Bacak haftada kaç kez

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve judgementday tarafından 19 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Haftada kaç gün bacak çalışılmalı

Anketin kapanma tarihi 28 Nisan 2012.
  1. 1

oy sayısı 16
    61,5%
  2. 2

oy sayısı 10
    38,5%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Bacak en sevdiğim bölge olduğu için haftada iki kere çalışıyorum sizce kaç kere çalışılmalı?

Azi ve onurr_535 bunu beğendi.
  2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    en büyük kas grubumuz oldugu ıcın haftada 1 kere yeterlı olur 1 kere ama tam çalıştırın ağrısı 1 haftaya anca gecıyor:)

S- Bir kas grubu haftada kaç kere çalıştırılmalı?
    C- Kaslar çalışırken değil dinlenirken büyürler.Bu yüzden küçük kas grupları en az 48 saat , büyük kas grupları enaz 72 saat dinlendirilmelidir.Sonuç olarak her kas grubunu haftada bir kez çalıştırmak yeterli olacaktır.

rockybalboa7, Azi ve onurr_535 bunu beğendi.
  3. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Büyük adele,iki gün girilebilir sıkıntı olmaz.

Azi bunu beğendi.
  4. purulence

purulence Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    System Tech.
    Yer:
    Ankara
    pro'lar bile nadiren haftada 2 kez çalışıyor.Deus adlı arkadaşında dediği gibi ben bacak çalıştığımda ağrıların geçmesi rahat 4-5 günü buluyor.Eğer çok pro değilsen ve bacak antremanını 2 ye bölmediysen tek sefer adam gibi yüksek yoğunlukla çalışman fazlasıyla yeterli olacaktır kanaatindeyim.

Bozo-Baku, Azi ve onurr_535 bunu beğendi.
  5. onurr_535

onurr_535 Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    73
    ben haftada 1 kez calısıyorum ılk ıkı gun baya agrıyor tmm gecmesı 5 le 7 gun buluyor yeterkı hakkını ver zaten ıstesende cok calısamazssın

Pappy ve Azi bunu beğendi.
  6. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    kesinlikle haftada tek çalışılmalı ama bacak kaslarını geliştirmek istiyosanız çok sert çalışmalısınız, limitlerinizi zorlamalısınız. ben genelde bacak hareketlerinde 4*10 çalışmayı tercih ediyorum. squat ve deathlift bacakta vazgeçilmezim.

Azi, purulence ve onurr_535 bunu beğendi.
  7. purulence

purulence Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    System Tech.
    Yer:
    Ankara

eğer zayıfasanız 4*10 uygun olabilir fakat hafif yağlı bir insanın;

squatta 12 nin,
    leg presste 15 in,
    leg extensionda 15 in,
    leg curl'de 12 nin,
    calf raiselarda 15-20 aralığının altına düşmesi pek bir getiri sağlamayacaktır.

Azi bunu beğendi.
  8. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Definasyon içinmi ?

Azi bunu beğendi.
  9. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    çalıştığın ağırlığa göre durum değişir 70-80kg squat yapan biri ile 120-130kg squat yapanın tekrar sayısı ve idman programı aynı olamaz. bu durum diğer hareketlerde de geçerli. kilolar yükseldikçe mecburen tekrar sayısı azalıyor.

Ocensers, Azi ve GencGrafiker bunu beğendi.
  10. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Burak gayet güzel belirtmiş,kendi adıma söylemek gerekirse son set girdiğim ağırlıkla squatta 15 tekrara çıkmam imkansız,ama bu benim yanlış yaptığım anlamına gelmez. ;)

Azi bunu beğendi.
  11. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    genç arkadaşlara ilk önerim kesinlikle sayılara takılmayın. sayıları geçmeniz gereken barajlar olarak görün fakat hareketin hakkını vererek nizami şekilde geçmeye çalışın. hareketi yanlış ve dengesiz 15 tekrar yapmak size bişey kazandırmaz. nizami yapın 8 tekrar bile size çok şey kazandırabilir. genç grafiker arkadaşımızın dediği gibi son seti çok ağır girmenizde yarar var. normalde 10-12 tekrar yaptığınız hareketi son sette 6-8 tekrara kadar düşürebilirsiniz yalnız çok ağır girmeniz şartıyla tabiki.

Ratat, Cidade de Deus, rockybalboa7 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  12. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    pramit set uygulasınlar

10-8-6 tekrar azaldıkca kg artırsınlar en ıyı hacım alma programlarından birisi bana göre

Azi bunu beğendi.
  13. purulence

purulence Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    System Tech.
    Yer:
    Ankara

Definasyon yada offseason ayrımı yapmadım.Zaten artık prof. bb dünyasında tekrar sayılarını sabit tutup kardiyo+beslenmeyle oynayarak definasyon yapılıyor. Ama illaha bir ayrım yapmak gerekirse verdiğim tekrar sayıları offseason a daha uygundur.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:08 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:01 ----------

Eğer leg presste 100 kg ile 20 tekrar yapabiliyorsan,150 kg ile 15 tekrar yapabiliyorsan, ağırlığı 150 kg ile 20 tekrar yapabildiğin zaman arttıracaksın ki 175 kg ile 15 tekrar yapabilesin.Kas güçlendikçe kütle kazanır yada define olur,bu seçeneklerden hangisinin gerçekleşeceği yaptığınız beslenme rejimine ve kardiyo yoğunluğuna bağlıdır.Güçlenmeden,kas kazanmadan arttırılan kilonun psikolojik tarafı hariç vücuda hiçbir kazanımı olmayacaktır.

Set,tekrar sayısından çok daha önemli olan birşey vardır ki oda "yoğunluk" tur.

Azi bunu beğendi.
  14. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    benim de vurgu yaptığım nokta bu zaten önemli olan hareketi nizami ve hissederek yapmak. sallapati ne kadar tekrar yaparsan yap hiçbi işe yaramaz. benim felsefem hareketi en yüksek kiloda en nizami yapmak. yoksa tekrarların çok fazla önemi yok bunlar ince nüanslar sadece. leg press e gelince tercih ettiğim hareketlerden değil. sadece acemilik döneminde yaptığım bi hareket.

Azi bunu beğendi.
  15. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    bacak haftada 1 kere yeterlidir eger pro degilseniz saglam calısıldıgı sürece ben bacak programımı tree setler seklinde yapıyorum piramit sistem 3 set arka arkaya ve 30 sn dinlenme sonra yine bastan aynı devam ediyor cok yorucu ve zorlayıcı oluyor ama saglam verim alıyorum tek bacak calısmalarım var mutlaka denemelisiniz inanılmaz güc kazandırıyor benimde en cok önem verdigim kas grubum özellikle squat deadlift ve lunge bunlar olmazsa olmazlarımdandır antrenman sonrası 4-5 gün sünetliler gibi geziyorum:)

judgementday, Pappy, purulence ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    türk bodycisi isen haftada 1-2 ...

yabancı bodyci isen haftada 3-5 ....)

Azi bunu beğendi.
  17. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    gerçek anlamda sert bi idman haftada 3-5 kere yapılmaz. çünkü diğer bölgeleride çalışmak zorundasınız. düşünün örneğin haftanın ilk günü göğüs ve önkol çalışıyosunuz ve arkasından sert bi bacak idmanı yapabilirmisiniz. farzedelimki yaptınız. vucudun katabolize olması kaçınılmaz, çok idman yapmak çok gelişmek anlamına gelmez. kasların gelişmesi için gereken 3 evreyi unutmamak lazım. 1. çalışmak, 2. beslenmek, 3. dinlenmek. siz hep çalışırsanız diğer 2 evreyi atlarsanız kaslarınızın gelişmesini beklemeyin. son olarak şunu söyliyim profesyonel değilseniz normal idman programına sadece ve sadece hafif bacak egzersizleri eklemeleri dışında haftada 3-5 gün bacak idmanı yapılamaz.

ispirli, Pappy, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  18. StrongToMan

StrongToMan Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    ankara
    Bence Kişiden Kişiye Değişir Öncelikle 1 Gün Girilmeli Programda Eksiklik Yoksa Kişiye Göre 2 Günde Girilebilir.

Azi bunu beğendi.
  19. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kişiden kişiye değişmez belki bu kişi 1 kereden fazla uygun degıl adam gıbı çalışırsanız bacagı 1 hafta anca yetıcek dınlenmesıne en buyuk kas vucutta bacak sureklı bızi zaten tasıyor merdıven cık yuru git gel derken bacak sürekli aktif ustune ustun haftada 2-3 kerede onu extradan yorarsanız büyüme beklenemez o kastan

dishiwelet, ispirli, purulence ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Burada sorulması gereken soru idman sisteminizin nasıl olduğudur. Eğer tüm kas gruplarını çalıştıran bir idman sisteminiz varsa haftada 2 kere bacak idmanı yapılabilir. Bu tür sistemlerde bir günde 2-3 farklı kas grubu düşük yogunlukta çalıştırılır.

İdman sisteminiz bölgesel çalışma üzerine ise haftada 1 kez bacak çalışılması daha uygundur. Bu sistemde bölge kasları zirve noktasına kadar zorlanılarak çalışılır. Bu sistemde büyük kas gruplarının rejenerasyonu daha uzun zaman alır.

Pappy ve Azi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş