Aspartam güvenlidir !

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve sirkülasyon tarafından 13 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. sirkülasyon

sirkülasyon Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar bu splenda ile stevia çok az tat veriyor ve nerdeyse roket yakıtı fiyatına satılıyor yazık günah bunlara para vermeyin aspartam kullanın.

Bu forumda ve forumdaki insanların kafasında aspartamla ilgili çok yanlış bilgiler var.Bunun düzeltilmesi gerek buna adminler bile dahil belki de.Bu tamamen araştırmamaktan ileri gelmiyor,araştırırken uyduruk komplo teorisi sitelerine bakıp yanlış bilgilenmekten kaynaklanıyor.
    Aspartam piyasadaki en güvenli tatlandırıcıdır.En çok bilimsel çalışma aspartam üzerinde yapılmıştır ve hala da yapılmaktadır.
    Komplo teorileri,aslı astarı olmayan ufo belgeseli gibi belgeseller ,saçma iddialar,belki sukraloz,stevia,asesülfam...vs üreticilerinin finanse ettiği şarlatanlar dışında aspartamın zararlı olduğunu iddia eden kimse yok.Bilimsel çevrelerde ise tamamen güvenli olduğu söyleniyor ve bu yönde sayısız çalışma var.Bizi aydınlatacak olan, sayısı 200ün üzerinde olan bilimsel çalışmalardır.

Öncelikle aspartamın kana karışması bilimsel olarak mümkün değildir çünkü iki amino asit ve meyve asidinden oluşur.Bunlar yediğimiz hemen hemen herşeyde çok daha yüksek miktarlarda bulunur.Aspartamın alt parçaları kana karışır.Aspartam almasanız da aynı şeyler yine besinlerden çok daha fazla miktarlarda kana karışır.

Saçma sapan mitlere inanmayalım arkadaşlar.Aspartam güvenlidir.

Aspartam hem FDA hem EFSA onaylıdır.Ayrıca 150den fazla ülkedeki bu tip kurumlardan da güvenlidir onayı almıştır.

200ün üzerinde bilimsel çalışmada tamamen güvenli olduğu kanıtlanmıştır.

EFSA EFSA explains the Safety of Aspartame
    http://www.fda.gov/downloads/food/ingredientspackaginglabeling/foodadditivesingredients/ucm404380.pdf

Şu linklerde komplo teorileri ve komik iddiaları anlatıyor:

Correcting Internet Myths About Aspartame | Joslin Diabetes Center
    Aspartame controversy - Wikipedia, the free encyclopedia
    Aspartame – Truth vs Fiction « Science-Based Medicine
    Aspartame

Herşey ortadayken bu kadar komplo,tartışma,safsata hala internette dönüyorsa bu, başka bir tatlandırıcıyı üreten firmanın veya firmaların finanse etmesi dışında mümkün değil gibi görünüyor.Belki öyledir bilemiyorum veya insanoğlunun mistisizme merakı diyelim.

Ben 5 yıldır çayda,kahvede şeker yerine tepe tepe aspartam kullanıyorum.Günde en az 6-7 bardak çay,kahve içerim.Hiçbir yan etkisini görmedim çok da faydasını gördüm memnunum.

Splenda gibi çok pahalı değil,stevia gibi roket yakıtı fiyatında hiç değil.Hem ucuz,hem splenda gibi fazlası mide bulandırmıyor hem de şekerden korunuyorum.Bu safsatalar insanların beynini o kadar yıkamış ki üreticiler ticari olarak bu safsatadan bile faydalanıyorlar bazıları içinde aspartam olmayan ürünlerin üzerine aspartam içermez yazıyorlar ne kadar trajikomik aslında.

Şu videoyu da izleyelim ve artık bu saçmalığa son verelim paramız cebimizde kalsın :

Ben eczanelerde satılan candarel ve adını unuttuğum diğer iki markanın aspartamlarını kullanıyorum.hepsi fiyatı aynı 300lüğü 7,90tl.

Aspartame controversy - Wikipedia, the free encyclopedia

Sayfayı Paylaş