Bağlaç olmayan "ki" ayrı yazılmaz!

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve builtman tarafından 9 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Ne kadar ezberci, ne kadar "okumayan" bir gençlik yetişiyor bu ülkede hayretle ve öfkeyle izliyorum. Yeni moda, önüne gelen her "ki"yi kelimeden ayrı yazmak. Yahu yazarken içinizden mırıldanırken hiç mi kulağınızı tırmalamıyor o "ki"?
    Başlığı okuyup "bağlaç ne Aga?" bile diyecektir çoğu kişi. Yazık. Bir kişi hata yapıyor. Uyarılmalarına rağmen külhanbeyliği yapıp hatasını tekrarlamaya devam ediyor ve bizim ezberci gençliğimiz, doğrusu hangisi diye düşünmeden, ezberci zihniyetle hatayı kopyalıyor, virüs gibi yayıyor.
    Geçtik artık bağlaç -de -da'ların ayrı yazılmamalarını. Artık onlara can kurban!
    Bu dil senin benim, hepimizin. Günde 3-5 sayfa gazete kitap okuyan insan bu hataları yapmaz. Ama gününü internette sohbet odalarında veya forumlarda iki kelime Türkçe yazamayan insanları okuyarak geçiren insan, kendi dilini zamanla unutmaya mahkumdur.
    En yakın çevrem dahil, özellikle her "ki"yi ayrı yazan kim olursa olsun hatalarını yüzlerine söylerim. Alınıp bozulmaları, kızmaları ve kızıp hatayı bilerek devam ettirmeleri (tam Türk zihniyeti) umurumda değil. Kimseye küfür etmiyoruz, doğruyu gösteriyoruz. Anlayana ve doğru düzgün bir dil kullanarak anlaşılmayı bekleyen insana...!

Pappy, diez, deathlifter ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Ben artık bağlaçları düzgün kullanmamalarına bişey diyemiyorum. TV karşısında büyüyüp nişantaşı şivesi diye bir dil uyduran gençlik var. Sokaktaki genç kızlar ağızlarını büzerek acayip acayip sesler çıkarmaya başladılar. Ne söylediklerini anlamak için tercüman lazım o derece.

Sosyal ağlardaki sohbet mesajları normal yazıları geçti kriptolu mesaj boyutuna geldi. 10 - 20 sessiz harf yan yana oku okuyabilirsen.

mista, Pappy, builtman ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    builtman, forumda daha nokta kullanmayı öğretemediğimiz arkadaşlar var, virgül konusunu açmıyorum bile. Ki eki ve bağlacına sanırım daha çok uzun yol var.

Türkçe'yi düzgün kullanmalarını geçtim, ben çoğu üyenin yazdıklarını anlamıyorum. Özel çaba sarf etmem gerekiyor cümleleri deşifre edebilmek için.

Kendi dilinde doğru düzgün yazı yazamayan bir nesle pek fazla ümit bağlamıyorum artık.

mista, Pappy, builtman ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    iyi güzel söylüyorsunuz saygı duyuyorum. Ama ben 4 sene endüstri meslekte okudum tüm dersleri toplamı 6 kere gördüğümü bile söyleyemem bana sorsan liseyle alakalı bir konu bilemem atölyede çalışıp sıra filan yapıp kamyona yüklüyorduk bütün gün böyle yerleri süpür falan filan benim durumda olanlar vardır belki kısaca ben lisede hiç birşey görmedim o yüzden ne zamir ne bağlaç bilirim :) bu sene üniversite gitçez kitap filan aldım vaya ama bu akşam başlıcam çalışmaya nisanda sınav var hiç birşey bilmiyoz ama bakalım 2 ayda ne kadar birşey yapıcaz.

Ocensers ve Karakaş bunu beğendi.
  5. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Benimde en çok sinirimi bozan, forumda en çok yapılan yazım hatalarından biri olan "herkes" kelimesinin "herkez" şeklinde yazılması.

Ocensers ve Karakaş bunu beğendi.
  6. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    -de eki ayrı yazılır. :D

mista, Ocensers, ---RamSes--- ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    16 yaşındayım, sürekli okurum. Yazım hatalarına tahammül edemem. Çoğu zaman haddim olmasa bile karışırım. Bunca zamanını boş işlerde(internette) harcayanlar var. Yahu en azından bilgisayarda iken Google Chorme indirip kursunlar, orada yazım hatalarının altı çiziliyor.

Bilmiyorum ki çevremdekiler böyleyse, bu nesil böyleyse, bundan sonraki nesil nasıl olacak?

Pappy, builtman, Ocensers ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Turkche kullanılmasın kafi...
    Nokta virgülü bilare hallederiz :)

9. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Türk dili konusundaki hassasiyetiniz için size teşekkürü bir borç bilirim. :)
    Bence; forumumuzda dil bilgisi hususunda yeterli bilgisi olan kişiler, özel bir görev veya yetki
    verilerek Türkçe'nin dil bilgisi kurallarına aykırı olan mesajları düzeltme yetkisine sahip olmalı.
    Aksi taktirde sayın SCHWARZXXL'nin bahsettiği deşifre çabalarımız uzun bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. :)
    Saygılarımla.

mista, Zerk, SCHWARZXXL ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  10. onurr_535

onurr_535 Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    73
    ben kendımden utandım cunku yazarken bir cok yanlısım oluyor..ama guzel türkcemizin hastasıyım.

Ocensers bunu beğendi.
  11. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum

Sayfayı Paylaş