Bana söylenenlerle bu sitede okuduklarım örtüşmüyor ?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve fakeone tarafından 4 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. fakeone

fakeone Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    selam arkadaşlar. Bugün tekrar geçen sene gittiğim spor salonuna başladım.
    İsim vermiycem ama kendisini kanıtlamış olan tecrübeli hocam'ın uygulamaları biraz farklı.

öncelikle sadece yağ yakma amaçlı bir fitness programı alıyorum.

1) ilk farklılık kesinlikle koşubandında koşmak yok. hızlı tempoda 10 dakika yürüme veriyo ısınma amaçlı. nedenini sordum bantda koşmanın kalbi yorduğunu ve dışarda koşmak kadar etkili olmadığını hatta yağ yakmadığını söyledi ki bana da mantıklı geldi. Çünkü terleyerek yağ değil su atılır vücuttan bildiğim kadarıyla.

2) Yağ yakıcılar için para tuzağı diyo ısrarla. Hiç tavsiye etmiyo yani ama bakıyorum da kullanmayan yok.

sadece bunlar aklıma takılanlar. geçen sene gittiğimde memnun kalmıştım açıkçası ama bu 2 şey çok kafama takıldı

siz ne dersiniz ???

2. küçük kemik

küçük kemik Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    "öncelikle sadece yağ yakma amaçlı bir fitness programı alıyorum." bu programını yazarsan kendini kanıtlamış hocanın bilgisini görüp yorumlarımızı yazabiliriz... diğer cevaplar da programını ve nasıl uyguladığını görünce hemen ortaya konacaktır zaten...

3. preston

preston Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Benim bi aralar gittiğim salondaki hoca da aynı şeyi söylemişti.Şimdiki salonda ise şöyle bir yorum yaptılar.Koşu bandında sadece ayaklar çalışıyo gibi bişeymiş.Açık havada koşunca aynı zamanda kendi ağırlığını da taşıman gerekliymiş.Bu yüzden tabiki açık havada yapılan antremanlar daha verimli olacaktır yağ yakma açısından.

Benim fikrime göre yukarıda anlatılanlar mantıklı ama koşu bandında koşmanın yağ yakımına etkisi yok diyemeyiz.Sadece açık havadaki kadar etkili değil diyebiliriz.Zira koşu bandında kaldığın süre boyunca da belli bir efor sarfediyorsun.Bunuda sana bağlanmış bi mazot tankından karşılamadına göre fizyolojine göre belli bir eşik değerin üstünde karbonhidratlar yeterli olmayacağına göre elbette bu eşik süresinden sonra yağ yakarsın.

Not:Tamamen şahsi kanaatimdir.Hocalarımız zaten doğru olanı belirteceklerdir.

4. fakeone

fakeone Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle cevaplar için teşekkürler.

şimdi prıgram şu :

(15 kilo fazlam var)

ilk önce 10 dakika hızlı yürümeden sonra bisiklete geçiyorum 10 dakika ondan sonra bench hariç ne kadar alet varsa salonda(pullover ,kelebek,bacakları içe ve dışa açıp kapama,sağ ve sol bacağın tersiyle ağırlığı geriye doğru itme, üstüne çıkıp kıvırttığımız bi alet va daha var oğlu var)az ağırlık çok tekrar şeklinde yapıyorum. Yarım mekik, 3 kilo dambıllarla sağa sola eğilme, sırt üstü uzanıp bacakları kalçadan itibaren yukarı kaldırma gibi hareketler de verdi. 1.30 saat sürüyo dinlenerek yapınca tabi. 2 hareket dışında hiç yormuyo ve pek de terletmiyo (şu sırt üstü kalçalardan itibaren bacakları kaldırdığımız hareket bir de kollar için bi ağırlık kaldırıyorum dirsekleri sabitleyip göğüse doğru sanırım göğüsüde çalıştırıyo o da yoruo 20 kilo falan heralde)

Aslında geçen sene gittiğimde 10 kilo falzlam vardı ve bisiklet vermemişti. şimdi bisiklet verdi ama sopa hareketini çıkardı. Geçen sene yediklerime dikkat etmediğim halde 12 çalışmada 5 kilo vermiştim sonra askere gittim. Dediğim gibi hiç koşmadım, pek terlemedim, yağ yakıcı falan kullanmadım hatta abur cubur'a devam ettim.

5. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Hocan yazdığın 2 maddeyi de yanlış biliyo.yağ yakıcı aldım hadi gitsin hemen göbeğim,böyle mi sanıyo hocanız?? bu yağ yakıcıların amacı şu; yağ yakıcılar günde 2-3 tablet yemek yemeden yarım saat önce bol suyla alınıyo ve sonra yediğin yemekler bi süre sonra yağa dönüşüceği zaman bu yağ yakıcılar bu yağların üzerlerini örtüyo ve bu yağlar bağırsaklar aracılığıyla dışarı atılıyo.Koşu bandına gelince, koşmak yürüyüşten de bisikletten de çok daha fazla kalori yaktırır bence.insan terliyince tabiki su da atar yağ da atar.sanki yürüyünce su atılmıyo mu?? koşuyu ağırlık çalıştıktan 20 dakka sonra yaparsanız 1.dakkadan itibaren yağ yakmaya devam ediceksiniz.eğer ağırlık çalışmadığınız günler koşucaksanız da 45-50 dakkalık orta tempoda bir koşu yeticektir bunun için.Tempoyu çok artırrısanız tabiki kalbiniz zorlanır.rahatlıkla hiç dinlenmeden bitirebiliceğiniz bir tempo seçmelisiniz.herkesin kondisyonu değişir.ben şahsen haftada 3 gün ağırlık çalıştıktan sonra 20 dakka 9.tempoda çok rahat koşabiliyorum hiç tıkanmadan.hocanızın kardiyoyu koşu olarak yapmak kalbi zorlar demesindeki sebep yüksek tempo koşudur. eğer bunu değil de düşük tempo koşuyu bile kastediyosa hocanız çağın baya gerisinde kalmış derim.dolayısıyla da bu siteyle örtüşmeyen burda yazılanlar değil,hocanızın size söyledikleridir. Ayrıca gazetede okumuştum, insan koşu yaptıktan sonra 16 saat daha yağ yakmaya devam edermiş,uykusunda bile

Son düzenleme: 4 Mart 2009
  6. fakeone

fakeone Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bence de koşubandının hiç yakmadığı söylenemez tabi ama çok da işe yararmı gerçekten. öyleyse sadece koşalım hatta kat kat giyinip ter içinde kalalım kurtulalım bütün yağlardan. iyice bi konuşayım bu işi yarın belki de birileri kalpten gitmesin ya da aniden elektrik kesilirse cama girmeyelim diye de abartıyo olabilir. yağ yakıcılar işe yaramaz demedi zaten para tuzağı dedi. ben de katılıyorum. hiç birşey kullanmaya gerek yok 5-10 kilo fazla için ne yapsan gider o. 20-30 kilo fazla varsa da doktora danışmak lazım almadan önce. metebolizmayı bozabilir

7. Paradise_In_Dubs

Paradise_In_Dubs Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İzmir
    Öncelikle bilimde doğru bilgi diye bir şey yokdur.Bazı olaylara septik bakmak gerekir.Dogmatik yaklaşmaktansa septik olmak daha faydalıdır.Birinden duyduğun tecrübeler,diğer kişinin tecrübeleri...Aslında hepsi doğru aynı zamanda hepsi yanlış.
    Biliyorum çok karmaşık bir yazı oldu fakat dediğim gibi doğruyu kendin bulmalısın.
    Gerekeni dene,çabuk yenilgiye uğra,bekleme tekrar dene ;)

8. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Arnold'da kitabında açık havada egzersizin daha yararlı olduğunu belirtmiş.Maksat oksijenden daha fazla yararlanma tabiki.Yağ yakma konusunda bir şey diyemem.Fitness uzmanı değilim.Ancak bant üzerinde de olsa koşma eylemi gerçekleştiriliyor ve enerji harcanıyor sonuçta.

9. fakeone

fakeone Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    fitness da koşubandı yokmuş zaten :D var da ısınma amaçlı yürüyüş için kullanıyosun. Aerobik ve Body de var.(Sanırım ileri seviye body de? ) Aerobik programı alan bi kızı düşük tempoda koşturuyodu mesela. Neyse yağ yakıcılar hiç içime senmedi zaten. Koşubandına da ayarım, çok fazla yorar, vücüt alıştımı o tempoyu ister, kasları biraz şişirebilir. hiç bana göre değil bence de :D

10. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    sanki 1977 de koşu bandı vardı .

11. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Bilmem.İlk koşu bandı ne zaman yapılmış?

12. Qwelan

Qwelan Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    BB
    Yer:
    İstanbul
    walla kafama takıldı ne zman üretildi die aradım taradım bulamadım ekşi sözlükte bile bilen yok şaşırdım kaldım :D

13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Koşu bantları ilk olarak mahkumları ıslah etmek amaçlı hapishanelerde kullanılmış. (1817) Dünyadaki ilk özel sağlık (spor) kulübü 1894'te Amerika'da açılsa da kardio aletlerinin bu salonlara girmesi çok daha sonraları olmuş. Kardio aletlerinin ilk üretimi zaten hastaneler için tıbbi amaçlıymış. Kalp ve ciğer rahatsızlıklarını teşhis etmek için ilk tıbbi amaçlı koşu bandı 1952'de icat edilmiş. Aerobik egzersizlerin sağlık için yararlarının ortaya koyulduğu Dr. Cooper'ın araştırması, koşu bantlarının ev kullanımı için ticari olarak yaygınlaşmasının ardındaki tıbbi gerekçedir.

Kaynak:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Treadmill

Origins

Treadmills were historically used as a method of reforming offenders in prison, an innovation introduced by Sir William Cubitt in 1817.[1]; these were also termed treadwheels. The first private health club in the U.S. was started by Professor Louis Attila in 1894. Cardio workout machines entered the clubs much later and were developed initially for the hospital. The first medical treadmill designed to diagnose heart and lung disease was invented by Dr. Robert Bruce and Wayne Quinton at the University of Washington in 1952. Dr. Kenneth Cooper's research on the benefits of aerobic exercise, published in 1968, provided a medical argument to support the commercial development of the home treadmill and exercise bike.

BFK, seductive, Qwelan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. fakeone

fakeone Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    evet internetten biraz daha araştırdım. bi spor salonunun sitesi fitness'ı temelde 3'e ayırmış. 1) Kardiyo çalışmaları 2) Güç çalışması 3) Esneklik çalışması Ondan sonra bazı fitness akımlarını sıralamış: Yoga, Aerobik, vs... Bir de fitness antreman prıgramı vermiş (kişiye göre değişeceğini belirterek). Yanlız bu antremanda ne koşubandı var ne bisiklet. sanırım güç çalışması odaklı bir program oluyo bu ? Size sorum şu : Bu derece komplike olan fitness antremanları için kişiye en uygun olan nasıl bulunur ? Gittiğim yerdeki eğitmen Karete ve Aerobik antrenörü ayrıca egsersiz uzmanı ama egsersiz uzmanı ya da Aerobik antrenörü olmak Fitness uzmanı olmakmıdır aynı zamanda ? Elite üye arkdaşımızın verdiği linki inceledim. koşubandının faydaları arasında kilo vermek gibi birşey yazmıyo. peki o zaman kardiyo sınıfına giren fitness çalışmalarının asıl amacı yağ yakmak değilmi ? biraz kafam karıştı. en iyisi bu soruyu birde fitness bölümünde sorayım

15. fakeone

fakeone Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bu gün bir kitap aldım ve yarısını hemen okudum. Yazarı Amerikalı bir doktor. hemen bir kaç önemli not düşeyim kitaptan 1) Günde 6X200mg L-Carnitine öneriyor 2) Ph oranı yüksek (7 den büyük ideal 9.5) su tüketimi öneriyor. Her 15 kilo için 1 litre. Yani 75 kiloysanız günde 5 litre su. Spor yaparken de saat başına 2 litre su (su dolaylı olarak zayıflamaya yardımcı oluyor. vücüdun ph oranını artıtmakla ilgili) 3) En iyi kilo verme egsersizi olarak Trambolin öneriyor (bazı hareketler de vermiş). Bunun yanında hafif koşu ve bisiklette vermiş ama hafif olmak kaydıyla ! Açıkçası oldukça abartılı ve tatsız bir beslenme programı ve "kaliteli" su tüketimi ile ilgili bir kitap ama çok da bilgilendirici. Ana hedef asitleri içecek ve yiyecekleri bırakıp alkalik besin (balık, mantar ve patates harici tüm sebzeler, zencefil,greyfurt,limon,hindistan cevizi) ve içecekler (kaliteli su-piyasada bulunan cinslerden değil ama yüksek ph lı suya karbonat atarak kaliteli su elde edilebiliniyor: 1 litre suya 2 çay kaşığı kullanmak ve yeşillik bitkileri - bitki çayları değil biraz ticari bişeyler) kendi sorumu ben yanıtlamış oldum biraz ama gittiğim yere bi daha para yatırmasam iyi olacak kesinlikle.

16. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bence oldukça yanılıyor hocanız ve dolayısıyle sizide yanıltıyor. Yürüyüş guzel bir yağ yakımı sağlıyor ama yuksek eforlu koşular ise mükemmel bir performans ayrıca yağlanma riskinide sıfıra indiriyor.

Zaten koşu bandı yada dışarıda 20 30 dakika kardio yapsanız bile bunun amacı yağı yakabilmek değil bunuda yenı anlıyorum bunun tek bir amacı metabolik hızı oldukça yukseltebilmek.

Etkili yağ yakımı için gerekli olan yağ yakmaya yonelik beslenme . Hiç egzersiz yapmadanda yağ yanıyor ama belli bir zaman sonra metabolik hız dusuyor ve dolayısı ile yağ yakımı duruyor.

işte bu yağ yakıcı ve yuksek eforlu koşunun yaptığı ise metabolik hızın dusmesını engellemek performansı arttırmak.

ayrıca yuksek eforlu koşuların kas yapımınada etkisi hiçte az değil.

Yani sanıldığı gibi koştugunuzda yada yuruduğuzde kayda değer bir yağ yakımı sağlanmıyor.

Buradaki amaç performansı ve metabolik hızı yukseltmek. Gerisi ise beslenme sayesinde oluyor.

Bence tek bir hocanızın dusundugu ile hareket etmeyin bilim ve ilime sonuna kadar kulak verın araştırınki doğruyu anlayın.

saygılar.

17. BFK

BFK Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Benim boyum 1.75 kilo 82 başladığımda 85 di 1.5 ay falan oldu 30 dk koşu bandı 30 dk boyunca koşmuyorum 30 dkda 250 cl yakıyorum bisiklet 30 dk bisiklettede 250 cl yakıyorum sonra mide egzersizleri vs.. kardio yaptığım günler bu şekilde ilerliyorum bendeki koşu + bisiklet var senin programda çeşitli hareketlere ağırlık verilmiş tabi hangisi daha sağlıklı yağ yakımı sağlar bunu burdaki tecrübeli arkadaşlardan öğrenebiliriz :)

18. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Şiddeti arttırmanı senınle aynı sorunu yasayan bırı olarak tavsiye ederim.

Cunku amacın yavas çalışan metabolizmanı hızlandırmaksa, ihtiyacımız olan yuksek şiddettir. 60 dakika hafif kardio yerıne, 15-20 dakika şiddeti yüksek kardio egzersizleri yapman daha verımlı sonuclar doğurucaktır.

saygılar.

Sayfayı Paylaş