Büyüme hormonunu engelleyen ya da azaltan iki yanlış alışkanlık

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve markus91 tarafından 11 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. markus91

markus91 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
  2. gazo0202

gazo0202 Üye

Beğenileri:
    194
    Ödül Puanları:
    53
    Optimum goldda bulunan 1 gr karbonhidrat senin kas yapmanı engellemez.

LT26i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Orkun Oltu

Orkun Oltu Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    chef
    Bukadar hesaplama yaparsan çok zor olur bu iş sayıları falan bırak bi kenara vücudunu dinle dediği gibi 1 gr karbdan bahsediyosun :)

4. cli0gt

cli0gt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Fakat Jim Stoppani gibi bu işe yıllarını vermiş insanlar genelde antremandan sonra 30 tane ayıcık jelibon tavsiye ediyor ?

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Jim Stoppani gibi adamlar yıllarını supplement satışına vermiş adamlardır. Daha gerçekçi kaynaklar Lyle Mcdonald, Layne Norton, Martin Berkhan, Alan Aragorn, Mark Rippetoe gibi adamlardır. Bodybuilding.com'un ana sayfasındaki makalelerin tamamına yakını supplement satışını arttırmak içindir, sitenin aslı zaten supplement satış sitesi. Ancak forumlarında çok sağlam adamlar var, onların yazdıklarına Jim Stoppani,Kris Gethin gibi adamlardan daha çok değer vermeni öneririm.

Büyüme hormonu insülinle zıt çalışır orası doğru ama bunlar eğer yarışmaya hazırlanmıyorsan kafaya takacağın, hesap kitap yapacağın kadar fark yaratmaz. Günlük aldığın toplam kalori, protein ve yağ miktarın peşine düşüp takibini yapacağın kadar önemli fark yaratır. 1 yıl boyunca antrenmandan sonra jelibon yiyen adamla protein tozu içen adam arasında gözle görülür herhangi bir fark olmayacaktır. Ayrıntılarda boğulmaya gerek yok.

Bekci, Jacklifter, antinkuntin ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  6. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    benim aklıma takılan ise forumdaki hocalarımızın da bu konuda ihtilafa düşmeleri. Bizler amatör olarak bu sporu yapıyoruz yani ant. sonrası basit şeker kullanmamızda sakınca var mıdır yok mudur daha doğrusu gerekli midir ?

7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    İhtilafa düşülmesinin sebebi kaliteli bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış herhangi bir fark olmaması. Bu sebepten insanlar genelde kendi deneyimlerinden yola çıkıyorlar. Herkesin deneyimi de gerekli kalori, protein ve yağ alımı olduğu sürece başarılı olduğu için kendi deneyimlerini en verimli yol zannediyor herkes. Mesela Layne Norton defalarca doğal vücut geliştirme şampiyonu olmuş bir sporcu beslenmesi uzmanıdır ve günde 4 öğünün en verimli yol olduğunu, fakat öğün sayısının çok küçük farklar yarattığını, kafaya takılacak bir şey olmadığını söyler. Mark Rippetoe da 4 öğün iyidir der ama öğün sayısına fazla kafayı takmaz, yukarıda yazdığım isimlerin hepsi öğün sayısıyla gelişim arasında önemli bir bağlantı bulunmadığını, hayat tarzına nasıl uyuyorsa o şekilde yemeyi tavsiye ederler. Ama Türkiye dereceleri olan, çok sağlam fiziğe sahip, yüzlerce öğrenci yetiştirmiş ve 3 saatte bir yemenin en doğru yol olduğunu düşünen bir hocaya bunu mümkün değil kabul ettiremezsin. Veya antrenman sonrası basit şeker alan hoca da bunun en iyi yol olduğunu düşünür, protein alan da. İkisinin de elinde çift kör, randomize edilmiş, geniş katılımlı bilimsel deneylerin sonucu yoktur, kendi deneyimleri vardır var ikisi de kendi deneyiminde başarılı olmuştur.

Antrenman sonrası için en verimli yöntemin şeker ve protein almak olduğuna dair bir araştırma okumuştum ama ne kadar güvenilir bilmiyorum çünkü bu araştırmaların çoğunluğu supplement firmaları tarafından finanse ediliyor. Bildiğim şey şu, günlük kalori, protein ve yağ alımın sabit olduğu sürece antrenman sonrasında yediklerin bir şeyi değiştiriyorsa bile etkisi çok çok küçük olacaktır. Bu profesyonel yarışmacı için kariyer yapma ya da silinip gitme anlamına geldiği için önem arzedebilir, amatör, biraz güçleneyim, biraz sağlıklı olayım, biraz iyi görüneyim isteyen sporcunun ise kafa yorduğuna, antrenman çıkışı üzüm suyu peşine düştüğüne değmez. Antrenman öncesi ve sonrasına, öğün sayısına, yatmadan kaç saat önceye kadar yemek yenilebileceğine, yulafın mı kepek ekmeğinin mi, beyaz peynirin mi lorun mu daha verimli olduğuna yorulan kafayı günlük kaç kalori, kaç gr protein ve yağ aldığına yoranlar, fatsecret gibi bir uygulamayla kalori takibi yapanlar ve gidişata göre 2 haftada bir kalori miktarını ayarlayanlar diğer ayrıntıların pek önem taşımadığını, emin adımlarla amaçlarına yaklaştıklarını görecekler. Sadece kalori ve protein takibi yapmak forumdaki "gelişemiyorum :(((" başlıklarının çoğunluğunu engellere çünkü o başlıkları açanların hepsinin değilse de çoğunun tek yapmaları gereken daha çok yemek. Bunun yerine büyüme hormonunun salgılanma saatlerine veya antrenman sonrası basit şeker mi bileşik şeker mi, whey mi, tavuk mu gibi ayrıntılara kafayı takınca asıl önem taşıyan konular geri planda kalıyor.

Ekleme: Meraklısı post hoc safsatasını bir araştırabilir :)

wixxx, sthammer, Bekci ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  8. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    ilk önce sadece antrenman öncesi sonrası beslenmeyi değil genel olarak beslenmeyi düzgün tutmayı düşünmelisin su çok oluor çünki yeni baslıyanlar yeni sayılcak arkadaslar antrenman sonrası protein basit şeker yada karbo alımını düşünüorlar ki antrenman sonrası sadece whey alıp gelişim gösterceklerini düşünüorlar ancak gün içinde beslenme faktörünü hiç bir şekilde kendileri için gündeme getirmiorlar sonuc olarak işte bir videoda böyle denmişti basşka bir makalede böyle denmişti gibi gibi kısaca ilk önce yaptıgın sporu tam olarak öğrenmeye çalısıp gerekliliğini yaptık tan sonra bu kadar ince ayrıntaları kafaya takmanız daha yararlı olur

Bekci bunu beğendi.
  9. markus91

markus91 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    hocam aslında ne hikmetse 1 aydır spor bitiminde kreatin monohidratımı ve( kreatini spor sonrası kullanıyorum off günlerdede genelde öğlene doğru) glutamine i içiyorum yaklaşık bi 30 dk sonra protein tozumu içiyordum aslında bi bakıma videodakine benzer . Kreatin ve gutamine insülin tetiklermi gibi bi soru kaldı aklımda karbonhidrat değerleri ''0'' unflavored iki ürünümde
    ince ayrıntı ama merak oluyor bende genelde ,ncelerle kafamı yordum hep :)

10. ajn16

ajn16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    UZun uzadıya anlatmış işte adam . Takılma ince ayrıntılara..

11. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    ben zaten gün içindeki beslenmemi düzgün tutmaya çalışıyorum özellikle protein yönünden. Genel beslenmeyi düzgün tutmaya çalıştığım için ant. sonrası beslenme noktası da önemli bir yer teşkil ediyor benim için, umarım anlatabilmişimdir derdimi :)

12. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    hayır anladım ancak sen çok ince ayrıntılara takılıorsun suan denmek istenende beslenme düzenini düzgün tut sadece antrenman günleri değil her gün belli bir seviyeye ulaştığında yada hedeflerine yavas yavas yaklastığında işin ince ayrıntılarını ozaman düşünürsün tamam arastırman merak etmen cok iyi ama ince kısımlara gelene kadar merak edilecek daha önemli faktörler var gerek beslenmende gerek ise antrenmanlarda

Bekci bunu beğendi.
  13. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    aynı şeyleri konuşuyoruz aslında neyse teşekkürler yine de :)

redpack bunu beğendi.
  14. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    farkettim :D

ben ince ayrıntalara takılma die ısrar ederken sende merak ettiğini sölüorsun konu farklı cümlelerle yanı yere cıkıor:D

15. cli0gt

cli0gt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Kusura bakmazsanız ben bir şey daha sormak istiyorum.Ben uzun zamandır düzenli dergi okuyucusuyum muscle and fitness özellikle başka bir vg sitesinde muscle and fitnessın bir makalesini yayınlamışlar insülin ile ilgili antremandan sonra çikolatalı süt ve ya jelibonun insülin arttırarak kas yapımına yardımcı olduğunu yazmışlar dergide forum yöneticileri bunun yanlış olduğunu söylemiş burada da aynı kanı ortaya çıkıyor.Ben de bir kutu dergi var muscle and fitness baya para verdim bunlara aranızda takip eden var mı yani eğer yazdıkları hep böyleyse bir daha almayacağım bu dergiyi.

16. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Antrenmandan sonra kendine insülin enjekte edenler de var, glikozdan faydalanmayı arttırıp yağ depolanmasını azalttığını savunuyorlar. Tamam, insülin gerçekten anaboliktir ama gerektiği kadar insülin salgılayabilen ve insülin reseptörleri yeterince duyarlı olan bir insanda fazladan yükleme yapmak veya sırf insülin salgılansın diye basit şeker almasını önermek ne kadar faydalı olur, bu yükleme insülin direncini arttırır mı, güvenli dozu nedir, sinsülini arttırmak 1 yılda kaç kg fazladan kas alımını sağlar, buna değer mi? Bu sorulara tatmin edici yanıt veriyorlarsa amenna, verdiklerini sanmıyorum. Dediğim gibi, takılma bunlara, bunlar ayrıntı. Sonuçta dergiler para kazanmak için çıkartılır ve supplement firmaları tarafından finanse edilir. O dergilerde çalışan emekçilerin, faydalı olmaya çalışan insanların yanlış anlamalarını istemem, o yüzden kesiyorum.

17. gurbuz1

gurbuz1 Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    43
    İnsülin GH den çok daha anaboliktir bu kesin bir gerçek ama yağlandırdığı da öyle.Bana kalırsa antrenman sonrası 20-40 gr civarı basit şeker tüketimi yapılmalı tabi amaç definasyon değilse.

Ama bence asıl önemli olay şu:
    Diyelim ki A ve B kişileri antrenman yapacaklar.İkisininde kan şekeri değeri 120 mg/dl .Antrenmana başlıyorlar ve antremanın sonunda A nın kan şekeri 80 e , B nin kan şekeri 95 e düşüyor.İkiside bir miktar şeker tüketiyor ve A nın kan şekeri seviyesi 90 a yükseliyor.Yani kan şekeri dengede insülin salgılanmıyor.Ama B nin kan şekeri eşit şeker tüketiminde 105 e yükseliyor ve insülin salgılanmaya başlıyor.( İnsülin in 100 mg/dl değerinin üzerinde salgılandığını farz ederek yazdım.)

Yani demek istediğim önemli olan sizin kan şekeri seviyeniz ve amacınız.Tabi her antrenman sonrası kan şekerini ölçüp ona göre şeker almak saçma olur ama kendi şeker değerinizin değişkenliğini bilirsiniz seviyesini, ne kadar yükseldiğini vs. Bana kalırsa herkes kendine göre antrenman sonrası besin tüketimini ayarlamalı.

Not:Bunlar benim kendi düşüncelerim %100 doğru diye birşey yok yanlış olabilirler.

18. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Hep söylemisimdir,bu spor profesyonel olarak yapmadigin sürece basit bir spordur,agirlikleri alirsin kaldirir indirirsin bünyene görede saglikli bir beslenme düzeni saglarsin hepsi budur,bu sporu komplike hale getirmenin,zorlastirmanin,yediginiz her lokmayi saymanin,gr. hesabi yapmanin yukarda arkadaslarin yazdigi gibi cok cok bir etkisi olmucaktir.Yaptiginiz isten zevk almaya bakin gerisi yerli yerine oturucaktir.Daha bu spora baslar baslamaz ismini ilk defa duydugu,hormon,insülin,kh,protein gibi terimleri daha baslar baslamaz kafasina takan bir kisi bu isin icinden cikamaz,ve bir süre sonrada fazla SIKICI bularak bu sporu birakir.

redpack bunu beğendi.
  19. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul

aynen katılıor ve ekliorum daha sonraları daha dogrusu birkaç ay bir kaçsene beslenmeyi bile düzene oturtmamıs kşilerce sölene gelişemedim sanırım genetiğim izin vermedi gibi cümlelelrin yada ne yaptıysam olmadı gibi cümlelelrin kurulmasına yol acar

yukardada dediğim gibi ince ayrıntılara gelene kadar öğrenilcek arastırılcak ve uygulanacak bir çok sey hatta sayısız sey var iken gereksiz bir konu oluor öğrenmek istemek güzel ama sırada okadar cok sey varken sırası değil bu antrenmana tersten baslamaya benzer baslangıc programı yapmadan ileri seviye programından verim almak gibi

Bekci bunu beğendi.
  20. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    İnsülin en anabolik hormonlardan birisidir. Eğer yağ yakım döneminde değilsem GH ile İnsülin arasında tercih yapmam gerekse kesinlikle insülini seçerim. Konuyla pek alakası yok fakat insülinin istenmeyen etkilerinden korunmak için bazı maddelerde kullanılabilir. Ama bu maddeler amatörler için değildir.

Amatörlerin yapabileceği vücut zaten genetik sınırlarla bellidir. Günde 10 kilo ette yesen kutularla supplementte alsan sınırlarını aşman imkansıza yakındır. O yüzden kendinizi çok kasmanıza gerekte yok aslında. Üç saate bir yemişsin whey almılsın bunlar fasa fiso.

Bekci bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş