Barfiks - Dips - Kilo Sorunsalı

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve JuN1oR-BuilD3r tarafından 26 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. JuN1oR-BuilD3r

JuN1oR-BuilD3r Üye

Beğenileri:
    287
    Ödül Puanları:
    73
    Şu Sıralar Kafayı Çok taktığım Ve Sinir Olduğum 1 Konu vara32 Barfiks - Dips v.b hareketleri İnsanların Kilo İle Birleştirmesi. Farzı Misal 1 adam var 60 kilo - Ağırlık çalışıyor Spor yapıyor Barfiks ve dips de 30 ar tane tekrar çıkartıyor. Yine başka 1 adam var 80-90 kilo 3 tane - 5 tane dips barfiks yapıyor. 60 kiloluk olan adama sen 30 tane barfiks tabiki çekersin kilon düşük senin diyor. Merak ettiğim Konu bu doğrumudur ? yani kilosu az olan adam barfiks i Dips i daha mı çok yapar ? kilosu çok olan barfiks dips yapamaz mı ? Bana biraz saçmalık gibi geliyor bu mesele çünkü ben 45-50 kiloyken 8-9 tane barfiks çekebiliyordum. Kilom arttıkça tam aksine çekebildiğim barfiks sayısı da dips sayısıda arttı. Bu Konu doğrumudur çok merak ediyorum ? O kadar araştırdım fakat 1 sonuca Ulaşamadım. duh

2. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Gözlemlediğim kadarıyla kilosu boyunun yarısından az olanlar daha kolay barfiks çekebiliyor . Özellikle kilosu boyunun yarısından 10 kilo az olanların herhangi bir sporla fazla ilgileri olmasa da rahatlıkla 7-8 barfiksi nizami bir şekilde çekebildiklerini gördüm .

JuN1oR-BuilD3r bunu beğendi.
  3. "FURKAN"

"FURKAN" Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    "sorunsal" demiyor musunuz bitiriyorum resmen. soruna gelince, kilonun etkisi olduğuna inanmıyorum kolların güçlü olduktan sonra 100 kilo olsan bile kolların onu kaldırır, çoğu sporcu var 100 kilo olup da 10larca barfiks çeken.

JuN1oR-BuilD3r bunu beğendi.
  4. JuN1oR-BuilD3r

JuN1oR-BuilD3r Üye

Beğenileri:
    287
    Ödül Puanları:
    73
    Efekan bende senin gibi düşünüyorum bende bunu biliyorum da gel bunu millete anlat şimdi :D Herkes zayıfların daha kolay barfiks - şınav -mekik - dips yapabildiğini sanıyor oysa tam tersi olay :D

5. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    60kg lik adama kemerle 20-30kg eklediğin zaman kaç tekrar yapabildiği önemli. Olay orda. Yoksa 170 boyunda 82 kg yim ve nizami 40 dipsi görüyorum. +40kg ile anca 8 tekrar çıkıyor. 120 kglik adam 4-5 dip yapabiliyorsa o adam o kuvvetle 60kg olsa 30-35 tekrar dipsi çok rahat yapar.

ErtugrulPumP, SiR_Arawn, mertcx ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  6. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Olay yukarda denildiği gibi kas kütlesi ve yağ oranı.Örnek vermek gerekirse;

Bir adam var diyelim onun sırtındaki kas kütlesine göre 60kgde 20 tekrar barfiks çıkartabiliyor.Onun sırt kasları aynı kalsın ama 10kg yağ depolasın vücudu, sırtına 10kg ağırlık takmış gibi bu sefer tekrar sayısı azalıcaktır.

Bunu bench press şınav, yada serbest ağırlıkta squat yada makinede squat pressi olarak düşünebilirsin.

Diyelimki Bench presste 150kg 10 tekrar yapıyorsun, şınav yaparken kendi vücut ağırlığını ağırlık olarak kullanacağın için bu sefer vücut ağırlığına göre 150kg deilde sırtına 20 veya 30kg ağırlık koyunca aynı ağırlığa denk bir gögüs hareketi yapmış olursun.

7. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    çok göreceli bir konu..misal ben barfikste iyi değilim ve maaalesef zayıf arkdşlr takır takır çekebiliyor,ve dikkat ediyorum kii o bahsettiğim arkdşta kas oranı bana göre daha az...ama adam çekiyor..şimdi burda kas kütlesine bağlı nasıl diyebiliriz ?

8. ozpirik

ozpirik Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilişim
    Yer:
    İstanbul

Toplam kas kütlesi ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Sadece barfiks, dips vs.. çekerken çalıştırılan kasın kütle ağırlığının oranıyla vücut ağırlığına oranı önemli bence. Bir de hareket sırasında kullanılan eklemlerin kuvveti, harekete alışık olma hali de çok önemli.

9. Sentimental

Sentimental Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar bence de zayıflar daha rahat barfiks çekebiliyor. Ben 8 aydır bu sporu yapıyorum barfikste iyi olan zayıf birinin bench preste 50 kg gectiğini görmüş değilim.

10. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    kilo ile alakalıdır ister yağ kütlesi olsun ister kas kütlesi. ben 67 kiloyken 20 geniş tutuş nizami barfiks çekebiliyorken şu an 12yi geçemiyorum. zayıfken barfiks yapması çok daha kolay çünkü bir kere olaya katkısı olmayan bacaklar var. zayıf adamın bacağı iri olandan yaklaşık 5 kilo fazla olsa bile epey fark ettirir. aynısı dips için tamamen geçerli değil çünkü dips yaparken işin içine giren kas sayısı daha fazla ve dips yapısı itibariyle barfiksten daha kolay bir hareket ama yine de dips için de bu kilo olayı geçerlidir.

işin özeti: kilo aldıkça vücut ağırlığıyla yapılan hareketlerdeki tekrar sayısı gözle görülür oranda düşer...

edit: şu an 80 kiloyum, 12 tekrar geniş tutuş barfiks yapabiliyorum

Son düzenleme: 30 Aralık 2011
    Sentimental ve demircan256 bunu beğendi.
  11. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Hangi barfiks çeşidini yaptığına bağlı diyelim eğer barfiks demirini tuttuğunda ellerin yüzüne bakıyorsa bicepslerinden güç alarak çektiğin bir barfikstir.kilon kaç ise o kadar rahat çekersin durumu konusunda yukarda değişik yorumlar gelmiş ama bu konuyu bende okuld arkadaşlarımla tartışıyorum.kendimden örnek vereyim 103 kiloyken ve SPOR İLE HİÇ ALAKAM OLMAMIŞKEN 1 barfiks Çekemiyordum , şimdi barfiksi 12 tekrar yapabiliyorum ama daha barfiks demirim almadım dışarıdaki demirler çapları büyük zor oluyor.Barfiks demirim gelsin hergün 12 12 bu sayıyı 30 yapmam gerek :D neyse o konuyu geçeyim bicepsleri kullanarak bütün vücudun kaldıran bu kişinin geçmişindeki yaptığı şeylere bakarak kilosuna göre diyebiliriz yani yukarıda yazılanların yanlışlıklarını özetliyeyim bir örnek ile : 100 kg spor yapmıyan bir kişi 60 kg spor yapmıyan bir kişi , 60 kg spor ile ilgilenmiş 100 kg spor ile ilgilenmiş kişi! (ne sporu demeyin body diyelim) öncelikle bunların o spru ne kadar yaptığını bilemediğimiz için bu konuya yorum yapmak zordur ama yukarda herkes bunu yapmış , 60 kg spor ile ilgilenmiş şahıs biceps antremanlarına önem vermiş ise ve en uzun o yapmış ise ordakilerin hepsinden en fazla barfiks çekme şansı hepsinden fazladır hem sporda hepsinden üstün , hemde kilosu 60kg olduğu için orda en rahat çekmesi gereken odur buna oranla sıralamayı yapabilirsiniz...

12. Sentimental

Sentimental Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Son söz niyetine olmuş teşekkürler.

Sayfayı Paylaş