Antrenman yoğunluğunun testesteron üzerine etkileri

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve donnie_brasco tarafından 13 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. donnie_brasco
  Offline

  donnie_brasco Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2009
  Mesajlar:
  138
  Beğenileri:
  164
  Ödül Puanları:
  0
  Selamlar

  Antrenman yoğunluğu ile testeseron arasındaki ilişkiyi anltan güzel bir yazı.

  Çeviriyi okumanızdan önce bir kaç nokta üstünde durmak istiyorum. Orjinal metinde geçen iki kavram var: "volume" ve "intensity". intensity yoğunluğu ifade ediyor. Fakat volume kavramını tam olarak türkçeye çeviremedim. "Yoğunluk" anlamında çevrilebilir ancak bu defa da "intensity" ile beraber kavram karmaşası yaratabilir. Volume'un bu makalede ifade ettiği anlam: toplam set sayısı. Karışıklık olmaması için bu bilgiyi verme gereği duydum.

  Saygılar

  ------------------------------------------------------------------------------
  ANTRENMAN YOĞUNLUĞUNUN TESTESTERON ÜZERİNE ETKİLERİ

  Bir atletin vücudunda dolaşan testesteron miktarı, potansiyel kas gelişimi ve güç üzerine etkilidir. Direnç antrenmanı, sirkülasyondaki testesteron konsantrasyonuda ki artışı tetikler,bazı çalışmalar gösterdi ki direnç antrenmanının volümünün sirkülasyondaki testesteron konsantrasyonu üzerine direkt etkisi vardır.Son çalışmalarda, antrenman volümünün Antrenmandan sonraki testesteron konsantrasyonu üzerine etkilerini incelendi ve uygulanan aşırı volümlü antrenmanların testesteron düzeyini önemli ölçüde azalttığı gözlemlendi.

  Bu çalışmada üç grup erkeğin kan örnekleri testesteron analizi için alındı. İlk grup egzersiz yapmadı, İkinci grup toplam 25 set olmak üzere, bench press,squat, curl, pull down vb.. egzersizleri içeren çalışma yaptı. Üçüncü grup aynı egzersizleri toplamda 50 set uguladı. Çalışmalar antremandan 24 saat sonra yüksek volümlü grupta testesteronun baskılanmakta olduğunu gösterdi. Bilim adamları yüksek volümlü çalışmanın 24 saatlik periodda testesteronu baskıladığı sonucuna vardılar.

  Bununla beraber bir antrenman seansında 25 çalışma seti çok fazladır. Diğer çalışmalar gösterdi ki bir antremanda testesteron seviyesi 10-15 dakika içinde zirve yapmaktadır. Testesteron konsantrasyonu yoğunluk ile doğru orantılıdır, çalımadaki set sayısı veya zamanla değil. Akıllı vücut geliştiriciler hızlı kas gelişimi için doğal testeron arttırımını uyaran Max-OT gibi düşük volüm, yüksek yoğunluk yaklaşımını tercih ederler.

  Çeviri: Donnie Brasco
  Kayank:http://www.bodybuilding.net/training-articles/training-volume-affects-testosterone-924.html
   
  umutn, jimraynor, HeavyDuty ve diğer 6 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş