Askerlik :roll:

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve zaen83 tarafından 1 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Herkese merhaba.

Ben bu dönem mezun oldum ve bugün okulumdan çıkışımı tamamen aldım. Şu an okul ile hiçbir bağlantım kalmadı. 8) Ama sevinsem mi yoksa üzülsem mi anlayamadım. Beklememek için askere gitmek için başvurmayı düşünüyorum. Askerliğimi tamamlamadan kariyerim adına güzel bir iş bulamam. Zaten askere gitmem için evde annem ve babam üzerimde çok büyük bir baskı kuruyor. :roll: Babam ne zaman görse askerlik ne olacak diyor. :badgrin: Bu yüzden size birkaç sorum olacak. :)

1) Şimdi teslim olsam en erken ne zaman askere alınırım acaba? Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim, ve Aralık dönemleri var. Ağustostan önce giderim diye korkuyorum. Ama Aralıktan sonra olur diye de korkuyorum. :) Ağustos, Ekim yada Aralık aylarından birisine düşürmek istiyorum. Sizce Nisan yada Haziranda askere alınma olasılığım yüksek mi?

2) 4 yıllık bir üniversiteyi bitirdiğim için askerliğimi Yedek Subay olarak yapmaya çalışacağım ve sınavına gireceğim. Ama bu sınavlar ne zaman oluyor? İşletme mezunuyum yedek subay olmam zor mu?

3) Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sitesinde Yedek Subaylık 18 ay diye yazıyor. Benim bildiğim 12 ay olması lazım, yanılıyor muyum? :p

4) Yedek Subay olmak için hangi kişilik özellikleri gerekiyor? Ben saygılı, sevecen ve güler yüzlü biriyim. Sert bir tipim yok. :D 22 yaşındayım ama beni tanımayanlar 18 yaşında gösteriyorsun diyor. Vücudum aslında iri sayılır ama yüzüm çocuksu. Mülakat yapıyorlar sanırım. Sizce şansım düşük mü?

5) Gerçekten kütüğe göre mi askerliği yağacağım yer belli oluyor. Eğer öyle ise ben İstanbul'da oturuyorum ama kütüğüm Iğdır. :badgrin: Sizin kütüğünüz nerdeydi ve nerede askerliğinizi yaptınız? Paylaşırsanız sevinirim. :)

6) Sağlık muayenesi ne zaman yapılıyor?

7) Haftaya askerlik şubesine gideceğim, bana neler tavsiye edersiniz?

8 ) Askerde vücut geliştirmeye devam edebilme şansım var mı? Bildiğim kadarıyla askerde vücut geliştirme salonu var. O salondan kimden yararlanabiliyor? Yedek subay olabilirsem 3 aylık eğitimin sonucunda lojmanda kalabiliyorum sanırım. Öyle olursa geceleri kendi evimde çalışabilir miyim?

Yardımcı olursanız çok sevineceğim. 8) Teşekkürler.

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Zaen83, sayısız soru sormuşsun, bu kadar ince düşünmen iyi bir şey değil bence, ben askere gitmeye karar verdim, başvurumu yaptım ve üzerine hiç düşünmeye fırsat bulamadan kendimi askerde buldum.
    İlk olarak, Nisan ayında askere alınman hemen hemen imkansız, hatta torpilin yoksa, adını koyalım imkansız, ama Ağustos için şimdi başvurursan kolaylıkla alınırsın askere. Bu durumda 12 Ağustos 2006 tarihinde birliğine teslim olmuş olursun.
    Neye göre belli olacak 12 Ağustos'ta nerede askerlik yapacağın?
    30 Temmuz-1 Ağustos-2 Ağustos tarihlerinden birisinde, Tuzla Piyade Okulunda yazılı (çoktan seçmeli sınava gireceksin, yedek subay adayı olarak)
    50 tane soru yanıtlayacaksın, bu sorulardan, sayısal becerilerini ölçenleri olduğu gibi, kişilik özelliklerini ölçenlerde var.
    Sınavda mantık soruları dışında doğru cevabı kesin olan sorular yok.
    Bu sorular kişilik özelliğini belirliyorlar.
    Yedek Subay yapıp yapmak istemediğinide işaretliyorsun.
    Hangi Sınıfta Askerlik yapmak istediğini belirtiyorsun.
    Komando olarak yapıp yapmak istemediğini belirliyorsun.
    Ben kendim, Yedek Subaylık ve Komando işaretledim, her ikiside oldu.
    Yedek Subay işaretlersen, büyük ihtimalle alırlar seni Yedek Subay olarak, bir çok arkadaşıma yedek subaylık tavsiye ettim, bu seçeneği seçenlerin hepsi yedek subay olarak yaptılar.
    TSK'da yedek subaylık 12 ay.
    Bunun 1 ile 3 ayı eğitim, geri kalanı kıtana giderek göreve başlıyorsun.
    Yedek Subay olursan, askerliğini nerede yapacağının kütüğünle bir ilgisi olmaz, zira Piyade Komando olursan Eğirdir'e, Jandarma Komando olursan önce Tuzla'ya sonra Foça'ya, Levazım olursan İstanbul Küçükyalı'ya ve ordan sonrada eğitim dönemi sonucunda çekeceğin kuraya göre yapacaksın askerliğini.
    Alacağın maaş, 900 YTL. ile 1300 YTL. arasinda olacak net olarak (en yüksek jandarma komando), personel en düşüklerden, öğrencilik döneminde ise ayda sadece 30 YTL. civarı birşey verecekler.
    Askerde kondüsyonun artacak, Yedek Subay olunca sporun kralını yaparsın masa başı görevin olsa bile, akşam spor salonuna gidersin. Komando olursan zaten sana hayatında yapmadığın sporu yaptıracaklar merak etme.
    Hayırlısı olsun senin ve vatanımız için, bol şans ;)

3. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Karasan aklıma bir soru geldi hemen sorayım. Şimdi anlattığın kadarıyla masa başı askerlik bile yapsam akşamları bodye gidebileceğim. Maaşım da var. Peki protein tozu, creatine falan tarzı şeyleri askerdeyken satın alabilirmiyiz? Eğer bu da evet ise, askerlikte baya sağlam kas yapılır gibi geliyor.

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Blitz, Yedek Subaylığın memurluktan bir farkı yok, görev yaptığın birliğe göre, saat 17.00'de görevin bitiyor.
    ama sen, Sason Komando Taburunda askerlik yaparsan, ya da sınır karakolunda görev yaparsan, stresten erirsin, protein tozu almayı düşünemezsin bile.
    ama büyük ihtimalle böyle birşey olmaz, ben kastamonuda görev yaptım, bölük komutanıyla aram mükemmeldi, ayın iki haftasonu istanbuldaydım, haaa, ben paramı protein tozlarına ayırmadım, hayatımı yaşadım, ama sen dersen ki sevgilimi görmeye kaçmam istanbul'a, hayatım spor olur, ben sana diyeyim, en kralını yaparsın :D
    Sana bir kaç biceps pozumu göstericem, bilgisayara aktarabilsem, hayatımın en define kollarına askerde sahip oldum, spor yönünden sıkıntın olmaz dostum :D

spudd webb bunu beğendi.
  5. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Evet ben biraz detaycıyım da ondan en ince ayrıntısına kadar hesap ediyorum. :badgrin:

Yedek subay olunca sadece komando mu olunuyor? Ayrıca şuan boyum 1.76 kilom da 70kg. Komando olmak için belirli standartlar var mı?

6. tito ortiz

tito ortiz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    hayır kardeş komando olmak gibi bi zorunluluğun yok başka bişey olarakda yapabilirsin örneğin hava istikham,jandarma vb..
    benimde abim şu an askerlik yapıyo yedek subay olarak,karasanında dediği gibi yedeksubay olarak yapmak istiyosan eğer sınava girersin ve yedeksubay olursun..çevremde isteyen kim varsa oldu ;)

7. uayz_alper

uayz_alper Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    bilgisayar teknik servis
    Yer:
    İstanbul
    Yedek subay olarak yapmazsak kaç ay yapıcaz 6 ay zannedersem 4 yıllıklar için bide açık öğretimden bitirmek farkedermi.

8. glory

glory Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    keşke biri şu sistemini genel hatlarıyla bir anlatsa.. nasıl şöyle olunur veya boyle olunur o tip durumlarda ne olur gibi

9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    açık öğretim bitirenler kısa dönem erbaş olarak yaparlar..bunun kanuni tarafı nedir bilmiyorum ama teamül bu yönde..

10. glory

glory Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    birde kütüğü doguda olan batıya batıda olan diye bir genelleme var . bunun dogruluk payı nedir????

kas kütlesini koruyabilmeyi düşünürsek gelebilecek en kötüsü hangisidir?

11. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Diez onu kim demişse, benden selam söyle, açık öğretim mezunu bir çok yedek subay tanıdım askerliğimde, örgün eğitim mezunu birisiyle aynı şekilde değerlendiriliyor açık öğretim mezunları.
    Askerlikle ilgili son derece detaylı bir yazı yazmıştım yukarılarda Glory, yeterli gelmediyse, kafa takılan sorularda yardımcı olmaya çalışırım.

12. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    diez karasan haklı açık öğretim okuyan birisi normal bir üniversitede okuyan birisiyle tamamen aynı haklara sahip bende açık öğretim okuyorum tercih etmemdeki sebep tamamen hakların aynı olmasıydı.

bu arada askerlikle ilgili çok baslık oldu bir tanesini genel baslık olarak kullansak veya yeni bi sabit baslıkta hepsi toplanamazmı?

13. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    ben askerliği tunceli hozatta yaptım. askerlik şubesinde idim. şube başkanı olarak, yedek subaydım. ilçede halk eğitim merkezinin ve 51nci iç güvenlik tugayının spor salonları vardı. uzun süre takılamadım ama 3-4 ay gitmiştim.

aö fakültesi mezunları da yedek subay olabilirler. yedek subay alımları ilk önce silahlı kuvvetlerin ihtiyacına göre ikincisi kişinin isteyip istememesi üçüncüsü ise yapılan sınavdaki başarıya göre...eğer o dönem mezun olduğunuz branştan yedek subay ihtiyacı fazla ise, mesela matematikçi iseniz ve o dönem topçu sınıfı ihtiyacı fazla ise yedek subay olma şansınız yada şanssızlığınız artar, sınavda embesil de çıksanınz ki o sınav IQ ölçmeye yönelik yedek subay sınıfına ayrılırsınız. bazı aklı evveller girilen bu sınav ile seçildiklerini zannetiklerinden seçilmemek için tüm soruları yanlış yaparlar.....

14. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    AÖF diğer üniversitelilerle aynı hakalra sahip.AÖf yönetmeliğinin 24.maddesinde bunu kesin olarak belirtmiş.
    Kütük konusunda şöyle diyim.bizim arkadaş gitti.liseden mezun oldu öss de bir yeri kazanamadı.kütük Malatya da Ankara da oturuyor Kayseri de yaptı acemiliği.şimdi Kıbrıs ta çavuş

Sayfayı Paylaş