Atatürk'ün Bursa Nutku!!! (Herkes Okumalı)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve CYBER_COUNTER tarafından 6 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. CYBER_COUNTER

CYBER_COUNTER Yeni Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Istanbul
    Slm arakadaşlar.
    Az Önce Tv de Atatürk'ün Bursa Nutkunu gördüm. Ülke olarak içinde bulunduğumuz durumu düşünürsek, bir kez daha okuyup hatırlamamız gerekir bence. İnternetten buldum ve aynen yazıyorum. Sizler de Lütfen olabildiğince cok arkadaşınıza gönderin.

Şubat 1933'te Bursa Ulucami'de toplanan 100 kadar irticacı camilerde Türkçe ezan okunmasına karşı bir ayaklanma girişiminde bulunurlar. Ayaklanma kısa sürede bastırılır. Atatürk Bursa'ya gider. Çekirge yolu üzerinde bulunan bir köşkte akşam yemeği yenildiği sırasında bir kişi Atatürk’e ayaklanmayla ilgili olarak şöyle diyecek olur: "Bursa gençliği olayı hemen bastıracaktı, fakat zabıta ve adliyeye olan güveninden ötürü..." Atatürk hemen konuşmakta olan kişinin sözünü keser ve aşağıdaki konuşmayı yapar:

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, "Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir" diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, "demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek"

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, "ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir."

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

Mustafa Kemal Atatürk
    Bursa, 5 Şubat 1933

KAYNAK
    www.devletim.com

kaslı cocuk bunu beğendi.
  2. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Bu nutkun içeriği tartışmalı bildiğim kadarıyla. Atatürk'ün bunları söylemediği de iddia ediliyor. Karışık konular..

3. emrah

emrah Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    istanbul
    paylasım ıcın saol bende oyle bır sey duymustum kesın degıl bunu soyledigi

4. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Bence bunu Atatürk dememiştir..

5. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Bu ıfadeler Ataturk'un genel bakıs acısına ve tarzına uymuyor, Ataturk hıc bır zaman bu kadar spezıfık davranıs tarzları uzerınde yonlendırmeler yapmamıstır, dıkkat edersenız hep genel konulara degınır.Bu yazının belkı ılk kısmı bır konsept ıcınde onun agzından cıkmıs olabılır, ancak devamındakı acık yonlendırme kesınlıkle eklemedır.

Bır kere o donemde polısın gelıp cumhurıyetcı bırısını tutuklaması dıye bır durum yoktu olamazdı, polıs henuz devrım ve cumhurıyetın polısı degıl ne demek , o donmedekı polıs emın olun bugunden cok daha fazla devrım ve cumhurıyet polısıydı cunku ortada guclu bır ırade, karsı cıkılamayacak br yonetım vardı.

Bunlar bugunku ınsanlara eylem gazı vermek ve bunun gucunude kendılerınde olmadıgı ıcın Ataturkun manevı sahsıyetınden almak ısteyen ınsanların duzmece ılavelerıdır.

Soylenenler ıcerık olarak tartısılır o ayrı, ama doktrınını kendı oz dınamıklerınden cıkaramayıpta bır tabu olan Ataturkun
    sozlerıne dayandırmak ısteyen kısılerın hangı noktada ve neden bu kadar ozguvenden yoksun olduklarını kendılerıne sormaları gerekır.

6. CYBER_COUNTER

CYBER_COUNTER Yeni Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Istanbul
    Yani "Ne mutlu Türk'üm diyene" sözünü etnik kimlik olayı gösterenler gibi, benzer şekilde bu da değiştirildi mi diyorsunuz arkadaşlar??

7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    emeğine saglık dostum belkide bu ulkede ataturku en çok anımsayan vg ciler spor ahlakını ondan aldığımıza eminim

Keşke buradada bir atatürk köşesi olsada orayı hepimiz doldursak ve atamıza şukranlığımızı belirtsek

8. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Söz konusu Bursa Nutku olayı gerçektir..

Adı her ne kadar nutuk olsada Bu sadece Atamızın sofrada arkadaşlarına yaptığı bir açıklamadır...

Yıllarca yasadışı örgütler bu nutku sömürdüler..Atatürkçüyüz işte Atatürkün dediklerini yapıyoruz dediler ve bir olay sonucunda söylenen konuşmayı kendilerine göre yorumladılar...

Söz Konusu Bursa Nutku ile ilgili olayı tam olarak okumak için...

Türk Milliyetçi Hareketinin Lideri Başbuğ Atatürk- Yusuf Koç/Ali Koç

Tarihi Gerçekler ışığında Belgelerle Mustafa Kemal Atatürk-Yusuf Koç/Ali Koç

Adlı kitapların mutlaka okunmasını tavsiye ederim...fiyatı en fazla 12 YTL her Türk Gencinin bu kitapları mutlaka okuması gerekir..

Ve son olarak bir parantez açarak şunu Belirteyim..Kitaplardan birinde Başbuğ ismi var..bu isimle ilgili olayda Kitap içerisinde verilmektedir..Bu ünvanı hiçbir siyasi parti lideri için düşünmeyin..Başbuğluk Ünvanını bizzat Atatürkün kendisi kabul etmiştir..kitaplarda ayrıntıları bulunmaktadır.

9. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Açıkcası böyle bi yaklaşım toplumda anarşi doğurur buda düzene ihtiyaç duyulan dönemlerde istenen en son şeydir

Türkiye devrimle kominizimle kurulmuşdur.Doğrudur ve gerekliydi de.
    ama Türkiyenin bu günkü durumda hala bunu savunmak çok yanlışdır.ne topraklarımız işgalde nede yöneticilerimiz buyruk altındadır.bence o dönemki olayları o dönemin çaresizliği içinde değerlendirmek gerekir.

ve unutulmasın devrim önce kendi çocuklarını yer

bence bu nutukdan cıkarılması gereken anlam herkezin kendi doğrularını savunmasından çok her Türkün "gerekirse" ülkesi için mücadele etmesi gerektiğidir

10. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Nefelis..ne devrimi ne komunizmi?

Türkiye Komunizmlemi kuruldu?

Karıştırmayın devrimi komunizmi..alakası falan yok..Bu ülke komunizm lafını hiçbir zaman kaldırmadı hatta d.gezmiş ide astı...böyle saçma yorumlarda bulunmayın..

Burası siyasi bir site değil...olayın aslını öğrenmek isteyen yukarda adını verdiğim kitapları alır okur...olayı öğrenir...

Ama kimse gelip burda komunizm propagandası yapmasın..Atatürkçülük,Atatürk ve komunizm birbirine zıt kavramlar...

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş