B6 ve B12 vitaminleri

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve ulasmen tarafından 28 Nisan 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. ulasmen
  Offline

  ulasmen Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2007
  Mesajlar:
  325
  Beğenileri:
  64
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  veteriner fakültesi öğrencisi
  forumda arattım ama b6 ve b12 hakkında detyalı yazı goremedim ama genelde suplementlerin protein sentezine yardımcı b6 vitamını olur bunlar hakkında vipikedi sozlukten arastırma yapıp yazıları derledim

  Piridoksin, bir diğer adıyla B6 vitamini, özellikle proteinmetabolizmasında çok önemli bir koenzimdir ve birçok nörotransmitterin sentezinde rol alır. Besinler Piridoksamin ve Piridoksal şeklinde de bulunabilir. Aktif şekli Piridoksalfosfat'tır (PLF). Kolaylıkla bozulur, bu yüzden güneş ışığından, bazik ortamlardan uzak tutulmalıdır. İşlenme ve pişirme sırasında da kolaylıkla bozulur.
  Her şeyden önce protein metabolizmalarında yaklaşık 60 enzimekoenzimdir. Bu da onu yaşamsal açıdan önemli kılar. Amino asit dönüşümlerinde, nükleik asit sentezinde, ve amino asitlerin ince bağırsaktan kana absorpsiyonunda (emiliminde) görev alır. Asetilkolin, GABA, serotonin gibi nörotransmitterler için gereklidir. Vücudun B12 absorpsiyonuna pozitif etki eder. Ayrıca, magnezyum ve çinko gibi birçok mineralin vücut içindeki işlevlerine de pozitif etki eder. Hemoglobin sentezinde göervlidir. Görüldüğü gibi piridoksin vücudun birçok önemli reaksiyonları için "şart"tır. Özellikle hormonal denge ve nörolojik yapıya olan katkısı küçümsenemez.
  Nörolojik bozukluklar başta olmak üzere piridoksin eksikliğinin birçok semptomu vardır, sıralarsak:
  Aşırı stres, depresyon, ruhsal dengesizlik ve bozukluklar,
  Nörit (sinir iltihabı), koordinasyon bozuklukları,
  Anemi (kansızlık),
  Göz ve ağız çevresinde ağrılar ve yaralar,
  Zayıf bağışıklık - kolayca hastalanma,
  Kaşıntı, uykusuzluk,
  Baş ağrıları.
  Siyanokobalamin, yaygın olarak B12 vitamini olarak bilinen vitamin. Özellikle hayvansal dokularda bulunur. Sebzelerde bulunmaz, bu yüzden vejeteryan beslenen kişilerin B vitamini içeren kompleks haplar kullanmaları gerekir.
  B12 Vitamini anemi hastalığını önlemek için gereklidir, alyuvar üretiminde folik asitin düzenlenmesine yardım eder ve demir kullanımına yardımcı olur. Doğru sindirim, besinlerin alınması, protein sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizması için gereklidir.
  İnsan bedeni 5 yıllık B12 vitamini depolayabilir. B12 Sinir tahribatını önler, doğurganlığı sağlar, hücre oluşumunu ve uzun yaşamasını sağlar, sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştırır, hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardım eder.
  Bu vitaminin eksikliğinde yürüme bozukluğu, kronik yorgunluk, depresyon, sindirim bozuklukları, baş dönmesi, uyku hali, karaciğer büyümesi, göz bozuklukları, halüsinasyonlar, baş ağrıları, dilenfeksiyonu, huzursuzluk, zor nefes alma, hafıza kaybı, sinirsel bozulmalar, kalpçarpıntısı, kansızlık, kulaklarda çınlama, omurilik yıpranması gibi rahatsızlıklar görülebilir. Vitamin B12 eksikliği çoğu kez kalın sinir liflerinin miyelin kaybıdır. Bunun bir sonucu olarak birçok insanda dış duyu kaybı fazladır ve şiddetli vakalarda felç olması bile olasıdır.
  B12 vitamini, bir hidrojen alıcısı olarak koenzim görevi yapar ve çeşitli metabolizma faaliyetleri yürütür. En önemli işlevi belki de gen kopyalanmasında koenzim olarak fonksiyon göstermesidir. Bu sayede B12 vitaminin iki önemli görevi olduğu söylenebilir: büyümeyi ve eritrositlerin oluşumunu hızlandırma.

  Koenzim:Enzimde faaliyet gösteren ve esas işi yapan bu kısımdır. Koenzim kısmı, genellikle protein kısmından ayrılabilir. Yapılan analizlerde birçok vitamini bünyesinde bulundurduğu saptanmıştır. Tüm vitaminler vücut hücrelerinde koenzimlerin parçası olarak işlev yaptıgı bilinmektedir
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 28 Nisan 2008
  TheSingleWolf, eskaza, kerwan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.614
  Beğenileri:
  14.600
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  ulasmen yazı için teşekkürler fakat wikipedia da olsa linkini burda vermelisin..
   
 3. ulasmen
  Offline

  ulasmen Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2007
  Mesajlar:
  325
  Beğenileri:
  64
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  veteriner fakültesi öğrencisi
  tesekkur ederim sevgili diez linki vereyim fakat yazı yı derledim sabit link yok gerekli gordugum bilgileri aldım içinde oldugu gibi yazıyı bulamassınız ama ayrı ayrı b6 ve b12 vitaminleri diyerek aratabilirsiniz http://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa
   
  diez bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş