Arkadaşlar Kaç Farklı Hareket Yapmamız Gerekir Diye Bir Soru Geldi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve deadlyff tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. deadlyff

deadlyff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar araştırma yaptım fakat çalışma planımızda bir bölge için kaç farklı hareket olmalı bulamadım net olarak.Evet arkadaşlar 2 ay geçti kardiyo olarak geliştim yaşım 15 boyum 1.85 kilom 70.Düzenli kilo almaya başladım.Fakat kendime yeni bir program yapacağım ve bu programı yaparken Antrenman ve Bodybuilding > Vücut Geliştirme Egzersiz Hareketleri
    Sayfasındaki çalışma bölgelerinin hareketlerinden yararlanacağım.Fakat biceps için orada yaklaşık 10 adet farklı hareket var sizce hacim için ne yapmalıyım?

5-7 hareket her hareketten 3 set 6-7 tekrar max. ağırlık düşünüyorum sizce doğru mu?yoksa hareket sayısını daha arttırmalı mıyım? yoksa set sayısını mı? yoksa tekrar sayısını mı?

2. alexbaysu

alexbaysu Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Biceps için 5-7 hareket sayısı oldukça fazla sadece biceps için değil çoğu bölge için fazla hatta.Biceps için maximum 4 hareket uygulamalısın.Bence 3 harekette yeterlidir.Flexor hocamızın örnek çalışmasını söyliyeyim sana ;

1.Barbell Curl
    2.Hammer Curl
    3.Dumbell concentration curl

deadlyff bunu beğendi.
  3. deadlyff

deadlyff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkürler fakat bu linkte daha çeşitli hareketler https://www.bodyforumtr.com/vbforum/biceps-t65.html var sizce hacim için 5 farklı hareket yapsam yeterli olur mu? örnek biceps için 5 farklı hareket 6-7 tekrar 5 setten nasıl olur sizce? 2 ay temel olarak geliştim kuvvetlendim şimdi hacim istiyorum. teşekkürler..

FST-7, 5X5 TRAINING , HIGH INTENSITY TRAINING (HIT) , PYRAMID TRAINING

sizce bunlardan hangisi hacim için en iyi program olur? piramit mi? 5x5 mi yoksa hit mi?

4. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Ne kadar fazla hareket o kadar fazla hacim demek değildir. Sağlam apırlıklarla girebileceğiniz 3 hareket olsa yeter.

Şahsen EZ-Bar Curl ile Drop Set yapıp üzerinde Incline Hammer Curl ekliyorum. Bana kalırsa yeterli oluyor. Drop set yapmayıp yerine Barbell ve Concentrate de girilebilir bana göre...

deadlyff bunu beğendi.
  5. deadlyff

deadlyff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

üstad o zaman 5 hareket 5x5 iyi hacim yapar mı ? max ağırlıkta yoksa piramit mi daha iyi olur 5 hareket + piramit? 6x5 7x5 daha mi iyi olur sence? birde 2 aydır yaptığım 3 hareket var bicepste bunları değiştireyim değil mi?Tabi temel hareketler mecburen kalacak?

6. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    bu sistemler ileri seviye sporcular icin gecerlidir baslayalı daha 2 ay olmus zamanla zaten bunları yapacaksınız 5*5 evet iyi hacim yapar ama yeni baslayanlar icin degil temel hareketlerin mecburen kalması gerekli degil dönüsümlü olarak her hareketi uygulayabilirsin

deadlyff bunu beğendi.
  7. deadlyff

deadlyff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Çok teşekkürler sizden bir şey rica edebilir miyim? şu anda kaldırabildiğim 1 dummbell ile sağ sol elde kaldırabildiğim max. kilo 10 ve her bölge için 5 hareket çıkardım.Örneğin biceps için 5 farklı hareket. Bir piramit örneği yapabilir misiniz? 14 tekrar 6 kg ile 12 tekrar 7kg ile 10 tekrar 8 kg ile 8 tekrar 9 kg ile 6 tekrar 10 kg ile bu mudur?

Sizce piramit en iyi verimimi sağlar ? hacim için.

bir de bu dumbell'ın sağ sol tarafı eşit ağırlık mı olması gerek illa? 7.5 kg 4 er 4 er imkanı yok malesef 1 tarafı 5 bi tarafı 2.5 olsa olur mu?

Son düzenleme: 21 Ocak 2013
  8. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    deadlyff ; bir sorun kafama takıldı ve net bir cevabı var ;

bir de bu dumbell'ın sağ sol tarafı eşit ağırlık mı olması gerek illa? 7.5 kg 4 er 4 er imkanı yok malesef 1 tarafı 5 bi tarafı 2.5 olsa olur mu?

Böyle bir durum olamaz,sakın öyle birşey yapma yaparsan bak aşşağıdaki gibi olursun.

deadlyff bunu beğendi.
  9. deadlyff

deadlyff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam yanlış anladınız sanırım ben sağ kol sol kol ayrı ayrı kilo olsun demiyorum hani 1 adet kısa barımız var ya onun sağ tarafına 5 kg sol tarafına 3.5 kg taksam bir şey olur mu diyorum yani 1 barın(AYNI BARIN) sağı solu 1 kilo dengesiz olacak 4 kilo 1 barın sağ tarafına diğer 4 kiloyu aynı barın sol tarafına ayarlayamıyorum anlatabildim mi?Yani aynı barın 1 barın sağ tarafına 5 kg sol tarafına 3 kg takacağım fakat bunları aynı bara takacağım anlatabildim mi? tabiki sağ kol sol kol aynı olmalı.Yanlış mıyım?

10. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Ben anladım demek istediğinizi aynı dumbell barının bir tarafına 5kg bir tarafına 3kg demişsiniz.Ama bu dengesizlik yapar ve o şekil takıp kaldıran hiç bir kimseyi görmedim şu zamana kadar , kol dumbellı kaldırırken tamamen dengeli olmadığı için dumbellın bir tarafı ağır basar bu yüzden dediğiniz şey :( yapılmamalı yani bir tarafına 3 bir tarafınada 3 takın birine 3 birine 5 kg denemeyin bile.

deadlyff bunu beğendi.
  11. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Ben doğru anlamışım mantık aynı dediğin şeyde; düz barı düşünüyoruz ;2 tarafı var,1 tarafına 5 1 tarafına ise 4kilo takıyosun...

İşte aynı şey denge olmaz,bence yapma derim.

deadlyff bunu beğendi.
  12. deadlyff

deadlyff Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    o zaman piramitte her zaman 1 er kilo arttıramayacağım 1.5 kilo artsa bir şey olur mu? ya da 2 kg?

13. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
  14. Blonde

Blonde Üye