Askerlik?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Mestano tarafından 22 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bugün elime askerlik kağıdım geçti. Son yoklamamı yaptırmadığım için "yoklama kaçağı durumundaymışım". Malumunuz cezasıda ağır hapismiş. Ben 18 yaşındayım ve liseyi yeni bitirdim, son bir dersim kaldığı için diploma alamadım henüz. Memleketimdeki askerlik şubesindeki tanıdığımı aradım ve "askere çağırlıyorsun" dedi. Lisem bitmediği içinde tecil ettiremiyormuşum. Şaşırdım açıkçası...

2. txen10

txen10 Yeni Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    git askere bence;yani askerlik kendi görüşüm 70milyonluk bie ülkede profosyonel olmalı amaişte para olmayınca :)yada hortumlamaktan ödenek kalmayınca..mecburr askere biz gidiyoruz hata elin çapulcularıyla dağda biz uğraşıyoruz ''şehit''oluyorz.savaş olmadan nasıl şehit olunuyosa bukadarda kandırılmaz nerdeyse kurtuluş savaşında verdiğimiz şehit kadar asker ölcek.politik oyunlar ayağına yazık başka bişi demiyorum..amaişte hal buyken gitmende fayda var bence biran evel bitir gel önüne bakrsın genç yaşta hiç olmassa

3. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Zaten bildiğim kadarıyla bu durumda tecil ettirilmesine gerek yok, ettirilemiyor zaten. Yoklama için şubeye gidilmeli, yahut yabancı şubeden halledilebiliyorsa yoklama için yabancı şube kullanılmalı.

Zaten 18 yaşında kimseyi askere almıyorlar. Endişe edecek bir durum yok şimdilik anladığım kadarıyla.

Liseden mezun olunup herhangi bir ün iversiteye kaydolunduğu takdirde tecil işlemi gerçekleştirilebilir.

Bu arada ben askerliği bitirirken yeni askerlik kanunu kabul edilmişti, bir kaç şey değişti. Askere gidecek arkadaşlara geçmiş olsun diyorum, hava değişimi alırsanız eskisi gibi askerden düşmeyecek örneğin.

4. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Şu durumda önümüzdeki sene Kasım'da askerim. Peki diyelim yakalandım ve askerlik tarihim belli oldu, aradada liseyi bitirip üniversiteyi kazandım. O zaman ertelenir değil mi?

5. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    ertelenir üniversite onu tecil eder senin gitip tecil etmenede gerek kalmaz okul yapar o işlemleri ,

6. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bu durum hukuken nasıl bilmiyorum ama pratikte ilk yoklama kaçağı olduğu için yakalanan birisini görmedim ve duymadım.

Ayrıca bu durumda Kasım'da asker olunup olunmayacağı bilinemez, kasımda 4 tertipler gider. Ama şu an ASAL'da bulunup ilgili emirleri görmeyen hiç kimse kimin hangi tertip gideceğini bilemez, aynı şekilde ASAL'da şubelerden kendisine gönderilen isimleri bilmeden onların tertibini tayin edemeyecektir. Ama rahatlıkla bu durumdaki birinin önünde 1 sene vardır ki snırım bu da lise diplomasını almaya yeter, bu arada ÖSS'ye girilip bir yer kazanılırsa tecil için gerekli hakkda kazanılmış olur.

Yani yakalanma durumu olmaz, korkmadan bir şubeye gidilmeli. Şu an için herşey normal.

İlk yoklama değil de asker kaçağı durumuna düşülürse o zaman durum değişir.

7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Peki üniversite bittikten sonra 2 sene tecil hakkı otomatik mi devreye giriyor, yoksa bir müracatta bulunmak gerekli mi?

8. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bu yeni bir kanun. Önceden otomatik olarak bir sene varmış. Bu otomatik 1 sene tecil durumu halen geçerliymiş ancak 2 sene tecil ettirmek isteyenlerin talep etmesi önşartı getirilmiş. Şubenize var olan 2 yıl tecil hakkından yararlanmak istiyorum mealinde bi yazı gerekliymiş, ben bir arkadaşıma yollatmıştım onun ki oldu.

bonatschi bunu beğendi.
  9. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bildiğim kadarıyla üniversiteye kaydolmak için askerlik durum belgesi gerekiyor, yani bir sıkıntı varsa zaten kaydolamaz? Bu soru paradoks taşıyor, :)

Bir kere yoklama kaçağı olarak yakalanmak için son yoklama kaçağı olmak gerekir ki bu durumda Mestano'nun rahat 1 senesi var son yoklama kaçağı pozisyonuna düşmeden değerlendirebileceği.

10. yabanci

yabanci Yeni Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Bana diez -in söylediği sözü söylemek daha ii olur. İlk önce okul. Düşünüce en doğrusu bu. Bir binanın temelini kuramazsan üzerine hiç bir şey inşa edemezsin. Anladığımı kadarıyla baya gelişmişsin. Bence artık bu yıldan ciddi üniversiteye hazırlanmalısın. Askerlik sonra da olur.

11. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Ben son yoklama kaçağıyım...

12. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Son yoklama kaçağı olman için emsallerinin sevk edilmesi lazım, sanırım bu haberim yüreğine su serper :)

Ek: Durumunda sakıncalı bir vaziyet göremiyorum, şubeye gitmeni öneriyorum. Seni askere alamazlar şu anda. Son yoklama kaçağı olmak cezaya muciptir. Senin durumun ise değil.

Son düzenleme: 22 Kasım 2008
  13. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Lise eğitimim felan iyi, bunu iyi bir üniversiteyle taçlandırmak istiyorum zaten. Geçen sene girebilirdim birçok yere ama İtü'de iyi yerlere giremiyordum diye girmedim.

14. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Mestano, senin yerinde olsam bir üniversite bitirmeden hem de iyi bir bölüm-iyi bir üniversite bitirmeden gitmem askere.

Devlet atamaları yaparken kimin ne olduğuna işine yarayıp yaramayacağına bakıyor.

Benim geçen sene makina mühendisi giden tanıdığım memur gibi askerlik yaptı. Sabah 8 akşam 5. Haftasonu izinleri vs...

Yoksa kalıplı adam, lise mevzunu diyip seni komando yapıp doğuya yollama ihtimalleri yüksek.

Lise eğitiminin bir önemi yok, iyi bir bölüm ve iyi bir üniversite arıyorlar.

15. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    mestano, bu kadar korkmana gerek yok, seni alıp götürecek değiller..yarı yılda okulda sınavıı gecip, diplomanı alınca sorun kalmayacak..ondan sonra üniversiteye girince hemen tecil ettirirsin..iyi bir ünv ye girecegine cok inanıyorum, ama çalışırsan bu mümkün..

çalıştıktan sonra, itü, boğaziçi,odtü, bilkent vs.. bunların hepsine girersin..yeterki iyi çalış..mühendislik istiyorsan itü iyidir, odtü de iyidir, ama itü daha sayısalcı adamalr yetiştirir, daha piyasacı yetiştirir, odtü daha cok bilim adamı yetiştiriyor.özel ünvlerde cok iyi durumda şu an, hep iyi üniversitelerden hocaları satın aldılar..cogu profesör 2 üniversitede hocalık yapıyor şu anda..kısacası, çalış çalış çalış mestano, durma...

16. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Sleepy mesajın vesilesiyle bir kaç şey söylemek istiyorum :)

1-) Asker alma da liyakat kadar olmasa da torpilde etkili, maalesef. Ama gitgide azalıyor, inşallah hepten yok olacak.

2-) Artık zorunlu askerlik hizmetini komando olarak yapma olayı bitti. En son 88 tertipler Eğirdir'e alındı ve bundan sonra Kayseri Eğirdir vb. eğitim merkezleri kapılarını acemilere kapadı. Komando kadroları tamamen profesyonel askerden müteşekkil hale getiriliyor. Kaldı ki komandolukta kalıplı olmak pek önemli değildir, elbette ağır silahları rahatça taşıyacak insanlara da ihtiyaç var ama belirli sayıda aslında komandolukta kondisyon, koordinasyon ve atletik olma nitelikleri aranıyordu. Ayrıca iri olmak demek büyük ve kolay hedef olmak demektir. Bende komando olarak alınmıştım. Biliyor musunuz, zayıf bulduğumuz Peker Açıkalın'da komando olarak alınmış ve yanlış anlamadımsa eğitimde birinciliği bile varmış, dün televizyonda denk geldi. Ben şaşırmadım ama konuyu bilmeyenler şaşırabilir.

3- ) Asteğmen olarak yapılan askerlik hizmetleri genelde memuriyet gibi oluyor evet ama asteğmen olarak yapabilmek için iyi bir üniversite ve iyi bir bölüm mezunu olmak bunu garantilemiyor. Öncelikle doktor, veteriner vb. bölümden mezun olanlar %99 asteğmen olarak alınıyor diyebilirim, aynı şekilde çok iyi bir üniversiteden çok iyi derece ve özgeçmişle mezun olan kıymetli beyinleri de heba etmeyip en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyor askeriye. Onun haricinde asteğmen olmak için malumunuz sınavlara ve mülakatlara giriliyor. Piyade sınıfı gibi muharip sınıflara asteğmenleri daima genç alıyorlar artık, yaşlı piyade asteğmen binde bir çıkar. Ayrıca ben çok asteğmen olmak isteyip olamayan iyi üniversite mezunu ve asteğmen olmak istemediği, kısa dönem yapmak istediği halde asteğmen olan asker gördüm. Bulunduğum yerde bu böyle insanlar bolca vardı :)

Son düzenleme: 22 Kasım 2008
  17. AKYOL

AKYOL Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Cem Bialetti A.Ş. Firmasının Ege Bölge Satış Yönet
    Yer:
    İZMİR
    Mestano Merhaba ; Yazını okuyunca kendi askerlik yıllarım geldi aklıma. ben 94 yılında 9 Eylül İ .İ.B.F. mezunu olarak 95 yılında kısa dönem askere alındım. Beni F**a S.A.T olarak seçtiler ve sonrasında kısa dönem asker olmadığımı niye söylemediğim hakkında komutanlardan bir hayli azar işitttim. Askerlik kutsal bir görev keşke bin canım olsada, binini şehit olarak bu vatana feda edebilsem. Şimdiki kanunları bilmiyorum ama , senin hakkında Allah gönlüne göre versin diyorum kardeşim. Saygılarımla.

18. Tripcan

Tripcan Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul / Ataşehir

Üniversite için askerlikle ilgili hiçbir işlem yapmanız gerekmiyor , asker kaçağı iken kazan yine girersin kimse birşey sormaz-istemez.Kayıtta problem yaşamazsınız.

Veya hali hazırda herhangi bir milli eğitim kuruluşunun (i.ö-lise-üni) parçasıysanız (alttan dersi olan liseli , harcını yatırmadığı için mezun olamayan üniversiteli gibi) yine hiçbirşey yapmıyorsunuz...

Yine ekliyeyim şunuda , herhangi bir üniversiteyi kazandığınız takdirdede tecil ettirmiyorsunuz hiçbirşekilde , sizin yerinize gerekli şubeye üniversite gerekli bilgileri yollayıp işlemleri yapıyor , tecil ettirmeniz için tek geçerli durum ; eğitim-öğretim hayatınız tamamlanmıştır sıra vatani görevinize gelmiştir... Eğer bu durumdaysanız ve hazır hissetmiyorsanız askerlik şubesine gidip 2 senelik her vatandaşın sahip olduğu tecil hakkını kullanabiliyorsunuz....

Tecil ettirmiş , tecili bitmiş ve hala kaçaksanız , büyük geçmiş olsun hapis cezası almazsınız ama canınıza okurlar...

Son düzenleme: 23 Kasım 2008
    Mestano bunu beğendi.
  19. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben AÖF'ye kaydolurken istediler. Demek ki diğer üniversiteler istemiyor.

20. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Evet, gaddarkemal yukarıdakileri yazman iyi olmuş.

Açıkçası pek düşünerek yazmadım o mesajımı. Şimdi hatırladım, geçen sene haberlerde izlemiştim. Dediğin gibi komandoluk sistemi değişti. Bunda 1 veya 2 sene önceydi sanırım. Tam hatırlamıyorum.
    Doğuda verilen ağır kayıların etkisi büyük. Yeni erleri komando yapıp yollamışlardı ve birçoğu şehit olmuştu. Ruhları şaad olsun.

... ve evet kalıp da o kadar önemli değil gerçekten. MİT' in ajanlarını bile aksine ufak ve yapısız insanlardan seçtiğini duymuştum. Gizlenmesi kolay, dikkat çekmeyen insanlar daha avantajlıydı sanırım.

Kusura bakmayın arkadaşlar.

Tekrar teşekkürler gaddarkemal:)

gaddarkemal bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş