Bölgesel'mi tüm vücut'mu

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Boratelli tarafından 10 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. Boratelli

Boratelli Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar benim gittiğim spor salonunda ve gördüğüm bir çok spor salonunda program yazan hocalar bölgesel program yazıyor örn. 1.gün göğüs- biceps- 2.gün sırt- triceps gibi internetten bazı yerlerde okuduğum yazılarda haftanın üç günü tüm vücudu çalıştıran programla daha iyi bir gelişim sağlanacağı yazıyor. Sizlerin düşüncelerini öğrenmek istiyorum.

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Başlangıç aşamasında haftada 3 gün tüm vücut. Bu aşamada her antrenmanda ağırlık veya tekrar artışı olacaktır. Ağırlıklar artmaya başlayınca kaslar dinlenebilse bile eklemler ve sinir sistemi yeterince dinlenememeye başlar. Bunu artık her antrenmanda artış yaşanamamasıyla kendini gösterir. Bu aşamada vücudu 2'ye bölen programlar, alt vücut/üst/vücut veya itme/çekme bölümlemesine geçilmeli. Artık haftada 3 değil, haftada 2 kez ağırlık veya tekrar artışı gerçekleşmeye başlar. Ağırlıklar iyice artıp da tekrar vücut yeterince dinlenemediği, haftada 2 kez ağırlık veya tekrar artışı sağlanamadığı zaman veya aynı bölgeye haftada 2 kez girmenin eklemlere fazla yük bindirdiği hissedildiği zaman her bölgeyi haftada 1 kez çalışan programlara geçilebilir.

Bölgesel çalışmaya geçmek için bence çok erken davranılıyor. Zamanında benim de yaptığım bir hata.

3. Boratelli

Boratelli Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    yaptığın açıklama için çok teşekkür ederim.

4. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Denemeden bilemezsin . Tüm vücudun sadece baslangıc seviyesindeki kişilere önerilmesi ve bütün hocalarin genelde bölgesel program yazmasi özellikle de tek gün tek bölge programları tamamen magazinsel sacmaliklardan ileri geliyor . Naturel çalışan bu işi meslek haline getirmemiş bir kişi için haftada 3 gün bütün vucudu calıstıran(full body) veya push- pull - legs , upper-lower tarzı akla ve mantıga cok cok daha yatkın programlar varken gidip MR olympiaların antrenman programlarının izlenmesi şahsen bana hiç mantıklı gelmiyor. Mantıklı gelmeyen bir diğer şey ise TEK GÜn TEK BÖLGE calısmalarında toplama baktıgımızda örneğin pazartesi göğüs calısıldığında tekrar göğüs calismak icin 7 gün beklenmesi gerekiyor ki bu bana göre tamamen zaman kaybidir. Vucut geliştirme camiasında söylenmiş en büyük yalan belki de Full-Body calısmalarının sadece baslangıc seviyesinde olanlar için uygun olduğudur. Daha önce de benzeri bir konuda aynı örneği vermiştim yine vereceğim ki gerçeklerin her alanda olduğu gibi bodybuilding alanında da cok cok farkli olduğunu görün .

...from "How to Gain Weight, Train Hard, Get Massive"
    by Arnold Schwarzenegger
    as told to Gene Mozee (Ironman, March 1994)...

"Heavy movements stimulate the deep-lying muscle fibers that lighter movements never reach. The objective is to use fewer exercises, employ heavier poundages and train your whole body in one workout. I gained most of my weight and massiveness on a program of 10 exercises that I performed three times a week. After I reached a satisfactory bodyweight, I changed over to the more advanced split system and began training six days a week."

"If you need to put on 20 pounds or more, the following program is for you."

Gain-Weight Routine
    Squats 5 x 8,8,6,6,6
    Bench Presses 5 x 8,8,6,6,6
    Incline Presses 5 x 8,8,6,6,6
    Wide-Grip Chins 5 x 8-10
    Bent-Over Rows 5 x 8,8,6,6,6
    Behind-the-Neck-Presses 5 x 8,8,6,6,6
    Barbell Curls 5 x 8,8,6,6,6
    Lying Triceps Extensions 5 x 8,8,6,6,6
    Deadlifts 5 x 3-5 (building up to one max set)
    Machine Calf Raises 5 x 10-15

Özetle Arnold Schwarzenegger burada aldığı coğu kilo - kasın haftada 3 gün yaptığı bu program sayesinde olduğunu ve vücut ağırlığı - kas seviyesi istediği düzeye geldiğinde split yani bölgesel programa gecerek haftada 6 gün calısmaya basladığını söylüyor. Yani söylemeye calıstığı şey , vücudunun bu denli sağlam temeli olmasının bu denli ünlü olmasına sebep olacak seviyeye gelmesinin temelinde yatan şey streoidler vs. değil izlediği bu programlardır . Split calısmalarına sadece DETAYları halletmek için geçtiğini anlamak için dahi olmaya gerek yok . Magazinden bahsetmiştim şimdi tekrar değiniyorum . Hiç kimse arnold schwarzeneggerin bu programini ve bu konusmasini bilmez tam tersine googlede arama yaptıgğınızda arnoldun haftada 6 gün lük veya 5 günlük programlarindan baska bir şey bulamazsiniz ama bu Programi asla bulamazsiniz bunun için cok daha detayli araştırmalar yapmak gerekiyor. Görüldüğü gibi tamamen bir manipule icerisindeyiz . Ben eminim ki bircok kişi böyle bir yazıdan haberdar olsaydi gercekten Full-Body programlari baslangic asamasındakiler içindir diyenlerin sayısı belki de yarı yarıya az olurdu. UZUN OLDU LAKİN BUNU INSANLARA ANLATMAYA CALISIYORUM . HER GÖRDÜĞÜNÜZE İNANMAYIN VUCUT GELISTIRME CAMIASI ICIN DE OLSA INANMAYIN VE ARASTIRIN.

Arnold Schwarzenegger yukarıda vermiş olduğu programin ileri seviye olduğunu söylemekte. Başlangıc seviyesi için
    Beginner Routine
    Bent-knee Situps 1 x 15-25
    Squats 3 x 10
    Bench Presses 3 x 8-10
    Bent-Over Rows 3 x 8-10
    Military Presses 3 x 8-10
    Barbell Curls 3 x 8-10
    Deadlifts 2 x 10
    Machine Calf Raises 3 x 15-20
    Bent-leg Leg Raises 1 x 15-25

Daha ileri Seviye için

Squats 5 x 6-8
    Bench Presses 5 x 6-8
    Wide-Grip Chins
    or Pulldowns 5 x 8-10
    Behind-the-Neck-Presses 5 x 6-8
    Barbell Curls 5 x 6-8
    Lying Triceps Extensions 5 x 6-8
    Deadlifts 5 x 3-5 (building up to one max set)

Tarzında programlar önermekte ve anlasılacağı uzere tamamen Full-Body ve Temel (Compound) hareketler üzerine kurulmus programlardır.

Son düzenleme: 10 Ocak 2014
    freeagle, can4444, ALİSTANBUL ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ben de bunu anlatmaya çalışıyorum ama bölgesel çalışma o kadar sık kullanılıyor ki bunları anlatınca insanların inanası gelmiyor. Yukarıdaki mesajıma şunu da ekleyeyim, kastettiğim başlangıç aşamasının bitişinde 1rm olarak kendi ağırlığının 1.2-1.5 katı kadar bench press yapmaya başlıyor insanlar, yani başlangıç aşaması derken kastettiğim ilk bir ay değil. 180 boya 55-60 kilo olup da bölgesel çalışma programları hakkında yorum isteyen arkadaşlar umarım buraları okurlar.

6. sthammer

sthammer Guest

Naturel calisanlarin bir kas grubunu haftada sadece 1 kez uyarmasi, oldum olasi aklima yatmamistir, hicbir zaman o tip program uygulamadim..

Sersem1690 bunu beğendi.
  7. yasin ibrahim terzioğlu

yasin ibrahim terzioğlu Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    ankara
    çok güzel açıkladın sevgili kardeşim.

8. Boratelli

Boratelli Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    bana önerebileceğiniz bir program varmı hacim almada sorun yaşıyorum 1 yıldır bu sporu yapıyorum beslenmemde gayet iyi ama sonuç alamıyorum boyum 1,76 kilom 76kg

9. muratgullu

muratgullu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Help Desk
    Yer:
    Kayseri
    1 yıldır nasıl bir program uyguluyorsunuz?

10. Emreyesildagy09

Emreyesildagy09 Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Oslo
    en iyisi tüm vücut tabi biyere kadar

11. hakuk

hakuk Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İstanbul
    Bende 10 aydir bolgesel calisiyorum haftada tek gun gogus ama bolgeyi hasat ediyorum.

Mesela kollar +8cm buyudu
    Fullbody de o yogunlugu hacmi verebilirmiydim merak ediyorum

12. Emreyesildagy09

Emreyesildagy09 Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Oslo
    haftada en az 2 kez aynı kası çalıstırmak gerekiyor fullbodyde 3 kez çalıstırıyorsun istersen 4ede çıkabilirsin ama gerek kalmıyo

13. excreta

excreta Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Yaklaşık 4 5 aydır bölgesel çalıştım son 3 antremanımı yani haftanın 3 günü pazartesi çarşamba ve cuma günü ilk defa fullbody denedim cidden farkı hissettim keşke en baştan tüm vücut çalışsaymışım.İnternette gördüğüm bir videoda bu sporlar uğraşan ve kas bilimi okuyan arkadaşın bölgesel çalışmada protein sentezinin yerlerde olduğunu fullbody de tavan yaptığını söylediğini ve kasların 48 saat içinde kendini yenilediğini haftada 3 gün fullbody rahatlıkla yapılabileceğini izledim bakalım haziran ayına kadar iyi beslenmmeyle devam edicem

Sersem1690 bunu beğendi.
  14. Emircand62

Emircand62 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Ben 6 ay boyunca fullbody yaptim cok iyi hissetim herseyi fakat simdi kolay geliyor antreman bolgesele gecicem 3 gunluk cift bolge okul bitigindede 4/5 gunluk cift bolge iyidir eksik kaslari ikiser kere calistricam,cok takma kafana her turlu gelisirsin ama ilk 6 ay fullbody kal bence

15. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    protein sentezini arttıran şey testosteron hormonudur buda doğal sınırlar içerisinde fazla bir oynama olmaz
    kas bilimci çocuk sizi kandırıyor,ister full body yap ister split protein sentezinde hiçbir değişiklik olmaz

16. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    birazda ezber programların dışına çıkın. vücudunu herkes tanır zaten nasıl daha iyi gelişebileceğini vs. milas ben haftada 4 gün antreman yapıyorum 1.gün alt vücut + abs + kardiyo 2. üst vücut + hafif kardiyo tarzı.

17. Blues_harmonica

Blues_harmonica Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Ben kendim fullbody yapıyorum ilk ay programımı bitirdim ilk ayın sonunda 4 kilo aldım ve kaldırdığım ağırlıklarda güzel şekilde artış yaşadım. Bana şu vakştten itibaren kimse bölgesel şöyle iyidir böyle iyidir diye anlatamaz ben denedim gördüm tavsiye ediyorum faydasını görüyorum. Zaten tecrübeli abilerimiz açıklamayı yapmış siz mr.olimpia ya hazırlanmıyorsunuz diye :) daha fazla konuşmaya gerek yok :)

Sersem1690 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş