Arkadaşlar herkes gelsin sizin için önemli..

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mizantropia tarafından 23 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. mizantropia

mizantropia Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  2. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    hayvansal proteinlerin bi insan için nekadar önemli olduğunu tartışmaya açmak bile abes.

ETİN BESLENMEDEKİ ÖNEMİ

abartı konusuna gelirsek, suyun bile fazlası zarardır...

bunu et süt yumurta sebze meyve diye kategorize etmemek lazım..

herşeyin fazlası zarar

ihtiyaca göre beslenmeli insan...

benim beslenmemle benim ihtiyaçlarımla normal gündelik bir insanın ihtiyaçları bir değil.

ben onun yediklerini yersem eksik yemiş olurum o benim yediklerimi yerse aşırı yemiş olur.

ihtiyaca göre herşey.

Son düzenleme: 23 Ağustos 2013
  3. mizantropia

mizantropia Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    abes falan değil. yemiyorum gayet gelişiyorum.

benim amacım sadece bir uyarı.

isteyen istediğini yer kimsenin ağzından aldığımız yok.

bazı yeni başlayan arkadaşlar direk 5 yumurta, 250 gram tavuk birde üstüne toz alayım arnold oalyım diyor ama yanlış. ben buna dikkat çekiyorum

4. Bodyyci

Bodyyci Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Herşey kararında olmalı

Mizan senin beslenmende yanlış hayvansan besin kullanmıyorsan

5. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    Vegan olupta nasıl gelişebiliyorsun ne yediğini günlük olarak yazabilirmisin.

6. mizantropia

mizantropia Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Benim beslenmem yanlış falan değil. Sizin beslenmeniz etik değil asıl!

Proteinin azı makbul buna inanıyorum öncelikle.

Alınması gereken protein değerlerine hiç bir zaman inanmam.

Neden derseniz bu çoğu sektörde geçerlidir.

Süt endüstrinde, doktorlara ve bir takım insanlara para vererek sütün çok yararlı olduğunu kemiklere iyi geldiğini söyletirler. Oysa süt kemik eritir!

Biz sütümüzü doğduktan sonra annemizden alıyoruz zaten. O süt bize yeterlidir.

Hiç gördünüz mü bir ineğin annesini emip büyüdükten sonra, annesinin tekrar hamile kalıp doğurduğunda kardeşiyle birlikte tekrar süt içtiğini?

Göremezsiniz çünkü, canlıların sadece bebekken süte ihtiyacı var.

Ne yediğime gelince. Karbonhidrat zaten sıkıntı değil. Makarna, pilav, bulgur var.

Protein olarak bakliyat tüketiyorum örneğin mercimekteki protein oldukça iyidir.
    Onun dışında çok ihtiyaç hissedersem hardline'ın bitkisel protein tozu var.
    Tofu var.Soya var.

Bunlardan yapılan köfteler var ki normal köfteden daha fazla protein değerine sahipler. Sizin yediğiniz köfteden de farkı yok tad olarak.

Artık kendinizi kandırmayın bence. Ne yediğinize karışacak değilim ama milletin ''et yemezsen olmaz, tavuksuz olmaz, yumurtasız olmaz'' laflarına kanmayın.

Nereden biliyorsunuz olmadığını?

Oluyor işte..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 06:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 06:13 ----------

7. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

"Süt endüstrinde, doktorlara ve bir takım insanlara para vererek sütün çok yararlı olduğunu kemiklere iyi geldiğini söyletirler. Oysa süt kemik eritir!"
    Görüşünü destekleyebilecek bir bilimsel çalışma var mı ? Şimdi para veriyorlar olmaz diyebilirsin öyleyse forum kurallarını okumak lazım bence.
    Kemik eritir demişsin osteoporozdan bahsetmişsin sanırım oysa korunmak için süt tavsiye ediliyor bugün kampanyalarıda var hatta buyur:
    http://www.beslenme.gov.tr/content/files/yayinlar/sunumlar/sut_ve_osteoporoz/08.pdf
    "Bunlardan yapılan köfteler var ki normal köfteden daha fazla protein değerine sahipler. Sizin yediğiniz köfteden de farkı yok tad olarak."
    Tad olarak farkı yok demişsin sende et yemişsin sanırım yoksa nerden bilesin :) Hayvansal protein ile bitkisel proteini bir tutmak ne derece doğru hayvansal proteinlere yüksek kaliteli proteinler dendiğini duymuşsundur lisede biyoloji derslerinde bile duyabilirsin kısa bir yazı
    Ak1ll1 diyet Aysun Sar1n
    "Hiç gördünüz mü bir ineğin annesini emip büyüdükten sonra, annesinin tekrar hamile kalıp doğurduğunda kardeşiyle birlikte tekrar süt içtiğini?

Göremezsiniz çünkü, canlıların sadece bebekken süte ihtiyacı var."
    Bilhassa bana bu cümlen çok saçma ve çok hoşnutsuz geldi şimdi senin söylediğine bakılırsa sanki biz gelmişiz 30 yaşına bir kardeşimiz olmuş onunla beraber annemizden süt alıyoruz var mı böyle bir şey ?
    "Benim beslenmem yanlış falan değil. Sizin beslenmeniz etik değil asıl!"
    Hayvansever misin bilmiyorum vegan amacı hakkında da fazla bilgim yok hayvanların canı olup kesilip yenmemesine inanıyorsanız yediğiniz bitkilerde canlı ona bakarsan bende şimdi bitkisever olsam sana etik değil desem ne olur neyse toprak ana muhabbetlerine girmesek iyi olur senin görüşün senindir bizim görüşümüzde bizimdir etik değil diyerek tartışma ortamına davet açmanı hoş bulmadım.
    "Artık kendinizi kandırmayın bence. Ne yediğinize karışacak değilim ama milletin ''et yemezsen olmaz, tavuksuz olmaz, yumurtasız olmaz'' laflarına kanmayın.

Nereden biliyorsunuz olmadığını?

Oluyor işte.."
    Bir de bunu demişsin böyle bir görüşün doğrudur veya yanlıştır ama sunuşun bana sorarsan hakaret ve tartışma içerikli karşıdakini alçaltmaya yönelikmiş havası alabiliyor şu süt emme mevzusu bile sinir bozucu ya zaten neyse belki yanlış yazmışsındır da başka bir şey söylemek istiyorsundur öyle düşünelim biz.
    Bunu da kim diyormuş bilmem de bu uyarıyı onlara yapsan daha güzel olurdu bence ve de görüşünü bilimsel kaynaklar,bilgiler doğrultusunda desteklemeni öneriyorum ben sana bu şekilde desteklemen et yiyen bir kimseyi görüşüne yakınlaştırabileceğini sanmıyorum pek haberdar etmek istedim

Son düzenleyen: Moderatör: 27 Ağustos 2013
  8. mizantropia

mizantropia Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Süt ile ilgili burayı okuyabilirsiniz. İngilizce yoksa çevirisini bulmaya çalışırım.

Dairy milk is singled out as the biggest dietary cause of osteoporosis

Daha önce tabii ki et yedim. 20 yıl boyunca et yedim. Sanki bir açığım varmışta onu yakalamış gibi kinayeli bir şekilde söylemeniz komiğime gitti.

Bilhassa bana bu cümlen çok saçma ve çok hoşnutsuz geldi şimdi senin söylediğine bakılırsa sanki biz gelmişiz 30 yaşına bir kardeşimiz olmuş onunla beraber annemizden süt alıyoruz var mı böyle bir şey ?

Demişsin, bende bunu söylemeye çalışıyorum işte ''yok öyle bir şey''.
    Sen bir ineğin çocuğunu beslemek için ürettiği sütü ondan çalıp içiyorsun.O ineklerin vajinalarına makineler sokularak sperm naklediliyor ve böyle hamile kalmaları ve süt vermeleri sağlanıyor. Yavru doğurduktan sonra hiç bir işe yaramayacağı için direk kesimhaneye götürülüyor. Ve sütte paketlenip bize gıda oluyor. İşte bu etik değil. Anlamadığınız nokta neresi?

Vegan bir insana karşı söylenen klişe laflardan birini de söylemiş bulundunuz tebrik ediyorum. Biz cevaplamaktan bıktık.. Siz aynı şeyi söylemekten bıkmadınız.

Bir ıspanak ile bir ineği aynı kefeye koyuyorsanız farklı tabii.

Bitkilerde sinir yok. Biyolojiden bahseden sizsiniz ama her neyse..

Bir elmayı alın kesin ve yiyin. Yiyebilirsiniz değil mi? Kan yok. Kas yok. Damar yok.

Ama bir hayvanda durum aynı değil.

Ben bunu söylemekten çekinmiyorum. Etik değil diyorum. Hep söyleyeceğim bunu. Ete ihtiyacımız falan yok. Çevremde bir sürü vegan var ve hepsi et yiyen arkadaşlarım ve ailemden daha sağlıklılar. Öyle bir şey varsa Hindular nasıl sağlıklı bir şekilde yaşıyorlar?

9. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

İngilizce yazıya gerek yok orda bahsedilenden bu yazıda da bahsediyor zaten
    Süt ürünleri bizi osteoporozdan korur mu? | Sağlık bilgisi kadın hastalıkları çocuk hastalıkları diyet güzellik sağlık haberleri
    "Sen bir ineğin çocuğunu beslemek için ürettiği sütü ondan çalıp içiyorsun.O ineklerin vajinalarına makineler sokularak sperm naklediliyor ve böyle hamile kalmaları ve süt vermeleri sağlanıyor. Yavru doğurduktan sonra hiç bir işe yaramayacağı için direk kesimhaneye götürülüyor. Ve sütte paketlenip bize gıda oluyor. İşte bu etik değil. Anlamadığınız nokta neresi?"
    Etiklik tartışmasına girmek istemiyorum size göre hayvanları yemek amacıyla yetiştirilmeleri gaddarlık bildiğim kadarıyla bana soruyorsan etiklik konusunu içim rahat benim doğal seçilim hakkında ne kadar bilgin vardır bilmem tüm insanlığı bu kafayla sürüklersen ileride kurda kuşa yem olur hale gelirseniz o zaman o hayvanlarda sizler için aynı şeyi düşünür mü bilmem :) sonra insan türü yok olsun sizin kafayla gidersek hadi sen yemedin ben yemedim az önceki olasılığı düşünmesek hayvan populasyonu arttığında zaten doğadaki olayları biliyorsun bunların sayıları arttıkça avcıları da artmaz mı sanıyorsun sen yemezsen kurt yer aslan yer şimdi dersin sen insansın hayvan mısın bende derim tartışma bile lüzumsuz burda veganizm görüşünü paylaşıyorsan güzelce başlıp açıp kaynaklarını ortaya koyarsın bakan bakar katılan katılır hayvanların duygularını önemsemekten insanların duygularını önemsemeyi unutmuşsunuz bence hatta hayvanları daha da üst bir seviyeye çıkarmaya başlamışsınız gibi.Hayvanlar ne için vardır sorusunun cevabı herkesde farklı olabilir sizin görüşünüze de saygılıyım ama sizin yeme alışkanlığı ne beni ilgilendirir ne de benimki sizi kusura bakma konu veganizm konusu haline dönmüş ondan böyle yazdım onun için uygun bir başlık altında yazmanı öneriyorum.Bitkisel proteinler ile vücut geliştirmeyi tartışıyorsan etiklik konusuna girmemeliydin zaten.

10. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Vegan pro vücutçuları örnek göstermen bayağı yanlış olmuş. Adamlar normal vg'ciler ile compete edebilmek için daha sağlam dozajlarda roid kullanıyor. :) Naturel ve vegan bir vg'cinin işi zor aslında. Ete ve süt ürünlerine ihtiyacımız yok demişsin ama etlerin aminoasit profili ile bitkilerin aminoasit profilleri bir değil. Özellikle BCAA bakımından etler tepede.

technical1967 bunu beğendi.
  11. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Merhaba,

Burada konu biraz duy miktagusallığa da girmis galba:) Evet Vegan diyeti var sağlıksız da diyemeyiz yeterli protein miktarı alınabilir.

Mizantropia buradaki sorun su bu forum da biraz duygusallık yok. Burada insanların amacı mumkun oldugu kadar cok protein alıp kaslarını buyutmek. Bu saglıklı ortalam bir vucuttan daha cok dev cusseli bir vucut hayal edenlerin tercihi. Sana katılıyor veya katılmıyor olabilirim. Ama onerdiğin diet yapılabilir bence olmakla beraber body sporu yapanlar icin cok gecerli olup kabul gormeyecektir. Vegan olmak yada olmamak bir secim.
    Benim fikrim kendi dietinin en iyi olduğunu değil sana gore bu dietin daha dogru oldugunu soyleyip sana sorulan soruları cevaplasan ben daha tatmin olurdum. Bu konuda merak ettiklerim var.
    Benim bu konuda gorusum her iki beslenmenin de yararları ve zararları oldugu.

12. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Mizantropia ya süt konusunda katılıyorum, şöyleki;
    İnsanların tükettiği hayvansal sütler o hayvanların yavruları içindir. Yani keçi sütü keçinin yavrusu, inek sütü ineğin yavrusu, köpeğin sütü köpeğin yavrusu, aslanın sütü aslanın yavrusu v.s. gibi
    Bu konuda Canan Karatayında makaleleri vardır.
    Bazı arkadaşlar sütün faydaları ile fermente olmuş sütün faydalarını karıştırıorlar.
    yani kemik erimesine karşı v.s. gibi sorunlara iyi gelen süt değil süt ürünleridir.
    yani yoğurt, ayran, peynir türleri v.s. gibi.
    Üstelik işlem görmemiş bir sütü yani inekten sağılmış bir sütü içmek çok zordur. bilmem deneyeniniz varmı?
    Bugün marketlerde satılan sütleri süt olarak kabul etmek ise bence dünyanın en saçma şeyi. hiç bir inek light süt üretmez. içine kimyasallar giren bir sütte süt değildir bana göre.
    Saygılar.

13. cikcik

cikcik Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Ben hepsini yerim et süt yumurta ıspanak yulaf mercimek vsvsvs .Bence ne yanlış biliyomusunuz tek çeşit beslenme sitili yani sadece et yumurta vs veya sadece bitkisel ürünler yemek hepsinden yemek lazım yanlış bişey savunuyosun mizantropia

14. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Bana kalırsa o bitkisel proteinler ile vg sporunu yapmayı değilde veganizm görüşünü aktarmaya çalışmış diye düşünüyorum ben öyle bir başlık açsa daha güzel cevaplar yazılabilirdi bence bilimsel makaleler olsun da onun yeri de konu dışı olur ancak sanırım uzmanların tek çeşit beslenmeyi tavsiye ettiğini duymuş değilim zaten.İşin garip tarafı daha önce attığı mesajlara bakarsanız üyenin ya daha yeni veganizm görüşünü benimsemiş olması gerekir 4 ay öncesine kadar hiç de bu görüşlerini destekler görmüyorum buraya konu açmış kendisi ama günde 5 yumurta ton balıkları falan ? Seni aşağılamaya çalışmıyorum ama 4 ay öncesine kadar böyle mesajlar atıp bugün böyle bir mesaj atıyorsun bize.

15. lucesgo

lucesgo Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    ben ikinize de katılmıyorum çünkü bir ineğin yavrusu da olsa ondan süt alsan onu iyi besledikten sonra o herhalukar da süt üretir yavrusu da sütsüz kalmaz zaten kalsa şu anda ineklerin türü bitmiş olması lazımdır...
    içine kimyasal katılmış olabilir siz bunu bu kadar büyütüyorsanız ek besinleri ölümcül filan demeniz lazım o ek besinler ne işlemlerde geçiyor bence böyle konuları büyütmemek lazım...

16. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    Bende sizi uyarayım.. Bu şekilde sağlıksız besleniyorsunuz.

Et,süt,yumurta gibi ürünler olmadan yaşanan bir hayatı düşünemiyorum.

Şimdi kanlı kanlı bi bonfile olsa thums: Nası yerim anlatamam.. :) :)

''İsteyen istediğini yer kimsenin ağzından aldığımız yok'' diye kendiniz demişsiniz zaten madem öyle bırakın isteyen istediğini yesin size kimse karışıyormu ? sizde insanlara karışmayın lütfen.

Kendi görüşümü söyleyeyim saygısızlık olarak algılamayın kesinlikle öyle bir amacım yok ama bu tarz şeyler son zamanlarda Kültürümüze çok girmeye başladı. Avrupadan veya uzakdoğudan görme,özenti,kültürümüze tamamen aykırı. felsefik zannedilen, bunu yaparak çok asortik olunduğunu zannedilen boş şeyler ile vakit kaybediyoruz. Veganlık da bunlardan bir tanesi.

saygılar..

Son düzenleme: 27 Ağustos 2013
  17. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

İnsanlar zaten hepçildir tartışmak bile anlamsız yani forum kurallarında genel geçer bilginin aksini iddia etmek ile ilgili kural var kilit konusu aslında :) burada bitkisel proteinler ile vg konuşuluyor zannediyordum konuyu açan arkadaş vegan ise tezini bilim adamlarına götürse iyi olur bence biz bilim adamı değiliz.

Duratec'in görüşlerine de katılıyorum iyice çıkmaya başladı bu tür düşünceler.

18. mhmd0021

mhmd0021 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    İlk önce şunu söylemek lazım ki proteinlerinde diğer besinlerde olduğu gibi kalitelisi ve kalitesizi vardır, kas gelişimi için öncelikli aminoasit grubu bcaa'dır, bu da hayvansal ürünlerde çok kaliteli şekilde bulunur. Zaten bitkilerin aminoasit profili olarak çok zayıf olduğu da biliniyor. Sporcuların vegan olabileceğini söyleyerek başlayıp işi veganizm propagandasına dönüştürmüşsünüz. Şunu söyleyeyim ki o adamlar vegansa bile aldıkları emin ol sadece bitki proteini değildir yani bir kere normal yarışmacılardan daha çok ilaç kullanımı vardır. Sen burada doğal çalışacak adama vegan olarak bu spor yapılabilir deyip kalkıp ilaçlı bir sporcuyu örnek gösteremezsin. Ayrıca konu dışı mesaj olacağından yazmaya çekiniyorum fakat sen bir hayvanın etini tüketmezsen onlar kendi aralarında birbirileriyle beslenecekler, doğanın kanunu bu şekilde. Hadi hiç kimse yemedi diyelim bunları. Bilimsel olarak bu alanda yapılan çalışmalar diyor ki; Eğer insanlar hiç et tüketmiyor bile olsaydı dünyada hayvanlardan dolayı kendilerine yer kalmayacağından yine hayvanları öldürmek zorunda kalırlardı. Yani sen kuzu eti yemeyebilirsin ama tüm insanların bunu yememesinin sonucunun ne olacağını düşünerek böyle bir şeyi söylemek zorundasın. Yani kalkıp gösterdiğin adamların da ne olduğunu da araştırmak zorundasın, o adamlar normalden fazla ilaç ve fazla besin desteği kullanıyorlar ama hayvansal proteinlerin yerini tutmuyor yine de ben diğer sporculara oranla çok hacimli olanını görmedim şahsen. Mr. olympia seviyesinde et yemeyen bir sporcu gösterebilir misin bana ? Hayvanın da canı var diyorsun ama sen diğer hayvanların birbirlerine nasıl saldırdıklarını görsen insanlar öldürsün de birbirilerinin eline düşmesinler dersin. Yani mesaj biraz fazla konu dışı oldu ama sende konuyu bu tarafa çekmişsin ve bende ona göre cevap verdim.

1 kişi bunu beğeniyor.
  19. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Zaten biyolojiden bahsedip duruyorlar doğal seçilimden,varyasyondan haberleri yok gibi.

20. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Aynen öyle valla.Çok güzel açıklamışsın ağzına saglık.Tabikide isteyen istediğini yapar ama göz var nizam var.

Sayfayı Paylaş