BİR KAÇ SORUM VAR..

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve sebulba585 tarafından 6 Kasım 2006 başlatılmıştır.

1. sebulba585

sebulba585 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle selamlar . benim birkaç sorum olacak.

Yaklaşık 2,5 aydır çalışıyorum boy:1.80 kilo:80. ikinci programa devam ediyorum haftada 3 gün çalışıyorum. program iki ayrı çalışmayı içeriyor. bir gün göğüs ve kol ikinci gün bacak ve omuz.

1- benim göğüs kaslarının alt kısmının arası biraz boşluk, orayı doldurmak için hangi hareketi tavsiye eder siniz, decline bench press işe yarar mı?

2- military press de ben enseye doğru basıyorum, öne doğru yapınca farkı nedir? omuz kaslarının ön kısmı daha mı çok çalışıyor?

3- sırt ın sadece üst kısmını çalıştıran, (KANATLARI DEĞİL) bir hareket var mı?

4- çalışmalara ara verdiğimizde, tekrar başladığımızda aynı programla mı başlamalıyız yoksa bir önceki programa mı dönmeliyiz ? 1-2 hafta değilde 1 ay 2 ay gibi (örneğin yaz tatili yada ramazan) aralar verdiğimizde tekarar nasıl başlamalıyız, vücut çok çöker mi?

5- dumbell fly hareketiyle aletle yaptıüımız flyes hareketi aynı mı? yoksa biri göğüsün iç kısmını diğeri dış kısmını mı çalıştırıyor? göğüsün iç kısmı için hangisi daha iyi olur?

teşekkürler

2. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Gerek military press, gerek push down ve diğer pres hareketlerinde enseye basmak eklem sağlığı bakımından sakınca yaratıyor. Bu nedenle yapmamanı tavsiye ederim. Bu konu ile ilgili olarak yapılan eski tartışmaları arama yaparak bulabilirsin.

3. CENTAUR

CENTAUR Guest

Enseye basmak derken enseye dayamayı mı kastediyorsun yanlış anlaşılmasın eğer öyleyse zaten arkadaş bunu söylememişki ön omuz presle omza presin arasındaki farkı sormuş

Ben cevap vereyim; Omuz üç parça kastan oluşur ön omuz, yan veya orta omuz, birde arka omuz olarak ama bu kaslar tamamen steril çalışılamaz ama genel olarak ağırlık verilebilir ÖNE DOĞRU YAPINCA ÖN OMUZ KASLARI AĞIRLIKLI ÇALIŞIR normal omza pres te ise hepsi ortak paylaşır genelde orta omuza biner diyebilirz

4. sebulba585

sebulba585 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    enseye basmak derken bar hiç bir şekilde enseme değdirmiyorum yani arka tarafa doğru demek istedim.

cevaplar için t.kürler.diğer sorularıma da cevap veren olursa çok iyi olurdu.

5. CENTAUR

CENTAUR Guest

1. o dediğin boşluk biraz genetik tamamen dolmayabilir ama decline press barı biraz daha dar tutarak yaparsan içe vurur

3.sırtın üst kısmıyla kastettiğin alt trapes kasları bunu trapez için yaptığımız çene altına çekişi barbel rowing yapar gibi biraz beli bükerek yaptığın vakit isabet bulur yine barbell rowing deki gibi açık tutarak yaparsan daha iyi olur yani iki hareketin sentezi gibi olması lazım ben bunu arada bir yapıyorum tam bahsettiğin yeri etkiliyor.

4.herhangi bir programdan başlayabilirsin amaç egzersizleri çeşitlenidirmek ve bir döngü yaratmak ama her uzun aradan sonra adaptasyon yapmak lazım birazda senin durumuna bağlı ara verdikten sonra eğer kilo alıp yağ tulumu olmuşsan tabiki programın değişir yada kilo verip bi deri bi kemik kalmışsan yine değişir eğer hafif programdan ağır programa geçeli çok olmuşsa verdiğin aranın uzunluğuna ve senin kaybına göre değişir eğer uzun ve yoğun bir çalışmadan sonra mesela 2-3 ay çalışmadan sonra 1-2 hafta dinlenmek büyük ihtimalle seni olumlu etkileyecektir ama 1-2 ay antrenmanlardan uzaklaştığında giderek formdan düşersin bu birde senin alt yapına bağlı eğer çok eski sporcuysan kaybın fazla olmayabilir kendinede iyi bakarsan ama 2-3 aylık sporcuysan büyük olasılıkla çabuk formdan düşersin düşmeyedebilirsin genetiğinede bağlı biraz

inşallah açıklayıcı olmuştur

iyi çalışmalar

5- dumbell fly hareketiyle aletle yaptıüımız flyes hareketi aynı mı? yoksa biri göğüsün iç kısmını diğeri dış kısmını mı çalıştırıyor? göğüsün iç kısmı için hangisi daha iyi olur?

teşekkürler[/quote]

6. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
  7. sebulba585

sebulba585 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

evet, verdiğin linke baktımda hakkaten bu hareketten baya zarar gören olmuş. bende şu anda bir sorun yok fakat, yine de öne doğru indirerek yapacağım bundan sonra. sakata gelmeyelim.

cevaplar için de teşekkürler.

8. sebulba585

sebulba585 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ya birde ağırlık kemeri bir işe yarıyor mu? beli koruma falan bakımından

9. CENTAUR

CENTAUR Guest

Doğrudur.. ağırlık kemeri belde disk kayması-fıtık-sakatlanma gibi durumları önlemek içindir ama çokça ve gereksiz kullanmak bel-alt sırt kaslarını tembelleştirir, ağır çalıştığımız setlerde ve bağzı egzersizlerde mutlaka kullanılmalıdır eğer ters mekik sehpası veya düzeneği varsa ki varsa iyi olur sık sık ters mekik çalışırsan bu bel ve alt sırt kaslarını kuvvetlendirir ve sakatlanma riskini azaltır hatta bel ağrılarını tedavi ettiği görülmüştür yine de en çok dikkat edilmesi gereken beli riske atmadan çalışmaktır bu konuda dikkat edilmesi gereken hususları bildiğin farz ediyorum ve fazla gevezelik yapmıyorum ama istersen konuyu açarım veya bu konu da başlık açabilirsin

Başarılar :)

Sayfayı Paylaş