Barbell Curl Vs. Makaralı Dalgada Curl

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Konz tarafından 29 Mart 2006 başlatılmıştır.

1. Konz

Konz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    arkadaşlar bu iki hareketin bir farkı varmı?
    yararları zararları falan filan neler? hangisini tavsiye edersiniz?

2. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    z barın kullanımı daha kolaydır ve bilekler bakımından daha ergonomiktir

örnek olarak ellerini yüzüne bakacak şekilde çevir
    ve düzbarı tutuyormuş gibi konuma getir. dikkat edersen bu konuma getirirken ayrı bi güç sarfediyorsun z barla tutar gibi yaptığında ise neredeyse hiç bir zorlanma ve kasılma yok

saygılar

3. Konz

Konz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    yok benim dediğim z bar değil
    triceps push downın makinası aslında
    barı çıkarıp alt kısma takıyorsunuz barbell curl gibi kaldırıyorsunuz sonra. onu diyorum.

4. ketuda

ketuda Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada neo z bar ile güzel ölçü yapılır şekli ise düz bar?

5. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    barbell curl biceps için en temel egsersizdir,daha çok hacim ve güç artışı için kullanılır..makara curl(cable curl) ise barbell curle göre daha izole bir harekettir.hareketin yegane avantajı gerilimin hiç bir zaman azalmaması,serbest ağılık kullanılırken barı kaldırdığımız anda tepe noktada yaşanan gerilimin azalması olayı,makaralı curlde ortadan kalkmaktadır.bicepse yükseklik kazandırmak için uygun hareketlerdendir..hareket genelde,düşük ağırlık ve yüksek tekraralarla daha iyi sonuç verir.

6. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    evet ketuda; barış arkadaşımızın dediği gibi barbell curl daha cok hacim ve ölçü için kullanılır temel bi hareket olmasının yanısıra
    burbell curl ile çalışma diğer izole biceps hareketlerinden daha zordur. bu zorluğu ise z Bar kullanarak bir nebze hafifeltebilirsiniz

7. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Zbar bır ıhtıyactan ıcat edılmıs, buda bılegımızın dogal durusuna uygunluk. Nasıl bılgısayar klavyelerınde elın durusuna uygun olarak dıstan ortaya dogru harflerın dızıldıgı userfrıendly klavyeler varsa zbarda bu sekılde. Aslına bakarsanız ozellıkle alna trıceps basarken agır kılo gırıyorsanız duz bar kullandıgınızda
    ısterıstemez serce parmagın altındakı boguma agırlıgı kaydırdıgınızı gorursunuz.Bu yuzden lyıng trıceps extensıon ve barbell curl hareketlerınde zbar kullanılmalıdır.

Cable curldede yercekımınden dolayı yukarda belırtıldıgı gıbı hareketın ortasından sonra dırenc azalmadıgı ıcın ısolasyon hareketı olarak cok yararlı oldugunu dusunuyorum.cable veya scott curl yaparken bır onemlı noktada bu hareketlerın aslında kasın en asagıya kadar uzatılması amacının olması, dolayısıyla da
    tam ındırıp tepedede sıkıstırma yapılması gerekmesı, hatta agır kıloda sadece en alttan 15 , 20 cm yukarı kaldırarak calısırsanız ve yag oranınız yuzde 20nın altındaysa kol eklem yerınden bıcepsın fıskırır gıbı bırden cıktıgını gorebılırsınız.

Temel hareketler programda muhakkak bulunması gereken hareketlerken , cable ,scott,alternate dumbell,concantratıon vs.vs gıbı hareketler temel hareketten sonra yana eklenen hareketlerdır. Temel harekette ne olursa olsun hep daha agır basmak hedeflenmelı,ancak dıger ısolasyon hareketlerde hareketın deforme edılmemesıne , negatıf yonde daha kontrollu ındırılmesıne , ve kası tam hıssederek egoyu bırakıp daha kontrol edılebılen agırlıklarla bıraz daha fazla tekrar yapıp pompalanmasına dıkkat edılmelıdır.

Saygılar

8. Konz

Konz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    şimdi ben 3 set barbell curl yapıyordum düşük ağırlıktan yükseğe doğru.
    sizce ne yapayım 1 setini cable curl 2 setini barbell curlmu yapsam?
    böyle yaparsam hangisini önce yapsam

9. PacoRabanne

PacoRabanne Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum eğer bana soracak olursan sana çok iyi bir biceps programı veriyim;

Barbell Curl 4 set yap ve her sette ağırlıkları arttır ve mesela her setin en son hareketini yaptığın zaman o hareketten sonra bir daha kaldıramayacak kadar bas bu çok güzel hacim verir ve şunuda belirtiyim bu hareketi yaparken barı indirirken (özellikle indirirken) yavaş indir hacim kazandırman hızlanır

2. olarakta Preacher Curls yani Z bar'la 4 set yap yine her sette ağırlığı arttır.

3. ve son hareketinde ise Concentration Curls yap, yine bu hareketi 4 set yapıyorsun ve yavaş yapmaya özen göster iyice yedir kaslara

gerisi sana kalmış dostum çok sağlam ve kaliteli beslenirsen ay sonunudaki artışı görceksin bol şans :)

bu arada eğer hareketlerin isimlerini bilmiyorsan al burdan bak
    https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=134

10. Konz

Konz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    teşekkür ederim en kısa zamanda deneyeceğim

Sayfayı Paylaş