Antrenmandan sonra protein alma!

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve kingdomofsatan tarafından 1 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. kingdomofsatan

kingdomofsatan Yeni Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    “Antrenman sonrası mutlaka protein alınmalıdır,kasların kendini daha çabuk onarması için.Whey alınmalıdır.Çabuk sindirilen protein alınmalıdır.1:1 oranı tutturulmalıdır..” vs vs.

Her duyduğunuza inanmayın.Vücut geliştirmede en önemli bilgi kaynağınız kendi vücudunuzun verdiği tepkilerdir.Ve tabi ki rasyonel zeka.Araştırmalar ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın sorgulayın.Bir şey çok popüler diye doğru olduğu anlamına gelmez.Bunu söyleyen ister Oxford mezunu bir profesör olsun ister çok ünlü bir supplement firmasının özel formülasyonu.

Sıkı bir antrenman yaptın.45 dk ders çalışır gibi çalışmaktan bahsetmiyorum.Aralarda salondakilerle muhabbet falan ne güzel değil mi?Hayır bundan bahsetmiyorum.2-3 saat hayvan gibi çalışmaktan bahsediyorum.Overtraining mi? Katabolizma mı? Sen overtrain olmaktan korkarken ben kollarımı şişirmekle meşgulüm.

İşte böyle ciddi bir antrenmandan sonra yapılabilecek en kötü şey hemen bir şeyler yemektir. Eğer çalışmadan hemen sonra bir şeyler yemeye kalkarsanız henüz kaslarda olan kan mideye gelecektir.’Bunun en iyi sonucu da yediklerinizi iyi sindirememek olacaktır’.Bu cümle Arnold’a ait.Hele hele protein almak.Şöyle ki; şu anda harap olmuş vücudun ihtiyaç duyduğu şey anabolik hormondur.Yani insülin.Yani yüksek glisemik indeks.Eğer tutup protein shake inizi kafaya dikerseniz olacak şey şudur:

-Meyve suyuna protein karıştırmakla onun glisemik indeksini düşürdünüz,geçmiş olsun.Güle güle insülin.

-Şu anda vücudun deli gibi glikojene ihtiyaç duyduğu için aldığın proteini de karbonhidratı da, ne bulursa karaciğerdeki ve kaslardaki glikojen depolarını doldurmak için kullanacaktır.Yani glikoza dönüştürecektir.Güle güle değerli protein.

-Proteinle beraber aldığın karbonhidrat karışımını glikoza dönüştürmeye çalışan metabolizma evet,hızlanacaktır.Ve iştahın açılacak.Merhaba ekstra kalori.

-Protein metabolik olarak pahalı bir yiyecektir.Yani sindirilmesi bir karbonhidrata göre daha zordur.Sağlam bir çalışmadan sonra zaten yorgun olan vücuda verin proteini bakalım ne olacak? Korkunç bir yorgunluk, uyku hali ve sinir bozukluğu.İnanmıyor musun? Bir dahaki antremanından sonra sadece protein al.Mesela sadece tavuk,balık,yumurta,whey vs. ye ve gör.

-Antrenmandan önce yediğin öğün şu anda parçalandı ve bağırsağında.Emilen amino asitler kanla dolu kaslara taşınıyor.Antrenmanın hemen üzerine bir şeyler yediğin zaman bu besin açısından zengin kanı midene çektin.Güle güle iyileşen kaslar.

Doğrusu ne mi? Antrenmandan yarım saat sonra yıkımı durdurmak için sıvı bir şeker bombası almak.Böylece insülini yükseltmek.Bunun için de supplemente ihtiyaç duyuyorsan bırak bu sporu.Hiçbir şey bilmiyorsan suya toz şeker karıştır bolca, iç.Yarım saat sonra da protein açısından zengin bir yemek ye.Whey protein almayacak mıyız? Kesinlikle alacağız.Sabah kalkar kalkmaz:Glikojen açısından çıldırmış bir vaziyette değilken,aldığımız proteinin her bir gramından en iyi şekilde istifade edebileceğimiz zaman.

Veya supplement firmalarını zengin etmeye devam edin.

Nebi Tokergil

dainuff, ahmetkb, JohnnyTog ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Nebi Tokergil yazıyorum google'a sadece 2 sayfa çıkıyor onda da gitar dersleri veren biri var :D

ngt_psy bunu beğendi.
  3. yolcu02

yolcu02 Üye

Beğenileri:
    151
    Ödül Puanları:
    53
    ben antremandan hemen sonra whey kulannırım birlikte çalıştığım sporcularda aynı(milli takım sporcuları türkiye şampiyonu) %100 verim aldık enteresan en iyi yol bildiğin yoldur bence.

4. kingdomofsatan

kingdomofsatan Yeni Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    evet o benim.

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kingdomofsatan tamam her yazılana hemen inanmamak lazım araştırmacı olmak lazım ama bilimle en içli dışlı sporda siz çıkıp bilimi bi kenara bırakın kendinizi dinleyin diyorsunuz..
    onu da geçtim kendinizi dinleyin derken bile siz kendinizi diletmişsiniz üyelere..

bu kadar bilime dayalı bir spor beslenmesi ile ilgili konuşurken ben dayandığınız kaynakları görmeden asıl sizi inandırıcılık dışı bulurum..

ayrıca çok ta net konuşmuşsunuz..bu işte "ben dedim oldu" var mı?

sporcu beslenmesi ile ilgili temelleri sarsmak istiyorsanız kişisel fikirlerinizle değil sağlam akademik kaynaklarla çıkmalısınız ortaya..

ör :
    bilim adamları spordan sonraki ilk 15 dk glikojen depolarının doldurulabilmesi için glikoz desteği çok hayatidir derler siz 30dk sonra alın demişsiniz..

yine bilim adamları glikoz ile beraber belli oranda alınan protein katabolizmayı yavaşlatmak için çok önemlidir derken protein hiç almayın demişsiniz.

ahmetkb, 2shae ve Bluediver bunu beğendi.
  6. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    peki bu basit seker icin neler olabilir antrenman sonrası cikolata tarzı seylermi? veya glisemik indeksi yüksek meyvelermi?

7. kingdomofsatan

kingdomofsatan Yeni Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0

beğenmediysen sen uygulama.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:31 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:27 ----------

spordan sonra meyve yenmez.çünkü hem meyvelerin glisemik indeksi düşük hem de meyvedeki şeker fruktoz.karaciğeri doldurduktan sonra yağa dönüşen bir şeker.
    %100 'olmayan' meyve suyu,bal,kola vb bile olur.amaç vücuda en hızlı şekilde basit şeker sokmak

8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yeterki kaynaklar gösterin dünyanın düz olduğunu ispatlayın ve oturalım tartışalım ama her fikre sadece bilimsel çerçevede açığız..

dayanaksız fikirlerle insanları yanlış yönlendirdiğiniz ve bunu tavır olarak takındığınız için başlığınızı kilitliyorum..

tekrar dayanaksız fikirlerinizi insanlara dayatmaya çalıştığınızda birdaha uyarılmayacaksınız.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş