Balık Sağlık Mıydı?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve themertyildiz tarafından 10 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
 1. themertyildiz
  Offline

  themertyildiz Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2011
  Mesajlar:
  410
  Beğenileri:
  953
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay

  Balıktan sağlık umanlar bu haber size:


  [​IMG]
  Yeni tamamlanan bir çalışma, balık tüketimi ve balık yağı tabletleri konusunda sizleri bir kez daha düşünmeye zorlayacağa benziyor.
  American Journal of Epidemiology’nin yayınladığı bir rapora göre, balıktaki Omega 3 yağ asitlerinden biri olan DHA düzeyi yüksek olan erkeklerin, prostat kanserine yakalanma riski daha yüksek.
  Seattle’s Fred Hutchinson Cancer Research Center araştırmacılarının Prostat Kanserini Önleme Denemesi kapsamında incelediği kanlarında yüksek miktarda DHA olan 3.461 erkek katılımcıda, prostat kanserinin 2,5 kat daha agresif bir davranış sergilediği görüldü.
  Benzer sonuçlar, European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition çalışmasında, kanında yüksek düzeyde Omega 3 bulunan erkeklerde yüksek prostat kanseri artış hızını işaret ediyor.

  Son yıllarda yapılan birçok çalışma, balık yağındaki pazarlama iddialarına henüz yansımış değil. Özellikle iddia edildiği gibi balık yağı, Alzheimer hastalığını önlemiyor, kalp hastalarına herhangi bir yardım sağlamıyor, depresyonu engellemiyor ve -en azından şimdiye kadar- bebekleri daha akıllı yapmıyor. 2005 yılında Amerikan Tıp Birliği dergisinde yayınlanan bir rapor gösteriyor ki, balık yağı bazı hastalarda kardiyak aritmi riskini artırabiliyor. Aynı yıl JAMA ( Journal of the American Medical Association ) da, balık yağının “kanseri engellemediğini” rapor etmiştir.
  Ertesi yıl British Medical Journal’ın yayınladığı rapora göre ise, “Omega 3 yağ asitlerinin kalp sağlığına hiçbir faydası yok”. Bu çalışmada Omega 3 takviyesi ve plasebo hap alan yaklaşık 4000 kalp krizli hasta arasında hiçbir fark gözlemlenemedi. Ve 2009 yılında araştırmacıların, “balık tüketiminin kalp yetmezliği riskini azaltmadığını” ortaya koyan çalışması ise, o yılın flaş gelişmelerinden oldu.

  Sonrasında, 2010 yılında the New England Journal of Medicine, standart kalp hastalığı ilaçlarına ek olarak Omega 3 takviyesi alan hastaların diğer hastalarla aynı kaderi yaşamalarına engel bir durum oluşmadığını saptadıklarını raporladı. Hastaların” kardiyovasküler problemlerinde hiçbir düşüşe rastlanmamıştı.”
  Beraberinde şaşırtıcı bir biçimde Harvard, balık / Omega 3 ile Tip 2 diyabet riski arasındaki bağıntıyı ortaya koydu. 2009 yılında araştırmacılar, 14 ila 18 yaş arası 195.204 yetişkin üzerinde yapılan çalışmada, yüksek miktarda balık veya Omega 3 yağ asidi tüketen katılımcıların, diyabet gelişim hızı açısından daha yüksek risk taşıdıklarını rapor etti.

  Bu arada, balık yağı üreticilerinin balık yağının beyin fonksiyonları üzerindeki etkisi umutları devam ediyordu (-ki hala ediyor). Onlara göre balık yağı belki de sizi daha zeki yapıyordu. Ama geçen yıl araştırmacılar bu umutlarını da söndüren yeni bir şey buldu. 867 kişilik yaşlı bir grup insana rastgele balık yağı takviyesi veya plasebo tableti verildi. Takviyeden 2 yıl sonra yaşlı yetişkinler, beyin işleme hızı ölçümleri, hafıza ölçümleri, tepki süreleri gibi kendilerine uygulanan tüm testlerin tamamında Omega 3’ün herhangi bir fayda sağlayamadığını gösterdi.
  JAMA’nın bir sonraki raporu ise, Omega 3 tabletlerinin Alzheimer hastalarında zihinsel gerilemeyi yavaşlatmak adına hiçbir etki sağlamadığını gösterdi.
  Ve yaş yelpazesinin diğer ucundaki bebekler… Onlar da aynı şekilde Omega 3’den hiçbir yarar sağlayamıyor. JAMA’nın bir diğer raporuna göre, hamilelik sırasında balık yağı tüketimi, henüz doğmamış bebeğin bilişsel gelişimi konusunda HİÇBİR fayda sağlamıyor.

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Tüm bunlara inanmak istemiyor ya da daha bilimsel bir kaynak mı istiyorsunuz? Buyrun o zaman size kaynak listesi:

  Brasky TM, Till C, White E, et al. Serum phospholipid fatty acids and prostate cancer risk: results from the Prostate Cancer Prevention Trial. Am J Epidemiol. Published ahead of print April 24, 2011. doi: 10.1093/aje/kwr027.

  Raitt MH, Connor WE, Morris C, et al. Fish oil supplementation and risk of ventricular tachycardia and ventricular fibrillation in patients with implantable defibrillators: a randomized controlled trial. JAMA. 2005;293:2884-2891.

  MacLean CH, Newberry SJ, Mojica WA, et al. Effects of omega-3 fatty acids on cancer risk: a systematic review. JAMA. 2005;295:403-415.
  Hooper L, Thompson RL, Harrison RA, et al. Risks and benefits of omega-3 fats for mortality, cardiovascular disease, and cancer: systematic review. BMJ. 2006;332:752-760.

  Dijkstra SC, Brouwer IA, van Rooij FJA, Hofman A, Witteman JCM, Geleijnse JM. Intake of very long chain n-3 fatty acids from fish and the incidence of heart failure: the Rotterdam Study. Eur J Heart Fail. 2009;11:922-928.

  Kromhout D, Giltay EJ, Geleijnse JM. n-3 fatty acids and cardiovascular events after myocardial infarction. N Engl J Med. 2010;363:2015-2026.
  Kaushik M, Mozaffarian D, Spiegelman D, Manson JE, Willett WC, Hu FB. Long-chain omega-3 fatty acids, fish intake, and the risk of type 2 diabetes mellitus. Am J Clin Nutr. 2009;90:613-620.

  Dangour AD, Allen E, Elbourne D, et al. Effect of 2-y n23 long-chain polyunsaturated fatty acid supplementation on cognitive function in older people: a randomized, double-blind, controlled trial. Am J Clin Nutr. 2010;91:1725-1732.

  Quinn JF, Rama R, Thomas RG, et al. Docosahexaenoic acid supplementation and cognitive decline in Alzheimer disease. JAMA. 2010;304:1903-1911.
  Makrides M, Gibson RA, McPhee AJ, et al. Effect of DHA Supplementation During Pregnancy on Maternal Depression and Neurodevelopment of Young Children. JAMA. 2010;304:1675-1683.

  PCRM – Dr.Barnard’s Blog - Ceviri: Ebru ARIMAN (Turkiye Vejetaryen Kulubu) – www.vejetaryenkulubu.org

  Alıntı-Kaynak : http://www.vejetaryenkulubu.com/hiz...g=1005&ustdetail=2471&varLang=T&varFieldTip=N
   
  Son düzenleme: 10 Temmuz 2012
  zrb20, Danny Boy, Rambo16 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. FedoR
  Offline

  FedoR Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2012
  Mesajlar:
  65
  Beğenileri:
  90
  Ödül Puanları:
  0
  bu olay sadece balıktaki omega 3 temi yoksa bitkisel omega 3 lerdede aynı durum varmı.
   
 3. Kauss
  Offline

  Kauss Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenileri:
  1.405
  Ödül Puanları:
  123
  İşin tuhaf tarafı bir sürü buna karşı araştırma da mevcut. Bir de makalede şu dikkatimi çekti genelde kalp krizi geçirmiş hastalar arasında yapılan bir araştırma bu.
   
  Azi ve themertyildiz bunu beğendi.
 4. themertyildiz
  Offline

  themertyildiz Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2011
  Mesajlar:
  410
  Beğenileri:
  953
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay

  '' Yeni tamamlanan bir çalışma, balık tüketimi ve balık yağı tabletleri konusunda sizleri bir kez daha düşünmeye zorlayacağa benziyor..... ''
   
 5. tero
  Offline

  tero Yeni Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  146
  Beğenileri:
  56
  Ödül Puanları:
  0
  vejeteryan sitesinden alımış yazı böyle siteler kendilerini haklı çıkaracak makaleleri toplayıp yayınlar aksini idda eden makalelerin yüzüne bile bakmazlar.
   
 6. themertyildiz
  Offline

  themertyildiz Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2011
  Mesajlar:
  410
  Beğenileri:
  953
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Cümlenizde nokta işareti yok.

  Cümlenize büyük harfle başlamamışsınız.

  '' idda '' değil,iddia ''alımış '' değil alınmış.

  Aksini iddia ediyorsanız,buyrun siz de '' bilimsel makaleleri '' paylaşın ki doğruluk kendiliğinden ortaya çıksın.Aksi halde sadece şahsi onaylamamanızla kalırsınız.
   
  Son düzenleme: 10 Temmuz 2012
 7. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.608
  Beğenileri:
  14.592
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  ben de beyin ve kalpdamar sağlığına omega3'ün müspet faydaları ile ilgili makaleler okudum bir sene içinde..bulup paylaşmak lazım..
  fakat forumdaki diğer konularda da olduğu gibi (genelgeçer sayılan) bunda da hemen aleyhteki kaynaklara dört elle sarılmamak lazım..ayrıca kaynağın vejeteryan olması ile alakalı sanırım ki "Balıktan sağlık umanlar bu haber size:" şeklinde sanki intikamımızı aldık tarzında bir başlıkla giriş yapılmış..

  bu tip makaleleri paylaşırken daha az iddialı olmak lazım ilk etapta..

  ayrıca themertyildiz eleştrileri kendin göğüslemene gerek yok..sonuçta deneysel çalışmalar bunlar ve mutlaka aleyhte çalışmalar da çıkacak..birileri iddia edecek birileri de üslubuna uygun aksini savunacak..
   
  jackmaldow, rockybalboa7, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 8. themertyildiz
  Offline

  themertyildiz Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2011
  Mesajlar:
  410
  Beğenileri:
  953
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay

  Sayın diez,eleştiriler elbette olucak,olmalı da aksi halde gelişme mümkün olamaz.Fakat eleştiri yaparken eleştiriyi temellendirmemek Makaleler adlı bölüme uygun düşmez.

  Zaten bu makalede de daha çok eleştirilen yer balık tüketiminden ziyade balık yağlarının pazarlanması.

  Hatam varsa affola,ama aksi görüşleri de paylaşmasam gelişme olacağını düşünmüyorum.

  Ek olarak bugün farklı bir vegan sitesinden aldığım bir yazıyı paylaştım B12 vitamini hakkında. Orada bile zaten özellikle veganların B12 takviyeleri almaları gerektiği yazıyor.Mesajım buradan görülebilir : https://www.bodyforumtr.com/vbforum/uzun-ve-gerekli-bir-b12-t55711.html

  Yani amacım propoganda yapmak değil,sadece aksi görüşlerin bilimsel temellendirilmiş şekillerini paylaşmak.

  Saygılar...
   
  Son düzenleme: 10 Temmuz 2012
 9. Rambo16
  Offline

  Rambo16 Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  711
  Beğenileri:
  1.146
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  La Paz
  diez bu konularda internet ortamında ciddi problemler var..

  Şöyle ki; vejeteryan kimseler tarafından yazılan makalelerde hiç bir hayvanın etinin insan sindirim sistemine uygun olmadığına, zarardan başka bir şey getirmediğine dair bilgiler vurgulanırken, soyayı aklama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Soya zaten amerikan sanayisinin yeni oyuncağı genetiğiyle oynanmış soyayı basıyor gitsin piyasaya.. Bir iki tane de "bilimsel çalışma" dayadılarmı arkasına tutabilene aşk olsun..

  Bilim ki; her dinden, siyasetlerin tümünden, politikadan, ekonomik çıkarlardan arınmış olmalı.. Zaten bilimi yücelten de budur. Ama kendi görüşlerini topluma empoze etmek isteyen vejeteryanlar olsun, ama hepsi amerikan tuzağı olsun bir şekilde kandırılıyoruz..
   
  selim4141, jackmaldow, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 10. tero
  Offline

  tero Yeni Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  146
  Beğenileri:
  56
  Ödül Puanları:
  0
  rambo16 olayı ben özetliyim sana saf doğal olan hiçbişey kararında yenirse zararlı değil. eti otu balığı yumurtası hiçbiri zararlı değil bunların bundan öteside fasa fisodur koyunlar çobanların peşinde koşar akıllı adamlar kendi yolunu çizer olay bu kadar basit
   
 11. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.608
  Beğenileri:
  14.592
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  haklısın fakat makale anladığım kadarı ile zararlı demiyor..bazı konularda bahsedilen faydaları yok diyor..yanlış anlamışsam düzeltin lütfen..
   
  jackmaldow, occaner, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 12. themertyildiz
  Offline

  themertyildiz Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2011
  Mesajlar:
  410
  Beğenileri:
  953
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay

  '' Beraberinde şaşırtıcı bir biçimde Harvard, balık / Omega 3 ile Tip 2 diyabet riski arasındaki bağıntıyı ortaya koydu. 2009 yılında araştırmacılar, 14 ila 18 yaş arası 195.204 yetişkin üzerinde yapılan çalışmada, yüksek miktarda balık veya Omega 3 yağ asidi tüketen katılımcıların, diyabet gelişim hızı açısından daha yüksek risk taşıdıklarını rapor etti.''
   
  Azi, diez ve Rambo16 bunu beğendi.
 13. Danny Boy
  Offline

  Danny Boy Yeni Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3.254
  Beğenileri:
  8.792
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
  Yer:
  İstanbul-Скопје-Београ&#1076
  Sevgili Arkadaşlar ;

  Ben olaya bir de şu yönden bakmak isterim balık evet omega-3 yönündne zengin bir kaynak tabii ki de doğal olmak koşulu ile tüketin ,

  Fakat artık sporcular bunları kapsül halinde alıyorlar ve bence ciddi sorunlar var eğer bu kapsüller balık menşeli ise ,

  Bence omega-3 yönünden zengin bitkisel kaynaklar da bolca tüketilmelidir ; ceviz-keten tohumu gibi ,

  Ve ek besin ise alıncak ise vegan olmasına özen gösterin , çünkü vegan kaynaklar genelde denetimleri daha sert ve her noktasında kontrol ediliyor .


  Saygılarımla , Danny Boy ...
   
  rockybalboa7, Azi, Rambo16 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 14. Rambo16
  Offline

  Rambo16 Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  711
  Beğenileri:
  1.146
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  La Paz
  Balık yağının, omega 3'ün faydalarını sağır sultan bile duydu artık.. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var bakarsınız birilerinin negatif yönde etkilenmesini önlemiş oluruz.

  -Hamilelere kullanımı tavsiye edilmez.
  -Kan sulandırıcı ilaç kullananlar - en basitinden aspirin- kesinlikle kullanmamalıdır.
  -Kanı geç pıhtılaşanlar, müdahale haricinde kanı pıhtılaşmayanlar (hemofililer)
  doktor kontrolünde kullanmalıdır.

  Balık yağı kapsülleri son zamanlarda bayağı bir popülerlik kazandı. Bilinçsiz/gereksiz vitamin kullanımında dünya genelinde derece yapabilecek bir toplumda yararı olduğu söylenen ve ciddi yan etkisi olmadığı bilinen bir ürünün bu kadar popüler olmasına şaşırmamak gerek.

  Özellikle böbrek rahatsızlığı olanlara en iyi tavsiyelerden biri kesinlikle omega-3'tür böbreğin daha iyi beslenmesini ve onarımını sağlar.

  Özellikle hematürisi olanların, idrarda protein kaçağı olanların kesinlikle kullanması gereken bir gıda takviyesidir.
  (Yinede uzman görüşü almak gerekir. Kanamalı durumlarda kanamayı arttırabilir.)

  Balık yağının yararları önemlidir fakat, elde edildiği balığın türü, bu balığın habitatı, daha da önemlidir. Zira dev gemilerin, petrol tanklarının atıklarla mahvettiği bir ortamda yaşayan canlılardan elde edilen ürünleri gerçekten kullanmamak gerekir.

  Kullandığım veya kalitesine inandığım balık yağı kapsülleri;
  Amway omega-3
  Forever omega-3
  Seven seas omega-3 (pulse)

  Saygılar...
   
  Son düzenleme: 11 Temmuz 2012
  Azi ve themertyildiz bunu beğendi.
 15. themertyildiz
  Offline

  themertyildiz Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2011
  Mesajlar:
  410
  Beğenileri:
  953
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay

  Rambo16'ya katılıyorum vejetaryen olmadan önce balık alırken hep organik balık almaya özen gösteriyordum,ne var ki yaşadığım ilçe de pek bulamıyordum,mecbur gene tam olarak emin olamadığım balığı tüketiyordum korka korka...

  Ek olarak gene aynı siteden Omega Yağ Asitlerinin vejetaryenler için önemi ve içerdiği besinlere göz atmak isteyenler için buyrun : http://www.vejetaryenkulubu.com/hizmetdetay.asp?ustmg=279&ustsubg=1005&varLang=T
   
  Azi bunu beğendi.
 16. boksbody
  Offline

  boksbody Özel Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2012
  Mesajlar:
  4.408
  Beğenileri:
  2.839
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  benim babam her gün abartısız her gün balık avlardı, çok sportifti
  o zamanlar hatırlıyorumda etrafımdaki en kaslı ve yağsız vucut babamdaydı, serpme taşırdı kollar o biçim kaslıydı, bisiklet sürerdi işe öyle gidip gelirdi, şimdi 60küsür yaşında halen kaslı ve sportif bir görünüşü var
  her gün balık avlar ve taze taze yerdi
  bildim bileli her gün yiyordu her gün yemesede illlaki haftanın 5 günü yerdi.
  balıkçılar bile babamkadar balık yememiştir.
  ama 45 yaşında kalp krizi geçirdi
  dedilerki kalp damarlarının bisürüsü tıkanmış. yaşaması mucize bi çok damar tılkanmış dedi doktorlar
  hani spor balık vs vs faydalıydı
  yani anlamak mümkün değil
  şimdide diyorlarki balık yeyin kollsetrol vs vs bi sürü şey söylüyorlar
  ha göz göre göre inorganik yapay yağlar, erimeyen katı yağlar vs yersen elbetteki damarların tıkanır
  ama biçok tartışmalı konuda halen neye inanacağımız belli değil
  görünüyorki bi çok şey yalan
   
  lakers44 bunu beğendi.
 17. tero
  Offline

  tero Yeni Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  146
  Beğenileri:
  56
  Ödül Puanları:
  0
  kalp hastalığının tek nedeni beslenme değil genetik kalp hastası olan bi dünya adam var. birinci mesajda güzel soru atmışlar bitki omegasıyla balık omegası arasındaki fark ne biri zararlı öteki zararsız bu nasıl oluyo .
   
  Son düzenleme: 12 Temmuz 2012
 18. serhat130
  Offline

  serhat130 Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  13
  Şimdi de Balık!

  Arkadaşlar insan oğlu hem et obur hem ot obur.
  Fakat ne yazıkki insanlar et ürünlerinin tüketiminden uzaklaştırılmak isteniyor.
  ismini şu an hatırlayamadığı bir Prof un haber turk kanalında bir söyleşisini dinlemiştim. O prof. un söylediği şuydu et yedirmemek insanları tahıllara yönlendirmek devlet politikasındır. Bir milletin sofrası ne kadar ucuzsa, Tüketim maliyetide o devlete o kadar azdır.... Yeni dünya düzeninde bu böyle Fakirseniz.. öğünlerde midenizi Ekmekle doldurun gitsin.. Bizim kadar ekmek tüketen bir toplum daha varmı acaba. Bence Tam bir kitle imha silahı resmen bizim gelişimimizle oynuyorlar... Bu bağımsız Araştırmalar baya Bağımlı anlıcağınız.:evil: Denizler kirleniyor Balık türleri tükenip azalıyor. Onların Gdo'su ile oynayamıyorlar. Tabiki balık ürünlerini hap halinde değil doğal yöntemlerle tüketmek gerekir. herşeyin doğalı makbül. Emin olunki bazı insanlar size yemeyin dediği bir çok şeyi afiyetle yiyor.. Saygılarımla.
   
  tero bunu beğendi.
 19. lakers44
  Offline

  lakers44 Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2011
  Mesajlar:
  275
  Beğenileri:
  147
  Ödül Puanları:
  53
  hormonlu tavuklardansa , yakaladığım balıkları yeğlerim. tekneyle açılma imkanı olan birisi olarak.30-40 m aralığından güzel balıklar çekiyoruz. kaldıki tadıda harika olan birşey. ben en çok balık ikinci sırada kırmızı et seviyorum. tavukta sevdiğim bişey ama diğer seçenekler varsa şayet tavuğun ismini bile anmam.

  bu makaleye kulak asmak gibi bir niyetim yok. ama şuda gerçekki herşeyin fazlası zararlıdır.

  yukarıda boksbody isimli arkadaşımız babasının geçirdiği kalp krizinden bahsetmiş. belki babanız o balıkları yerken rakıyıda yuvarladımı yanında :D veya sigara alışkanlığı varmıdır. bunun haricinde kalp krizi genetik yatkınlıklada alakalı. prof sporcuların kalpten gittiği gibi hayatında balık yemeyen bir tanıdığımda kalpten gitmiştir. dolayısıyla babanızın geçirdiği kriz için geçmiş olsun diyorum ama bunu asla balığa bağlamayın alakası yok. çünkü öyle olsa çılgınlar gibi balık tüketen asyalıların hepsinin kalpten gitmesi lazımdı kiiii en az kalp krizi vakaları o taraflarda görülüyor.

  sözün özü : balık iyidir arkadaşlar. haftada 2-3 kez tereddüt etmeden tüketiniz. tabii kızartma yapmamak kaydıyla. balık gibi harika bir yiyeceği kızartarak mahvetmeyin. ızgara yada buğulama yapmalısınız.
   
 20. boksbody
  Offline

  boksbody Özel Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2012
  Mesajlar:
  4.408
  Beğenileri:
  2.839
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  pull arkadaş öncelikle geçmiş olsun dediğin için sağol.
  ben balıktan kalp hastası oldu demedim, sadece okadar balık yemesine rağmen kalp damarlaı çok tıkanmıştı dedim, babam sigara kullanmaz içki içmez, sağlıklı yaşar vs vs vs
  buna rağmen hastalığın önüne geçemedi.
  genetik olduğunu düşünüyorum
   
  lakers44 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş