Böbrek Rahatsızlıkları

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve redpack tarafından 3 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. redpack
  Offline

  redpack Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2014
  Mesajlar:
  744
  Beğenileri:
  429
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  sporcu
  Yer:
  istanbul
  Vücudun kan filtreleme organıyla ilgili hastalıkların çoğu için bu düşünce geçerli: Böbreklerin filtreleme işlevi azaldığında ya da tamamen durduğunda, doktorlar bunu sebebini çoğu kez bilemezler. Gerçi şeker hastaları böbrek hastaları arasında en büyük grubu oluşturur. Ve diyabetik nefropati olarak tanımlanan bu rahatsızlığın yanısıra, hastaları uzun vadede diyalize götüren genellikle glomerül adı verilen böbrek cisimciklerinin kronik iltihaplanmalarıdır. Ama iltihaplanmaların bir enfeksiyonla alakası yoktur; birkaç istisna dışında, bu iltihaplanmaların neden sadece bazı insanlarda oluştuğu, diğerlerinde oluşmadığı bilinmemektedir.

  Ancak böbrek hastalıkları riskini bariz şekilde arttıran bir davranış şekli var: Sigara kullanımı. Böbrek hastalıkları arasında sadece nikotin bağımlılığından kaynaklananların oranı %31 olarak tahmin ediliyor.

  Birkaç yeni araştırma bunu doğrular nitelikte. Sigara kullananlarda, böbreklerin filtreleme işlevi daha çabuk düşer. Diğer yandan, böbrek hastaları zaten dolaşım sistemi rahatsızlıkları için daha büyük bir risk taşırlar; sigara da bunu arttırır.  Kaynak:

  - Cigarette smoking enhances increased urine albumin excretion as a risk factor for glomerular filtration rate decline in primary hypertension. American Journal of Medical Sciences 2005; 330:111-119.

  - Effects of smoking on renal function in patients with type 1 and type 2 diabetes mellitus. Nephrology Dialysis Transplantation 2005; 20:2414-2419.
   
 2. AnTiCoRe
  Offline

  AnTiCoRe Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  362
  Beğenileri:
  245
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Diş Hekimi
  Değerli üyemiz;

  Konunuz ilgili bölüme taşınmıştır.

  Önceki Bölüm : Çeşitli Makaleler

  Lütfen başlık açarken en doğru bölüme başlık açmaya özen gösteriniz.

  Anlayışınız için teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla
  BodyForumTR Ekibi
   
 3. thekinger
  Offline

  thekinger Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  639
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  38
  Böbrek rahatsızlığı olan birisi olarak konuya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı ve bilgilendirmeden dolayı teşekkür ederim.
   

Sayfayı Paylaş