Barbell Curl ile Dumbell Curl ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Oguzhan_04 tarafından 26 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Oguzhan_04

Oguzhan_04 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ankara
    Barbell curl ile dumbell curl hareketlerinin hemen hemen aynı hareket olduğunu düşünüyorum , dumbell curl seçmek daha mantıklı geliyor çünkü barbell curl ile sol ve sağı aynı anda çalıştırdığımız için daha fazla ağırlık gerekiyor ama dumbell curl sağ ve sol aynı anda çalıştırılmadığından dolayı fazla ağırlık gerekmiyo aynı zamanda dumbell curlu seçmek,boy kaygısı olanlar içinde ideal ! Haklı mıyım?

2. mrzess

mrzess Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Barbell curl ile hareketi yanlış yapma ihtimalinin bir nebze daha önüne geçmiş olursunuz.

3. Oguzhan_04

Oguzhan_04 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ankara
    öncelikle yorumun için tşk,bence tam tersi olabilir,barbell curl ile belden destek alınıyor ama dumbell curlda alınmıyo

4. mrzess

mrzess Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Hareketi yanlış yapmak istersen mutlaka çalacak bir yer bulursun.Barbell curl sag sol biceps orantısızlıgını gidermek ve hareketi mümkün olduğunca nizami yapabilmek adına mükemmel bir egzersizdir.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sthammer bunu beğendi.
  5. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Tam tersi değil miydi ? Yani mantık olarak da barbell curl hareketinde zayıf olan kola daha az yük biniyor biz bunu farketmiyoruz belki ama birkaç yerde böyle okumuştum. Ayrıca dumbell curl hareketinde kaldırılan ağırlık her iki kolda da aynı oluyor. Güçlü kolun zayıf kola yardımı da mümkün olmuyor böylece..
    Not: Bu şekilde tartışmaya açık bi konu yaratmış olduysam kusura bakmayın. Amacım doğru bilgiye ulaşmak, ulaştırmak. Saygılar..

6. sthammer

sthammer Guest

Dediginin tam tersi, barbell curl'de zayif olan kola da esit yuk biner ve zayif olan daha cok zorlanacagindan bisepslerdeki orantisizlik azalir..

3duLa ve mrzess bunu beğendi.
  7. mrzess

mrzess Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Aynen öyle.Aynı zamanda Barbell ile yapılan egzersizlerde hata payını da minimuma indirmiş oluyoruz.

3duLa ve sthammer bunu beğendi.
  8. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Barbell curlda belden savurmadan ağırlığı kaldırmak için ben şöyle yapıyorum mesela : ağırlığı kaldırırken sırtımı düz tutmaya çalışıyorum ama ağır kilo girerken bel kendini öne atıyor bunun için belini biraz geriye doğru ittirmelisin ama çok değil dik durmana yetecek kadar böylece belden savurmamış olursun.

9. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
    Benim bildigim kollar arası orantısızlıgı gidermek için dambıl kullanılır. zayıf olan kolunun anca kaldırabilecegi bir agırlık seçersin eşitlenene kadar onla devam edersin egzersizine . Barbell de eşit yük binmez güçlü olan kol daha çok devreye girer

10. sthammer

sthammer Guest

Sağ kolum sol koluma göre daha fazla gelişmiş :S | BodyForumTR Vücut Geliştirme Forumu

11. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
  12. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    barbell curl'de ciddi risk momentum'dan faydalanma veya belden destek alma suretiyle hareketin formunun bozulmasıdır. Bunu önlemek için kaldırılabilecek ağırlıktan fazla kilo ile çalışmamak gerekir. Momentumu sıfırlamak için oturarak incline dumbell curl de tavsiye edilir.

Şeyhül-islam bunu beğendi.
  13. BmwBody

BmwBody Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba benim programımda dumbell curl ile barbell curl var sizce birini çıkarıp scott eklemeli miyim

Sayfayı Paylaş