büyük trapez + dar omuz

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve thranduil tarafından 26 Kasım 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. thranduil

thranduil Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba, forumda pek yazmasamda uzun bi süredir takip ediyorum ve 1,5 yıldır bb ile ilgileniyorum...Neyse bu konuya benzer başlıkları inceledim fakat tam istediğim cevabı bulamadım... Benim sorunum doğuştan dar ve düşük omuzlar , rahatsız edici derecede büyük trapezler ve dolayısıyla kalın bir ense... Şunu da belirteyim bugüne kadar bir kere bile upright rowing, barbell,dumbbell shrug türü trapez hareketlerinden hiç birini yapmadım hatta 1 yıldır omuz bile çalışmıyorum hemen hemen ( sadece 2 haftada bir öne press yapıyorum) . Gelin görün ki trapezlerim hiç inmiyor üstüne daha da büyüdüler ve ensem anormal kalınlaştı ve bu da canımı çok sıkıyor... Sizce ensemi inceltmek, trapezleri azaltmak ve biraz da omuz gelişimi için ne yapabilirim ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, herkese kolay gelsin..

2. utku1043

utku1043 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    merak ettim

3. Tun4

Tun4 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Trapezin bu kadar büyümesinin sebebi bazı hareketlerinizi nizami yapmamanız olabilir. Savurarak yaptığımız gücümüzün yetmediği bir çok hareketin trapeze müdahale etme potansiyeli var, o yüzden mümkün olduğunca uygun ağırlıklar seçmeye çalışın. Trapezin nasıl küçülceği konusuna gelirsek normal şartlarda çalışmayan her kas küçülür. Omuz sorununu düzeltmek için yapmanız gereken en önemli şey deltoitlere yüklenmek. Ancak önceden belirttiğim gibi, özelliklede deltoit hareketlerinin trapeze vurma ihtimali yüksek tabi eğer nizami yapılmazsa.

4. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    yukarda arkadaşında belirttigi gibi hareketleri nizami yapabileceginiz agırlıklarla çalışın.
    bunun dışında omuzun butun bolgelerine aynı önemi verin ön omuz çoğu insanda daha fazla geliştirilen bölgedir.yan arka kısımada aynı önemi verirseniz omuzlar daha geniş görünecektir.
    ayrıca sırtada çok önem vermelisiniz.sırt kaslarıda omuzu geniş gösterir.

5. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Bendede çoğu hareket trapeze vuruyor ya :(

6. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Selamlar,

Benim bir arkadasım vardı, 3 ayda yaptıgı kanat kaslarını ben daha 2 senede yapamadım. Kimi kisilerin genetik yapıları gelisime cok yatkın oluyor. Senin de trapezler geliisme cok uygun. Anlasılan 1 verip 3 alıyorsun. Aslında bu uzulecek bir sey degil, ancak fazla gelisen kas grubu vucutta orantısız durunca, goze hos gelmeyebiliyor.

Benim tavsiyem, yan ve arka omuzları gelistirmek icin gerekli hareketleri nizami yap, ve makine ile calısarak izole hareketleri programına eklemen.

7. mixtime159

mixtime159 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    nizami şekilde yapmanı ve seni çok zorlamayacak ağırlıkla omuz hareketlerini yapmanı öneririm.

8. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Yukarda arkadaşlar güzel şeyler yazmışlar.Benimde tavsiyem ki bende uyguluyorum trapezlere overtraining yapmak. Bazen gaza gelip çok ağır omuz ve deadlift çalışmalarından sonra trapezlerimde bir gelişme olmasını engellemek için antreman sonunda aşırı çalıştırıyorum. Bu sayede geniş omuzların üstüne devasa trapezler oluşmuyor ve omuzlar normalden geniş duruyorlar. Kesinlikle tavsiye ederim. Bunun içinse dumbell shrug ı 4x25-30, önce barbell shrug 4x20-25, arkada barbell shrug 4x 20-25 olacak şekilde çalışıyorum.

9. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    bu iş biraz sakat değilmi

Sayfayı Paylaş