Ayak Kokusuna Son

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve saydam tarafından 3 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    İnsan piskolojisini bozan sağlık sorunlarının başında gelen ayak kokusunun dert olmaktan çıktığı, kokuyu 90 günde yok eden kremin satışının başladığı bildirildi.

Ayak kokusunu 90 güne kadar yok eden "Pediflex44" adı krem Türkiye'de satışa sunulduğundan bu yana yoğun ligi gördüğünü belirten Eczacı Gülseren Medet, yapılan çeşitli araştırmalarda Türkiye'de 14-50 yaş arası erkeklerin yüzde 80'inin, 20-45 yaş arası bayanların yüzde 25'inin ayak kokusu sorunu yaşadığı sonucunun ortaya çıktığını söyledi.

Bu verilerden sonra PedIflex44 adlı kremin iç piyasada da satılmaya başladığını ifade eden Gülseren Medet, kremin kullanımı hakkında şu bilgileri verdi:

"Pediflex 44 ayak kokusunu yok etmek için kullanılan bir krem, 4 mililitre olarak ambalajlanıyor ve bir defada tüketiliyor. Tek kullanımı 90 güne kadar etkili ve özelliğinden dolayı da dünyada ilk ve tek. Ayaklar yıkanıp nemli bırakılacak şekilde kurulandıktan sonra krem parmak aralarına, üstüne, tabanına ve topuklara sürülüyor. Krem cilde yedirilmiyor. Bir maske gibi sürülüyor. Ardından ayağa özel pamuklu dokuma çorap giydiriliyor. 24 saat sonra çıkarılıyor. Ayak bu sürede yıkanmamalı, çorap çıkarılmamalıdır. Bu uygulama düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde ayak kokusu sorunu 90 gün süreyle ortadan kalkar."

s

castorpollux bunu beğendi.
  2. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Bu yazıya birşey eklemek istiyorum..

Halk olarak ayak sağlığına önem vermiyoruz burası bilinen bir gerçek. Ancak biraz özenle bütün bu olumsuz etkiler yokedilebilir. Her banyodan çıkarken bol sabunla ayaklarınızı yıkayın. İyice kurulayın, gerekirse fön makinesi kullanın..Undotalk ile tamamen kuruduğunda pudralayın..Çorabınızın içine, uzun süre giyeceğiniz ayakkabınızın tabanını pudralayın..Kuru tutulması ve mantar oluşumunu engellemesi açısından yarralı olacaktır..Birçok ayak ve cilt rahatsızlığını bu uygulamayla rahatlıkla çözebilirsiniz..

Mantar yaraları için önce bir cilt doktoruna görünmeniz gerekmektedir..Anlattıklarım korumayla ilgilidir..

Trapez~ bunu beğendi.
  3. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    bu kremi veya buna benzer başka bir krem varsa onu kullanan bir arkadasım kesin faydasını görmüştü.

mantar konusuna gelecek olursak spor salonlarınde bir çok kişi ile aynı duşları kullanıyoruz ayak sağılığına önem vermeliyiz. bu mantar illeti kapması çok kolay kurtulması çok zor bir illet.

4. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Kullandığımız ayakkabı ve çoraplar da çok önemli hatta birinci sebep bu ikisidir.

5. wolkanaga

wolkanaga Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    boxer hakllısın sana katılıyorum:)çoraplarınızı hergün mümkünse 2 kere değiştirilir ve 2 günde 1 aynı ayakkabı kullanılırsa farkı ortaya çıkar bence..

6. ömer küçüktepe

ömer küçüktepe Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    eskişehir
    ayak kokusuna ve tere karşı yıllardır pudra kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım

7. max_rep

max_rep Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    43
    pediflex yeni bir ürün değil zaten 5-6 senedir olan bir ürün.Ben kullanıyorum 3 -4 ay rahat ediyorum.etkisi geçince tekrar alıyorum.Yılda 3-4 tane yetiyor.

8. spatuna

spatuna Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar size bir önerim olacak. Ben yaz kış havlu çorap giyiyorum ve inanın ayak kokusu sıfır. Havlu çorap teri emip çorap içi ve ayak arasında terin oluşmasını engelleyip burada bakteri üremesini azaltıyor olabilir.(öyle tahmin ediyorum) Ancak inanın ayak kokusundan eser yok.Tabi şöyle de düşünülebilir: "Sonuçta havlu çorap bu ve daha kalın daha fazla terletir" şeklinde ama ben gayet rahatım. Ayrıca "Okaysaraç" adlı üyenin dediği gibi ayaklarınızı sabunlu su ile yıkayın ve muhakkak kurulayın. Ayağın nemli kalması bakteri üremesine davetiyedir. Parmak aralarını özellikle kurulayın.
    Bir şey daha belirtmek istiyorum. Ayakkabı seçimide çok önemli burada. Dar,sıkı ayakkabıları almayın. Bu ayak sağlığı açısından kötü. Ayağın hava almasına yardımcı olan rahat yumuşak ve kullanışlı ayakkabılar seçin; ve de kendinize iyi bakın thums:

9. ynss

ynss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    zaten kaliteli ayakkabı ve terlik kullanır her gün çorap değiştirirseniz böyle bir sorun olmaz :)

10. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    90 gün ayak kokusuna son, 120 günde koku kalmaycak gibi şeyleri benim için hurafe...

aldım denedim, 1 hafta sonr ayaklara eski haline geldi, 30 gün bile değil...sadece 7 gün...

gençken hiç kokmayan ayaklarım 19 yaşından sonra bir anda kokmaya başladı, yıllarca uğraştım, deli gibi yıkadım olmadı...ayakkabılar için koku giderici york aletten aldım, güzel alet fakat sinekleri öldürüyor konunun kaynağı bataklığa dokunamıyordu haliyle...ama bazı metodlar işe yaradı. en az işe yarayandan en çok işe yarayana göre sıralıyorum.

1. yukardaki ayak ilacı+çorabı: 7 gün

2. potasyum permamganat, ya da ona benzer bir adı var. çok ucuz, eczanlerde de satılıyor, minik table. leğene 2 litre ılık suya 2-3 tane atıyosun, ayağını 15 dk içinde bekletiyosun. bunu 1 hafta boyunca her gün yapıyosun. 15 gün boyunca ayakların kokmuyor. ama kötü tarafı bu ilaç suda çözünükçe ayaklarını boyuyor, deri kısmı çok önemli değil hemen çıkıyor ama tırnaklara geçerse yandın zira oje gibi duruyor

3. kına+tuz... iyice karıştırıp ayaklarına geceden sürüyorsun, sabaha yıkayıp temniz çoraplarını giyiyorsun. etkisi 3 hafta sürebiliyor. ama yapılış sırasında kötü kokuyor, illaki bir ameliyat eldiveni gerekli atıalcak bir çorap şart, bir de ayakların kınalı duruyor. kışın uygulanabilir.

4. en ucuz - en etkili - en basit çözüm: asit borik toz.diğer üç seçenekte olduğu gibi yine kullanmadan evvel ayaklarını çok güzel sabunluyorsun, köpürte köpürte yıkıyorsun. sonra çok güzel kuruluyorsun, sonra parmak aralarına (yemeğe tuz eker gibi) serpiştiriyorsun, ayağının altına, sonra çorabın içine de serpiştiriyorsun. ardından çorapları giyiyorsun. bu kadar. bu işi akşamdan yaparsna çok daha iyi sabaha kadar çorapların içinde ayaklarınıdaki bakterileri öldürür. ben öyle yapıyorum. tabii asit tozunu ayakkabıların içine de serpiştirirsen iyi olur. zira ayak bakterilerinin önemli bir kısmı ayakkabılarda var. ordakileri de öldürmek lazım..yine onları da akşamdan yaparsna sabaha kadar etkisini gösterir.

Aylardır, 4 nolu seçeneği uyguluyorum, ayda bir. fazlasıyla yetiyor.

bir de en önemlisi bunu yapsan bile, çorapları her gün değiştir, olmuyorsa en fazla 2 günde bir. yien en fazla 2 günde bir ayakkabılar muhakkak değişecek, uzun süre kullanmayacağın ayakkabılara asit boriği bolca dök...mesela kış gelirken yazlıkları kaldırmadan önce yazlık ayakkabıların içine bolca sür, ellerinle ayakkabının içine iyice dağıt...

En önemlisi : kesinlikle asit boriği soluma, işlemi yaparken yüzüne, ellerine, ayaklarına, çoraplarına, ayakkabılarına fazla yaklaştırma...işlemler bitince ellerini bol sabunla yıka.

Bu iyiliğimi de unutma :D

Ayak kokusu utanılacak bir şey değil...ayak kokusu bir hastalık, herkesin başına gelebilir. Gençken milletin ayak kokusunu duyunca iğrenirdim, onları şimdi anlıyorum. büyük ihtimalle üniversite yurdunda kaptım...sizin de başınıza gelebilr, ayaklarınızın bugün kokmadığı yarın kokmayacağı anlamına gelmez..dikkatli olmak lazım.

Son düzenleme: 15 Ekim 2010
  11. Murat Cenkel

Murat Cenkel Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar, öncelikle forumda yeniyim. Bildiklerimi paylaşmak, bilmediklerimi öğrenmek güzel olacak.

Çorap ile ilgili olarak ABD'de yaşarken kullandığım bir çorap vardı. Marka Thorlo. Teri çok iyi emiyor ve ayağı inanılmaz rahat ettiriyor (Hem hava alma açısından hem de pedli olduğu için) Türkiye'ye gelmiş diye duydum ve çok sevindim. Ayağında terleme sorunu olanlara tavsiye ederim.

Ancak tabi ki bence de 1. kural sizin de belirttiğiniz üzere ayakları düzenli olarak yıkamak ve aynı çorabı 2 gün üst üste giymemek. Çünkü ayakkabı kokmaya başlarsa, daha sonra temiz çorap bile giyseniz, ayakkabıdaki koku çoraba siniyor yıkanana kadar.

12. Emre-Dylan

Emre-Dylan Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Kalite kontrol denetmeni
    Yer:
    Ankara
    Selamlar, bambu ağacından yapılan çoraplar v.b tekstil ürünler mevcut ülkemizde öneririm 4tl tanesi bambu ağacından iplik yapılıp sonrada çorap yapıyorlar kullanıyorum çok memnunum.

13. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Beyler ben burada gördüğüm bir öneri üzerine pudra sürmeye başladım gerçekten çok işe yaradı öneren arkadaşa teşekkürler. Bi de her gün ayakkabıyı değiştiriyiorum yani 2 tane var 1 gün 1 gün diye çok ayakkabımız yok tabi:D Tamam eve geldiğinde sıkıntı yokta dışarıdan direk 1 yere misafirliğe davet ediliyorsun ya da ne bileyim kız arkadaşı olanlar vs. için oraya gittin diyelim dışarıdan rezalet abi. Direk terlik ara dur yani terlik bulamazsan sıkıntı camlarda alınsa alınacak o koku bi süre sonra. İnşallah çok sıcaklarda da sorun yaşamam. Bu arada ayakkabı kalitesi farketmez abi 3-4 gün giy o ayakkabıyı sıcakta görelim kokmuyor mu.

14. metinav

metinav Üye

Beğenileri:
    471
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Lojistik
    Yer:
    Kocaeli
    Ayağı kokmayan insan olmaz...Fakat tahammül edilemeyecek derecede kokması başka rahatsız etmeyecek veya çok yakından hissedilebilecek şekilde kokması başka...Hergün ayaklarını yıkayan en azından duş alan ve düzenli çorap değiştiren bir insanın ayağı hastalık yoksa rahatsız edecek bir koku üretmez...Temizlik yapılmadığı (tırnak kesimi ve yıkamak gibi) için ve çok kalitesiz ayakkabı kullanıldığı için kokması gayet doğal...Ayakkabılar bez keten olmalı hava almalı.Yada kaliteli oğlak-kuzu derisi olmalı ayakta kokuya sebeb olmamalı...Sanmayın çok pahalı falan yok aynı normal ayakkabı fiyatına satılıyor alırken marka takıntısı yapmayanlar rahatlıkla bulurlar...Geçen spor ayakkabı ihtiyacım için mağazaları dolaştım istediğime uygun ne adidasta ne nike de ne puma da nede diğerlerinde ayakkabı bulamadım...Plastik ağırlıklı hava almayan veya tabanı çok kalitesiz hantal ayakkabılar var...Fiyatları zaten evlat acısı gibi... :) Neyse en son Adidas ta dışı keten ve deri karışımı bir model buldum aldım...Aynı paraya diğer yerli markalardan sırf deri 2 ayakkabı alınırdı...Günlük ayakkabı da değiştirebilirdik...Havadar olmasına dikkat edilirse koku oluşmaz...

Sayfayı Paylaş