Bal ve Pizza Ne gibi değerleri vardır?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jemholie tarafından 8 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. jemholie

jemholie Üye

Beğenileri:
    326
    Ödül Puanları:
    73
    Kilo almak için yararı varmıdır ? Arastırdımda pek bulamadım , pizzada belli bi miktar protein var ama mesela bim pizza yı bi öğün icin ayırsak yeterli olurmu kilom 66 boyum 1.80

2. Altintop

Altintop Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Berlin
  3. jemholie

jemholie Üye

Beğenileri:
    326
    Ödül Puanları:
    73
    Tesekkür ederim. Bal ın ne gibi değerleri vardır ne gibi yararları vardır bilgisi olan paylasabilirmi acaba? Her sabah tahıllı ekmeğe sürüp yiyorum

4. Altintop

Altintop Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Berlin
    jemholie bunu beğendi.
  5. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    balda tamam yağ yok ama kilo aldırıcı olarak kullanılmamalı bence çünki 82.4 gr olan karbonhidratın takriben şekerden geleni 75+gr dır ki buda bir insana çok fazla demektir zaten içeriği basit şeker yani kısa zincirli ki buda şekerinin bir anda artıp bir anda azalması demektir yani günde bu kadar veya daha fazla bal alman senin insülin dengeni bozabilir diye düşünüyorum..

jemholie bunu beğendi.
  6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Gerçek bir bal insulin dengesinde sorun yaratmaz, çünkü gerçek bir bal früktoz açısından zengindir. Ayrıca bal rafine şekerle kıyaslanamaz bile, gerçek bir bal vitaminler mineraller bazı önemli proteinleri azda olsa içerisinde barındırır. Beynin beslenmesi için früktoz çok iyi bir kaynaktır aynı zamanda. Rafine şekerin yaptıgı gibi adrenalin ve kortizolu bal arttırmaz aksine düşürür.

Sabahları alınan bir kaşık bal insulinde ani bir artış yaratmaz. Ayrıca balın Enflamatuar hücre hasarı yaratması rafine şekerlere göre çok daha düşük oranlarda gerçekleşir hatta bal eğer doğal ve gerçek ise imkansızdır.

kan şekeri dengesini bozan şeker türleri belli ve başlıdır bence baldan değilde marmelat reçel ve içerisinde şeker ve şekerin ticari isimleri eklenmiş ürünlerden korkmalıyız.

Aynı konu pekmezdede geçerli, tamamen doğal üretilmiş pekmez tüketimi sabahları bir insan için en iyi besinlerden birisidir.

Ancak şehirden ve süper marketlerden bu tarz ürünleri satın alıyorsanız dikkatli olmak zorundasınız. Benim tavsiyem doğal ürünler üreten yayla üreticilerinden alış veriş yapmanız.

evet şehirden daha pahalı olacaktır ancak, kesinlikle gerçek bir bal gerçekten faydasını sonuna kadar hissedeceğiniz ürünler tüketmiş olursunuz.

emregunes, jemholie, umutn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. jemholie

jemholie Üye

Beğenileri:
    326
    Ödül Puanları:
    73
    Teşekkür ederim yararlı bilgiler için. Bal'ı o zaman daha sağlıklı kalitelli olan yerden alayım.Ben Bimden almıstım artık ne kadar yararı ne kadar zararı var pek bilemiyorum.

8. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    her zaman için üreticilerden alıs verıs yapmaya bak. Ayrıca arılar bal yaparken peteklerin yanına glukoz koyuyorlar buda arıları kandırmak oluyor ve böylece bal diye glükoz yiyoruz :)

Sahtekarlığa çok dikkat etmelisiniz.

jemholie bunu beğendi.
  9. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    colanın zararlarını okurken içerisinde fruktozdan çok bahsedilmişti o yüzden fruktozdan bahsettim bende ayrıca balın içerisindeki fruktoz ile colanın içerisindeki fruktozda aynı bunların formları yok sonuçta..glikoz olması daha iyi bence çünki beyni beslerdi fruktozun beyni beslediğini hiçbir yerde okumadım ben daha..

10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Coca colada bulunan fruktoz mısır şekerinden elde ediliyor bak ülkemizde bulunan Cargill firması var ve doğal früktöz ile yapay früktoz şurubu arasında dağlar kadar fark var. Adam gidip coca colanın içine meyve koymuyor konsantreden üretilmiş ürünler koyuyorlar.

Ayrıca vücudumuz glikoz fruktoz ayrımı yapmaz, sadece fruktoz karaciğerde bir işlemden geçerek glikoz formuna dönüşür. Vücudumuz tam bir kimyasal makinedir. Früktozun beyni beslemediğini kim söyledi?

ayrıca glikozun fazlası beyin için zararlıdır. Özellikle sofra şekeri dahil bütün şekerler beyin hasarlarına yol açabilir ve beyin faaliyetlerini aşırı derecede arttırarak şizofreni dahil daha bir çok hastalığa sebebiyet verebilirler.

5-6 tane hurma bile en iyi glikoz kaynağından daha iyi besler beyni.

Hangi kaynaklardan okudun bilmiyorum ama 1 kutu cola tüketmek demek içerisinde glikozda olsa vücudun endokrin sistemini sebebsiz yere harekete geçirmek demek.

Adrenalin artışı insulin artışı kortizol artışı seratonin artışı, daha sonra düşen insulin ve yeniden acıkma hissi.

Coca colanın zararları değil sadece bu hazır gidalarin zararları diyelim isterseniz bir elma yediğinizde alacağınız gerçek enerjiyi mısır şurubu şeklinde almak ne kadar doğru?

Damak zevkimdir yerim diyorsanız okey ama böyle sağlıksız ve insan metabolizmasına uymayan gıdaları tüketmek (Enflamatuar hasar) olarak size geri döner. Ne zaman döner Tabi orasını bilemem. Şeker hastası oldugunuzda yada insulin direnci ile karşılaştıgınızda kesinlikle bir şekilde döner.

umutn ve jemholie bunu beğendi.
  11. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    guzel yorumlar coyote. aslında arı ürünlerinin tamamı bu sporda ve diğer sporlarda sporculara harika bir takviyedir. arı sütü , arı poleni , propolis , vede bal. en iyi kilo alma yontemleride bu değerli urunleri iyi ve dengeli bir diyetle kombine ederek yapılabilir gorusundeyim.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:11 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:55 ----------

pizza için bir şeyi diyemiyorum. şahsen bu tur şeyleride insanın canı çekiyor nede olsa. hafatada 1 ve ya 2 kez abartılmadan yenmesinde bir sakınca olacağını dusunmuyorum. saygilarimla ...

jemholie bunu beğendi.
  12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Eğer gerçekten canınınız çekmiyorsa yemeyin derim ben yani gidip bir pizzacıya canım cekti yerim diye dusunuyorsanız bu hatalı bir davranış.

Bana kalırsa bu beslenme ürünlerini spor yapan insanlara asla kullandırmam.

hani bazı insanlar yürüyüş işe yaramıyor yağ yakmıyor diyorlar ya işte o insanlarında aşırı şeker ve aşırı rafine gıda tukketıgını soylebilirim size.

tabi illa karşı koyamıyorsanız kendınıze okey gidip yiyin ama ben karşı koyamayacağınızı pek sanmam.

13. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    sayın Coyote bu bilgileri nerden öğrendiniz bilmiyorum ama ufakta olsa yanlış bildiğiniz kısımlar var..
    öncelikli olarak vücut glikoz ve fruktoz ayrımını kesinlikle yapar herşeyin ayrımını yapabildiği gibi...
    glikoz ve fruktozun kimyasal formülleri aynıdır fakat birbirlerinin yapı izomerleridirler yani farklı özellik ve reaksiyonlar verirler..ve farklı özellik gösteriyorsa glikozun özelliğini asla gösteremez ve beyne ulaşamaz..
    daha detaylı bilgi için:
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Fruktoz

14. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    tabiiki insan iradesine hakim olmalı. ancak arasıra mesela 2 haftada bir boyle kaçamaklar çok normal. aklının bir köşesini kurcalayacağına mideni kurcalasın anlamında yazdım ben onları :D . saygilarimla ...

15. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle, ben glükoz tüketmiyorum. Bunu belirtiyim yaklaşık 10 aydırda en küçük şekeri bile ağzıma sokmadım.

Ancak elma hurma ve muz gibi ürünleri yiyorum şimdi benim beynim çalışmıyormu diyorsunuz?

Öncelikle glikoz almadıgınız dönemde (ketojenik diyet) Früktoz kısıtlıda olsa verilir.

Glikozun azaldığı durumlarda yada hiç alınmadığı durumlarda früktöz işlemden geçirilerek beyni besler.

Glukoz ise, direk beyne verildiği için zararlıdır zaten. Beyin hasarlarına sebeb olur özellikle bahsettiğiniz sofra şekeri ise depresyondan şizofreniye kadar her türlü hastalıkla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kısacası früktöz karaciğerde depolanır ama eğer glukoz içeren besinler yemiyorsanız ( dusuk karbohidratlı beslenme) Kesinlikle früktözda vücutta beyin tarafından değerlendirilir.

Hatta karbohidratların sınırlandığı diyetlerde bile früktöz beyni besleme görevini görür.

Ben taş devri-Ketojenic diyetler esasına uygun beslenmeye çalışıyorum.

Şu ana kadar glükozun yokluğunda hiç bir problem yaşamadım. Hatta früktöz aldıgımda beynımın çok daha iyi çalıştıgınıda hissediyorum.

Glükoz insulini delicesine salgılattığı için asla kullanmıyorum. Onun yerine bulgur yulaf kepekli pirinç gibi kompleks karbohidratları sınırlı tüketiyorum.

Coca colanın bile tadını unuttum aklıma bile gelmiyor bu benım icin buyuk bir olay.

Şayet karbohidratla besleneceksem Öğünler içerisinde 50-60 gramdan fazlada kompleks karbohidrat ve früktoz almam böylece früktozun( meyvelerin ) yapıcı etkisinden faydalanıyorum.

Ayrıca sayın oklohama, eğer yeterli ve dengeli besleniyorsanız asla böyle pizzalar fastfoodlar aklınıza bile gelmez. Bu tarz besinler aklınıza geliyorsa, düşük yağlı besleniyorsunuz demektir. Çünkü pizzaya tadını veren şey yağdan başka birşey değildir.

İnsanlar düşük yağlı beslendiklerinde otomatikman fastfooda yöneliyorlar. Kolesterolden kaçacam derken genetiği değiştirilmiş gıdaların, işlenmiş rafine ürünlerin kurbanı oluyorlar, sonra kolesterol ve yağ suçlu oluyor oysa bilinmeyen şeylerinde başında gelen kolesterol ve yağın testosteronun yapıtaşı oldukları. Kolesterolden zayıf beslendiğimizde kas yapımı bile çok yavaş olur.

O yuzden bunlar sizin aklınızı kurcalıyorsa yetersiz besleniyorsunuz demektir oklohama. Çünkü yağlardan ve proteinlerden zengın beslendiğim anlarda önüme gelen hiçbir fastfood yemek ilgimi bile çekmiyor. Ancak yerine yağı kesip karbohidratı arttırdıgımda her şeyi yiyebilecekmiş gibi hissediyorum kendımı.

yani atalarımızın beslenme stilinin et ve et yan ürünleri olması konusunun yanlış olmadıgını dusunuyorum.

Son düzenleme: 12 Ekim 2010
  16. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    sayın coyote sizi haklı buluyorum ancak herkesin iradesi bu kadar guclu olmayabilir. adam onu yemek istiyor diyelim. dediğiniz gibi yagdan zayıf yada kolesterol yonunden az beslenmeyle bunun en ufak alakası bile yok bence. cunku etrafta ne kadar şişman ne kadar acaip fast food yada benzeri rafine gıdalarla beslenen insanlarda ben yeterince yag ve kolesterol alımı oldugunu dusunuyorum(hatta fazlası). o zaman vucudun pizzayı istemesinde onemli olan faktorun sadece onun tadı alabileceğiihtimali aklıma geliyor. ki bende fast food vb. şeyleri tuketmem. ancak cok canım isterse ki bu 2-3 haftada bir olur ancak boyle gereksiz birşey yerim. burada iradenize hakim olabilmenizi alkıslıyorum çünkü bu çok takdire şayan bir durum. ayda 1 sefer boyle şeyleri tuketmekte bir zarar gormuyoru. eğer kişi bunlardan birini aklına sokmussa kendini şartlamalı ve en azından ayda 1 kere olarak makul çlçülerde almalıdır. zaten zamanla o şeyleri unutacaktırda. saygilarimla ...

17. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Ben insanların yeterli derecede kolesterol ve yağ tüketmediğini ddusunuyorum. Daha çok insanların işlenmiş ürünler işlenmiş etler hazır ürünler tükettiğini dusunuyorum.

Sizin bahsettiğiniz ürünlerdeki kullanılan yağların Dengeli beslenme içinde kullanılması gereken yağlarla ilgisi yoktur.

Ayrıca işlenmiş ve rafine karbohidratlar örneğin bir pizza yediğinizde yağların okside olmasını engelliyor. Yani hücre içinde karbohidrat enerji için kullanılacağından yağlar mecburen depo ediliyor.

Ayrıca insulin direncide gelişiyor şişmanlığın nedeni zaten insulin direnci.

Yoksa yağlı ve kolesterollü beslenmek insanı şişmanlatmaz aksine yağ harcamasını hızlandırır.

Yağları nasıl almamız gerektiğini belirttim. Bir daha belirtiyim.

Sütü tam yağlı içerek yumutayı tam tüketerek kırmızı eti tam yağlı tüketerek peyniri ıvırı zıvırı tam yağlı tüketek almalıyız.

Ben çevremde böyle beslenen insanlar görmüyorum gördüğüm bişey varsa kolesteroldan korkup şekerlerden korkmayan insanlar.

Ben bu gun hayvansal yağların değil insana basit şekerlerin ve rafine urunlerin zarar verdiğinden bahsediyorum siz de diyorsunuzki çevremizdeki insanlara bakın.

Zaten çevremizdek iinsanlar hata yapıyorlar bizde bu hataları duzeltmeye çalışıyoruz.

Spor yaptığımız için basit şeker tüketmemiz gerekiyor diye dusunuyorsanız zaten baştan işi bitiriyorsunuz.

Genetiğinizde şeker hastalığına yatkınlık var ise eğer şimdi olmasa bile bu daha sonra ortaya çıkabilir.

amerikada 1980 itibarı ile yüzde 33 olan obezite oranı 31 senede tam olarak yüzde 66 oranına fırlamıştır. Çünkü mutfakları kalitesiz ve işe yaramaz.

Oysa bizim köy lerimizde yaşayan insanalrın ben daha obez oldugunu görmedim. Delicesine yağ tüketilir ve çok kısıtlı miktarlarda karbohidrat tüketimi yapılıyor. hayvansal gıdaları aşırı tüketirler.

Bunlar bir rastlantı değil. ÖYleki dedelerim hem canavar gibi güçlü hemde sağlık sorunları yok denecek kadar az. Dedemin en sevdiği yemek kırmızı et yumurta ve tavuk tereyağı.

bunlar bir rastlantımı sizce?

Ayrıca yağların kalitesi önemlidir ve basit şekere vücuda girdikçe az oranlarda bile girse bazı insanlarda insulin direnci yaratıyor.

bence korkulması gereken besinlerdir kim ne derse desin.

Son düzenleme: 16 Ekim 2010
  18. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    tabiiki doğru. yağı bu şekilde almalıyız. yani exradan rafine yağlara gerenk yok. doğal olarak yağ kaynaklarını tuketerek kazanmalıyız. kuruyemişler , yumurta , et sut yoğurt zeytin ne biliim vs... buna kabul. ancak ben bu tarz birşeyi insanın canı çekerde olurda ne yapılabilir demek açısından yazdım. ayda bir olarak açıkladım. tahminimce bu konuyu acan arkadasımız bunlarla beslenen biri ve bunları muhtemelen bu yuzden soruyor. yoksa pizzanın değerleri ne olabilirki !! o açıdan boyle şeyleri ayda bir tuketmek vede onun dışında dengeli ve duzgun bir beslenme programı gerekli bence. anlatmak istediğim buydu . fast food'a yonlendirmek değil amcım kimseyi. saygilarimla . yorumlara teşekkürler ...

19. cagatoy

cagatoy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Eğer bir insan düzenli sporunu yapıyor ve iyi besleniyorsa.Bir durumda pizza yemesi gerekirse bunu tüketebilir.Eğer bu kadar kendine dikkat ettiğin zamanda yediğimiz 1 pizza bizi bitirecekse bu hiç mantıklı değil.1 ayda 2 ayda tüketmediğin birşeyi tüketmek zorunda kaldın ve bunu gerçekleştirdin.Bu kadar basit ayda 2 kere ye kaçamak olayına girilirse kişi kontrolünü kaybeder bence.Güzel haftalar dilerim.

Sayfayı Paylaş