Aynaya Bakma Sendromu :)))

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve extreme_sports tarafından 18 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. extreme_sports

extreme_sports Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşlar, internette gezerken ilgimi çeken bir konuyla karşılaştım, sizinde ilginizi çekeceğini düşündüğümden paylaşmak istedim, umarım beğenirsiniz...

Aynaya Bakma Sendromu

Spor salonlarında devamlı aynaya bakan bayan ve erkekler....

Bu ay ki yazımda spor salonlarındaki her yerin ayna ile kaplanması ve spor yapanların aynaya bakma sendromu üzerinde durayım dedim!

Peki gerçekten aynaya bakma durumu psikolojik bir vakamı? yoksa gerçekten de mantıklı bir durum mu?

Öncelikle hareket yapılırken aynaya bakılması gayet mantıklı ve doğru hareket! Çünkü egzersizleri yaparken püf noktalardan biride hareketin doğru yapılması! Kişi egzersiz sırasında aynaya bakıp, hareketi doğru yapmayı sağlayarak kendini kontrol edebilmekte. Diğer bir önemli noktada dengeli bir şeklide hareketi yapmaktaki aynanın rolü.

Peki aynaya hareket sırasında değilde devamlı olarak bakan, kendını aynaya beğendiriyor gibi kollarını kasan, karın kaslarını açarak aynaya bakan erkekler ile bacak ve kalçalarına bakan bayanların durumu nolucek:) Bahsettiğim durumun hiç mi mantıklı açıklaması yok? Tabii ki var, egzersiz sırasında damarlardan kalbe pompalanan kan miktarı arttığı için damarlar genişler ve damarlar daha çok ortaya çıkar, aynı şekilde damarların büyümesine takiben kaslarda daha belirgin hale gelir. Tabii ki bu durumda insanın kendisini daha çok beğenmesi ve bu durumu aynaya bakarak çözümlemesi durumuna neden oluyor. Buda psikolojik olarak kişinin hedefine ulaşma yolunda pozitif bir durum oluşturuyor, yani kaslı yada zayıflamak hedefinde olan kişinin vücudundaki olumlu gelişmeyi görmesi ve hedefine emin adımlarla devam etmesi bu durumun olumlu yanlarından.

Benim egzersiz sırasında ayna karşısına geçip hareketi yapmaya veya gelişimine bakan kişilere bir lafım yok ama devamlı olarak orasını burasını açarak gerim gerim gerilen kişilere lafım! Tamam abicim çalıştın çabaladın bunu da hem sağa sola göstermeye hem de kendini tatmin etmek istiyorsun, ama herşeyinde bir sınırı var dimi! Fazla ayna sendromu yapmanın bir anlamı yok yani, hele bizm spor salonunda bir çocuk var allahım sen sabır dedirten şekilde yok göbeğini açar aynaya bakar, millete gösterir, yok kol kaslarını kasar şov yapar, ahanda bu gibi kişilere ben kompleksli kişiler grubuna sokuyorum, ee sende elaleme niye bakıyorsun dersiniz şimdide, görseniz dikkatinizi çekmemesinin imkanı yok yani!

Sizce aynaların görevleri bu kadar mı? Açıkçası tabii değil, bence en büyük faydası insanların birbirlerini aynadan kesme vakası:) açıkçası bende kızları bu durumdan faydalanıp, aynadan kesmiyorum değil yani! Ee kesiyoruzda noluyor diyorsanız, ünlü bir parfüm firmasınında dediği gibi “ gerisi siz kalmış”

Bu arada yazın iyice yaklaşması ile birlikte salonlarında işleri açıldı, salonlar için 3 müşteri tipinden olan yaz sendromuna yakalanan kişiler hemen spor salonlarında aldılar soluğu! Benim pek sevmediğim olan grup, kışın ve yazın yatar, nisanda spora başlayarak 3 aylık bir dönemde kendini bikini ve şorta hazırlar! Ama yinede görünüm açısından yaklaşılsada, spor yapan kişilerin artması açısından sevindirici bir durum! Peki diğer iki müşteri grubu nedir? Dediğinizi duyar gibi oldum, birinci grup yaz kış ayırt etmeden sağlıklı yaşam için düzenli olarak spor yapan kişilerden oluşuyor. Ahanda ben bu duruma giren tiplerdenim! İkinci grup ise yazın ara veren ekim gibi tekrar spora başlayıp haziranda bitiren grup, bu grup daha çok ev hanımları, okuyan kişi yani yazlıkçılar ve sıcağa gelemeyenlerden oluşuyor! Ama şu bir gerçek ki bence fast food beslenmesinin ve düzensiz yaşamın arttığı çağımızda sporun önemi dahada artacak ve Dünya da spor yapanların oranı sıralamasında ortalarda yer alan ülkemizin giderek bu sıralamada yükselmesi ve yükselecek olmasının gerektiği gerçeği! O yüzdende spor sektörünün önemi ve sayısı da artacak kanımca...

Evet yaz geliyor beyler bayanlar! Spora gittiğiniz günleri artırmanın tam sırası :)

(Alıntıdır)
    Çağdaş Gülpınar
    Sporfitness Editörü
    [email protected]

Sayfayı Paylaş