Ayrı Kas Grubu

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve SWAGGY tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. SWAGGY

SWAGGY Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar şimdi bazıları antrenman günlerinde tek bir kas grubunu çalıştırıyo.Mesela bi gün göğüs bi gün ön kol bi gün arka kol gibi.Ama büyük kas grupları bile en fazla 72 saat dinlendiriliyoken her kas grubunun 1 hafta dinlendirilmesi bence fazla gibi.Sizce doğru mu?
    Benim çalışma şeklim şöyle:

salı:göğüs-bacak
    perşembe:ön kol-arka kol
    cuma:eek:muz sırt
    cumartesi:Tekrar göğüs bacak yapıyorum

Bu program doğru mudur arkadaşlar.Her antrenman çift bölge çalıştırılmalıysa eğer benim yaptığım ikililer doğru mudur?

umut05 bunu beğendi.
  2. mr.perfect

mr.perfect Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    43
    Her gün tek idman yapan adamların zaten her bölgesi yetesi gelişmiştir :D ve asıl amaç bu kas kütlesini korumaktır tabiki geliştirmekte onlar için önemli ama onların yaptığı ağır idmanları bizim yapmamız tabiki mümkün değil dolayısıyla onlar için bu uygun olan bu bi gün çalışmak ağır çalışmak . Senin idmanına gelince bana göretek eksiği pazar ve pazartesi art arda dinleniyor olman onun yerine cuma dinlensen bana göre daha iyi ama tabiki sen bilirsin başarılar :D

iihsan peker ve umut05 bunu beğendi.
  3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yürüttüğün mantık kesinlikle doğru. Doğal vücut geliştirmeden bahsediyorsak kaslar 48-72 saat içinde tekrar çalışılabilecek kıvama gelir. O yüzden başlangıç aşamasında haftada 3 gün full body çalışmak en iyisidir ve bu başlangıç dediğim 1-2 ay değil, 6-9 ay sürer. Şu var ki merkezi sinir sisteminin durumu kaslar gibi değil. Yüklenen ağırlık arttıkça sinirlerin dinlenme süresi uzar. Bir zaman sonra pazartesiden çarşambaya değil de pazartesiden perşembeye, salıdan cumaya ancak dinlenmiş hissetmeye başlanılır. Bu aşamaya gelince ilk splite geçilebilir ki bu da klasik 4-5 günlük splitler değil, her bölgeyi haftada 2 defa vuracak alt/üst, itme/çekme gibi splitlerdir. Ancak bundan aylar sonra, belki yıllar sonra kullanılan ağırlıklar iyice artınca vücut 3 günden daha uzun aralıklara ihtiyaç duyar. Bu aşamada her bölgeyi haftada 1 gün çalıştıracak splitler faydalı olur. Bundan öncesinde sadece zaman kaybı.

Yazdığımın hepsi doğal sporcular için geçerli. Steroid kullananlarda durum farklı.

umut05 bunu beğendi.
  4. SWAGGY

SWAGGY Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Her gün tek idman yapan adamların zaten her bölgesi yetesi gelişmiştir :D ve asıl amaç bu kas kütlesini korumaktır tabiki geliştirmekte onlar için önemli ama onların yaptığı ağır idmanları bizim yapmamız tabiki mümkün değil dolayısıyla onlar için bu uygun olan bu bi gün çalışmak ağır çalışmak . Senin idmanına gelince bana göretek eksiği pazar ve pazartesi art arda dinleniyor olman onun yerine cuma dinlensen bana göre daha iyi ama tabiki sen bilirsin başarılar :D

Bencede öyle.1 gün on 1 gün off şeklinde yapıcam ama ramazandan sonra.Şuan gittiğim salon 4 gün açık.Ramazandan sonra biraz daha uzak bi salona gidicem haftanın 7 günü var.Orda daha iyi bi ayarlama yapıcam :)
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2014 ---
    Yürüttüğün mantık kesinlikle doğru. Doğal vücut geliştirmeden bahsediyorsak kaslar 48-72 saat içinde tekrar çalışılabilecek kıvama gelir. O yüzden başlangıç aşamasında haftada 3 gün full body çalışmak en iyisidir ve bu başlangıç dediğim 1-2 ay değil, 6-9 ay sürer. Şu var ki merkezi sinir sisteminin durumu kaslar gibi değil. Yüklenen ağırlık arttıkça sinirlerin dinlenme süresi uzar. Bir zaman sonra pazartesiden çarşambaya değil de pazartesiden perşembeye, salıdan cumaya ancak dinlenmiş hissetmeye başlanılır. Bu aşamaya gelince ilk splite geçilebilir ki bu da klasik 4-5 günlük splitler değil, her bölgeyi haftada 2 defa vuracak alt/üst, itme/çekme gibi splitlerdir. Ancak bundan aylar sonra, belki yıllar sonra kullanılan ağırlıklar iyice artınca vücut 3 günden daha uzun aralıklara ihtiyaç duyar. Bu aşamada her bölgeyi haftada 1 gün çalıştıracak splitler faydalı olur. Bundan öncesinde sadece zaman kaybı.

Yazdığımın hepsi doğal sporcular için geçerli. Steroid kullananlarda durum farklı.

1 senem doldu.2 senemin ilk ayındayım nerdeyse.Mesela göğüs çalıştığımda ağır çalışıyorum ama vücut en azından 4 5 set daha istiyo.Yada sırt çalıştığımda sırt büyük bi kas grubu kolay kolay yorulmuyo yani o yöndende bana yeterli gelmiyo.Yani çalıştığım bölgeyi o gün hem yeterince yoramayıp hemde 1 hafta dinlendirmek bence yanlış.Şuanda uyguladığım program sence doğru mu yani günde 2 bölge ?

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    İki bölge arasında 4-5 gün kadar geçiyor, bence uygun. Ama alt vücut/üst vücut da deneyebilirsin. Bunda 3-4 günlük dinlenme olur. Daha iyi olabilir.

6. SWAGGY

SWAGGY Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Anladım yani mesela göğüs-bacak ön kol-karın arka kol-bilek tarzı ?

Sayfayı Paylaş