Antrenmandan sonra basit şeker almazsak ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve elite35 tarafından 14 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Antrenmandan sonra basit şeker almadan direk suyla protein tozu içince o protein boşa mı gidiyor?
    Yağ yakımı için uğraşan biriyim illa almam mı gerekiyor basit şeker ?

2. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Böyle bir gereklilik yok.
    Protein tozunda bulunan bazı amino asitler zaten sindirimine yardımcı oluyorlar. BCAA ve Digestive Enzymes gibi.

elite35 bunu beğendi.
  3. actual1985

actual1985 Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Evet illa almak mi gerek yag yakmaya çalışıyorum ben de , gece 11 de bitiyor antreman o saatte basit şeker yag olmaz mi

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Konuya açıklık getirilmesi lazım aslında.
    Sonuçta birçok yazı var basit şeker alımının gerekliliği hakkında.

5. Stygia

Stygia Üye

Beğenileri:
    189
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hamburg
    Basit seker sayesinde insulin hormonu salgilanir, kaslara hafif enerji gider. Boylece kaslar yikimdan azicik da olsa cikmis olur ve insulin sagliandigi icin besinler hucrelere daha cabuk ulasir.

6. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    verdiğin bilgi için teşekkürler fakat bu bilgiyi zaten biliyoruz Stygia.
    sorun şu ki yağsız kat kütlesi için üretilen protein tozlarında 0 karb. 0 şeker bulunuyor.
    madem basit şeker gerekiyor neden protein tozlarında yağsız kat kütlesi inşası için değerler 0 ?
    basit şeker almazsak protein içtiğimiz halde de mi kas yıkımı gerçekleşiyor ?

actual1985 ve Stygia bunu beğendi.
  7. Stygia

Stygia Üye

Beğenileri:
    189
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hamburg
    Duz mantikla baktigimizda, yikim sureci biraz daha uzun surer,ictigin protein kaslara biraz daha uzun surede gider. Tabi bu gelisimi ne kadar etkiler bilemem,bence bi detaydir.
    Alinti :
    ANTRENMAN SONRASI BASİT KARBONHİDRAT TÜKETMELİ MİYİM?
    İlk olarak faydalarını ele alalım. İnsülin, protein sentezinde ve antrenman sonrası ve süresince iyileşmede önemli rol oynar. Bu 3-5 saatlik çerçevede insülin bu işe yarar.

Antrenmandan kaynaklanan kas kaybının önlenmesine yardımcı olur: Bir antrenman süresince ileride daha güçlüsünü yapmak için kas parçalamak fiziğinizin devamlı gelişimi ve büyümesi için gereklidir.

Fakat vücudunuzun o kasları yakıt olarak kullanması için antrenmanınız süresince kas parçalamak gerekli değildir.

Antrenmanın hemen öncesinde, süresince ve sonrasında alınan basit karbonhidratlar stratejik olarak insülin hormonu salgılanmasını tetikleyecektir. İnsülin, kortizol hormonunu etkisiz hale getirir. Kortizol antrenman seanslarınız süresince yükselen katabolik bir hormondur ve kas parçalanmasının temel nedenidir.

Antrenman sonrası insülin duyarlılığının artmasına yardımcı olur: Antrenmanın hemen ardından kaslarınızın insülin duyarlılığı gün içinde en yüksek seviyeye ulaşır.

Bu, antrenmanınız süresince ve hemen ardından tükettiğiniz karbonhidratların ve aminoasitlerin gelişim ve iyileşme bakımından kaslarınızda ihtiyaca göre mekik dokuması anlamına gelmektedir.
    Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki antrenman sonrası içilen shake 12 ila 24 saat süresince insülin duyarlılığını arttırmaktadır. Bu da günün geri kalanında yediklerinizin kötüye değil de (yeni yağ hücreleri) iyiye (kas yapımı) kullanılması anlamına gelmektedir.

Antrenmandan kaynaklanan kas kaybını önlemeye ve antrenman sonrası insülin duyarlılığını arttırmaya ilaveten antrenman sonrası basit şekerler kas enerji depolarının yenilenmesine ve yeniden dolmasına yardımcı olur.

zafer_zaferoglu ve elite35 bunu beğendi.
  8. -Parliamo-

-Parliamo- Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ataşehir/İstanbul
    Ant. sonrası şeker, hacim kazanmak için tüketiliyor. amaç burada sağdece yağ yakımı ise tüketmeye gerek yok. Fakat ant. gündüzleri yapılıyorsa, şekerde tüketilmiyorsa muhtemelen 1- 2 hafta gibi bir süreyle ilk başlarda leyla gibi gezilir, sonrasında dikkat dağınıklığı, halsizlik vb. şeyler olabiliyor.

9. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Amacım tabiki de sadece yağ yakımı değil. Hacim de kazanmak istiyorum yani yağsız kas kütlesi. Antrenmandan önce L Carnitine alıyorum ve antrenmandan sonra da likit L Carnitine almayi düşünüyorum. Eğer antrenman sonunda basit şeker tüketirsem L Carnitine'nin yağ yakımında etkisiz olacağını düşünüyorum. Antrenmandan hemen sonra değil de 1 saat sonra karbo+protein ağırlıklı öğünümü yesem insülin duyarlılığını aynı ölçüde etkilemiş olmaz mıyım?

Samsung Galaxy cihazından Tapatalk kullanılarak gönderildi.

10. actual1985

actual1985 Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Benim antreman 23 gibi bitiyor ne yapmam gerek antreman sonrası nasil beslenmem gerek

11. actual1985

actual1985 Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Karnitine ise yariyor my etkisini gördün mu

12. Aziz-han

Aziz-han Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    43
    Peki basit şeker olarak biraz daha kaliteli ne tüketebiliriz elma suyu uyarmı 1 bardak idman sonrası

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

13. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Valla kardiyo falan yapmıyorum beslenmemi de o kadar kısıtlamadım ama işe yarıyor. Karın-Bel bölgesinde gözle görülür farklar olmaya başladı. Tabi bunu kardiyo ve düşük karbonhidratla desteklersen çok daha iyi sonuçlar alınır diye düşünüyorum. Kullandığım ürün Weider 1000 MG Tablet

Olabilir basit şekerden kasıt basit karbonhidrat zaten. Ama genelde %100 üzüm suyu öneriliyor. İçindeki şeker fruktoz değil de glikoz olduğundanmış.
    Antrenman sonrasında zaten glikojen depoları boşalır diye biliyorum. Bu yüzden üzüm suyu mantıklı.

Aziz-han bunu beğendi.
  14. -Parliamo-

-Parliamo- Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ataşehir/İstanbul
    Öncelikle, yağsız kas artışı dediğiniz olay çok uzun yıllara dayanır, sabırlı olmak gerekli. İşin kesitrme yolu, bulk ve definasyon dönemidir aslında. Bir de kim için konuşuyoruz bu olayı? Boyunuz kaç, kilonuz ? Şuan ki vücudunuzun yağ oranı nedir ?
    Örneğin 1.75 boyunda olan biri 65 kilo ise ve vücudunun yağlanmasından korkuyorsa bu işte bir sorun var demektir.

15. gentleman55

gentleman55 Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    basit şeker sakın almayın,kasların kaç gr şekere ihtiyacı oldugunu kestirmek çok zor,fazlası direk yağa gidecek sofra şekeri kullanmayın,vitargo yada şu muscletech anabolic halo yada gaspari glycofuse olabilir ama çok degil tabiki 25-30gr alın

16. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Boy 178. Kilo 75. Şöyle söyliyim sixpack net gözüküyor. Adonisler net. Önceden kiloluydum göğüs uçları sarkıyordu sırf onun için yağ yakımına başladım. Vücut yağ oranımı bilmiyorum ama dediğim gibi durum. Vücut tam istediğim şekilde. Tek sıkıntı göğüs uçlarındaki yağ.

Fotomu atıyorum gölge efektinden dolayı çok net gözüküyorlar ama genel olarak hatlar bunlar.
    IMG_20140412_222503.jpg

zafer_zaferoglu bunu beğendi.
  17. -Parliamo-

-Parliamo- Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ataşehir/İstanbul
    75 kilodan daha düşük görünüyorsunuz. Karın idmanına verdiğiniz önemi omuz ve kola vermeniz daha faydalı olur sizin için.
    Yağlanmaya müsait bir vücut tipiniz yok anladığım kadarıyla ecto grubusunuz, hiç korkmadan karbonhidrat tüketin bolca.
    idman sonrası 2 avuç siyah çekirdikli kuru üzüm tüketebilirsiniz.

18. actual1985

actual1985 Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    benim boyum 180 72 kiloyum yağlanma var
    --- Mesaj birleştirildi, 14 Nisan 2014 ---
    nasıl bir yol izledin bu vücudu yapmak için
    --- Mesaj birleştirildi, 14 Nisan 2014 ---
    benim antreman saat 23 gibi bitiyor , bu saatten sonra karbo tüketmeli miyim , vucudumda yağlanma var yağ yakmaya da çalışıyorum. Bir avuç kuru üzüm tüketsem yararı mı olur zararı mı olur

19. -Parliamo-

-Parliamo- Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ataşehir/İstanbul
    Actual ben böyleyim demektense, ben şu kadar süredir spor yapıyorum, yağlanmam şu bölgede vs. beslenmem şu şekilde gibi bir anlatımın olursa daha iyi yardımcı oluruz

20. actual1985

actual1985 Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Iki iki buçuk yildir spor yapıyorum ama arada boşluklar oldu, su an 72 kiloyum spora baslamadan 80 kiloydum , boyum 180 Fakat vücudumda yüzde 17 yag vay hala , gunduz calistigim için düzenli yemek imkanim olmuyor bi kahvalti bi de akşam yemeği düzenli. Vücudum ince kaslanmak istiyorum fakat yaglanacagim diye yemeye korkuyorum

Sayfayı Paylaş