Arnold'ı Hiç Böyle Görmediniz Ama Evde Denemeyin!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Karasan tarafından 18 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
 1. Karasan
  Offline

  Karasan Özel Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.597
  Beğenileri:
  2.074
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]


  Evet arkadaşlar, Arnold bu resimde, 250 poundluk (113,5 kg.) bir halterle, cheat curl yaparken görülüyor.
  Ansiklopedisinde, bu kilo ile 6-8 tekrar,
  125 kiloyla ise 5 tekrar cheat curl yaptığını belirtiyor.

  Bence önemli bir konu, Arnold Bir Vücutçunun Eğitimi adlı kitabında, nizami tekrarları savunur, aman az kilo olsun bizim olsun der.
  Ancak gördüğünüz gibi, özellikle ilk 5 senesinde, yani sonradan yontacağı muazzam kütleyi oluştururken, cheating'den bolca yararlanmış.
  Sonraki dönemlerdede kullanmış, mesela nizami olarak barbell curl yaptıktan sonra, ilerleyen setlerde, bu şekilde, ciddi oranda hareketi bozarak, çok ağır kilolara girermiş.

  Bu bence üzerinde düşünülmesi gereken bir husus, salonlarda, hareketi biraz bozduğumuz zaman büyüklerimiz hemen kulağımızı çekerdi, ancak ben bir çok yarışmacının çok sık olarak cheating yaptığını gördüm, kendimde bundan büyük oranda fayda sağlıyorum.

  Bence bu konuyu tartışmaya açmamız lazım, özellikle Flexor'un fikirlerini merak ediyorum.
  Kendisi çok ağır kilolar yerine az dinlenerek, adaleleri kanla doldurmayı ve şişkinliği idman boyunca koruyacak şekilde seri şekilde çalışmayı savunuyor anladığım kadarıyla.
  Arnold'da aslında buna benzer çalışıyordu, ancak resimdede görüldüğü üzere süper ağır kilolara girdiği zamanlarda oluyordu ve bunu sık sık yaptığını belirtiyor.

  Sizler neler düşünüyorsunuz, cheating ne zaman yapılmalı, ne kadar yapılmalı, kütle gelişiminde ne kadar yeri var bu olayın?

  Not: Elbette öncesinde çok iyi bir ısınmanın temel şart olduğunu herkesin bildiğini varsayıyorum.
   
  Ocensers, Snoop_Dogg, desidero ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. gymnast
  Offline

  gymnast Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2005
  Mesajlar:
  356
  Beğenileri:
  536
  Ödül Puanları:
  0
  arnold hakkındaki düşüncem... bazı düşüncelerini paylaşamazdı bizle. birçok body ci paylaşamaz. arnold çocuk kandırır gibi, kitabının bir yerinde 'ilaç dediysem, kesinlikle doğal vitaminler falan, yoksa doping türü şeyleri hiç kullanmadım yazmış' hepimizde naaptık, inandık bunlara dimi :) :) cheating de bunun gibi birşey sakatlamaya çok elverişli bir teknik olduğundan kimse önermeye cesaret edemez. ama benim fikrim buradaki önemli husus ne kadar cheating??? öne omuz press yapıosunuz... nizami 60 kilo yaptınız. sonra geçmeniz gereken kilo 65. azıcık bir oran farkı. peki lateral raise, yan omuz??? 2 nolu dumbbell le yaptınız. e sonra?? 2,5 nolu dumbbell nerde?? kalmamış... ama 3 de çok ağır :cry: napalım hep 2 ile devam edelim. veya 2 ile önce tekrar sayımızı ikiye katlayalım, sonra 3 e geçelim. antrenman sistemi de allak bullak olsun. değil!!! kilo aşımında cheating çok yararlı bir sistem. ama çok dikkatli olunmalı. hem hareketi yaparken ne kadar bozulacağı çok iyi kestirilmeli hem de kilo seçimi ancak son 1 veya 2 tekrarı bozduracak kadar ağır olmalı.

  örnek verilmesi lazımsa makarada triceps aşağı bastırış yapıyorsunuz.

  hepsi nizami, son tekrarı da gayet rahat tamamladınız = hiçbir şey kazanmadınız

  tüm tekrarları tamamen nizami olarak tamamladınız, bir nizami tekrar daha yapamayacaksınız = ilk 6 ayınızı bitirdiyseniz çoook az bir gelişim sağladınız

  6 tekrarı nizami kalan 2 sini ise dirseklerinizi çok az açarak ve çok az öne yüklenerek bitirdiniz = bundan iyisi şamda kayısı

  2 tekrarı nizami kalan 6 sını çene altına çekiş gibi tutarak bastırdınız = hareketten sıfır verim aldınız, sakatlanmanıza az kaldı ve vücudunuzun yeteneksiz olduğunu düşünüyorsunuz.
   
 3. Karasan
  Offline

  Karasan Özel Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.597
  Beğenileri:
  2.074
  Ödül Puanları:
  0
  Dediklerine katiliyorum Lada Samara, ancak, bazı durumlarda dahada radikal bir sekilde, tüm bir seti, cheating yaparak yapabileceğimize inaniyorum, dediğim gibi, yukarıdaki resim bunu anlatıyor.
  Sadece 1-2 tekrar değil, tüm bir set cheating'den ibaret.
  Bel vurarak ağırlığı kaldırmak ve sonrasında kontrollü indirmek.

  Bunun omuz press'teki karşılığı push press.
  Military Press'in dizi kırıp hızla düzleştirerek yapılan versiyonu, bu sayede en az yüzde 15-20 daha fazla kilo kullanılıyor ve indirme fazını kontrollü yapmak eklem ve tendonları daha ağır kilolara alıştırıyor.

  Ancak bu kimine göre her idman yapıla bilir, kimine göre haftada bir yapılmalı, kimiside senin dediğin gibi, sadece set içinde, son iki tekrarla sınırlandırma taraftarı.

  "Tendon Güçlendirme"
  Bakın bu husus pek konuşulmuyor, oysaki çok çok önemli.
  Kasları kemiğe bağlayan dokular (sanırım ligament deniyor), kemikleri eklemlere bağlayan dokular (sanırım tendonlar)
  güçlendikçe basılabilen kilo bir anda çok ama çok yükselebiliyor.
  Bununla ilgili araştırmayı yapıp sizlerle paylaşacağım.

  Tamamen cheating'den oluşan bir çalışmanında işte psikolojik ve fizyolojik faydaları var, ancak ne kadar cheating, nereye kadar cheating?
  Buna dair araştırmalarım sürmekte...
  Sizler neler düşünüyorsunuz?
   
  Beatboxer bunu beğendi.
 4. gymnast
  Offline

  gymnast Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2005
  Mesajlar:
  356
  Beğenileri:
  536
  Ödül Puanları:
  0
  anladım demek istediğini ,iki bacakla presslenip tek bacakla indirilen leg press gibi. ama dediğin teknik çok tehlikeli. birde şu var. ne kadar iyi ayarlayabiliriz, kullanacağımız kiloyu. bu cheating ve yardımlı tekrar olayı iki ucu keskin bıçak. her salonda görürsünüz böle tipleri. bench i falan ortak yaparlar. biri iter biri çeker. senin demene göre doğru yapıyorlar. hareketin iniş fazındaki gelişim daha önemlidir. kaldırılarken çeker, sonra da bırakır alttakinin tendonları vs ve kasları daha iyi gelişir. bu böyle olsaydı eminim genel olarak kabul görürdü. bir numara olacaksak diğerlerinden farklı birşey yapmak zorundayız ama böyle ütopik bir hedefimiz yoksa genel kuralları ve yöntemleri benimsemeliyiz.
   
 5. EyeSeeYou
  Offline

  EyeSeeYou Özel Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2005
  Mesajlar:
  509
  Beğenileri:
  242
  Ödül Puanları:
  0
  güzel bir konu açmışsınız Karasan...

  öncelikle belirtmek gerekiyor ki, vücut geliştirme, "ne kadar ağırlık kaldırıldığı"ndan ziyade "nasıl ağırlık kaldırıldığı"nın sporu (ne kadar'ınki halter)...yani "ağırlığın kaldırılma formu" esas etken...bundan dolayı vücut geliştirmede forma çok önem verilmekte...formun 2.plana atıldığı bir istisna ise cheating metodu...

  cheating metodu sürekli kullanılacak bir metod değil, belli bir anlık spesifik hedef için kullanılacak bir metod... örneğin; 5 tekrardan sonra yardımsız yapılamayacak ağırlıklarda 6-7-8. tekrarları yapmak için..veya...normal uygun formda seti bitirdikten sonra hemen biraz daha ağırlık ekleyip bir set ( ya da birkaç tekrar) tamamen cheating yolu ile yapmak...cheating'in her zaman formdan sonra gelmesinde yarar var...aslında cheating,yapılamayacak tekrarları bir partner ile yapmaya benziyor, sadece bu sefer partner yok, yardımcı olarak diğer kaslar devrede...nasıl ki, normal şartlarda bir setin tamamı partner yardımı ile yapılmıyor, aynı mantık cheating için de geçerli...aslında cheating egsersizi kolaylaştırmak için değil, aksine, zorlaştırmak için kullanılır...ki, bu yolla, çalıştırılan kas grubu üzerine ekstra etki oluşsun...zira entemel amaç da çalıştırılan ilgili kası gerektiğince uyarmak...

  Modern VG Ansiklopedisinde ise Arnold,örneğin, resimde yaparken gözüktüğü "cheating (Barbell Cheat Curls)" için, "toplam biceps programınızın %10unu geçmesin" diyor...cheating içeren bu hareket için özel bir bölüm de açmış...ve bu hareketi "kas kütlesi arttırımı" dönemi için tavsiye etmiş...ama hiçbir surette cheating ile başlatmamış herhangi bir egsersizi...veya tüm setin cheating ile yapılmasını tavsiye etmemiş..uygun formda ne kadar yapılabiliniyorsa yapılmasını,cheating'e bundan sonra geçilmesini önermiş...

  her ne kadar cheating'in genel mantığı ve uygulanış şekli bunu içermese de, belki belli dönemlerde, sırf cheating'den oluşan bir set yapılabilir...bu elbette, bir değişiklik olacaktır vücuda...bu şekilde bir nevi güç çalışması da sağlanmış olacaktır, hem ilgili kasa hem de diğer yardımcı kaslara...en azından kaslar arası koordinasyonun gelişimine olumlu bir etkisi olabilir...ama sakatlık vs riskine karşı gerekli tedbirleri alarak...zira cheating sakatlanma riski vs.yi bünyesinde sık barındıran bir metod..
   
 6. masteer
  Offline

  masteer Özel Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2006
  Mesajlar:
  809
  Beğenileri:
  1.077
  Ödül Puanları:
  0
  Arkadaslar,

  Ben bulk donemınde cheatıngın ateslı bır savunucusuyumdur, ancak yukardakı resımdekı gıbı bır cheatınge de karsıyım.Her seyın bır kararı var, arnold yapmıssa dogrudur mantıgı ıle bakamayız, cunku bılemeyız belkıden bu derece kotu bır cheatıng yuzunden belkıde sakatlanma yasamıs ve bır kac ayını rolantıde gecırmıstır, yada cok ıyı ısınmıstırda bısey olmamıstır yada belı cok gucludur bu anormal durus belını sakatlamamıstır. Bır suru ıhtımal var.

  Barbell Curlu ele alırsak benım cheatıng den anladıgım sudur, ısınırsın, daha sonra ılk ıkı setı tamamen kendın hakım olarak vucudun hıc kımıldamadan basarsın
  ucuncu sette ılk bır kac tekrarı tam kendın yapar sonrakı bı kac tekrarı belden cok hafıf vurarak aldıgın ıvme ıle yaparsın,sonra bır set neredeyse butun tekrarları belden vurarak - ama yukardakı kadar degıl- basarsın, partnerın varsa bu arada gogus hızandan sonra hafıf dokunur,belkıı ıyı gunundeysen 5ıncı set rekor denersın burada 2-3 tekrardır amacın partnerıne cok ıs duser, belınde ıllakı kemer olmalıdır rekor denıyorsan ve en onemlısı chetıng yaptıgın tekrarlardan negatıflerde mumkun oldugu kadar kontrıollu yavas ındırmeye calısırsın.

  Eger pozıtıf yonde basamıyorsanız negatıf deneyın, bu su demek denedıgınız besıncı set rekorda belkıde yorulmus oldugunuz ıcın ve kılo cok agır oldugu ıcın aslında sız adam gıbı basamadınız yukarı hep partnerınızın buyuk destegı ıle bastınız,ama hıc degılse asagı yavas ındırmek ıcın yercekımıne mumkun oldugu kadar dırenırsenız ıste o zaman eklemlerınız baglarınız bu kıloya alısır.

  Sadece kendı gucunuzle ve hep nızamı calısırsanız gelısım cok yavas olur, bu yuzden zaten partner cok onemlıdır, ama ısı bılen bır partner, sızı hayal dunyasında yasatmayan gereken noktada gerektıgı kadar dokunan, yoksa bahsettıgınız gıbı agırlıgın cok buyuk kısmını her sette basından sonuna partner alıyorsa hıc bır esprısı yok tabı, partner yardımı genellıkle butun hareketlerın sadece ortasında yapar, o oyle bır noktadır kı partnerın verecegı 5-10 kglık
  bır yardım olu noktayı gecınce kendınızın kalanı tamamlamasını saglar.Hareketın basından daha asılan partner hıc bır sey bılmıyordur.

  Bu arada Ronıenın calısmasını ızledım, ve nızamı bır tekrar bastıgını gormedım, cok fazla savuruyor ıvmeden faydalanıyor, vardır elbet bır bıldıgı.

  Cok onemlı bır noktada yogun cheatıng sadece temel hareketlerde yapılır, ornegın goguste press hareketlerınde, kolda barbell curlde, tutp gogus acısta veya scott curlde fazla hıle yapmamak gerekır, bu dedıgım tabı benım bakıs acım benım dogrularım, yoksa hıc yapmayan da var, sureklı yapanda.

  Saygılar
   
  erebus bunu beğendi.
 7. bbahar
  Offline

  bbahar Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Forum kurallarını okuyun. Konu dışı ileti yazmayınız.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Eylül 2007
 8. wrestler
  Offline

  wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

  Katılım:
  4 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.226
  Beğenileri:
  3.319
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  TOKAT
  -Belki basit bir örnek olacak ama en ufak faydası bile dokunsa kardır düşüncesiyle paylaşmak istiyorum.
  -Bir zamanlar çalıştığım güreş salonunda,yeterli miktarda plaka yoktu.Barbell curl ü mecburen kaldıramayacağım bir ağılrlıkla çalışmak zorundaydım.7 şer tekrarlı,her tekrarında buram buram cheating kokan setler yaptım.4-5 idman gerçekten o kiloya çok zorlandım.Ardından aynı kiloda,setlerdeki tekrar sayılarım 9'a çıkarken,cheating azalmıştı.
  -Bu idmanlar sonrasında, barbell curl de ağır kilolar kullanmaya başladım.Şu an diğer bölgelerime oranla baktığımda bicepste gerçekten çok ağır kilolar kullandığımı düşünüyorum.Faydasını gördüğüme inanıyorum.
  -Geçen idmanda barbell curl de son sette son tekrarlarda belim aynı bu resimlerdeki gibi pozisyon almıştı.Hatta partnerim ''abi belin kırılacak napıyorsun'' demişti..Ancak hiç kaldıramamktansa olabildiğince ve kontrollü olarak yapılacak cheatingler güç ve hacim konusunda çok faydalılar.
   
 9. FleXoR
  Offline

  FleXoR Özel Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2005
  Mesajlar:
  7.062
  Beğenileri:
  10.158
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Antrenör - Yazar
  Yer:
  Kırklareli & sivas
  yeni öğrencilere tüm ilerlemiş kişiler bende dahil nizami yapın der çünkü hareketi bozacak yapıya sahip olmadıkları için.

  ben karasanın bahsettiği gibi çok ağır kilolarla düzgün ve seri antremanı severim bu sistemin bana başlıca kazandırdığı yetenek enerji konseptimin daha aralıksız çalışması idi bende ortalama belirlediğim set ve ağırlıkla normal olarak giderim setim bittikten sonra aynı hareketi bozarak yaparak adelenin tam doyumunu sağlarım. yine diyorum bunu yeniler ve az ilerlemişler kesinlikle yapmamalı

  kolda küçük ağırlıkla çalıştığımız zaman küçük kaslar çalışırken büyük kaslar dinlenmektedir büyük ağırlıkla çalıştığımızda ise küçük kas gurupları dinlenir her iki gurubu aynı anda çalıştırmak adelenin doyum yada zirvesidir bunuda değişik açılarda kasılma yaparak sağlarız buda adelenin istihabından yüksek ağırlıkla olur. bu ağırlık vucudun beklemediği bir ağırlıktır buyuk adelenin tamamını kapattığından ve aştığından vucut küçük gruplarıda devreye sokar işte hareketi bozmanın anlamı budur.

  Karasana her zamanki gibi buton ve tebliğ olarak teşekkür ediyorum kaliteli konuları meydana çıkardığı için
   
  Ocensers, Karasan ve Beatboxer bunu beğendi.
 10. erebus
  Offline

  erebus Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  chatmi yapıomuş.internet varmıydı:)

  edit (diez) : boş mesaj atmayınız..Forum kurallarını okuyunuz..
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 21 Eylül 2007
 11. SCHWARZXXL
  Offline

  SCHWARZXXL Özel Üye

  Katılım:
  15 Mart 2006
  Mesajlar:
  3.598
  Beğenileri:
  4.651
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Cheating gerçekten ayarında yapabilecek adamların işi.
  Misal omuz için yazdığım yazı da sıfır momentumn üzerinde özellikle durdum. Ama ben bunu sürelşi mi uyguluyorum? Hayır. Ama işin temeli sıfır momentumla olmalı. Peki cheating nerede uygulanabilir? Plato noktalarında.
  Yani ağırlık tıkandığında haftalarca artmadığında, yeni ağırlıklara geçebilmek için.
  Misal oturarak lateral raise yapıyoruz. En nizami çalışma şekli bu. 10 kilo ile 12 tekrar yapabilirken, 12 kilo ile 10 tekrar zor çıkıyor. Ya böyle gidecek haftalarca ve motivasyonumuz zedelenecek ya da cheat yapacağız. 10 tekrarı oturarak yapıp, 11de ayağa kalkacağız mesela ve ayakta bitireceğiz seti.
  Bunun yerine drop set de denenebilir mesela. 10 tekrar 12 kg ile sonra 10 kg'a düşüp failure'a kadar. Ama bu istediğimiz kesintisiz gerilimi bize vermeyecektir.
  Tabi ki neticede yöntemleri sürekli değiştirmek en güzeli.
   
 12. Karasan
  Offline

  Karasan Özel Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.597
  Beğenileri:
  2.074
  Ödül Puanları:
  0
  Bu resim eskilikten küflenmiş bir resim ve bu konuyu sulandırmaktan başka bir özelliği yok.
   

Sayfayı Paylaş