bölgesel zayıflamaya ihtiyacım var bel bölgesi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve adams tarafından 9 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. adams

adams Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar foruma yeni üye oldum bu işde de yeniyim; yaklaşık üç aydır bu sporla uğraşıyorum yediklerimede dikkat ediyorum ama bel bölgesindeki yerleşmiş yağlanmaya henüz çözüm bulamadım.Hangi hareketleri önerirsiniz.yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

2. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bölgesel zayıflama yoktur.

3. leo

leo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bölgesel çalışma

Bu işe yeni başlamış olman güzel çünkü bu spor diğer sporların temelini oluşturuyor
    devamını getirmeni tavsiye ederim.bahsettiğin bölge için 2 temel hareket
    önerebilirim sana dambıllarla yana eğilme ve sopa çevirme tekrarlarını çok
    yapmanda fayda var. :)

4. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Cardio ve Diet e dewam et.. baska türlü yaglar hep kalır

5. adams

adams Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tüm ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim yılmak yok

6. bozkurt28

bozkurt28 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    doktor
    Bolgesel zayiflama yada spot reduction imkansizdir,yani istersen hergun binlerce karin egzersizi yap yaglari sikistirmaktan yani comprime etmekten baska birsey olmaz,erimez.Cardio ve diet yapman gereken tek sey,tabiikide duzenli agrlik calismasiyla.basarilar.

7. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Re: bölgesel çalışma

Yanlış tavsiyeler...Sopa çevirmek ordaki yağları yakmaz, vakit kaybı. Hurafedir bunlar. Dambılla yana eğilme obliklerini (yan karın) güçlendirir ve faydalı bir harekettir. Fakat ordaki yağları eritmez.

8. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Bu bodybuıldıng ılgınc bır spor . Yenılenen bılgılere gore donemsel olarak bazı bılgılerı ve yaklasımları dogru kabul edıp aksını savunan yada soranlara
    hepımız o oyle degıl bı kere , son bılımsel arastırmalar sunu sunu soyluyor dıyoruz.

Bundan uzun zaman once egzersızler saatler surerdı, oyle sımdıkı gıbı 45 dk- 1 saatı gecmemelı dıye bır gorus yoktu. Eeee pekı Arnold baba kıtabında da yazdıgı gıbı yuksek kalorı aldıgı donemde uzun calısmalar yaparak hemen hergun hem yuzup hem splıt calısmalar yaparak nasıl olduda gelıstı. Gunumuzun revacta bılgısıne gore maxımum bır saatten sonra katabolık etkıye maruz kalıp ılerlemek yerıne kasları yıkıma ugramalıydı ????

Gene bunun gıbı zayıflamak ıle ılgılı goruslerımı nasıl zayıflanır yazımda uzun uzun anlattım, eskıden mesela tempolu uzun yuruyusun yanı aerobık calısma tarzı egzersızlerın daha cok zayıflattıgı dusunulurdu, ancak zayıflamanın temel kuralı gıren kalorıden daha fazla kalorı harcamak ve patlama calısmaları da
    cok daha yuksek kalorı harcattıgı ıcın bu konuda cok daha etkılı. Bu tabı demek degıl kı dıger calısmalar kılo vermeye yardımcı olmaz. Olur ama ne oranda onu tartısmak lazım.

Gelelım bolgesel zayıflama konusuna , bundan bır kac sene oncesıne kadar bolgesel zayıflama egzersızlerı sıddetle tavsıye edılır ve uygulanırdı, sonra bazı bılım adamları cıktılar hayır bolgesel calısma ve yag yakma yoktur dedıler, acıkcası benım bu konuda da suphelerım var. Cunku bu gorusun uzantısı olarak
    daha ılerı gıdıp kasların butun olarak calısma teorısını savunanlar var, yanı ornegın bıceps ıcın yok uzatma, gogus ıcın altını kesme dıye bır hareket yoktur dıyenler var.

Bense yaklasık 17-18 senelık tecrubeme dayanarak bellı hareket ve calısma prensıplerının kasları ıstedıgımız sekle sokmaya yaradıgını dusunuyorum, ayrıca
    bolgesel hareketlerın de etkılı olduguna ınanıyorum. Ancak burada hemen belırtmelıyım kı bolgesel calısma derken nasıl bır calısma kastettıgımız onemlı.

Evet sopa cevırme pek fazla etkılı degıldır, cunku burada harcadıgınız efor ıhmal edılebılecek derecede bır efordur. Ama ben sıze bolgesel baska bır calısma onereyım, kolaydan zora prensıbıne gore ufaktan baslayıp arttırarak bır antrenman sonunda cakı yapın, ama oyle kızlar gıbı oflaya poflaya degıl, bırısı ayaklarınıza vursun topugunuz yere vururcasına, dıger gun sonunda da telde ellerınızle kafanızın yanında tutarak dız cokup tapınma hareketı yapın, bunuda
    yuksek agırlıklarla yapın , vucut agırlıgınız yetmeyecek kadar yuksek agırlıklarla .

Her antrenmanın sonunda 5-6 set uygulayın, bır antrenmanda alt karın , dıgerınde ust karın calısmıs olacak . Yaklasık 2 ay sonra cakıda 5x25 ayaklarınıza
    hunharca vurularak yapacak ve tapınmada da gene 5x25 kendı agırlıgınızın ustunde bır agırlıkla bır partnerın dengeleyıcı destegını alarak yaptıgınız zaman
    beslenme alıskanlıklarınızı hıc degıstırmesenızde vucut yag oranınız aynı kalırken belınızde ıncelme ve aynada baklavaların gorunmeye basladıgını goreceksınız. Tek olcutunuz bunu yaparken kanter ıcınde kalacak kadar hırsla ve lımıtlerınızı zorlayarak calısmanız. Setlerde sayı saymayın tam kasılmayı hıssedene kadar yapın, eger bunu 20 tekrarda hala hıssetmıyorsanız yetersız dırence karsı calısıyorsunuz demektır.
    Dahada ıyı sonuclar ıstersenız dıyet yapın. Bolgesel ıncelme yoktur dıyenlere 2 ay sonra hayır efenım vardır dıyeceksınız.

Sonuca gıden yollar cok cesıtlıdır, bu olayı ben asfalt ve uzun yolla tepeyı asarak gıdılen engebelı ve zor yol gıbı goruyorum, asfalt yol klasık bısıklet cevırme
    ve hafıf tempolu cardıo egzersızlerı sopa cevırme vs., engebelı ama kısa yol ıse kısa surede yuksek efor sarfettıren yuksek yogunluk egersızlerı.
    Tepeyı asarken daha cok yorulacaksınız ama bı tarafınızı sakatlamazsanız hedefe daha hızlı ulasacaksınız.

SpiTTLe ve qiwert bunu beğendi.
  9. DÜREFŞAN1987

DÜREFŞAN1987 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    konya
    master hocam bayılıyorum sizin şu üslubunuza bir bodyci asla kız gibi idman yapmamalı idmanın hakkını vermeli benimde bel bölgesinde yaglanma çok 94 cm falan dediklerinizi aynen uygulayacagım boy 1.77 kilo 86 benim kol 39 falan bakalım uygulayacagım ve sizleride haberdar edecegim gelişmeden millet takmış kafayı cardiyo diyet zaten onları yapabilsem sorun yok sizin dediklerinizi uygulayacagım ve eminimkidegişiklik olacak teşekkürler saygılar

10. DÜREFŞAN1987

DÜREFŞAN1987 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    konya
    Master hocam bu çakı hareketi ve makaralı hareketin resimlerini koyabilirmisiniz ben tam bilmiyorum hareketleri saygılar teşekürler

11. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Bölgesel yağ yakımı yoktur! Ama sanılanın aksina bölgesel yağ yakımını hızlandıracak şeylerden biride o bölgeyi çalıştırmaktır...
    Evet karın hareketleri ile sadece ABS daki yağları yakmak mümkün değil. Yalnız Cardionun yanına en basitinden mekik felan bile ekleseniz o kasları sürekli çalıştırırsanız o bölgedeki yağ yakımını hızlandırır. Sadece mekik çekerek yağ yakamazsınız ama dediğim gibi cardio yağı yakar. Karnı çalıştırmaksa o bölgenin "yağ yakımında öncelikli bölge" olmasını sağlar.

Biraz araştırın. Diyorum. Yeni makaleleri ve tezleri okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

12. ExEcutE

ExEcutE Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar teknisyeni
    Yer:
    Kocaeli Profesyonel Fotoğrafçı
    Hocam bu çakı hareketi nasıl birşey forumda bulamadım çünkü.

13. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Aşağıdaki resmi görüyormusun? İşte o resimdekine benzer (çakı rsmini bulamadım ama buna benziyor) ayaklar yerden 20-25 cm yukarıda ve sırt üstü yatarken ellerin ensende bitişişk ve kafan yerden kesik pozisyonda bir nevi V şeklinde yerde karın kasların yanana kadar kalma hareketidir.

14. hardark

hardark Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle kardio ve diyet

bence cardio yap ama body günlerinin haricinde olsun bunu diyetle birleştirdiğinde idda ediyorum ben 1 ayda 11 kilo verdim doğru düzgün cardio yapmadan hemde diyet beyinde biter kendini buna şartlandırman lazım önce en fazla 1 hafta zorlanıyorsun sonra sen bile farkına varmıyorsun

koşu bandı yerine normal tepbolu koşuyu tavsiye ederim vucut yag yakımını 12 dakikdan sonra geciyor buda ayrı bir muamma

15. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Re: kesinlikle kardio ve diyet

Katılıyorum..5 günlük kayıp yaşanmadan önce buraya Özer Baysaling Hocadan hatırladığım kadarıyla cevap olarak yazmıştım..Özetle tekrarlarsak:

Bölgesel yağ yakımı eskiden beridir sanıldığının aksine son yıllarda bilim camiasında oluşan kanaate göre imkansız derecesindedir.
    Vücut , nabzı faydalı egzersiz sınırları arasında 12 dk. tuttuğumuzda yağ enzimleri üreterek yağ yakmaya başlıyor.Buda cardioya işaret ediyorki cardio çalışmasındaki başlangıç kısmı (ör: koşuyorsak yürümeden koşmaya başladığmız andan itibaren F.E.S.ulaşıldığındaki 12 dk) düşüldüğünde kalan 12 dk.dır.
    Faydalı egzersiz sınırını tanımlayacak olursak ;
    220 - Yaş = Maksimum Nabız alınır..
    Maksimum nabzın %50~%80 i arasındaki değerlerinde seyreden nabız aralığı faydalı egzersiz sınırı (F.E.S)olarak izah ediliyor.
    Ör: yaşı 20 olan birisi için 220-20 =200 Maks.Nabızdır..100~160 arası nabız değerleride bu kişinin F.E.S.dır.

Diğer bir yanılgıda hep bahsedilen mekik yada crunch ile çalışıldığında belde incelme diye görülen ama aslında yağların altındaki kasların belirginleşmesi ve sıkılaşmasından kaynaklanan görüntüdür..
    Yağda muhakkak kayıp olmuştur ama bu yağın sadece buradan atıldığını göstermez(belli değerler arasında yapılmışsa bu bölgeden de yağ atımı olmuştur ama tüm vücutla beraber)

Body yaparken yağlanıp sonradan diet yapmak oldukça zor bir hadisedir.Bu yüzden şahsen ben kimseye yağlanarak body yapmayı tavsiye etmiyorum..Baklavalar gözükmezse sıradan iri bir adam olup çıkıveriyoruz..

serdar2 bunu beğendi.
  16. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Bölgesel yağ yakımı yoktur! Ama sanılanın aksina bölgesel yağ yakımını hızlandıracak şeylerden biride o bölgeyi çalıştırmaktır...
    Evet karın hareketleri ile sadece ABS daki yağları yakmak mümkün değil. Yalnız Cardionun yanına en basitinden mekik felan bile ekleseniz o kasları sürekli çalıştırırsanız o bölgedeki yağ yakımını hızlandırır. Sadece mekik çekerek yağ yakamazsınız ama dediğim gibi cardio yağı yakar. Karnı çalıştırmaksa o bölgenin "yağ yakımında öncelikli bölge" olmasını sağlar.

Biraz araştırın. Diyorum. Yeni makaleleri ve tezleri okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Demıssınız, bu yazınızı dıkkatle okursanız bolgesel zayıflama vardır !

Yag nasıl yakılır yazımı okuyunuz, bu 12 dakıka konusu da bır efsanedır, orta ve dusuk tempolu calısmalar ıcın kurgulanmıstır, sız ısınmadan sonra cok yuksek bır dırence karsı kapasıtenızın %90 uzerınde bır calısma yaptıgınızda yag yakımı hemen baslar.

Burada onemlı olan toplamda vucuda gıren kalorı ıle harcanan kalorının durumudur. Gıren kalorı harcanandan azsa sız sadece gunde 15 dakıkalık sıkı bır antrenmanla bıle kılo verırsınız, bu prensıp zaten HIT teknıgının temel bakıs acısıdır.

Yenı makalelere gelınımıs son nokta ve mutlak gercek olarak bakmayın, yenı makalelerı bılmekle bırlıkte bundan 20 sene oncekı makalelerı de bılıyorum, o zaman kı yazılar da bılımın geldıgı en son noktaydı !

Bolgesel zayıflanabılır, bu konunun ıcıne toplam kalorı alımı ve tuketımı ve vucut tıplerıde gırdıgı ıcın cok bılınmeyenlı bır denklemdır, kısıye ozel program yapılmalıdır.

17. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Aşırı yağ atımlarınada dikkat etmek lazım gözümüzü açtığımızda beyin dış dünya ile yoğunlaşır görmek düşünmek konuşmak hareket etmek yeme işme vs vs gözümüzü kapattığımız anda artık içeri ile meşgul olur içeride ne eksikse tamamlamaya ne fazla ise azaltmaya çalışır örneğim bir yara varsa enerjiyi oraya aktarıp hızla kapanmasını sağlar yada aşırı bir yağ atılmış ise gerekli yerlere komut verir yada hafızaya alarak yenilen yemekteki yağ alma oranını yükseltir yada aşırı yağ alınmışsa metabolizmyayı hızlandırabilir yağ atımına yardımcı olması için

bölgesel yağ yakımı yoktur olmama sebebi beyin sisteminin sinirler sayesinde nerede ne kadar yağ olduğunu tespit etmesidir yakım esnasındada fazla yağ olan bölgeden fazla çekmeye başlar buda bizim işimize gelir :)

18. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Dikkat edersen Özer Baysaling'den özet bir yazıdır..Kendi ilimim olmayan yada tecrübe etmediğim konuda İdda etmeyi sevmem..

Bilim zamanında bölgesel yağ yakımı yoktur diyordu..Daha sonra aksini keşfetti..Dediğinden çıkan sonuç : Son yıllarda bilim tekrar eski tezine dönmüştür..

19. denemepass

denemepass Guest

Maaster arkadasima katiliyorum bende uzun bir sure sabah ve aksam 3 er set 60-70-80 ve daha sonra bir ara da 90 mekik denedim ama bir incelme olmadi simdi ise kilolarla deniyorum bir suredir ve kilo artirip zorlandikca farkettimki incelme basladi gobekte.
    Insallah boyle devam eder bakalim.
    Yalniz sunuda belirtiyim oyle cok dikkatli bir diyette yapmiyorum yemeye normal olarak devam ediyorum.
    Su siralar biraz dikkat etmeye basladim ne yedigime onunda etkisi olabilir bu incelmede.
    Herkese iyi calismalar.

20. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşım ben sana değişik bi tavsiyede bulanacağım ben bunu almanyada bi üniversitede yapılan çalışmalar sonucu iyi geldigini etkisinin olduğunu söylüyor söyleyen kişide orda doktorasını bunun üzerine yapmış bir kişi. bölgesel yağ yakma zayıflama diye bişeyin kanıtlandığı bi çalışma yok dedi fakat bu bel etrafına sarılan çeşitli aletler vardır sararsın titretir kimi terletir falan bunların kulanıldıktan sonra blgesel incelmenin gözlendiği söylemişti bende sormuştum ama cardio dan vaz geçme bunuda deneye bilirsin tabiki vucut dengesne zararı olabilir aşırı terlemenin orda olduğu için ter bezleri için fakat çokda sağlığını etkileyecek bi durum yaratmadan uygulaya bilirsin buda benim görüşüm olsun kolay gelsin

Sayfayı Paylaş