu şekilde bir program yapmayı düşünüyorum;

p.tesi, salı, çarş, per, c.tesi 5 gün koşu ve koşudan sonra mekik aynen devam

İş yerinde her gün yaptığım barfiksi iptal edip, gün aşırı sadece evde akşamları yapmak

sabahları en az 2 yumurta (birinin sarısını yemek) ekstra eti yulaf yemek. Öğlen tabildop allahtan her gün pilav ve yoğur var genelde, akşamları haftada bir tavuk, haftada iki ton balığı, haftada bir taze balık yada kırmızı et, diğer günler sebze şeklinde kendimi programamaya çalışacağım. Bu şekilde uygun mudur?

Not: Eskisi gibi her gün barfiks çekmeye devam edeyim mi yoksa bir gün dinlenip bir gün mü çekeyim? birde bunu cevaplarsanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

14. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    haftada 3 gün vucut ağırlıgınızla çalışsanız yeterlidir.
    akşamları et sofranızda olmalı
    kasların protein ihtiyacını karşılamak için gerekli
    örnegin tavuk gögsü protein açısından çok zengin ve ekonomik açıdan sizi sıkıntıya sokmaz.

15. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    hacı yaş 38 de öyle bir söylüyorsun ki 78 sanki :D zaten yulafı çok yemek güzel de değil. az az yenebilir. mısır gevreği tarzı şeyler tüketilebilir oğlen-akşam yemeği arası. hem karnı tok tutar hem de bol karbonhidrat içerir. karbonhidratların gece alınmasından yanayım demişsin ama o zayıf insanlar için daha doğru olur. yatmadan 2-3 saat önce alınan karbonhidratlar direktman kilo yapar çünkü. bence hem karbonhidratı hem proteini gün içine yaymak en iyisi. geceleri de pek karbonhidrat olmamalı. yatmadan önce 1-2 bardak süt içmek faydalı olur. süt bildiğiniz gibi kazein proteini içerir ve bu da yaklaşık 7 saatte sindirilen bir proteindir.

16. ReveR

ReveR Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    R10 belki bana kızıcak ama:D hocam şimdi senin çektiğin barfiksi ben çeksem tınlamaz ama snin yaş nerdeyse 40 şimdi o hareket senin vucudunu yoruyormu yormuyormu bunuda bilmek lazım beni yormaz. ama hergun 150 civarı barfiks demişin sen bunu her wc gidişinde 1er sete indirirsen yavaş yavaş daha iyi olur hocam. bırakmana gerek yok benim tahminim yormaz vucudunu her gittiğinde 1 set yap bide tavugu haftada 3e çıkarsan daha iyi olur dumbelllls

17. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    neden kızayım yahu sen de :D barfiks çekmek her zaman için iyidir. kanat kaslarını, bilek kaslarını ve bicepsi çok etkin olarak çalıştırdığından harika bir harekettir. tuvalete her gittiğimde yapıyorum demişsin ama o biraz kafamı karıştırdı, sen günde kaç kere tuvalete gidiyorsun? :D şu şekilde yapabilirsin, tuvalete gittiğinde 3 set yaparsın, sonrasında da 2-3 saat hiç dokunmazsın. 3 saatin sonunda ise bir 3 set daha. belki bu şekilde yaparsan daha iyi olur.

18. ReveR

ReveR Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    6 kere gidiyomuş :D her gittiğinde 1 set atsa bence tam olur

19. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    tuvalette barfiks sakat iş hacılar ben size söyleyeyim. en TEMİZİ evde barfiks şınav dips bir de omuz hareketi tamam işte :D

20. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Vücut ağırlığıyla çalışsanız da yediklerinize yine dikkat edin sonuçta kaslar yoruluyo.

Son düzenleme: 24 Eylül 2011
    b1oodi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş