Büyüme Döneminde Beslenmede Yapılan Hata.

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve darknesssword tarafından 11 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    Arkadaslar uzun sùredir forumda bircok ùyenin beslenme programini takip ettim, ve bir zamanlar benimde yaptigim bir cok hatayi arkadaslarimizda gòrdùm..Burda seslenmek istedigim arkadaslar daha gelisimini tamamlamamis max. 24 yas alti arkadaslar..
    Biliyoruz ki bùyùme yaklasik 24 yasinda duruyor,bizim o zamana kadar en iyi gelisimimizi gostermemiz gerekir ki ilerde saglik sorunlari cekmeyelim , mesela kemiklerde gucsuzluk,bobrek ,karaciger yetmezligi vs.
    Hepimizin ortak olarak gerceklestirdigi bir sey var o da tavuk,yumurta,balik,peynir,sùt vs. besinlerden almamiz gereken proteini karsilamak,patates,makarna,pirinc,ekmektende karbo ihtiyacimizi karsilamak...Burda bir yanlis yok bunu biliyoruz cunku vg yapan bir gencin almasi gereken besinler bunlar.Fakat beslenme programlarinda eksik olan bir sey var oda sebze ve meyve, ya yazmayi unutuyorsunuz(eger bòyleyse bir progblem yok) yada yemiyorsunuz...

Bizim normalde (vg sporu yapmamis olsak) gùnde ortalama bir deger vercek olursak 2500 kcal almamiz gerekir..bu kalorinin icinde %55 karbo , %30 protein , %15 yag olmalidir.Ve en ònemlisi bu buyumemiz icin gerekli olan kalorinin icinde sebze meyvenin olmasi...biz vg sporu yaptigimiz icin bu kcali yine ort. bir deger vercek olursak 4000 e cikartiyoruz.Fakat bizim gòrdugum kadariyla yaptigimiz hata bu 4000 in sadece karbo olarak makarna-pilav-patates-yulaf , protein ve bir miktarda doymamis yagdan olusmasi , ama sebzeyi ihmal ediyoruz...Yani o 2000lik kismin icinde olmasi gereken sebzeyi almiyoruz..
    Bu yùzden arkadaslarimdan ricam beslenme programlarina basta brokoli ve enginar olmak ùzere bir cok sebze eklemeleri..

2. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Brokoli enginar ve diğerleri.

Hepinizden nefret ediyorum!! :) Hem de yulaftan nefret ettiğimden daha fazla nefret ediyorum :)

Spordaki hocam haftanın 3 günü mutlaka akşamları sebze ağırlıklı yemelisin dedi.

Sebze demek illa brokoli vs. iğrenç şeyler yemek demek değil. Seveceğiniz sebzeyi bulabilirsiniz. Ben şahsen ıspanağı çok severim. Ispanak olmasa bile salata yemeye çalışırım. Şahsen ben akşam sebze ihtiyacı için bir çoban salata bile yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

3. darknesssword

darknesssword Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Aydın
    jımraynor başta brokolı ve engınar dememın sebebı, c vıtamını ve karacıgere faydasıdır,tabıkıde ne yesek kárdır.. Ama yınede sadece salatayla gıderılcek bır sey gıbi gormuyorum sebze ıhtıyacını.:)

4. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    sıkı bir taş devri diyetçisi olarak enerji ihtiyacımı sebze(kalorisiz yeşillikler) + sızma zeytin yağı ve kaymaktan karşılıyorum
    karbonhidratı kalori amacıyla değil glikojen depolarım aşırı boşalmasın diğe kullanıyorum
    proteinse zaten bol
    günde en az 1 kilo yeşillik yiyorum

Sayfayı Paylaş