Bacak-Kol ilişkisi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve surakings2 tarafından 9 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Arkadaşlar Bir kaç gün öncesine kadar bir yorum görmüştüm.Bir Üye programını yazmıştı ve Onun programına yorum yapan üye şöyle birşey demişti:

Programında neden bacak yok?Bacak olmadan biceps geliştiremezsin.

Gerçekten Bacak Olmadan Bicepsler gelişmezmi?

Birde Kol geliştirmek için,Normalde 4 kg 3 set 10 tekrar yapıyorum,Bunu 10 kg 4 tekrar olarakmı yapsam daha iyi olur yoksa 4 kg 10 tekrar mı daha iyidir?

Son düzenleme: 9 Ağustos 2012
  2. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    Onun demek istediği aslında bacaklarını çalıştırmazsan kol kasları ve diğer kaslarındaki gelişmenin maksimum düzeyde olamayabileceği.

Yoksa tabi ki gelişir eğer öğrenmek istediğin cevap buysa, ancak bacak da dahil tüm vücudu düzenli olarak çalıştırdığın bir sonucu al eline, bir de sadece üst vücudu çalıştırarak elde ettiğin sonucu al. Farka baktığın zaman "büyük resmi" görmüş olurdun. Yani, alt vücudu çalıştırmayarak kaçırdığın "daha fazla ölçü potansiyelini" görmüş olurdun.

Bacaklar gibi 'devasa' bir kas kütlesi grubunu çalıştırmak, sinir sistemini daha fazla tahrik eder. Vücudu, bu stresle başa çıkmak için büyümeye-gelişmeye iter. Vücuttaki hormonların daha fazla salgılanmasına kapı açar.

Tekrar aralıkları çok fazla önemli değil. Bugün sana biri çıkıp 4 tekrar ile yaptım bu kolları der, yarın başka biri çıkar ben bunları 10 tekrar ile yaptım der. İkisi de doğru, çünkü yeri geldikçe ikisini de kullanmak lazım. Yani tüm tekrar aralıklarını kullanmak lazım. Daha önemli olan şey, antrenmanda sergilediğin performans, uyguladığın şiddet.

İnsanların geneli için işe yarar bir tekrar aralığı 5-10 tekrar aralığıdır. Yani ortalama olarak bir tekrar maksimumunuzun %85-%75 'i dolayındaki ağırlık kullanımı. Dikkat etmeniz gereken, özellikle yeniler için, 5-10 tekrar aralığında çalıştığınız zaman misal 8 tekrar diyelim. Gerçekten de sadece 8 tekrarı zar zor çıkartabilin. Tamam belki bunu yaparken biraz doğru egzersiz formunu kaybedebilirsiniz, sorun yok. Ama hareketin tümünü, antrenmanın tümünü kötü bir formda geçirmeyin.

3. brhmcr

brhmcr Guest

Cok guzel ifade etmis nitrococuk.

Klasik anlatimla vucudun yarisi belden asagisi, yarisi yukari. Yukariyi calistiriyorsun, asagi taraf, yukari bir seviyeye geldiginde hop nereye gidiyorsun fark cok acildi diyecektir. :)

Ust tarafi gelismis alt taraf ise cocuk gibi kalmis olanlar ise cabasi.Sakin ola siz siz olun simdilik bacaklar iyi idare eder demeyiniz.Dustugum hatadir. Sonralari buyumuyorum artik diye inler, allah allah testesteron oranim dusuk diye ortalarda gezinirsiniz.

4. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    arkadaşlarımızın bahsettiği gibi üst tarafını geliştirip alt tarafını geliştirmezsen böyle olursun;

mma- bunu beğendi.
  5. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Bugün bacak antremanım var ve ben yine 3-4 gün bacak ağrısı çekmeye başlıyorum:D

Birde Kol geliştirmek için,Normalde 4 kg 3 set 10 tekrar yapıyorum,Bunu 10 kg 4 tekrar olarakmı yapsam daha iyi olur yoksa 4 kg 10 tekrar mı daha iyidir?

Bu sorumun cevabı nasıl peki?

6. Supernatural984

Supernatural984 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    MArmaris
    Bende bir üyeye yazmıştım, kollarım bir yerde tıkandı gelişmiyor diyordu, bacağa yüklen demiştim, ne alaka dediyse de zaten bilgili üstadlarımız yetişmişti. Vücut bir bütündür ve bacak kasları total kasların % 50 sini oluşturur...bu durumda haftada bir ağır bacak antremanı candır can

7. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Zaten haftada 1 kere yapıyorum.

Ancak Kol kasları hakkında herkez farklı şey diyor.

1.Kimisi 4kg 3 set 10 tekrar yap diyor,

2.Kimisi 10 kg 3 set 4 tekrar yap diyor.

Hangisi daha iyi sizce?

1.mi 2.mi?

-RevoLt- o John Bravo.İzliyormusun yoksa:D:D?

8. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    hacim kazanmak için;az tekrar çok ağırlık
    definisyon dönemlerinde parçalamaya yönelik yağları atmaya yönelik;çok tekrar az ağırlık.

forumda bununla ilgili birçok bilgi var.

9. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas

Tamam.Hacimle beraber güç'de arttığına göre Az tekrar Çok ağırlık bana uygun:D

Bide tek kolla 9 kg'mi çalışayım yoksa 7 kg'mi?

Ve 9 Kg'lik ile 3 set 12 tekrar girebiliyorum.

Nasıl bir yol izlemeliyim?

9 kg 3 set 12 tekrarmı

7kg 3 set 12 tekrarmı

9 kg 3 set 6 veya 8 veya 10 tekrarmı?

Sayfayı Paylaş